Yapışkan bir yara bandını çıkarmak acı verebilir ve geriye kalan yapıştırıcının rahatsız ediciliği, bunun üstüne tuz biber eker. Neyse ki yara bandı yapışkanını çıkarmanın birçok yolu vardır. Hangi yöntemi kullanırsan kullan, sadece hafif bir baskı ve ovalama hareketi uygulamaya dikkat et. Herhangi bir ovalama veya sıyırma hareketi, cildini de yapışkanı da etkileyecektir. Farklı yapışkan ürünler farklı yöntemlere cevap verir, o yüzden ilk denemende başarısız olursan cesaretin kırılmasın. Biraz zaman ve çabayla bu rahatsız edici yapışkanı çıkarabilirsin.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Kolay Ev Çözümleri Kullanmak

 1. 1
  Ilık suyla banyo yap. Sıcak ve nem, çoğu yara bandındaki yapışkanın yumuşamasını sağlar.[1] Yapışkan bölgeyi ılık suyla ıslatmanın kolay yolu, banyo yapmak ya da duş almaktır. Yapışkan kendi kendine çıkabilir ya da el beziyle veya yumuşak bir aşındırıcı pedle hafifçe ovalamak gerekebilir.
  • Banyo yapmaya ya da duş almaya vaktin yoksa bir kabı ya da tencereyi ılık suyla doldur ve etkilenen bölgeyi suya sok. Bu en çok, yapışkanı suda uzun süre bekletirsen işe yarar. Bu yöntemi, bir şeyler okurken ya da televizyon izlerken dene.
 2. 2
  Hafif bir pişirme yağıyla kapla. Birkaç damla zeytinyağı, kanola yağı, sebze yağı, Hindistan cevizi yağı ya da ayçiçeği yağı, derideki yapışkanı çıkarmaya yardım edebilir. Bazı yapışkanlar yağda çözünür. Diğerleriyse ciltle arasına yağ girince yapışkanlığını yitirir.[2]
  • En iyi sonuçlar için, yağı etkilenen bölgeye yumuşak bir bezle ya da pamuklu çubukla nazik bir şekilde sür. Çok fazla yağ sürmene gerek yok; amacın cildini yağla sırılsıklam etmek değil, hafifçe kaplamak. Yağı bir iki dakika beklettikten sonra yumuşak bir havluyla ya da pamukla ovala. Yapışkanı çıkarmak için gerektiği kadar tekrarla.
 3. 3
  Yara bandı kalıntısına buz sür. Deriye yapışmasını önlemek için buzu kâğıt havluya sar ve etkilenen bölgede beş dakika beklet. Buz, yapışkanı zayıflatacaktır; bu da yapışkanın çıkmasını sağlayabilir.[3] [4]
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Yaygın Cilt Bakım Ürünlerini Kullanmak

 1. 1
  Kalıntıyı bebe yağıyla ıslat. Bebe yağı ya yapışkanı çözerek ya da gevşeterek pişirme yağlarıyla aynı işlevi görür. Fazladan bir yararı, çoğu bebe yağının özellikle zarar vermeyecek biçimde yapılmış olmasıdır, bu yüzden bebe yağı hassas ciltler için harika bir seçenektir.
  • Çoğu bebe yağı, içine az miktarda koku eklenmiş mineral yağıdır. Bebe yağına alternatif olarak saf mineral yağı da kullanabilirsin; çoğunlukla daha ucuzdur.
  • Yapışkanı bir çocuğun cildinden çıkarıyorsan bebe yağına bir damla gıda boyası ekleyip etkilenen bölgeyi "boyamak" için kullanmayı dene. Yağ, yapışkanı çıkaracak, gıda boyası da çocuğu eğlendirip dikkatini dağıtacaktır.[5]
 2. 2
  Yumuşak bir losyon sür. Çoğu losyon, yağ ya da lipit (yağ) bazlı olduğu için, yapışkanları tıpkı bebe yağı ya da pişirme yağları gibi çıkarabilir. Az miktarda losyonu yapışkanlı bölgeye sür, birkaç dakika beklet ve yumuşak bir havluyla ya da pamukla ovuştur.
  • Kokusuz losyonlar en iyisidir. Eklenen kokular için kullanılan kimyasallar, tahriş olmuş ciltte bazen acıya ve döküntüye neden olabilir.[6]
 3. 3
  Bebe yağı, losyon ya da pişirme yağıyla birlikte ılık kompres yap. Sıcaklık, yara bantlarında kullanılan yapışkanların çoğunu gevşettiği için, sıcaklığı bu materyalleri daha etkin kılmak amacıyla kullanabilirsin. Ilık su, yağı ya da losyonu akıtacaktır, o yüzden onun yerine ılık kompres kullan. Ilık kompresler hakkındaki makalemiz bunu yapmanın birkaç kolay yolunu detaylı bir şekilde anlatıyor.
  • Bir spor çorabın büyük kısmını pirinçle doldur. Pirincin dışarı dökülmemesi için çorabın açık ucunu düğümle. Kompresi mikrodalga fırında her defasında 30 saniye tutarak ısıt. Tutulamayacak kadar sıcak değil, sadece ılık olmalı. Kompresi yapışkanın üzerine koy ve yağın ya da losyonun orayı ıslatmasını bekle.
  • Çorabın yağlanmasından endişe ediyorsan kompresle cildinin arasına bir bez koy.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Kimyasal Ürünler Kullanmak

 1. 1
  İspirto sür. İzopropil alkol olarak da bilinen bu yaygın ev temizleyicisi ucuzdur ve genellikle marketlerde ve indirimli satış mağazalarında bulunabilir. İspirto, bazı yapışkan türlerini çözmekte çok etkilidir. Bir pamuklu çubuğa az miktarda ispirto sür, kısa bir süre beklet, sonra da yapışkanı çıkarmak için nazikçe ovala.
  • İspirto, cildi kurutabilir ve tahriş edebilir, özellikle de yüz gibi hassas bölgelerde. Bir defada sadece birkaç damla kullan ve kullanımlar arasında cildinin dinlenmesi için bekle.
 2. 2
  Oje çıkarıcıyla ıslat. Çoğu oje çıkarıcının içindeki aktif içerik, kimyasal bir çözücü olan asetondur. Aseton, çoğu yaygın tutkal ve yapıştırıcı için de çözücü görevi görür ve değdiğinde bunları eritir.[7] Etkilenen bölgeye az miktarda sür ve birkaç dakika beklet, sonra yapıştırıcıyı çıkarmak için nazikçe ovalamaya devam et.
  • Asetonun, ispirtoya benzer şekilde cildi kurutma ya da tahriş etme etkisi olabilir, o yüzden benzer tedbirleri al.
  • Bulabilirsen saf aseton, oje çıkarıcıyla aynı etkiyi gösterir.
  • Aseton kullanırken dikkatli ol; son derece yanıcı bir maddedir, o yüzden ısıyla bir arada kullanılamalıdır.[8]
  • Asetonsuz oje çıkarıcıları kullanma çünkü bunlar, yara bandının kalıntısını çıkarmak için gereken çözücüyü içermez.
 3. 3
  Petrol jölesiyle kapla. Petrol jölesinden yapılan vazelin gibi ürünler, yapışkanı çıkarma konusunda yağlar ve losyonlarla aynı işi görür. Petrol jölesinin kendine has yararı, ekstra yoğun olmasıdır, o yüzden uzun süre bekletmek kolaydır (gerçi, bazı insanlara yağlı olması hoş gelmez). Etkilenen bölgeye ince bir tabaka sür ve hiç dokunmadan 5 ila 10 dakika beklet, sonra da yumuşak bir bezle ya da kâğıt havluyla sil.
 4. 4
  Tıbbi yapışkan çıkarıcı kullan.[9] Bu ürünler özel olarak yara bantlarındaki yapıştırıcıyı çıkarmak için tasarlanmıştır. Yapışkan çıkarıcılar genellikle sprey ya da tek kullanımlık mendil şeklinde üretilir. Bunlar, yukarıdaki yöntemlerden biraz daha pahalıdır ve daha zor bulunur ama çok etkilidir.
  • Bu ürünleri yaşadığın yerdeki eczanede bulabilirsin. Bulamazsan internetten sipariş edebileceğin geniş seçenekler mevcuttur. Bunların fiyatları üründen ürüne değişse de genelde şişesine ya da paketine 30-50 TL vermen gerekebilir.[10]
 5. 5
  Kimyasal bir solüsyon kullandıktan sonra bölgeyi sabun ve suyla durula. Çoğu kimyasal ürün (özellikle ispirto, aseton ve bazı yapıştırıcı çıkarıcılar) cilde çok uzun süre temas ederse tahrişe neden olabilir. Bunu önlemek için, bu kimyasalları her kullandıktan sonra o bölgeyi mutlaka sabun ve suyla yıka. Bu, kimyasalın ciltten çıkmasına ve tahrişi azaltmaya yardım eder.
  • Yapışkanın tamamını hemen çıkaramazsan sert bir kimyasalı tekrar kullanmadan önce bir gün bekle. Ara vermek, cildine dinlenmesi ve iyileşmesi için fırsat verir. Alternatif olarak, kimyasal bir yöntemi daha hafif bir çözümle birleştir.
  Reklam

İpuçları

 • Sabırlı ol; tıbbi yapışkanlar zamanla doğal bir şekilde kendi kendilerine çözünüp çıkar.
 • İspirto bazen tek kullanımlık, kullanışlı tıbbi mendiller hâlinde de bulunur. Sana yakın marketlerin ilkyardım kısmında "alkollü mendil" olarak ara.
Reklam

Uyarılar

 • İspirto ve oje çıkarıcı, açık yaralar varsa, deri çizilmiş ya da hassassa canını acıtabilir.
 • İspirto, hassas kumaşlara zarar verebilir. İspirtoyu sadece yapışkanın olduğu deriye sürme konusunda dikkatli ol ve kullanılmış pedleri dikkatli bir şekilde at.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Mastürbasyon Bağımlılığı Nasıl BırakılırMastürbasyon Bağımlılığı Nasıl Bırakılır?
Bir Haftada 5 Kilo Nasıl VerilirBir Haftada 5 Kilo Nasıl Verilir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Sigara Nasıl İçilir?
Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Ayak Parmağının Kırıldığı Nasıl Anlaşılır?
Penisteki Mantar Enfeksiyonu Nasıl Tedavi EdilirPenisteki Mantar Enfeksiyonu Nasıl Tedavi Edilir?
Regl Olduktan Sonra Gusül Abdesti Nasıl AlınırRegl Olduktan Sonra Gusül Abdesti Nasıl Alınır?
Uyuyor Numarası Nasıl YapılırUyuyor Numarası Nasıl Yapılır?
Yorgun Değilken Nasıl Uyunur?
Regl Dönemi Nasıl Erken BitirilirRegl Dönemi Nasıl Erken Bitirilir?
Uyuşturucu Testinden Kısa Sürede Nasıl GeçilirUyuşturucu Testinden Kısa Sürede Nasıl Geçilir?
Bel Nasıl ÖlçülürBel Nasıl Ölçülür?
Bir Kişinin Kokain Kullandığı Nasıl AnlaşılırBir Kişinin Kokain Kullandığı Nasıl Anlaşılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Mohiba Tareen, MD
Ortak yazarlar :
Amerikan Dermatoloji Akademisi Üyesi, Board Onaylı Dermatolog
Bu makaledeki ortak yazarlar Mohiba Tareen, MD. Mohiba Tareen Board onaylı bir Dermatolog ve Roseville, Maplewood ile Faribault, Minnesota’da yer alan Tareen Dermatology’nin kurucusudur. Dr. Tareen, prestijli Alpha Omega Alpha onur birliği üyesi yapıldığı, Ann Arbor’daki Michigan Üniversitesi’nin Tıp Fakültesi’nde eğitim almıştır. New York’daki Colombia Üniversitesi’nde ihtisasını sürdürürken New York Dermatoloji Birliği’nden Conrad Stritzler ödülünü kazanmış ve çalışması New England Journal of Medicine’da yayımlanmıştır. Dr. Tareen sonrasında dermatolojik operasyon, lazer ve kozmetik dermatolojiye odaklandığı prosedürel üst uzmanlığını tamamlamıştır. Bu makale 62.956 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Sağlık
Bu sayfaya 62.956 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam