Tamamlanmış bir yapboz bazen dağıtılmayacak kadar güzeldir ya da harcanan onca emeğin ardından bunu yapmaya gönlün elvermez. Özel bir yapboz çerçevesi almadığın sürece (ki bu genelde yapbozun kendisinden daha pahalıdır) yapbozu çerçevelemek için kalıcı olarak yapıştırman gerekir.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 2:
Yapbozu Yapıştırıcıyla Çerçevelemek

 1. 1
  Bu yöntemi kullanarak kişisel zevkin için kalıcı bir dekorasyon oluşturabilirsin. Eğer ileride yapbozu parçalamayı düşünmüyorsan özel yapışkan kullanarak parçaları birbirine kalıcı biçimde tutturabilirsin. Bu, daha parlak, daha sağlam bir sanat eseri ortaya çıkarsa da yapbozun değerini düşürebilir. O yüzden de bu yöntem antika ya da değerli yapbozlar için önerilmez ve bazı yapboz meraklıları bunları hiç kullanmaz.
 2. 2
  Yapbozuna uygun bir çerçeve bul. Yapbozun birleştirilmiş hâlinin ölçüleri kutu üstündekinden biraz farklı olabileceğinden, çerçeve seçmeden önce bir cetvel ya da şerit metre yardımıyla yapbozun ölçülerini hassas biçimde al.
  • Kimi hobi dükkânları özel bir boy/en kombinasyonuyla birleştirebileceğin parçalar hâlinde çerçeve satıyor. [1]
 3. 3
  Çerçeveye uyacak büyüklükte bir fon malzemesi kes. Yaklaşık 6 mm kalınlıkta mukavva, köpük levha ya da sağlam kartondan, çerçeveye oturtabileceğin bir dörtgen kes. Bu materyal, yapboz için fon oluşturacak ve onun çerçevede düz durmasını sağlayacak. Düzgün kesim yapmak için maket bıçağından yararlanabilir ya da kenarların 90 derecelik açıyla kesildiğinden emin olmak için bir T cetveli veya gönye kullanabilirsin.
  • İnce karton ya da kolayca bükülen malzemeler kullanmaktan kaçın çünkü bu, yapbozun zamanla deforme olmasına yol açabilir.
 4. 4
  Yapbozun altına bir kat yağlı kâğıt yerleştir. Atabileceğin düz bir şeyi, örneğin yağlı kâğıdı yapbozun altına dikkatlice koyarak yapbozun altındaki yüzeyi koru.
 5. 5
  Bir oklava yardımıyla yapbozu düzleştir. Küçük tümsekler ve gevşek parçalar, yapıştırıcı uygulanmadan önce bir oklava yardımıyla düzleştirilebilir.[2] Oklavayı bastırarak birkaç kez yapboz yüzeyinde ileri geri hareket ettir.
 6. 6
  Yapboz yapıştırıcısını yapbozun yüzeyine fırçayla sür. Bir kırtasiyeden ya da İnternet’ten özel yapboz yapıştırıcısı satın al. Bu yapıştırıcıyı bir boya fırçası yardımıyla tüm yapbozu ince bir katman hâlinde kaplayacak biçimde sür. Parçalar arasındaki çatlaklara özellikle dikkat et.
  • Eğer yapıştırıcı toz biçiminde geliyorsa kullanmadan önce nasıl hazırlanacağını öğrenmek için talimatları oku.
 7. 7
  Yapıştırıcının kurumasını bekle. Yapıştırıcı şişesinin üstünde, yapıştırıcının kurumasını ne kadar beklemen gerektiğiyle ilgili belirli talimatlar olabilir. Eğer yoksa yapıştırıcı sürülmüş yapboza en az iki saat dokunma.[3] Bir ucunu hafifçe kaldırmaya çalışarak hazır olup olmadığına bak. Eğer parçalar hâlâ gevşekse ya da birbirinden ayrılıyorsa daha uzun süre bekle ya da daha fazla yapıştırıcı sür.
 8. 8
  Yapbozu fona yapıştır. Yapıştırıcıyı köpük levhanın ya da daha önce kestiğin kartonun yüzeyine sür. Yapıştırılmış yapbozunu dikkatlice köpük levhanın üstüne yerleştirip kenarlarını hizala. Yapbozu köpük levhaya bastır, sonra iki nesnenin arasından sızan fazla yapıştırıcıyı kazı.
  • Eğer yapıştırıcı yapbozu bir arada tutmazsa ya da eşit görünmezse bir hobi dükkânına para ödeyerek yapbozu fona "sıcaklık altında eriyen yapıştırıcı" kullanılan bir yöntemle profesyonel biçimde yapıştırmalarını sağlayabilirsin.
 9. 9
  Yapbozu en az 24 saat kurumaya bırak ve gerekirse üstüne ağırlık koy. Yapbozu en az 24 saat boyunca elleme ki yapıştırıcı maksimum dayanıklılığa erişebilsin. Eğer yapboz bükülmüşse ya da düzgün görünmüyorsa kuruma sürecinde üstüne yüzey alanı yapbozunkinden daha geniş olan büyükçe bir kitap ya da ağır bir nesne koy.[4]
  • Yüzeyi düzgün olmayan ya da küçük, ağır nesneler kullanmaktan kaçın çünkü bunlar yapboza dengesiz bir baskı uygulayabilir ve hatta zarar verebilir.
 10. 10
  Yapbozu çerçevele. Yapboz ve fon materyali kuruduktan sonra bunları çerçeveye yerleştir. Çerçevede hangi yöntem kullanılmışsa, küçük tırnakları ya da kolları kullanarak bu parçaları çerçeveye sabitle.
  • İsteğe bağlı olarak, çizikleri önlemek için yapbozun üstünü camla ya da sert plastikle kaplayabilirsin. Yapbozun renklerini en iyi biçimde korumak için, morötesi ışınlara dayanıklı bir cam kullan.[5]
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 2:
Yapbozu Yapıştırıcısız Sergilemek

 1. 1
  Yapbozun enini ve boyunu ölç. Yapbozun kullanılabilirliğini ve değerini korumak isteyen ancak sergilemekten de vazgeçmeyen hobi tutkunlarının özel çerçevelere ihtiyacı var. Bu çerçeveler "500 parçalı yapboz çerçevesi" ya da "1.000 parçalı yapboz çerçevesi" olarak tanımlansa da çerçeveyi yapbozun gerçek ölçülerine göre satın almak daha isabetli olur. Yapbozu bir arada tutan tek şey çerçeve olacağından, yapboza olabildiğince iyi oturan bir çerçeve bulmak çok önemli.
 2. 2
  Yapıştırıcı gerektirmeyen bir yapboz çerçevesi seç. "Yapboz çerçevesi" adı altında satılan bazı çerçeveler, yaygın yapboz boyutlarına uyacak biçimde yapılmış sıradan çerçevelerdir ve bunlar yapbozunu yapıştırıcı olmadan bir arada tutmaz. Sana gereken, genelde daha pahalı olan özel bir çerçeve. Arka ve ön kısmı sağlam olan herhangi bir çerçeveyi kullanmayı deneyebilirsin ama yapboza özel bir çerçeve kullanman tavsiye olunur. Çünkü yapboz, normal çerçevelerle çerçevelenen posterlerden ve fotoğraflardan hem daha kalın hem de daha hassastır.
  • Önü camlı alüminyum çerçeveleri (MyPhotoPuzzle) ya da boyutu ayarlanabilir çerçeveleri dene (Versaframe).
  • Not: Yapbozunu sergilemek için daha ucuz seçenekler de vardır. Bunları bu bölümün sonunda bulabilirsin.
 3. 3
  Bir MyPhotoPuzzle çerçevesi kullan. Yapboz çerçevesinin tasarımı markadan markaya değişir. MyPhotoPuzzle çerçevelerinde camı dikkatlice yapbozun yüzeyine bastır, camı ve yapbozu birlikte ters olacak şekilde döndür, sonra arka levhayı yapbozun arkasına oturt. Levhadaki asma aparatının yapbozun üst kısmına geldiğinden emin ol yoksa çerçeve baş aşağı olur. Çerçeveyi arka levhanın ve camın üstüne oturt, sonra arka levhadaki tırnakları indirerek çerçeveye sabitle.[6]
 4. 4
  Bir Jigframe kullan. Jigframe iki yüzü kâğıtla korunan bir akrilik plastik levhayla geliyor. Gerekiyorsa levhayı güneşte ya da bir ısıtıcının yakınında ısıtarak kâğıdı levhadan sök. Yapbozu, paketten çıkan "Jigsheet"lerden birinin üstüne yerleştir ya da burada birleştir. Çerçevedeki çekmeceyi aç, yapbozun bulunduğu Jigsheet’i yapboz yukarı bakacak biçimde çekmeceye koy, sonra yapbozun üstünü akrilik levhayla kapat. Bunu da kaydırarak tekrar çerçeveye yerleştir.
  • Yapbozu kaydırmak yerine, Jigsheet’lerden birini yapbozun üstüne yerleştirip, tersini çevirirken sağlam kalmasını sağlayabilir, sonra diğer Jigsheet’i yapbozun arkasına yerleştirip tekrar döndürebilirsin.
  • Eğer yapboz, çerçeveden çok daha küçükse Jigsheet’te, yapbozun alt kenarının altına yerleştirerek yapbozu ortalayabileceğin küçük bir karton parçası bulunur.
 5. 5
  Diğer çerçevelerle gelen talimatlara uy. Başka firmalar yukarıda tarif edilenlerden daha farklı bir sistem kullanabilir. Ayarlanabilir bir çerçeve, yapbozun üstünde birbirinin içine kaydırılan ve doğru konumda kilitlenen iki parça hâlinde satılıyor olabilir.
 6. 6
  Alternatif olarak, yapbozu bir cam sehpanın altında sergile. Kimi sehpaların vidalanıp sökülebilen ek bir cam yüzeyi vardır. Sergilemek için yapbozu bu katmanın altına koy.
 7. 7
  Şeffaf bir plastik koruma zarfı kullan. Bu zarflar genellikle polipropilenden yapılır ve "arşiv kalitesi" etiketi taşıyabilir. Bu, yapbozunu nemden ve zarar verebilecek diğer şeylerden korur. Ancak bunlar daha çok baskılar ve fotoğraflar için kullanıldığından orta veya büyük boyutlardaki yapbozlara uygununu bulmak zor olabilir.
  Reklam

İpuçları

 • Yapıştırıcıyı fazla kaçırma çünkü yapbozun biçimini bozabilir.
 • Yapboz parçaları yapıştırıldığı hâlde hâlâ gevşekse ikinci kat yapıştırıcı sür. Yapıştırıcının parçalar arasındaki boşluklara girdiğinden emin ol.
 • Eğer gereğinden fazla yapıştırıcı kullanıp yapbozu ıslatırsan renkler donuk görünmeye başlar.
 • Yapbozun iki yüzüne de yapıştırıcı sürülmesi gerektiğinden, her iki yüze de yapıştırıcıyı ince katmanlar hâlinde sürmeye dikkat et. En iyisi budur.
Reklam

Uyarılar

 • Yapıştırdıktan sonra bile yapbozu dikkatlice tut.
Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

 • Yapboz
 • Çerçeve
 • Yapboz Yapıştırıcısı
 • Köpük Levha
 • Maket Bıçağı
 • T Cetveli (isteğe bağlı)

Bununla İlgili wikiHow'lar

Tavla Nasıl OynanırTavla Nasıl Oynanır?
Kolay Kart Numaraları Nasıl YapılırKolay Kart Numaraları Nasıl Yapılır?
Twerk Nasıl Yapılır?
Spotify'dan Şarkı Nasıl İndirilirSpotify'dan Şarkı Nasıl İndirilir?
Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)?
Nasıl Yalandan AğlanırNasıl Yalandan Ağlanır?
Tel Tokayla Kilit Nasıl Açılır?
Gözler Nasıl KızartılırGözler Nasıl Kızartılır?
Anime veya Manga Suratları Nasıl ÇizilirAnime veya Manga Suratları Nasıl Çizilir?
Bilgisayar Başında Nasıl İyi Vakit GeçirilirBilgisayar Başında Nasıl İyi Vakit Geçirilir?
Nasıl Güzel Şarkı SöylenirNasıl Güzel Şarkı Söylenir?
Kırmızı Renk Nasıl Elde Edilir?
Gri Renk Nasıl Elde Edilir?
Nasıl Dans EdilirNasıl Dans Edilir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 22 kişi çalıştı. Bu makale 18.806 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Sanat ve Eğlence
Bu sayfaya 18.806 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam