Bunu annenden milyonlarca kez duymuşsundur belki ama her sabah yatağını toplamak olmazsa olmaz bir alışkanlıktır. Bu, odanın bütünüyle daha derli toplu ve düzenli görünmesini sağlar ve uyku vakti geldiğinde yatağa girmek çok daha cazip görünecektir. Yatağını toplamak kulağa basit bir işmiş gibi gelse de bunu düzenli ve doğru bir şekilde yapmak aslında birazcık beceri gerektirir. Öyleyse yatağın mükemmel şekilde nasıl toplanacağını öğrenmek için aşağıdaki 1. Adım ile başla.

Kısım 1
Kısım 1 / 2:
Yatağını Toplamak

 1. 1
  Yatağının üzerini boşalt. Yatağını sabah kalktıktan sonra veya nevresimlerini yıkadıktan sonra yapıyor olabilirsin; her iki durumda da yapılacak ilk şey yatağın üzerini boşaltmaktır. Yastıklar, oyuncak hayvanlar, yorgan ve benzeri şeyleri kaldırmayı unutma.
  • Yorganı/battaniyeyi, çarşafı ve yastıkları alıp bir kenara (tercihen zemin dışında başka bir yere) koy.
  • Lastikli çarşafı yatağın üzerinde bırakabilirsin.
 2. 2
  Lastikli çarşafı geçir. Lastikli çarşaf henüz yatağın üzerinde değilse onu geçirmen gerekecek. Bunu, çarşafın elastik uçlarını yatağın köşelerine geçirerek yap.
  • Çarşafın, yatağın köşelerini sıkıca sardığından emin ol ki bunu yapmak için yatağı hafifçe kaldırman gerekebilir.
  • Lastikli çarşafın, herhangi bir katlanma veya kırışıklık olmadan yatağın üzerinde düzgün bir şekilde durduğundan emin ol.
 3. 3
  Çarşafı ser. Lastikli çarşafın üzerine ayrıca bir çarşaf daha kullanıyorsan bunu alttaki lastikli çarşafın üzerine ser. Geniş şekilde katlanıp dikilmiş kenarın yatağın yukarı tarafında kalması ve bu katlı kısmın yatağın baş kısmıyla hizalı şekilde durması gerektiğini unutma.
  • Çarşafın desenliyse desenli yüzü aşağıya bakmalı (ki böylece çarşafın üst kısmı tekrar katlandığında deseni görebilirsin).
  • Çarşafın, her iki taraftan aynı uzunlukta sarkacak şekilde, yatağın üzerine düzgün şekilde serildiğinden emin ol.
 4. 4
  Köşeleri hastane tarzı katla. İngilizce kaynaklarda "hospital corner" (hastane köşesi) olarak geçen terim, lastiksiz çarşafın uçlarını yatağın altına sıkıca katlamak için kullanılan özel bir yöntem için kullanılır. Bu, yatak katlarken en çok ustalık isteyen adım olmakla birlikte, yatağını en derli toplu gösterecek kısım da bu adımdır.[1]
  • Köşeleri hastane tarzı katlamak için çarşafın ucunu yatağın ayak tarafında yatak ile bazanın arasına sıkıştır. Tabii çarşafı alıp doğrudan arasına sokuşturma; düzgün ve kırışıksız durduğundan emin ol.
  • Çarşafın bir yanında, 40 cm kadarlık bir kısmını yatağın ayak tarafından uzağa doğru tut. Tuttuğun bu kısmı yukarı kaldırıp köşeden 45 derecelik açı yapacak şekilde yatağın üst kısmının üzerine katla.
  • Katlı çarşaf parçasını yatağın üstünde aynı şekilde tutarken, aşağıdan sarkan kısımları yatağın bu tarafında içeri sok. En iyi sonucu almak için bunu mümkün olduğunca düzgün yap.
  • Yatağın üzerinde duran katlı çarşaf parçasını aşağıya indir. Çarşafın daha gevşek olmasını tercih edersen bu aşamada durabilirsin. Çarşafı sıkıca geçirmek istersen de yatağın tüm kenarlarında çarşafın sallanan ucunu düzgünce yatakla bazanın arasına sıkıştırabilirsin.[2]
  • Aynı işlemi yatağın diğer tarafında tekrarla.
 5. 5
  En üste yorganı ser. İkinci çarşafı da geçirdikten sonra en üste battaniyeni veya yorganını serebilirsin.
  • Yorganın, her iki taraftan eşit şekilde sarkacak şekilde, yatağın üzerine düzgünce serildiğinden emin ol.
  • Yatağın baş kısmında, yorganın/battaniyenin üst kenarı, üstteki çarşafın kenarından 15 cm kadar uzakta durmalıdır.
 6. 6
  Yorganı ve üstteki çarşafı geriye doğru katla. Yatağın baş kısmında, üstteki çarşafın kenarını alıp yorganın veya battaniyenin yukarıdaki kenarının üzerine doğru düzgünce katla. Çarşafın iç tarafında kalan deseni nasıl görebileceğini anladın mı şimdi?
  • Battaniye veya ince bir yorgan kullanıyorsan battaniyeyi çarşafla birlikte geriye doğru katlayabilirsin; böylece çarşafın katlı kenarı artık görünmez. Yorganlar katlamak için genellikle biraz fazla kalın olur.
  • Çok düzgün ve sıkı şekilde yapılmış bir yatak için, hoşuna giderse battaniyenin ve çarşafın katlanmış kısmının uçlarını yatağın altına sıkıştırabilirsin. Askerlikte de böyle yaparlar işte![3]
 7. 7
  Yastıkları kabart. Yastıklarını al ve yatağa yerleştirmeden önce bir güzel kabart. Yastığı kabartmak için herhangi bir tarafından tut ve kenarlarını aynı anda sıkıp serbest bırak. Akordiyon çalıyor gibi yap yani![4]
  • Katlanmış yorgan ile karyola başlığı arasındaki boşluğu doldurmak için, yastık kılıflarını düzeltip her bir yastığı yatağın baş kısmının üzerine düz şekilde yatır.
  • İkiden fazla yastığın varsa (kraliçe yatakta mesela) fazladan iki yastığı doğrudan attaki yastıkların üzerine yerleştir.
 8. 8
  Son dokunuşları ekle. Yatağın neredeyse hazır!
  • Son olarak, evde olan herhangi bir dekoratif minderi veya yastığı al ve destek için uyuma yastıklarına yaslanacak şekilde yatağın baş kısmına dik olarak yerleştir.
  • Estetik sebeplerle (veya hava soğursa diye) yatağının üzerinde durmasından hoşlandığın başka bir battaniyen, örtün veya piken varsa onu alıp düzgünce ikiye katla ve yatağın alt yarısının üzerine hizalı bir şekilde ser.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 2:
İyi Alışkanlıklar Kazanmak

 1. 1
  Yatağını her sabah topla. Yatağını her sabah toplamak basit ama faydalı bir alışkanlıktır.
  • Her sabah yatağını toplamak için yalnızca iki dakika ayırarak, yatak odan daha derli toplu görünecek ve daha huzurlu bir ortam hâline gelecektir. Her gece, iyi yapılmış bir yatağın temiz ve düzgün nevresimlerinin arasına kayıvermenin ne kadar hoş bir his olduğunu bir hayal et sadece!
  • İnanması güç olabilir ama yatağını her gün toplamak mutluluk seviyeni gerçekten de artıracaktır![5]
 2. 2
  Nevresimlerini haftada bir veya iki haftada bir yıka. İnsanlar genelde nevresimlerini hangi sıklıkta yıkamaları gerektiğinden pek emin değildir. Cevap ne peki? Haftada veya iki haftada bir kez.[6]
  • Tercihen haftada veya iki haftada bir kez yıkamak gerekse de iki yıkama arasındaki süreyi aralıksız bir aya kadar uzatabilirsin. Ancak odanın havasını kaplayan kötü bir koku fark edersen nedenini anlayacaksın.
  • Yorganlar, battaniyeler veya vücudunla doğrudan temasa geçmeyen her şey yaklaşık olarak her üç ayda bir yıkanabilir.[7]
 3. 3
  Yorgan kılıfını geçirmenin en kolay yolunu öğren. Yorgan kullanan herkesin bildiği gibi, yorgan kılıflarını geçirmek tam bir kabusa dönüşebilir. Ancak süreci kolaylaştırmak için kullanabileceğin bir numara var:
  • Yorgan kılıfını ters yüz et ve her bir elinle (çorap kuklası oynatacakmış gibi) kılıfın köşelerinden birini yakalamak için kollarını içerisine uzat. Ellerin yorgan kılıfının içerisinde köşeleri tutarken, her bir elinde bir köşesi olacak şekilde yorganın üst köşelerini sıkıca kavra.
  • Köşeleri sıkıca tutarken, yorgan kılıfının doğru yüzü dışa dönene kadar yorganı salla. Sonra yorganın alt köşelerini içeri geçirip kılıfın ağzını çıtçıtla veya düğmelerini ilikle.
  • Bundan başka, verilebilecek en iyi tavsiye şu: Sabırlı ol ve ailenden birinden veya bir arkadaşından yardım al!
 4. 4
  Yatak koruyucu ped kullan. Hâlihazırda yatak pedin yoksa bir tane satın alman iyi bir fikir olabilir. Yatağın için uygun boyutta olduğundan emin ol sadece.
  • Yatak pedi yatağın üzerine, lastikli çarşafın altına serilir. Ped, yatağın kirlenmesini engellemekle birlikte, yatağa fazladan bir rahatlık katmanı da ekler.
  Reklam

İpuçları

 • Yatağını yapmayı bitirdikten sonra yorganını düzelt. Bu, olabildiğince muntazam görünmesini sağlayacaktır.
 • Her iki tarafın aynı hizada durduğundan emin ol.
 • Nevresimlerinin köşelere iyice oturduğundan emin ol.
 • Yatağını toplamaya başlamadan önce nevresimlerini değiştirmen gerekip gerekmediğini kontrol et.
 • Daha fazla rahatlık için hafıza köpüğünden yapılmış bir yatak koruyucu kılıf kullan.
 • Uyandığında nasıl "hissettiğini" dikkate almadan yatağını her gün topla veya yatak takımını temiz havaya maruz bırakmak için kılıflarını çıkar. Sabah rutinini sistemli hâle getirmek harika olur ve bu, hızlıca uyanmanı da sağlar.
 • Kraliçe yatağın varsa yastıkları köşeye dizmek odanın daha büyük görünmesini sağlar.
 • Yatağını hoşuna giden tarzda yap.
 • Nevresimlerini, battaniyelerini ve yastık kılıflarını her pazar yıka. Bu, yatağını uyumak için daha ferah, daha temiz ve daha sağlıklı bir hâle getirmene yardımcı olacaktır.
 • Üzerinde bakterileri toplayacağı için yastık kılıfını günaşırı değiştir. Bu, bakterilerin cildinle temasa geçmesini engelleyebilir. Değiştirilmediği takdirde bu, bazı insanlarda sivilcelerin patlak vermesine neden olabilir.[8]
Reklam

Uyarılar

 • Yaz aylarında yatağın üzerine çok fazla örtü veya ağır örtü serme. Ne kadar sıcak olduğuna bağlı olarak, bir iki hafif örtüye veya sadece bir çarşafa ihtiyaç duyabilirsin.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Bahçedeki Köstebeklerden Nasıl Kurtulunur?
Salyangozlardan Nasıl KurtulunurSalyangozlardan Nasıl Kurtulunur?
Domatesler Nasıl BudanırDomatesler Nasıl Budanır?
Gümüş Böceği Nasıl Yok EdilirGümüş Böceği Nasıl Yok Edilir?
Ölmek Üzere Olan Aloe Vera Bitkisi Nasıl CanlandırılırÖlmek Üzere Olan Aloe Vera Bitkisi Nasıl Canlandırılır?
Artı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt EdilirArtı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt Edilir?
Yalama Olan Vida Nasıl ÇıkarılırYalama Olan Vida Nasıl Çıkarılır?
Şans Bambusu Nasıl ÇoğaltılırŞans Bambusu Nasıl Çoğaltılır?
Sarımsak Nasıl Yetiştirilir?
Camdaki Kireçli Su Lekeleri Nasıl Çıkarılır?
Aloe Vera Bitkisine Nasıl BakılırAloe Vera Bitkisine Nasıl Bakılır?
Yılanlar Nasıl Uzaklaştırılır?
Barış Çiçeği Bakımı Nasıl YapılırBarış Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?
Güvelerden Nasıl KurtulunurGüvelerden Nasıl Kurtulunur?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Melissa Maker
Ortak yazarlar :
Celan My Space'in Kurucusu
Bu makaledeki ortak yazarlar Melissa Maker. Melissa Maker, 1 milyondan fazla takipçisi bulunan bir YouTube kanalı ve blog olan CelanMySpace’in sahibi ve editörüdür. 10 yıldan fazla profesyonel temizlik tecrübesine sahiptir ve evdeki her şey hakkında faydalı ipuçları verir. Bu makale 5.692 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Ev ve Bahçe
Bu sayfaya 5.692 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam