Yara izleri her şekil ve boyutta olabilen ve genellikle göstermekten çekindiğin şeylerdir. Bu izlerden kurtulmak için, garantisi olmasa da şifa sağladığına inanılan güvenli doğal tedavileri (limon suyu, salatalık ezmesi, Hint üzümü vb.) veya alfa hidroksi asit, silikon gibi kimyasalları içeren yara kremlerini kullanmayı ya da lazer tedavi ve deri soyma (dermabrazyon) gibi güvenilir tıbbi yöntemleri düşünebilirsin. Pek çok seçenek var, ancak doğru olanı bulmak, yaranın boyutu ve ne kadar eski olduğuna ve tabii ki kişisel tercihlerine bağlı.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 4:
Doğal Tedaviler

 1. 1
  Yara izine limon sür. Limon, ölü deri hücrelerinin yok edilmesine yardımcı olan, yeni hücrelerin gelişmesini sağlayan ve cilde eski esnekliğini kazandıran alfa hidroksi asitler (AHA), yani halk arasında bilinen adıyla meyve asitleri içerir. Doğal bir beyazlatıcı olarak yara izlerinin renginin açılmasına yardımcı olabilir.
  • Yara ve çevresindeki bölgenin iyice temizlendiğinden emin ol.
  • Bir pamuk topuna 1 tatlı kaşığı limon suyu ekle.
  • Yaranın olduğu bölgeyi pamukla ov.
  • 10 dakika kalmasına izin verdikten sonra limon suyunu iyice durula.
  • Limon suyu cildini ışığa karşı hassaslaştırabilir, bu yüzden dışarı çıkarken yöntemi uyguladığın bölgeye güneş kremi sürmeyi ihmal etme.
 2. 2
  Bal kullan. Çiğ balı yara izlerini azaltmak için kullanabilirsin. Bal doğal bir nemlendirici olduğundan, yara tedavilerinde ve cilt yenilenmesini harekete geçirmede etkili rol oynar.
  • 2 yemek kaşığı çiğ balı yine 2 yemek kaşığı kabartma tozuyla karıştır.
  • 3 dakika masaj yap.
  • Bölgenin üzerini sıcak el bezi ile ört.
  • Soğuduğu zaman el bezini, bölgeyi silmek için kullan.
  • Not: 2 yemek kaşığı çiğ balla 1 yemek kaşığı kabartma tozunu karıştırarak sivilce lekelerine iyi gelen bir yüz temizleyicisi elde edebilirsin.
 3. 3
  Soğan özünü dene. Soğan özü, iltihap önleyici özelliği sahiptir ve yara izi üzerindeki kolajen dokunun oluşumunu engellediğinden yaranın daha az belli olmasını sağlar.
  • Genelde yaranın üzerini ovabileceğin bir jöle biçiminde bulunur.
  • Bu süreç uzun sürer, yani herhangi bir sonuç görmen birkaç ayı bulabilir.
 4. 4
  Aloe vera jeli kullan. Aloe vera, cilt tahrişlerini azaltan ve yaralardaki ölü hücrelerden kurtulmana yardımcı olan iltihap önleyici özelliklere sahiptir. Aloe vera ayrıca şişmeleri hafifletebilir, zarar görmüş cildin toparlanmasına yardımcı olur ve yeni hücre oluşumunu destekler.
  • Aloe vera jel, yağ, merhem ve losyon gibi pek çok şekilde bulunabilir.
  • Aloe verayı direkt yaralı dokunun üzerine, günde birkaç defa masaj yaparak uygula.
 5. 5
  Hint üzümü kullan. "Bektaşi üzümü" olarak da bilinen bu meyve, harika bir C vitamini kaynağıdır ve direkt yara dokusunun oluşumunu engelleyeceğinden, en etkili kullanım şekli yeni iyileşmiş bölgeye vakit kaybetmeden uygulamaktır.[1]
  • Hint üzümü genelde macun olarak veya toz halinde bulunur. Toz halini su veya zeytinyağıyla karıştırarak kendi macununu bile yapabilirsin.
  • Cildindeki zarar görmüş bölgeye macunla masaj yap.
 6. 6
  Salatalık merhemi satın al veya hazırla. Salatalıklar hem her yerde bulunabilen hem de ucuz sebzelerdir. Üstelik salatalık, cildi yumuşatmada ve hoş göstermede sıkça kullanılır. Bir diğer artısıysa, salatalıklar pek asidik olmadığından cilt tahrişine sebep olma ihtimalini aklından çıkarabilirsin.
  • Kendi salatalık merhemini yapmak için önce salatalığı soy, ardından çekirdeklerini çıkar ve 4-5 adet nane yaprağıyla birlikte mutfak robotundan geçir. Son olarak bir yumurta beyazını ayrı bir kapta çırpıp karışımına ekledikten sonra merhemin hazır.
  • Merhemi yarana uygulayıp yaklaşık 20 dakika bekle.
  • Soğuk suyla iyice yıkadıktan sonra kurulamak için temiz havlu kullan.
  • Faydasını görmek için bunu düzenli aralıklarla tekrarlamalısın.
 7. 7
  Çay ağacı yağını dene. Bu kuvvetli yağın en güzel yanı antibakteriyel özelliğinin olması ve düzgün şekilde kullanıldığında sivilce ve ameliyat izlerini bile yavaş yavaş yok edebilmesi. Çok güçlü olduğundan, vücuda sürmeden önce suyla seyreltilmeli ve ASLA içilmemelidir.
  • "Sabun" yapmak için ılık suya az bir miktar çay ağacı ekle.
  • Sorunlu bölgeyi bu sabunla birlikte yıka, ardından durulayıp nazikçe kurula.
  • Yağı kullandıktan sonra biraz karıncalanma veya hafif batmalar hissedebilirsin; merak etme. Bu, muhtemelen görevini yapan antibakteriyel maddelerden dolayı. Eğer batmalar devam ederse, tedaviye devam etmeden önce dermatoloğuna görünmende fayda var.
 8. 8
  Yara izlerine zeytinyağıyla masaj yap. İçeriğindeki cildine oldukça faydalı, bol miktarda bulunan E ve K vitaminleri sayesinde yara izinin eski rengini hızla kazanabilmesine yardımcı olması, zeytinyağını güvenilir bir dost yapıyor. Doğal sızma zeytinyağı, başta yüksek antioksidan içeriği ve asidik yapısıyla yara izlerinin renginin açılmasına yardımcı olur.
  • Yaklaşık 1 yemek kaşığı zeytinyağıyla yaranı ovala. Eğer yara izi ufaksa daha azı yeterli olur.
  • Yara izinin üzerine yağ ile yaklaşık 5 dakika masaj yapmak, dokusunun gevşemesine yardımcı olacak.
  • Yağı aşağı yukarı 10 dakika cildinde beklet, sonra temiz bir bezle sil.
 9. 9
  Yara izlerin için kakao yağı kullan.
  • Kakao yağı da tıpkı limon suyu gibi günlük olarak kullanıldığında faydasını gösterir. Yaranın kabuğu düşer düşmez üzerini kakao yağıyla ovalamaya başla.
  • Cildin kakao yağını emebildiği için kullandıktan sonra yıkaman gerekmez.
  • Çatlakların giderilmesi ve dövmelerin iyileşme sürecinde sıklıkla kakao yağı tavsiye edilir.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 4:
Genel Bakım

 1. 1
  Yara izlerini başlamadan bitir. Yara izlerinin oluşumunu önlemeyi başarmak tam anlamıyla mümkün olmasa da, bunu kısıtlamak için bazı önlemler alabilirsin.[2]
  • Kesikleri yara bandıyla kapat.
  • Kurumasını ve kabuk bağlamasını önlemek için yaranı antibiyotik krem yardımıyla nemli tut.
  • İyileşme sürecindeyken yarana baskı uygula. Bu, yaradaki kolajen oluşumunun artışını önleyecektir.
  • Yeni deri oluşmaya başladığında bölgeye masaj yap. Bu, deriyi gevşek tutarak oluşan yaranın çok daha az belirgin olmasını sağlar.
 2. 2
  Yaranı güneş ışınlarına maruz bırakma. Ultraviyole ışınlar iyileşme sürecinin gecikmesine ve yaranın renk kaybına uğrayarak daha belirgin olmasına yol açar.
 3. 3
  İnatçı yara izlerini gizlemek için kozmetik ürünlerden yardım al. Eğer yara izini örtmek istiyorsan, şu alternatiflere yönelmek mantıklı olabilir:
  • Ölü hücrelerden arındırmak ve yaralanmış bölgeyi yumuşatmak için cilt soyucu kremlerle cildini yıkayabilirsin.
  • İstenilen bölgeyi nemli tutmak, kullanılacak diğer ürünlerin daha verimli çalışabileceği bir ortam hazırlar.
  • Uygulaması günlük kapatıcılardan birazcık daha zor olan kamuflaj makyajı uygulamayı dene ve cilt tonuna uygun olan rengi bulduğundan emin ol.
  • Makyajının gün içerisinde "akmasını" engellemek için pudrayla son dokunuşları yapmayı unutma.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 4:
Tıbbi Yöntemler: Evde Bakım

 1. 1
  Silikon kullan. Bunu jel veya yara örtüsü şeklinde bulabilirsin. Ayrıca silikonun, uygulandığı yaraları düzleştirme ve rengini hafifletme etkisi kanıtlanmıştır.
  • Jel kıvamındaki silikon yaranın üzerine doğrudan uygulanabilir.
  • Silikon yara örtüleri ise doğrudan yarayı kaplayacak şekilde, sıkıca deriye yapıştırılmalıdır. Eğer yara örtüsünü olması gerektiği yerde tutmakta sorun yaşıyorsan tıbbi bantlardan yardım alabilirsin.
 2. 2
  Alfa hidroksi asitler sür. Bu doğal meyve asitlerinin ciltteki ölü deri hücrelerine karşı başarılarından önceden bahsedildi. Meyve asidi içeren kremler genelde farklı yoğunluklara sahiptir ve asit içerdiğinden cildi tahriş edebilir. Bu yöntemi kullanmadan önce dermatoloğuna danışman senin için en iyi seçenek olur. Bu asitler, karşına genellikle cildine sürebileceğin nemlendiriciler olarak çıkacaktır.[3]
 3. 3
  Reçetesiz yara izi azaltıcılarını dene. Krem, yağ, merhem, losyon, jel ve lapa şeklinde, genelde yukarıda bahsedilen maddelerden bir veya fazlasının kombinasyonu olarak bulunurlar. Silikon içerme ihtimalleri oldukça yüksektir.
  Reklam

Yöntem 4
Yöntem 4 / 4:
Tıbbi Yöntemler: Profesyonel Tedavi

 1. 1
  Lazer yöntemini araştır. Lazerle yara izi tedavisinde, yüksek enerjili ışınlar ilgili bölgeye odaklatılarak genellikle kızarıklığın azaltılmasında ve yara izlerinin küçültülmesinde kullanılır.
 2. 2
  Yara izlerin hakkında bir estetik cerrahla konuş. Bu yöntemle, doktorlar yara izini kesip alarak yerine sağlıklı dokuları koyabilirler. Yara izleri inceltilebilir, küçültülebilir, hafifleştirilebilir hatta kırışıklıkların veya saçların altı gibi yerelere gizlenebilir.
 3. 3
  Deri soyma tedavisini bir araştır. Dermabrazyon olarak da bilinen bu yöntem, mekanik tel fırça yardımıyla cilde daha düzgün bir yüzey kazandırmayı amaçlar. Bu fırça sayesinde doktorlar yara izlerini güvenle temizleyebiliyorlar. Güzel yanı, bu işlemin oldukça kısa olması; ancak işlem boyunca uyanık olman biraz rahatsız edici bir deneyim olabilir.
 4. 4
  Cilt dolguları hakkında fikir edin. Doktorun, cildinde gerekli gördüğü yerlere yağ ve kolajen gibi maddeleri enjekte edebilir. Bunlar genellikle yumuşak ve hassas yaraların tedavisinde kullanılır.
 5. 5
  Doku nakli için doktorunla konuş. Bu yöntemde, ufak bir parça sağlıklı deri, yara dokusunun yerine yerleştirilir. Yara izi ufak, dairesel bir şekilde uygun ekipmanla kesildikten sonra, vücudun sağlam bir bölümünden alınan aynı büyüklükteki deri parçası açılan bölgeye nakledilir.
 6. 6
  Kimyasal soyucular hakkında bilgi edin. Bu yöntemdeki amaç, kimyasallar yardımıyla derinin üst tabakasını kaldırarak yara izinin giderilmesini sağlamaktır. Büyük yaralarda daha az etkilidir.
 7. 7
  Kar cerrahisini (kriyocerrahi) araştır. Bu, derinin üst katmanında yer alan yara üzerindeki fazlalık dokuyu almak için bölgeyi dondurarak kabarcıklaşmasını sağlayan bir işlemdir.
 8. 8
  Kortizon iğneleri yaptır. Bu iğneler, özellikle hipertroifk skar ve keloid denilen, yararlanmanın olduğu bölgeyle sınırlı ya da bu bölgenin dışına taşan, normalden fazla büyüyen yara izlerinin küçülmesine ve düzleşmesine yardımcı olur.[4]
  Reklam

İpuçları

 • Aloe vera jelini kullandıktan sonra, yaranın etrafındaki bölgenin kuruduğunu hissedebilirsin. Bu durum geçicidir.
 • Eski yara izlerini görünürlüğünü azaltmak için Bio Oil kullanılabilir.
 • Silikon yara örtüleri yıkanıp tekrar tekrar kullanılabilir.
 • Yüzünü sık sık yıka.
 • Yaralarına dikkat et, eğer çok sert ovalarsan daha kötü hale getirebilirsin.
 • Sivilcelerini kurcalamadığından emin ol. Bunu yaparsan kurtulması zor yeni izlerin olabilir. Sivilcelerin kendiliğinden geçmesine izin ver.
Reklam

Uyarılar

 • Eğer yara kabuğun hâlâ duruyorsa, sakın yolma! Kendiliğinden düşmesi lazım. Bu özellikle aşırı hassas yüz bölgesi için geçerli. Eğer yaranı kopartırsan, izi muhtemelen sonsuza dek seninle birlikte kalır!
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Bir Haftada 5 Kilo Nasıl VerilirBir Haftada 5 Kilo Nasıl Verilir?
Mastürbasyon Bağımlılığı Nasıl BırakılırMastürbasyon Bağımlılığı Nasıl Bırakılır?
Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Sigara Nasıl İçilir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Penisteki Mantar Enfeksiyonu Nasıl Tedavi EdilirPenisteki Mantar Enfeksiyonu Nasıl Tedavi Edilir?
Uyuşturucu Testinden Kısa Sürede Nasıl GeçilirUyuşturucu Testinden Kısa Sürede Nasıl Geçilir?
Yorgun Değilken Nasıl Uyunur?
Isırgan Otu Isırığı Nasıl Tedavi EdilirIsırgan Otu Isırığı Nasıl Tedavi Edilir?
Regl Olduktan Sonra Gusül Abdesti Nasıl AlınırRegl Olduktan Sonra Gusül Abdesti Nasıl Alınır?
Regl Dönemi Nasıl Erken BitirilirRegl Dönemi Nasıl Erken Bitirilir?
Vajinadaki Koku Hızlıca Nasıl GiderilirVajinadaki Koku Hızlıca Nasıl Giderilir?
Yeni Bir Dövmeye Nasıl Bakım YapılırYeni Bir Dövmeye Nasıl Bakım Yapılır?
Bir Kişinin Kokain Kullandığı Nasıl AnlaşılırBir Kişinin Kokain Kullandığı Nasıl Anlaşılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
wikiHow Staff Writer
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler. Bu makale 229.059 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Sağlık
Bu sayfaya 229.059 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam