Antik bir Çin metodu olan Feng Shui evlerimizi dengelememize ve oda oda, daha mutlu, daha başarılı hayatlar yaratmamıza yardımcı olur. Bunun için genellikle, dinlenip enerji depoladığımız sığınağımız olan yatak odasına dikkat etmek isteriz. Yatak odanda doğru bir Feng Shui uygulaması dinlenme ve kontrolün sende olduğunu hissetme yeteneğinle birlikte romantik yaşamına da yardımcı olabilir. Chi akışını nasıl sağlayacağını ve odana ve hayatına girebilecek negatif enerjiyi nasıl uzaklaştıracağını bilmelisin.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 4:
Yatağına Feng Shui Uygulamak

 1. 1
  Sağlam bir yatak başın olsun. En iyi Feng Shui yatak başları sağlam ve ahşaptan yapılanlar ya da kumaş kaplamalı olanlardır çünkü bunlar senin ve yatak odan için sağlamlıkla nazik ve destek veren Feng Shui enerjisinin çok iyi bir kombinasyonudur. Uykuya daldığın sırada vücudun birçok düzeyde çok yoğun bir enerji onarımına başlar. Bilinç altında, başının iyi bir şekilde desteklenmesi ve korunması gerekir, tıpkı uzun süre sandalyede oturduğunda sırtına destek gerektiği gibi.
  • Yatak başın yoksa birkaç ahşap paneli yatağının arkasındaki duvara dayayarak bir yatak başı yarat.
 2. 2
  Destek sunan bir yatak bul. Piyasada birçok farklı yatak tipi vardır; akıllıca bir tercih yap ve sana en iyi uyku ve rahatlamayı sunacak bir yatağa yatırım yap. Gece ne kadar iyi uyursan gün içinde sağlığın o kadar iyi olur, bu kadar basittir. İyi Feng Shui’ye özen göster ve kullanılmış yatak alma; yatağın önceki sahibinden nasıl bir enerji topladığını asla bilemezsin.
 3. 3
  Yatağın yüksekliği iyi olsun. Yatağın altında dengeli Feng Shui enerji akışı için yatağının zeminden makul bir yükseklikte olması gerekir. Genellikle saklama alanı sunması için altı bazalı yataklar kötü Feng Shui yatakları olarak görülür. Neden? Çünkü enerjinin sen uyurken vücudunun etrafında dolaşması gerekir ve yatağın altındaki alan bloke olduğunda bu mümkün değildir.
  • Yere çok yakın bir yatağın varsa onu yukarı kaldıracak destekler al. Bu, yatağını yükseltmenin ucuz bir yoludur.
 4. 4
  Yatağın kapıdan mümkün olduğunca uzakta olmasını sağla. Yatağı kapıdan en uzakta kalan alana veya kapıya diyagonal olarak, kapıyla aynı hizada olmayacak şekilde yerleştir. Bir diğer deyişle, yataktayken kapıyı görmen gerekir ama kapıyla hizalı olmamalısın. Bu ister yatak odası kapısı, ister balkon/veranda kapısı, ister banyo ya da dolap kapısı olsun, yatağın yatak odandaki hiçbir kapıya hizalı olmamalıdır, aksi hâlde yatağa doğru çok fazla chi akar. İdeal olan yatağın kapıya diyagonal olarak, karşı köşeden çıkıntı yapacak şekilde yerleştirilmesidir.[1]
  • Yatağının kapıya çok yakın olması başına gelecek sürprizler nedeniyle şaşırmana neden olabilir. Kapıdan ne kadar uzak olursan başına gelecek her şeye o kadar hazır olursun. Yatak odasının sokak kapısından mümkün olduğunca uzak olması gerekmesinin nedeni de budur.[2]
  • Ancak, ideal olarak, uyandığında kapının görüş açında veya yakın olması gerekir, böylece hayatının kontrolünün elinde olduğunu hissedersin.
 5. 5
  Yatağının arkasında iyi bir destek veren duvar olsun. İyi bir yatak başına ek olarak yatağının arkasında her zaman sağlam bir duvar olması gerekir. Pencerenin altında uyuduğunda kişisel enerjin zamanla zayıflama eğiliminde olur, çünkü düzgün bir destek ve korumadan yoksundur.
 6. 6
  Yatağın iki tarafına da zemine oturan ve dengeli bir enerji koy. Uyurken denge sağlamak için yatağının iki yanına da komodin koy. Ayrıca en ideali iki komodine de aynı gece lambasından koyarak yatak odana yumuşak bir aydınlatma sağlamaktır. Denge, özgüvenini koruman ve özellikle yatak odanı partnerinle paylaşıyorsan ilişkide eşitliği korumak için önemlidir.
  • İdeal olarak komodinler kare yerine yuvarlak olmalıdır ve sana doğru gelmekte olan "zehir okları" olarak da düşünülebilecek chi enerjisini kesmelidir.
  • Yatağın iki yanında küçük birer komodin odandaki enerjiyi dengelemenin bir diğer harika yoludur.
 7. 7
  Yatağını televizyon, çalışma masası ve diğer dikkat dağıtıcı unsurlardan uzak tut. İdeal olan çalışma masanı ve televizyonu yatak odandan çıkararak yatak odanı yalnızca dinlenip gevşeyebileceğin bir yere dönüştürmektir. Ancak hepimizin alanı kısıtlıdır, bu nedenle yatak odanda televizyon ya da çalışma masasına ihtiyacın varsa bunu yatağın pozitif enerjisinin önünü kesmemek için yataktan mümkün olduğunca uzağa koy. Mümkünse televizyon ya da masanın üstüne ince bir atkı ya da battaniye ser veya daha fazla alan yaratmak için onu Japon stili bir separatör ile gizle.
  • Televizyonu bir dolaba koy ya da odaya uyum sağlaması için televizyonun üzerine bir tablo koy.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 4:
Negatif Enerjiden Kaçınmak

 1. 1
  Yatağına bakan bir ayna veya ayna kapaklı dolaplardan kaçın. Bu aynalardan kurtulman mümkün değilse önlerine kumaş çek. Aynalar açık kaldığında uykunu rahatsız ettikleri düşünülür. Genellikle yatak odanı özellikle de romantik partnerinle paylaşıyorsan odada ayna olmaması gerekir çünkü sadakatsizliğe alan açabilirler. Ayrıca aynalar bir dinlenme alanı için fazla enerji yüklüdür.
  • Odanda ayna olmasını seviyorsan bunu dolap kapağının iç tarafına koy ve yalnızca ihtiyaç duyduğun zaman kullan.
 2. 2
  Yatağını doğrudan bir kirişin altına koymaktan kaçın. Kiriş uykunu bölebilecek bir baskı hissi oluşturabilir. Başka seçeneğin yoksa kirişi bir kumaşla kapat veya kirişe ağzı aşağı bakacak şekilde 2 bambu flüt as. Bu, yatağın üzerinden gelen istenmeyen enerjinin bir kısmını bloke etmene yardımcı olur. Amaç, uykunda kendini tehlikede hissetmemendir.
 3. 3
  Çeşme ve sulu süslerden uzak dur. Ayrıca odana su resmi asma veya akvaryum koyma. Bunlar olası finansal kayıp ve hırsızlığı çekebilir. En iyi Feng Shui’yi istiyorsan balıklarının akvaryumunu ve su ya da nehir resimlerini odandan uzak tut.
  • Çeşme ya da su sanatının hayranıysan bunları banyona koy.
 4. 4
  Bitki ve çiçekleri odanın dışında tut. Bitkilerin, ihtiyacın olan şekilde dinlenmene engel olan çok fazla enerji ve aktivite yaratan yang’a sahip olduğuna inanılır. Bitkilerini koyacak başka yerin yoksa onları yataktayken görüş açında olmayacakları bir yere koymaya çalış.[3]
 5. 5
  Yatağının etrafında dağınıklık olmasın ve yatağının tek tarafını duvara dayama. Bu durumda Chi dolaşamaz ve bu da özel hayatında olası sorunlar anlamına gelir. Yatağın bir yanı duvara dayalıysa bir kişinin o tarafta uyuması ve ilişkinin içinde "hapsolması" gerekir.
  • Yastık ve battaniye sayısını da sınırlandırarak yatağında dağınıklıktan kaçın.
 6. 6
  Televizyondan kurtul. Televizyon uykunu rahatsız edebilecek, partnerinle ilişkini etkileyebilecek veya yatak odasına üçüncü bir kişiyi getirebilecek sağlıksız bir manyetik alan oluşturur. Televizyonu yatak odanda tutmak zorundaysan onu kullanmadığın zaman bir eşarpla ört. Bu konuda gerçekten ciddiysen televizyonu kullanmadığında dolabın içinde tut veya onu kullanılmadığı zaman gizleyecek, kapanabilen bir rafa koy.
 7. 7
  Kitaplarını başka bir yere koy. Uykuya dalmadan önce okumak için odanda birkaç kitap tutabilirsin ama çok fazla sayıda kitap odanın seni boğmasına neden olabilir. Yatak odan dinlenme ve rahatlama alanındır ve burada çok fazla kitap tutarsan daha çok çalışma alanı gibi olur. Ayrıca dinlenme alanında çok fazla kitap olması seni boğabilir.[4]
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 4:
Renklerle Denge Yaratmak

 1. 1
  Tutku ve enerji için ateş elementi renklerini dâhil et. Odanda dengeli bir Feng Shui ateş elementi kariyer çabalarına destek veren bir enerji getirecek ve bilinirlik kazanmana yardımcı olacaktır. Ayrıca yatak odana tutku ve romantizm getirmene yardım edecektir. Feng Shui ateş elementi renkleri şunlardır:
  • Kırmızı
  • Turuncu
  • Mor
  • Pembe
  • Parlak sarı
 2. 2
  Beslenme ve denge için toprak tonlarını dâhil et. Evinde güçlü ve uyumlu bir Feng Shui toprak elementi tüm ilişkilerinde denge, karşılıklı beslenme ve koruma yaratmana yardımcı olacaktır. Feng Shui toprak elementi renkleri şunlardır:
  • Uçuk sarı
  • Bej
 3. 3
  Netlik ve kesinlik için "metal" renkleri dâhil et. Feng Shui metal elementi keskinlik, netlik, açıklık ve verimlilik unsurlarını getirir; dengeli kullanımı net ve hafif bir hayat sürdürmene yardımcı olur. Feng Shui metal elementi renkleri şunlardır:
  • Gri
  • Beyaz
 4. 4
  Yatak odanda huzurlu ve dinlendirici bir his için pastel renkleri kullan. Günün sonunda en önemli olan yatak odanda kendini sakin hissetmen ve geceleri iyi bir uyku çekmendir. Yatak odanda açık, yumuşak ve pastel tonlar kullanman dingin ve huzurlu olmana yardımcı olabilir. Kullanabileceğin bazı renkler şunlardır:
  • Uçuk mavi
  • Uçuk pembe
  • Uçuk yeşil
  • Uçuk mor
  Reklam

Yöntem 4
Yöntem 4 / 4:
Diğer Unsurları Göz Önünde Bulundurmak

 1. 1
  Yatak odanı bir vaha olarak düşün. Yatak odan senin sığınağın olmalıdır. İster işin, ister çocukların, sağlığın ya da arkadaşlarınla ilgili olsun, günlük hayatının stresinden kaçabileceğin yer olmalıdır. Koyacak yer bulamadığın fazlalıkları attığın yer olmamalıdır. Tam aksine, çölün ortasında bir vaha, dinlenmek ya da yalnızca bir molaya ihtiyaç duyduğunda gideceğin yer olmalıdır.[5]
  • Yatak odana asla fazlalık eşyaları veya negatif enerji getirmezsen zamanla bu alana daha fazla saygı duymaya başlarsın.
 2. 2
  Yumuşak bir aydınlatma kullan. En iyi Feng Shui için parlak, göz alıcı ışıklardan veya yatağının üstünde tavan aydınlatmasından kaçınmalısın. Bunun yerine yumuşak bir ışık veren masa lambaları kullan ve pencereden mümkün olduğunca doğal ışık almaya çalış. Bu, fazla parlak olan sert ışıklı ortama kıyasla kendini daha huzurlu ve sakin hissetmeni sağlayacaktır.[6]
  • Tavan aydınlatmasına ihtiyacın kalmaması için ufak lambalar, ip ışıklar ve diğer loş aydınlatmaları kullan.
 3. 3
  Pencerelerin konumuna dikkat et. Mümkünse yatağını pencereyle kapı arasına koymamaya çalış, aksi hâlde bu iki yer arasında dolaşan chi "cereyanında" kalırsın. Başka çaren yoksa kötü enerjinin bir kısmını bloke etmek için hoş, güzel perdelerin olsun. Mümkünse yüzün pencereye bakacak şekilde uyumaktan kaçınmalısın, aksi hâlde uykundan verim alamazsın.
 4. 4
  Yatak odanda ilham verici bir sanat eseri olsun. Duvarlara huzur verici doğa manzaraları veya sana ilham veren başka yerlerin resimlerini as. Sana hayallerini gerçekleştirmen için ilham veren ya da seni sakinleştiren ve sana huzur veren, doğal bir manzara olsun. Fazla grafik, çarpıcı ya da huzursuz edici bir resim yatak odana ait değildir. Sana en fazla ilham veren görüntüyü yatağından baktığında görüş açında kalan duvara as, böylece sabah uyandığında ilk gördüğün şey bu olsun.[7]
  • Duvara en sevdiğin yerlerin fotoğraflarını veya ilham verici bir söz içeren bir poster as.
 5. 5
  Eşitliği hedefle. Yatağının ve diğer mobilyaların iki yanında eşit büyüklükte alan olsun. Elbette bir mobilya odaya biraz eşitsizlik de katabilir ama genellikle yatak odanda eşyaların çoğunun tek tarafta toplanmasından kaçınmalısın, aksi hâlde en önemli odanda uyumsuzluk yaratmış olursun.
 6. 6
  Artık giymediğin kıyafetlerden kurtul. Dolabını ve çekmecelerini elden geçir ve son bir yıldır giymediğin kıyafetleri ayıkla. Bu kıyafetleri hâlâ giyilebilir durumdalarsa bir yere bağışla veya bir arkadaşına ya da akrabana ver. Eski kıyafetlerini görmesen bile bunları yatak odanda tutman yeni fırsatları yakalamana engel olabilir.
 7. 7
  Akrabaların veya arkadaşların "seni izleyen" fotoğraflarından kaçın. Yatak odanda birkaç özel aile fotoğrafın olabilir ama her yerde insanların fotoğraflarının olmasından kaçın, aksi hâlde izlendiğini hissederek bunalabilirsin. Aynısı dini figürler için de geçerlidir.[8]
 8. 8
  Yatak odanın fazla kalabalık olmadığından emin ol. Yatak odanı elinden geldiğince boş ve sade tut. Gerçekten gerekli olduğundan emin olmadığın ekstra sandalye, lamba veya resimleri yatak odana koyma. Yatak odanda ne kadar fazla eşya olursa dengeyi bulman o kadar zorlaşabilir.
 9. 9
  Dağınıklıktan kurtul. Yatak odanda ideal Feng Shui için ekstra kâğıt, çöp, eski süs eşyaları, gereksiz fotoğraflar, işe yaramaz hediyeler veya orada gerçekten ihtiyacın olmayan her şeyden kurtulmalısın. Eşyaların bazılarıyla çok fazla duygusal bağın varsa onları depoya veya başka bir odaya koyabilirsin ama yatak odanda gerçekten ihtiyaç duyduğun eşyaları minimuma indirmeye çalış. Ferah ve derli toplu bir yatak odan olması derli toplu ve tatmin edici bir hayatın olmasını sağlayabilir.
  Reklam

İpuçları

 • Daha iyi enerji akışı için gardırobunun kapağını geceleri kapalı tut.
 • Odanı her zaman temiz tutmaya çalış.
 • Kuzey, güney, doğu ve batıyı tayin etmek için pusula kullan.
 • Pozitif bir chi akışı için hareketli bir dönence as.
 • Yuvarlak kenarlı masalar kullan, keskin köşeler Feng Shui'ye uygun değildir.
 • Eğer odanda çok fazla parlak renk varsa bunları daha yumuşak renklerle dengelemeye çalış.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Eşek Arısı Yuvasından Nasıl KurtulunurEşek Arısı Yuvasından Nasıl Kurtulunur?
Yarasalardan Nasıl KurtulunurYarasalardan Nasıl Kurtulunur?
Tırtıllardan Nasıl KurtulunurTırtıllardan Nasıl Kurtulunur?
Bahçedeki Köstebeklerden Nasıl Kurtulunur?
Camdaki Kireçli Su Lekeleri Nasıl Çıkarılır?
Artı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt EdilirArtı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt Edilir?
Şişme Yataktaki Delik Nasıl OnarılırŞişme Yataktaki Delik Nasıl Onarılır?
Yalama Olan Vida Nasıl ÇıkarılırYalama Olan Vida Nasıl Çıkarılır?
Buzdolabının Buzlanması Nasıl ÖnlenirBuzdolabının Buzlanması Nasıl Önlenir?
Vantilatör ve Su Şişeleriyle Kolay Bir Ev Yapımı Klima Nasıl YapılırVantilatör ve Su Şişeleriyle Kolay Bir Ev Yapımı Klima Nasıl Yapılır?
Kredi Kartıyla Kapı Nasıl AçılırKredi Kartıyla Kapı Nasıl Açılır?
Sinek Kapanı Nasıl YapılırSinek Kapanı Nasıl Yapılır?
Eşek Arıları Nasıl Uzak TutulurEşek Arıları Nasıl Uzak Tutulur?
Kurtçuklar Nasıl ÖldürülürKurtçuklar Nasıl Öldürülür?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Susan Levitt
Ortak yazarlar :
Feng Shui Danışmanı
Bu makaledeki ortak yazarlar Susan Levitt. Susan Levitt 1986 yılından bu yana San Francisco, Kaliforniya’da yerleşik profesyonel bir tarot kartı okuyucusu, astrolog ve feng shui danışmanıdır. Susan, Introduction to Tarot and Taoist Astrology (Tarot ve Taoist Astroloji’ye Giriş) gibi farklı dillerde yayımlanmış beş kitabın yazarıdır. Facebook’ta, Twitter’da @tarot_tweet hesabından ve ay blogunda gönderimler yapar. Çalışmaları CNN’de yer almıştır ve San Francisco’daki SF Weekly tarafından “En İyi Astrolog” olarak seçilmiştir. Bu makale 43.552 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Ev ve Bahçe
Bu sayfaya 43.552 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam