Kanın içeriğinde fazlasıyla protein vardır, bu da kan lekelerinden kurtulmayı bir o kadar zorlaştırır. Yataktaki kan lekesini çıkarmak istiyorsan, ilk olarak elinden geldiğince fazla kanı almalısın, ardından da o bölgeyi iyice temizlemelisin. İşlemin diğer bir önemli kısmı ise yatağı kurumaya bırakmak, çünkü nemli bir yatak çok hızlı bir şekilde küflenebilir.

Kısım 1
Kısım 1 / 3:
Fazla Kanı Almak

 1. 1
  Çarşafları çıkart. Yataktaki bir lekeyi çıkartmak için temizleme işlemini direkt olarak yatağa uygulaman gerekir. Yastıkları, yorganları, kaz tüyü yorganları, çarşafları ve yatağı örten bütün şeyleri ortadan kaldır.[1] Yastık ve dekoratif eşyaları kenara koy ki temizleme sırasında onlara takılıp düşme.
  • Üstlerinde kan lekesi varsa, çarşaflarına, yastık kılıflarına, yorganlara ve diğer yıkanabilir yatak takımına bir enzim temizleyiciyle ya da leke gidericiyle ön işlem yapabilirsin. Bunların temizlik ürününü iyice emmesi için 15 dakika bekle ve sonra çamaşır makinesinde yıka.
 2. 2
  Yataktaki bölgeye nemli bir bez parçasıyla hafif hafif bastır. Temiz bez parçasını soğuk suya sok. Bez parçasını sıkarak fazla sudan olabildiğince kurtul, böylece bez soğuk ve nemli olur. Soğuk bezi kan lekesine bastır ve lekenin içine işlemesi için bastırmaya devam et. Ovalama, çünkü ovalamak lekeyi iyice yatağa yedirir.[2]
  • Sıcak su, lekeyi kumaşa işleyerek çıkarılmasını zorlaştırır, bu yüzden sadece soğuk su kullan.
 3. 3
  Kuru bir havluyla hafif hafif bastır. Suyla lekeyi yumuşattığında kuru, temiz bir havlu kullanarak fazla kanı emmesi için bölgeye hafifçe bastır. Bölge kuruyana ve kuru havluda daha fazla kan lekesi görülmeyene kadar işleme devam et.[3] Lekeyi yaymamak adına havluyla ovalamaktan kaçın.
 4. 4
  Islatmayı ve kurulamayı tekrarla. Nemli bezi soğuk suyla durula. Fazla sudan kurtulmak için bezi iyice sık. Lekeyi tekrar yumuşatmak için lekeli bölgeye nazikçe bastır. Sonra, yeni bir kuru bez al ve bölge kuruyana kadar olabildiğince suyu ve kanı emmeye çalış.
  • Kuru bezde artık leke gözükmeyene kadar ıslatma ve bastırma işlemlerini sırasıyla uygula.[4]
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 3:
Lekeyi Temizlemek

 1. 1
  Temizleme solüsyonu yap. Kan lekelerini yataktan çıkarmak için uygulayabileceğin birçok temizleme solüsyonu vardır. Oksijenli su ya da bir enzim temizleyici senin için en iyisidir; çünkü bu temizleyiciler özellikle kan gibi organik maddelerin içindeki proteinleri parçalamak için üretilirler.[5] Deneyebileceğin diğer solüsyonlar şunlar olabilir:
  • Yarım su bardağı (118 ml) sıvı deterjanı 2 yemek kaşığı (30 ml) su ile karıştır ve köpürene kadar çırp.[6]
  • Bir ölçü kabartma tozuyla iki katı kadar soğuk suyu karıştır.[7]
  • Yarım su bardağı (55 g) mısır nişastasını, bir yemek kaşığı (19 g) tuz ve 1/4 su bardağı (59 ml) oksijenli suyla macun olana kadar karıştır.
  • 1 yemek kaşığı (15 ml) amonyak ile bir su bardağı (235 ml) soğuk suyu karıştır.
  • 1 yemek kaşığı (13 g) et yumuşatıcıyla 2 tatlı kaşığı (10 ml) soğuk suyu kıvam alana kadar karıştır.
 2. 2
  Temizlik ürünüyle lekeli alanı yumuşat. Sıvı temizleyiciler için, temiz bir bezi temizlik ürününe batır ve fazlasını sık. Leke yumuşayana kadar nazikçe bastır. Eğer macun kullanıyorsan, bir bıçak ya da parmağının yardımıyla yeteri kadar macunu, lekeyi tamamen kaplayacak şekilde yayarak uygula.[8]
  • Özellikle visko yatakların hiç ıslanmaması gerekir, bu yüzden sadece lekeyi yumuşatacak kadar temizlik ürünü uygula.[9]
  • Sıvıları direkt olarak yatağa püskürtme. Yataklar oldukça emicidir, eğer ki sıvı tamamen kurumazsa yatağın liflerini bozabilir ya da küfe sebep olabilir.
 3. 3
  Solüsyonun iyice emilmesi için 30 dakika kadar bekle. Bu süre sayesinde temizlik ürünü lekeye nüfuz ederek ve proteinleri parçalayarak kanın daha kolay temizlenmesini sağlar.[10]
 4. 4
  Lekeye ait moleküllerin çözünmesi için bölgeyi çitile. 30 dakika sonra, temiz bir dış fırçasıyla lekeyi fırçala. İstersen tekrar temiz bir bezle bölgeye tekrar bastır. Çitilediğinde veya kuruladığında lekenin dağılmaya ve yok olmaya başladığını göreceksin.[11]
 5. 5
  Kanın ve temizleyicinin fazlasını emmeye çalış. Temiz bir bezi soğuk suya sok. Bezi sık. Yatakta kalmış olabilecek artık kanı ve temizlik ürününü temizlemek için bezle az önce temizlediğin bölgeye hafif hafif sürt.
  • Tüm macun, temizleyici ve kan izleri yok olana kadar bastırmaya devam et.[12]
 6. 6
  Temiz bir havluyla bölgeyi kurut. Temiz, kuru bir havluyla yataktaki fazla nemden olabildiğince kurtulmak için son bir kez bölgeye bastır. Temizlediğin bölgeye havluyu ser ve nemi emmesi ve bölgeye baskı yapması için iki elinle bastır.
  Reklam

Kısım 3
Kısım 3 / 3:
Yatağı Muhafaza Etmek

 1. 1
  Yatağı havalandır. Leke çıktıktan sonra yatağı olduğu gibi bırak, böylece saatlerce ya da daha iyisi gece boyunca kurusun. Bu şekilde yatak nemlenmez ve küflenmez. Kurutma işlemini hızlandırmak istiyorsan, şunları yapabilirsin:
  • Yatağın karşısına ayaklı vantilatörü koyup en yüksek hızda çalıştır.[13]
  • Güneş ışığının girmesi için perdeleri aç.
  • Odayı havalandırmak için pencere aç.
  • Şilteyi dışarı çıkartıp birkaç saat güneşte ve temiz havada kurut.
  • Suyu emmesi için ıslak/kuru elektrikli süpürge kullan.[14]
 2. 2
  Yatağı elektrikli süpürgeyle temizle. Yatak tamamen kuruduğunda, fazla kir ve diğer kalıntılardan kurtulmak için tüm yüzeyi elektrik süpürgeyle çek. Düzenli olarak temizlemek, yatağın ömrünü uzatır. Varsa süpürgenin yatak-koltuk temizleme aparatını kullan ve yatağın üstünü, altını, yanlarını ve dikiş yerlerini iyice süpür.
 3. 3
  Yatağa kılıfı ser. Yatak kılıfları sıvı dökülmelerine, lekelere ve diğer talihsiz kazalara karşı su geçirmez bir koruyucu görevi görür. Örneğin, yatağa bir şey döktüğünde kılıf nemi kurutur ve yatağa geçmemesini sağlar.[15]
  • Yatak şilte pedlerinin temizliği kolaydır. Bir şey döktüğünde veya başka bir kaza gerçekleştiğinde, pedi temizlik talimatlarına göre temizle. Bazı pedler makinede yıkanabilirken, diğerleri nemli bir bez ile temizlenebilir.
 4. 4
  Yatağını topla. Yatağını kurutup temizledikten ve koruyucusunu geçirdikten sonra yıkadığın çarşafları geçir, ardından hep kullandığın diğer örtüleri ört ve yastıkları koy. Ayrıca çarşaflar da sen uyurken yatağı terden, kirden ve kalıntılardan korur.
  Reklam

Uyarılar

 • Kan senin kanın değilse, kendini kan yoluyla bulaşan hastalıklardan korumak için koruyucu bir eldiven tak.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Bahçedeki Köstebeklerden Nasıl Kurtulunur?
Domatesler Nasıl BudanırDomatesler Nasıl Budanır?
Yılanlar Nasıl Uzaklaştırılır?
Yarasalardan Nasıl KurtulunurYarasalardan Nasıl Kurtulunur?
Artı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt EdilirArtı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt Edilir?
Kulağakaçandan Nasıl KurtulunurKulağakaçandan Nasıl Kurtulunur?
Eşek Arısı Yuvasından Nasıl KurtulunurEşek Arısı Yuvasından Nasıl Kurtulunur?
Yalama Olan Vida Nasıl ÇıkarılırYalama Olan Vida Nasıl Çıkarılır?
Camdaki Kireçli Su Lekeleri Nasıl Çıkarılır?
Ölmek Üzere Olan Aloe Vera Bitkisi Nasıl CanlandırılırÖlmek Üzere Olan Aloe Vera Bitkisi Nasıl Canlandırılır?
Salyangozlardan Nasıl KurtulunurSalyangozlardan Nasıl Kurtulunur?
Şans Bambusu Nasıl ÇoğaltılırŞans Bambusu Nasıl Çoğaltılır?
Kredi Kartıyla Kapı Nasıl AçılırKredi Kartıyla Kapı Nasıl Açılır?
Kuşlardan Nasıl KurtulunurKuşlardan Nasıl Kurtulunur?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
wikiHow Staff Writer
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler. Bu makale 50.678 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Ev ve Bahçe
Bu sayfaya 50.678 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam