Bu makale, yavaş bir İnternet bağlantısından azami hızı nasıl elde edeceğini öğretir. Eğer İSS’nin en düşük İnternet paketini kullanıyorsan İnternet hızın muhtemelen doyurucu olmayacaktır; neyse ki, parasını ödediğin hızı istikrarlı bir şekilde aldığından emin olmak için atabileceğin bazı adımlar mevcut.

Kısım 1
Kısım 1 / 4:
Genel Ayarlamalar Yapmak

 1. 1
  İnternet’li cihazlarını güncelle. Bilgisayarlar, akıllı telefonlar, tabletler ve konsollar belirli aralıklarla güncellenmelidir ve bunun yapılmaması İnternet hızında düşmelere neden olabilir. Cihazlarının güncel olduğundan emin ol.
  • Çoğu cihaz bir güncelleme olduğunda uyarı verir. Güncellemeleri geçiştirmek tavsiye edilmez.
 2. 2
  Çalışan servislerin sayısını asgaride tut. İnternet bağlantın yavaşken aynı anda birden fazla bant genişliğine yüklenen (ör., Netflix, çevrimiçi oyun, YouTube, vb.) servis çalıştıramazsın; ancak, daha düşük bant genişliği kullanan birden fazla servisin çalışması da İnternet hızını kötü etkileyebilir. İdeal hız için her seferinde bir programa odaklan.
  • Akıllı telefon veya konsol kullanırken bir uygulamayı arka plana atmaktan ziyade tamamen durdurduğundan emin ol. Eğer uygulama arka planda çalışmaya devam ederse İnternet hızının yavaşlamasına neden olabilir.
 3. 3
  İnternete bağlı diğer cihazları kapat. Bilgisayarındaki bant genişliğine yüklenen programları kapatmak tarayıcının performansını artırmaya yardımcı olsa da, ağına aktif olarak bağlı diğer bilgisayar/akıllı telefon/eğlence kaynakları İnternetini yavaşlatmaya devam edecektir. İnternetini paylaşmak zorunda olduğun diğer öğelerin sayısını onları geçici olarak kapatarak azaltabilirsin.
  • İnternete bağlı cihazları Uçak Moduna alarak bu sorunu çözebilirsin.
 4. 4
  Yönlendirici (router) kanalını değiştir. Çoğu modern yönlendirici iki bantta çalışır: kablosuz iletişim için standart olan 2,4 GHz ve daha hızlı indirmeleri barındıran ve daha az parazitle sonuçlanan 5 GHz bant. Yönlendiricinde 5 GHz bant varsa buna geçiş yapman diğer İnternet bağlantılı öğelerden ve yakındaki kablosuz bağlantılardan kaynaklanan paraziti önleyecektir.
  • Genellikle cihazın Wi-Fi ayarlarından 5 GHz bandına geçebilirsin. Her yönlendiricinin 5 GHz bandı için farklı bir adı olacaktır, bu nedenle yönlendiricinin kılavuzuna veya çevrimiçi belgelere bak.
  • Her yönlendiricide 5 GHz bant bulunmaz. Eğer yönlendiricinde sadece standart 2,4 GHz band varsa bu adımı atla.
  • 5 GHz bantları 2,4 GHz bantlardan daha az menzile sahip olduğundan, bunu yaptığında genellikle İnternet bağlantılı öğelerini yönlendiricinin 3 ila 5 metre yakınında tutman gerekir.
 5. 5
  Kablosuz bağlantı yerine Ethernet kullan. Wi-Fi kullanışlıdır, ancak bağlantı sorunları nedeniyle birçok probleme de neden olabilir. İnternet bağlantından en yüksek istikrarı elde etmek istiyorsan bilgisayarını (veya konsolunu) bir Ethernet kablosuyla yönlendiriciye veya modeme bağla.
  • Mac kullanıcılarının bunu yapmak için bir USB-C Ethernet adaptörüne ihtiyacı olacak; akıllı telefon veya tableti ethernet ile bağlayamazsın.
  • Çoğu zaman, yavaş İnternetten bıkmış kullanıcılar, hızdan ziyade istikrarsızlıktan (ör., bazı sayfalar yüklenirken diğerleri çok uzun zaman alır) rahatsız olur. Bir Ethernet kablosu kullanmak bu sorunu çözecektir.
  • Paketinden alabileceğin mümkün olan en yüksek hız, bir cihazı (ör., bir bilgisayar) Ethernet kablosu aracılığıyla doğrudan modeme (yönlendiriciye değil) bağlayarak elde edilebilir. Bu, İnternet erişimini sadece kablo üzerinden iletecektir.
 6. 6
  Bilgisayarını virüslere karşı tara. Virüsler, bilgisayarından tüm İnternet bağlantına kadar her şeyin yavaşlamasına neden olabilir. Gerektiğinde bilgisayarını taramak ve onarmak için antivirüs yazılımı kullanmak sorunlu programları ortadan kaldıracaktır.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 4:
İnternet Tarayıcını Optimize Etmek

 1. 1
  Hızlı bir İnternet tarayıcısı kullan. Hâlâ Internet Explorer veya Safari'nin eski bir sürümünü kullanıyorsan İnternette gezinirken hızlı bir İnternet bağlantısı kullanırken bile hayal kırıklığına uğrayabilirsin. Bunun yerine, aşağıdaki internet tarayıcılarından birini kullan:[1]
  • Chrome ve Firefox hem Windows hem de macOS işletim sistemli bilgisayarlar için son derece hızlı İnternet tarayıcılarıdır.
  • Microsoft Edge Windows 10 kullanıcıları için minimal ancak nispeten hızlı bir İnternet tarayıcısıdır.
  • Mac kullanıcıları için Safari 12 en hızlı seçim olmaya devam ediyor.
 2. 2
  İstenmeyen eklenti ve uzantıları kaldır. Birçok uzantı ve eklenti, göz atma deneyimini daha verimli hâle getirebilse de, bazıları sayfa yüklemelerinin anında gerçekleştirmeni zorlaştırır. Aşağıdakileri yaparak hızı artırmak için İnternet tarayıcının eklentilerini azaltabilirsin:
  • Chrome — Chrome’u aç, düğmesine tıkla, Diğer araçlar’ı seç, Uzantılar’a tıkla, bir uzantının altındaki Kaldır düğmesine tıkla, istendiğinde Kaldır’a tıkla ve diğer uzantılarda bu adımları tekrarla.
  • Firefox — Firefox’u aç, düğmesine tıkla, Eklentiler’e tıkla, Eklentinin yanındaki Kaldır düğmesine tıkla ve diğer eklentiler için adımları tekrarla.
  • Edge — Edge’i aç, düğmesine tıkla, Eklentiler’e tıkla, eklentinin sağındaki anahtar simgesine tıkla ve Kaldır’a tıkla. İstendiğinde Tamam’a tıkla, ardından diğer eklentiler için adımları tekrarla.
  • Safari — Safari’yi aç, Safari’ye tıkla, Tercihler...’e tıkla, Genişletmeler sekmesine tıkla, bir genişletme adını seç ve Kaldır’a tıkla. İstendiğinde kaldırma işlemini onayla, ardından diğer genişletmeler için adımları tekrarla.
 3. 3
  Aynı anda birkaç sekmeden fazlasını kullanmaktan kaçın. Birden çok sekme açmak İnternet bağlantına mutlaka zarar vermez, ancak sonunda İnternet tarayıcını yavaşlatır. Yavaş bir İnternet tarayıcısı yavaş İnternet ile bir araya geldiğinde hüsran kaçınılmazdır, bu nedenle açık olan sekmelerini beş veya daha azıyla sınırlı tut.
 4. 4
  Aynı anda birden fazla tarayıcı penceresi açma. Bir seferde bir tarayıcı (ör., Chrome) kullanmak, İnternet'in aynı anda iki İnternet tarayıcısının içeriğini desteklemek için zorlanmamasını sağlayacaktır.
  • Bu, özellikle YouTube gibi bant genişliğine yüklenen bir hizmetin tek bir İnternet tarayıcısında açık olduğunda önemlidir.
 5. 5
  Video servislerini diğer işlerle birlikte yapma. Farklı bir pencerede çalışırken Netflix izlemek veya YouTube'dan bir şarkı açmak cazip gelebilir, ancak bunu yapmak genel İnternet hızının düşmesine neden olur.
  Reklam

Kısım 3
Kısım 3 / 4:
Windows’ta DNS Ayarlarını Değiştirmek

 1. 1
  İnternete bağlı olduğundan emin ol. DNS ayarlarını değiştirmek için bilgisayarının İnternet'e bağlı olması gerekir.
 2. 2
 3. 3
 4. 4
 5. 5
  Bağdaştırıcı seçeneklerini değiştir’e tıkla. Bu, sayfanın üst kısımlarında yer alan "Ağ ayarlarınızı değiştirin" başlığı altındadır.
 6. 6
  Mevcut ağını seç. Ağının adındaki Wi-Fi (veya kablolu bir bağlantı kullanıyorsan Ethernet) seçeneğine çift tıkla. Bir pencere açılacaktır.
 7. 7
  Özellikler’e tıkla. Bu, açılan pencerenin sol alt köşesindedir. Başka bir pencere açılacaktır.
 8. 8
  İnternet Protokolü Sürüm4 (TCP/IPv4)’e veya İnternet Protokolü Sürüm 6 (TCP/IPv6)’ya tıkla. Bu, pencerenin ortasındaki bir metin satırıdır.
 9. 9
  Özellikler’e tıkla. Bu, pencerenin alt kısmında yer alan bir düğmedir. "Özellikler" açılacaktır.
 10. 10
  "Aşağıdaki DNS sunucu adreslerini kullan" kutusunu işaretle. Bu kutu pencerenin en altına yakındır. Bu kutuyu işaretlediğinde pencerenin en altında iki kutu etkin hâle gelecektir.
 11. 11
  DNS adreslerini gir. Hem Google hem de OpenDNS ücretsiz DNS hizmeti sunar, bu nedenle aşağıdaki kombinasyonlardan birini seç:
  • Google — IPv4 için: "Tercih edilen DNS sunucusu" kutusuna 8.8.8.8, ardından "Diğer DNS sunucusu" kutusuna 8.8.4.4 gir. Veya IPv6 için: "Tercih edilen DNS sunucusu" kutusuna 2001:4860:4860::8888, ardından "Diğer DNS sunucusu" kutusuna 2001:4860:4860::8844 gir.[2]
  • OpenDNS — IPv4 için: "Tercih edilen DNS sunucusu" kutusuna 208.67.222.222, ardından "Diğer DNS sunucusu" kutusuna 208.67.220.220 gir. IPv6 için: "Tercih edilen DNS sunucusu" kutusuna 2620:0:ccc::2, ardından "Diğer DNS sunucusu" kutusuna 2620:0:ccd::2 gir.[3]
 12. 12
  Değişiklikleri kaydet. İlk "Özellikler" penceresinin altındaki "Tamam"a tıkla, ikinci "Özellikler" penceresinin altındaki "Kapat"a ve "Durum" penceresindeki "Kapat"a tıkla.
 13. 13
  Bilgisayarının DNS önbelleğini temizle. Bunu Komut İstemi’ne ipconfig /flushdns yazıp Enter’a basarak yapabilirsin.
  • DNS önbelleğini temizlemek, tarayıcını bir sonraki açışında karşılaşabileceğin İnternet sitesi yükleme hatalarının çözülmesine yardımcı olacaktır.
 14. 14
  Bilgisayarını yeniden başlat. Başlat’a tıkla, Güç’e tıkla ve açılan menüden Yeniden Başlat’a tıkla. Yeni DNS ayarların, tarayıcının bilgisayarın yeniden başlatıldıktan sonraki açılışında uygulanacaktır.
  • Bazı siteleri ziyaret ettiğinde başlangıçta biraz yavaşlama olduğunu fark edebilirsin; bu, DNS kitaplığının yeni DNS adresleri aracılığıyla yeniden yapılandırılması gerekmesinden kaynaklıdır.
  Reklam

Kısım 4
Kısım 4 / 4:
Mac’te DNS Ayarlarını Değiştirmek

 1. 1
  İnternete bağlı olduğundan emin ol. DNS ayarlarını değiştirmek için bilgisayarının İnternet'e bağlı olması gerekir.
 2. 2
 3. 3
  Sistem Tercihleri…’ne tıkla. Bu, açılan menünün en üstüne yakındır.
 4. 4
  ’a tıkla. Bu, Sistem Tercihleri penceresindeki küre şekilli simgedir.
 5. 5
  İnternet bağlantını seç. Pencerenin sol kenarında Mac’inin bağlı olduğu Wi-Fi bağlantısına tıkla.
  • Eğer Ethernet kullanıyorsan burada Ethernet’e tıkla.
 6. 6
  İleri Düzey...’e tıkla. Bu, pencerenin sağ alt köşesindedir. Böylece bir pencere açılacaktır.
 7. 7
  DNS sekmesine tıkla. Bu seçeneği açılan pencerenin en üstünde bulabilirsin.
 8. 8
  ’ya tıkla. Bu, pencerenin sol alt kenarındadır. Bunu yaptığında "DNS Sunucuları" sütununda bir alan oluşturulacaktır.
 9. 9
  Birincil DNS adresini gir. Birincil DNS sunucusunun adresini yaz. Hem Google hem de OpenDNS, burada kullanabileceğin ücretsiz sunuculara sahiptir:
  • Google — Buraya 8.8.8.8 gir.
  • OpenDNS — Buraya 208.67.222.222 gir.
 10. 10
  Alternatif DNS adresini gir. Tekrar düğmesine tıkla ve ardından aşağıdaki adreslerden birini gir:[4]
  • Google — Buraya 8.8.4.4 gir.
  • OpenDNS — Buraya 208.67.220.220 gir.
 11. 11
  Tamam’a tıkla. Bu, pencerenin en altındadır. Böylece ayarların kaydedilecek ve "İleri Düzey" penceresi kapatılacaktır.
 12. 12
  Uygula’ya tıkla. Bu seçenek pencerenin en altındadır. Ayarların İnternet bağlantına uygulanacaktır.
 13. 13
  Mac'inin DNS önbelleğini temizle. Bunu terminale sudo killall -HUP mDNSResponder;say DNS cache has been flushed yazıp Enter’a basarak yapabilirsin.
  • DNS önbelleğini temizlemek, tarayıcını bir sonraki açışında karşılaşabileceğin İnternet sitesi yükleme hatalarının çözülmesine yardımcı olacaktır.
 14. 14
  Mac’ini yeniden başlat. Apple menüsüne tıkla, Yeniden Başlat...’a tıkla ve istendiğinde Yeniden Başlat’a tıkla. Yeni DNS ayarların, tarayıcının bilgisayarın yeniden başlatıldıktan sonraki açılışında uygulanacaktır.
  • Bazı siteleri ziyaret ettiğinde başlangıçta biraz yavaşlama olduğunu fark edebilirsin; bu, DNS kitaplığının yeni DNS adresleri aracılığıyla yeniden yapılandırılması gerekmesinden kaynaklıdır.
  Reklam

İpuçları

 • Google Chrome'daki resimleri devre dışı bırakarak Chrome'un İnternet sayfalarındaki resimleri yüklemesini önleyebilirsin. Bu, göz atma hızını büyük ölçüde artıracaktır.
Reklam

Uyarılar

 • Sözde casus yazılım temizleyicileri ve performansı artıran programlara karşı dikkatli ol. Bunların çoğu çalışmaz ve casus yazılım içerebilir veya performansı engelleyebilir. Bir program indirmeden önce her zaman onunla ilgili araştırma yap. Diğer kullanıcıların incelemelerinin (öven değil) bulunduğu saygın bir İnternet sitesini kontrol et.
 • Aynı anda birden fazla virüs taraması çalıştırma. Birden çok virüs tarama programı yalnızca birbirine müdahale eder ve virüslerin geçmesine neden olur.
 • Bağlantın için "hız yükseltici" programları indirmekten uzak dur. Bunların çoğu işe yaramaz ve olsa olsa bağlantını daha da yavaşlatabilir. Aynısı bellek yönetimi yazılımı için de geçerlidir.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Grand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl BulunurGrand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl Bulunur?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
Sim'lerinin İhtiyaçları Nasıl DoldurulurSim'lerinin İhtiyaçları Nasıl Doldurulur?
Herhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilirHerhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilir?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
Instagram Gönderileri Belli Takipçilerden Nasıl GizlenirInstagram Gönderileri Belli Takipçilerden Nasıl Gizlenir?
Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Nasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi GörünülürNasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi Görünülür?
Resimler JPEG Formatına Nasıl DönüştürülürResimler JPEG Formatına Nasıl Dönüştürülür?
Numaranın Engellendiği Nasıl AnlaşılırNumaranın Engellendiği Nasıl Anlaşılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

JL
Ortak yazarlar :
Teknoloji Yazarı ve Editör
Bu makaledeki ortak yazarlar Jack Lloyd. Jack Lloyd wikiHow’da bir wikiHow’da Teknoloji Yazarı ve Editör’dür. Yazı yazma ve teknolojiyle ilgili makaleleri düzenleme konusunda iki yıldan fazla deneyime sahiptir. Jack bir teknoloji meraklısı ve İngilizce öğretmenidir.
Bu sayfaya 438 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam