Yastıklarında zamanla toz, ter ve yağ kalıntıları birikecektir. Bunlar kontrol edilmediği takdirde yastıklarının rengi sararabilir ve kullanımı daha az konforlu hâle gelebilir. Bunun olmasını engellemek için yastıklarını elde ya da çamaşır makinesinde düzenli olarak yıkamayı planlamalısın.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 2:
Pamuk, Kuş Tüyü ve Sentetik Dolgulu Yastıkları Yıkamak

 1. 1
  Kılıfı çıkar. Yastığına yastık kılıfı geçirdiysen öncelikle onu çıkar. Bazı yastıklar ek bir fermuarlı kılıfın içinde gelir ki bu da çıkarılmalı ve yastığın kendisinden ayrı olarak yıkanmalıdır.
 2. 2
  Yastıklarını çamaşır makinesine koy. Endişelenme; yastıkları (hatta kuş tüyü olanları bile) çamaşır makinesinde yıkamanın hiçbir sakıncası yoktur. Tek seferde en az iki yastık yıkamaya çalış ki makine dengeli çalışsın ve yastıklar da makinenin içinde çok fazla savrulmasın.[1]
 3. 3
  Deterjanını ekle. Sıradan bir yıkama işlemi için her zaman kullandığın çamaşır deterjanından bir su bardağı kadar ekle. Yastıklarının aşırı derecede beyaz olmasını istiyorsan deterjana ek olarak şunları da ekle: 1 su bardağı toz bulaşık makinesi deterjanı, önerilen miktar kadar çamaşır suyu ve yarım su bardağı boraks.[2]
 4. 4
  Yıkama programını başlat. Sıcak suyla çalışması ve ikinci bir durulama programını uygulaması için makinede gerekli ayarları yap. Makinende varsa "yorgan yıkama" programını kullan. Sonra bırak makine yeteneğini konuştursun!
 5. 5
  Yastıklarını kurutucuya koy. Yastıklarını kurutucunun içine yerleştir ve gerekli ayarları yap. Yastıkların kuş tüyü dolguluysa kurutucunu "yastık", "kuş tüyü" veya "hassas" ayarına getir. Sentetik yastıklar için kurutucunu düşük ısıya ayarla.
 6. 6
  Yastıklarını kurut. İki tenis topunu alıp her birini iki ayrı temiz beyaz çorabın içine koy. Yastıklarının kabarmasına ve kuruma süresini azaltmaya yardımcı olması için bunları yastıklarla birlikte kurutucuya at. Sonra da kurutucunu çalıştır![3]
 7. 7
  Yastıklarını kontrol et. Kurutucun programını bitirdiği zaman yastıkları çıkar ve ıslaklık var mı diye kontrol etmek için onlara dokun. İçinde nem olup olmadığını kontrol etmek için de yastıkları kokla. Yastıkların yeterince kuru gibi görünmüyorsa kurutma işlemini tekrar et ve onları ikinci kez tekrar kontrol et. Sorun yoksa da yastıkların temiz bir şekilde hazır demektir![4]
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 2:
Hafızalı Köpük Yastıkları Yıkamak

 1. 1
  Kılıfı çıkar. Yastığının üzerinde yastık kılıfı varsa yıkamadan önce onu çıkar. Çoğu hafızalı köpük yastık, üzerinde fermuarlı bir koruyucu kılıfla birlikte gelir ve bu da çıkarılmalıdır. Bu parçalar bir çamaşır makinesinde ayrı ayrı yıkanabilir.
 2. 2
  Leğeni suyla doldur. Çamaşır makinesinin hafızalı köpük yastıklara göre oldukça sert yıkama yaptığı kanıtlanmıştır; bu yüzden bu malzemeden yapılmış yastıkların elde yıkanması zaruridir. Leğeni (ya da lavabonu) ılık suyla doldur. Yalnızca yastığın üzerini kaplayacak kadar suya ihtiyacın olacak.
 3. 3
  Deterjanını ekle. Her bir yastık için suya bir yemek kaşığı sıvı çamaşır deterjanı ekle. Deterjanı köpürtmek için ellerinle suyu biraz karıştır ve deterjanın suyun her yerine eşit şekilde karışmasını sağla.
 4. 4
  Yastığını yıka. Yastığını suyun içine koy ve deterjanın içine işlemesi için suyun içinde biraz hareket ettir. Kirin dışarı çıkmasını sağlamak ve böylece dış katmanın ötesini temizleyebilmek için ellerinle masaj hareketleri yaparak yastığı sık.
 5. 5
  Yastığı durula. Yastığı temiz suyun altına tut. Suyla birlikte akan köpükleri kontrol ederek sabundan mümkün olduğunca arınmasını sağlamak önemlidir. Yastığı durulamak, yıkamaktan birkaç dakika daha uzun sürebilir.
 6. 6
  Yastığı kurut. Yüksek seviyelerdeki ısı, hafızalı köpüğe zarar verip parçalanmasına neden olabilir. Bu yüzden hafızalı köpük yastığını kurutucuya koyma. Bunun yerine, kuru bir yerdeki temiz beyaz bir havlunun üzerine yastığı yatır. Mümkünse güneşte kurumaya bırak.[5]
 7. 7
  Yastığı kontrol et. Hafızalı köpük yastık, sünger gibi bir malzemeden yapıldığı için uzun süre su tutmaya özellikle müsaittir. Kullanmak için yatağına koymadan önce malzemenin içinde hiç su kalmadığından emin ol; aksi takdirde küflenmeye başlayacaktır.
  Reklam

İpuçları

 • Üzerinde biriken teri, vücut yağlarını, deri döküntülerini ve tozu temizlemek için yastıklar senede 2-3 kez yıkanmalıdır.
 • Yerine yenisini almanın gerekip gerekmediğini anlamak için yastığını kontrol et. Yastığını ikiye katladığında o şekilde kalıyorsa çok eskimiş demektir ve yerine yenisini alman gerekir. Yastığın eski hâline geri geliyorsa iyi durumdadır ve yalnızca yıkanması gerekir. Ortalama olarak iki senede bir yastığını yenilemelisin.
 • Koltukların üzerine konulan yastıklar, yatağındaki yastıklarla aynı şekilde temizlenebilir. Mümkünse kılıflarını çıkararak onları koru.
 • Eski yatak takımlarını, yastıkları ya da havluları atma; onları hayvan barınaklarına ver. En yakın barınağı arayarak bunları hayvanlar için kullanıp kullanamayacaklarını sor.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Eşek Arısı Yuvasından Nasıl KurtulunurEşek Arısı Yuvasından Nasıl Kurtulunur?
Yarasalardan Nasıl KurtulunurYarasalardan Nasıl Kurtulunur?
Tırtıllardan Nasıl KurtulunurTırtıllardan Nasıl Kurtulunur?
Bahçedeki Köstebeklerden Nasıl Kurtulunur?
Camdaki Kireçli Su Lekeleri Nasıl Çıkarılır?
Artı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt EdilirArtı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt Edilir?
Şişme Yataktaki Delik Nasıl OnarılırŞişme Yataktaki Delik Nasıl Onarılır?
Yalama Olan Vida Nasıl ÇıkarılırYalama Olan Vida Nasıl Çıkarılır?
Buzdolabının Buzlanması Nasıl ÖnlenirBuzdolabının Buzlanması Nasıl Önlenir?
Vantilatör ve Su Şişeleriyle Kolay Bir Ev Yapımı Klima Nasıl YapılırVantilatör ve Su Şişeleriyle Kolay Bir Ev Yapımı Klima Nasıl Yapılır?
Kredi Kartıyla Kapı Nasıl AçılırKredi Kartıyla Kapı Nasıl Açılır?
Sinek Kapanı Nasıl YapılırSinek Kapanı Nasıl Yapılır?
Domatesler Nasıl BudanırDomatesler Nasıl Budanır?
Kurtçuklar Nasıl ÖldürülürKurtçuklar Nasıl Öldürülür?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 19 kişi çalıştı. Bu makale 17.084 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Ev ve Bahçe
Bu sayfaya 17.084 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam