Yavru kediler genellikle eğlenceli, sevgi dolu ve oyuncu evcil hayvanlardır. Yavru kedini sevmek hem senin stres atman için rahatlatıcı bir yoldur hem de kedinin hoşuna gidecek rahatlatıcı bir eylem olabilir. İlk defa yeni bir yavru kedi aldığında kedini sosyalleştirmen çok önemlidir, böylece kedin insanların etrafında olmaya, ona dokunmana ve sevmene alışır ve ona dokunmanın zevkli, güvenli ve mutluluk verici bir şey olduğunu öğrenir. Sadece bu da değil, tam olarak sosyalleşmiş bir kedi; tırnaklarını kesmen, dişlerini fırçalaman, taraman, ilaç vermen ve ona sevgini göstermek veya onunla ilgilenmek için dokunman gerektiğinde daha az yaygara koparır.

Kısım 1
Kısım 1 / 2:
Yavru Bir Kediyi Sevmek

 1. 1
  Kedini oturarak sev. Yavru kedini ilk defa kendine alıştırmaya çalışırken onunla iletişime geçmek istediğin zaman en iyisi kedinin seviyesine inmektir. Yırtıcı kuşlar kedigillerin düşmanıdır, bu yüzden kediler kendilerinden yukarıda bir anda beliren her şeyden içgüdüsel olarak korkarlar.[1]
  • Kedinle oynamak ve onu sevmek istediğinde tehditkâr görünmemek için bir sandalyeye, koltuğa veya yere otur. Hatta rahatsa yere bile uzanabilirsin.
  • İlgisini çekmek için ipler veya oyuncaklar kullanabilirsin ama kedinin sana gelmesini beklemen gerekli.
 2. 2
  Kedinin elini koklamasına izin ver. Özellikle utangaç, yarı vahşi ya da sosyal olmayan bir kedin varsa kediye dokunmadan önce elini koklamasına izin ver. Sana yaklaştıktan sonra elini ona doğru uzat ve seni koklamasına izin ver.[2]
  • Kedi sakinleşmişse ve korkmuyorsa yavaş ve nazikçe ona doğru uzan ve sev.
  • Sevmeye kedilerin en çok kokularını bıraktıkları yerlerinden başla. Çoğu kedi bu yerlerinin sevilmesini çok sever. Bunun için çenesinin altı, kulakları, kuyruğu ve yanaklarını severek başlayabilirsin. [3]
 3. 3
  Çenesini okşa. Kedin sana ve onu sevmene alışınca sevilmekten en çok hoşlandığı yerleri öğreneceksin. Ama kedilerin çoğu çenesinin altının sevilmesini çok sever.
  • Kedin sana yaklaşıp elini kokladıktan sonra yavaşça elini çenesinin altına doğru götür ve elinin dış kısmını ve parmaklarınla çenesinin altını ve kafatasıyla çenesinin birleştiği kısmı masaj yaparak kaşı.
 4. 4
  Yanaklarını kaşı. Biraz çenesini kaşıdıktan sonra elini yavaşça biraz yukarı doğru hareket ettir ve bıyıklarının tam arkasını, yanaklarını okşa.
  • Eğer kedin kafasını döndürerek yüzünü eline doğru ittiriyorsa bu hoşuna gittiği anlamına gelir.
 5. 5
  Kulaklarının etrafını okşa. Bazı kediler kulaklarının etrafına dokunulmasından hoşlanmazken birçok kedi kafalarında kulaklarının alt kısmına, kulaklarının arasına ve gözlerle kulaklar arasına denk gelen yerlerin sevilmesinden hoşlanır.[4]
  • Elini çenesinden yanaklarına ve kulaklarına doğru hareket ettirerek yüzünü nazikçe kaşıyarak sev.
 6. 6
  Kuyruğunun başladığı kısmı okşa. Popo kısımları çoğu kedinin sevilmekten en çok hoşlandığı bölgedir. Kuyruğunun başladığı kısmı nazikçe okşa. Ön bacakları üzerinde kendini aşağı doğru eğerse ve poposunu havaya kaldırırsa hoşuna gittiği anlamına gelir![5]
 7. 7
  Sırtını okşa. Elini yavaşça kedinin başına koy ve kuyruğuna doğru okşa. Bazı kediler tam tersi yönde (kuyruktan kafaya doğru) okşanmaktan da hoşlanabilir ama bazıları da hiç hoşlanmaz, bu yüzden ilk olarak kafasından kuyruğa doğru severek başla.
  • Kedin sevilmeye alıştıktan sonra çenesini, yanaklarını ve kulaklarının etrafını okşayıp ardından kafasından başlayarak kuyruğuna doğru okşayabilir ve popo kısmını sevebilirsin.
 8. 8
  Nazik olmaya çalış. Kediler narin hayvanlardır ve çok sert davranabileceğin ya da düşürebileceğin için onları kolayca incitme olasılığın vardır. [6] Hiçbir zaman kediyi sıkıp mıncıklama, çok sıkıca tutma ve kuyruğunu ya da kulaklarını çekme.
  • Kedini kucağına aldığında bir elini ön bacaklarının arkasına koy ve diğer elini sırt kısmını tutmak için kullan.
  • Çocuklara yavru kedilere nazik davranmalarını ve kediyi nasıl tutmaları gerektiğini öğretmelisin; kedileri asla enselerinden tutmamalılar.
  • Beş yaşından küçük çocukların kedileri tutmalarına izin verilmemeli; çünkü sert ve nazik davranmak arasındaki farkı anlayamazlar. [7]
 9. 9
  Kedinin rahatsız olduğunu hissedersen sevmeyi bırak. Yavru ve yetişkin kediler rahatsız olduklarını, korktuklarını ve endişeli olduklarını birçok şekilde gösterirler. Yavru kedi aşağıdaki işaretlerden herhangi birini gösteriyorsa sevmeyi bırakıp kediyi sakinleşmesi için kendi haline bırak. Korku ve öfke belirtileri şunlardır:
  • Tıslama, hırlama ve tükürme
  • Kafanın üzerinde düz olarak, arkaya veya yana yatırılmış kulaklar[8]
  • Sırtını yukarı doğru kavisli olarak kaldırması
  • Tüylerinin diken diken olması [9]
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 2:
Kediyi Dokunulmaya Alıştırmak

 1. 1
  Onu her gün sev. Kedin beş günlük olduğundan itibaren dokunulmaya alışması için her gün nazik davranmalı ve sevmelisin. Böylece seninle bir bağ kurar ve insan kokusuna alışmış olur.
  • Yaşamlarının ilk yedi haftası (ilk bir iki haftayı dâhil etmezsek), yavru kedilerin sosyalleşmesi ve dokunulmaya alışması için çok önemlidir.[10]
 2. 2
  Diğer insanların da onu sevmesine müsaade et. Kibar ve nazik olacağına güvendiğin insanlar oldukları sürece kedinin olabildiğince çok insana alışmasını sağlamak için arkadaşlarının ve ailenin de sevmesine izin ver. Bu şekilde sosyalleşmesi, sevgi dolu ve insan canlısı yetişkin bir kedi olmasına yardım eder.[11]
 3. 3
  Patilerine dokunulmasına alışmasını sağla. Birçok kedi patilerine dokunulmasından hoşlanmaz ama yavru kedini buna alıştırırsan kedin sevilmekten hoşlanmayı öğrenecektir, böylece tırnaklarını kesmek kolaylaşacaktır.
  • Yavru kedini, ön bacaklarının arasında kalan göğsünü okşamakla başla ve patilerinden birine dokunana kadar elini aşağı doğru hareket ettir. Elini tekrar göğsüne getir ve diğer patisine de aynı şeyi uygula. [12]
  • Kedin patilerine dokunulmasına alışana kadar patilerine dokunarak gittikçe daha fazla zaman geçir. Kedini mutlaka ödül maması ile ödüllendir.
 4. 4
  Kulaklarına dokunulmasına alıştır. Kafasının arkasını, kulaklarının etrafını kaşıyarak başla. Sonra bir parmağınla kulaklarından birine nazikçe okşayıp kafasını kaşımaya devam et. Diğer kulağı da aynı şekilde okşa ve ardından kedini ödül maması ile ödüllendir.[13]
  • Bunu her yapışında kulaklarına gittikçe daha fazla dokun ve artık kedin için bir sorun olmaktan çıkana kadar devam et. Kedini buna alıştırırken onu ödül mamasıyla ödüllendirmeyi unutma.
 5. 5
  Kedini haftada bir tara. Küçük bir fırça veya kediler için üretilmiş tarakları kullan. Kedinin tüylerinin çıkış yönünde (kafasından kuyruğuna doğru) birkaç dakika boyunca haftada bir kere tara. [14] Böylece kedin hem ona farklı şekillerde dokunmana alışacak hem de tüy dökmesi ve tüy yumakları azalacaktır.
  Reklam

Uyarılar

 • Çoğu kedi karınlarına dokunulmasından hoşlanmaz; çünkü bu, vücutlarının hassas bir bölgesidir (tüm hayati organların olduğu bölge). Kedin sana güvenmeye başlamadan önce karnını sevmeye çalışırsan tırmalayarak ya da ısırarak tepki verebilir. Aslında çoğu kedi karınlarının sevilmesini asla istemez.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Çiftleşme Dönemindeki Kedi Nasıl SakinleştirilirÇiftleşme Dönemindeki Kedi Nasıl Sakinleştirilir?
Ev Yapımı Kedi Kovucu Nasıl YapılırEv Yapımı Kedi Kovucu Nasıl Yapılır?
Dişi Köpeğin Çiftleşmeye Hazır Olduğu Nasıl AnlaşılırDişi Köpeğin Çiftleşmeye Hazır Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Burnu Tıkalı Kedi Nasıl Tedavi EdilirBurnu Tıkalı Kedi Nasıl Tedavi Edilir?
Kedinin Cinsiyeti Nasıl AnlaşılırKedinin Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır?
Kedilerin Isırması ve Tırmalaması Nasıl EngellenirKedilerin Isırması ve Tırmalaması Nasıl Engellenir?
Kedi Nasıl SevilirKedi Nasıl Sevilir?
Kedilerin Kurtları Nasıl Yok EdilirKedilerin Kurtları Nasıl Yok Edilir?
Kedilerde Ateş Nasıl DüşürülürKedilerde Ateş Nasıl Düşürülür?
Japon Balığının Erkek veya Dişi Olduğu Nasıl AnlaşılırJapon Balığının Erkek veya Dişi Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Kedi İdrarı Kokusu Nasıl GiderilirKedi İdrarı Kokusu Nasıl Giderilir?
Kedinin Ölüyor Olduğu Nasıl AnlaşılırKedinin Ölüyor Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Bir Kişi Nasıl Hipnotize EdilirBir Kişi Nasıl Hipnotize Edilir?
Bir Köpeğin Hamile Olduğu Nasıl AnlaşılırBir Köpeğin Hamile Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Jessica Char
Ortak yazarlar :
Kedi ve Köpek Davranış Bilimcisi
Bu makaledeki ortak yazarlar Jessica Char. Kedi ve köpek eğitmeni ve davranış danışmanı olan Jessica Char, Feline Engineering ve Canine Engineering'in kurucusudur. Olumlu pekiştirme eğitim protokollerini kullanarak korku ve saldırganlık gibi zorlu evcil hayvan davranış sorunlarını değiştirme konusunda uzmanlaşmıştır. Jessica, sertifikalı fear free eğitmeni, sertifikalı profesyonel köpek eğitmeni ve sertifikalı ayrılık kaygısı eğitmenidir. Aynı zamanda International Association of Animal Behavior Consultants (Uluslararası Hayvan Davranışı Danışmanları Derneği) üyesidir. Jessica lisans ve yüksek lisans derecelerini St. Louis'deki Washington Üniversitesi'nden Biyomedikal Mühendisliği alanında almıştır. Bu makale 148.450 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 148.450 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam