Yapıştırma kalıntısı sinir bozucu ve başa çıkması zor olabilir. Neyse ki çıkarması kolaydır. Ama, bunu nasıl yapacağın, kalıntının ne kadar inatçı olduğuna bağlıdır. Bu wikiHow makalesi sana bunu yapmanın birkaç yolunu gösterecek.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 4:
Ovmak, Bastırmak ve Kazımak

 1. 1
  Kalıntıyı makasla, eski bir kredi kartıyla ya da bir bıçakla kazı. Keskin bir şey kullanıyorsan keskin kısmını yüzeye paralel tuttuğundan emin ol. Yoksa, temizlemeye çalıştığın yüzeyde oyuklar açarsın. Kredi kartı kullanmak, yüzeye zarar verme riskine girmeden kalıntıyı daha rahat kazımana imkan verir.
  • Cam ya da metal yüzeylerde bıçak kullanırken dikkatli ol. Bunlar kolayca çizilebilir. Cam veya metal yüzeydeki kalıntıyı çıkarmak için diğer yöntemlerden birini kullanmayı dene.
  • Olası bir yaralanmayı önlemek için, senden uzağa doğru olacak şekilde kazı.
 2. 2
  Parmaklarına maskeleme bandı sar ve kalıntıya bastır. Bandın, yapışkan yüzeyi dışarı bakacak şekilde işaret ve orta parmağına sıkıca sarıldığından emin ol. Bandı yüzeye bastırıp geri çek. Kalıntının banda yapıştığını göreceksin. Mümkün olduğunca çok kalıntıyı çıkartana kadar bunu tekrarla.

  Bant işin bitmeden yapışkanlığını kaybederse bandı parmaklarında çevirebilir ya da yeni bir bant kullanabilirsin.

 3. 3
  Parmaklarınla yapıştırıcıyı yuvarlayarak topa dönüştür. Kalıntı tazeyse ve çok dirençli değilse bu daha etkilidir. Parmaklarını, sürekli baskı uygulayarak tüm kalıntının üzerinde gezdir. Kalıntı yuvarlanıp, yüzeyden kolayca koparabileceğin toplara dönüşecektir.
 4. 4
  Kalıntıdan artanları ıslak mendille sil. Temizlik reyonundan alabileceğin ıslak mendilleri ya da antibakteriyel ıslak mendilleri kullanabilirsin. Hiç yapışkan kalmayıncaya kadar sil. Kalıntıyı tamamen çıkarmak için yüzeyin kurumasını bekleyip birkaç kez daha silmen gerekebilir.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 4:
Sabunlu Su ve Sirke Kullanmak

 1. 1
  Bir kabı sabunlu suyla doldur. Bu yöntem en çok, cam kavanoz gibi hasar görmeksizin suyun altına sokulup bekletilebilen eşyalarda işe yarar. Eşyanı ve birkaç bardak suyu alabilecek bir kap, örneğin büyük bir kâse al. Bulaşık deterjanıyla sıcak suyu karıştır ve kabını doldur.
  • Kabı ağzına kadar doldurma, yoksa eşyayı suya koyduğun zaman taşar.
 2. 2
  Eşyayı yarım saat suda bırak. Cam kavanoz örneğinde olduğu gibi, yapıştırmanın ve kalıntının tamamen suya battığından emin ol. Bu yarım saatte yapıştırıcı eriyecek ve kalıntı kolayca çıkacaktır.
 3. 3
  Sabunlu suyla yüzeyi sil. Yarım saat suda bekledikten sonra geriye kalanları çıkarmak çok zor olmayacaktır. Bir bezi ıslat, sonra da kalıntı çıkana kadar sil.
 4. 4
  Geriye kalanları sirkeyle sil. Eğer hâlâ yüzeyden çıkmamakta ısrar eden kalıntı varsa bir kâse suya sirke koy. Geriye kalanlar suda beklemekten yumuşamış olacağı için sirkeyle kolayca çıkacaktır.
  • Mermerde, taşta, alüminyumda ve dökme demirde sirke kullanma. Bu yüzeyleri aşındırabilir ve onlara zarar verebilir.[1]
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 4:
Kolonya yardımıyla yakarak temizlemek

 1. 1
  Yapışkan kalıntısının üstüne bir miktar kolonya sık.
 2. 2
  Bir çakmak yardımıyla kolonyayı tutuştur.
 3. 3
  Ateşin sönmesini bekle. (çok fazla kolonya sıkarak büyük bir ateş çıkarmamaya dikkat et.)
 4. 4
  Ateş söndükten hemen sonra bir ıslak mendil yardımıyla yapışkanı kazı.
 5. 5
  Eğer tam olarak çıkmaz ise bu işlemi tekrarla.
  Reklam

Yöntem 4
Yöntem 4 / 4:
Evdeki Diğer Ürünleri Kullanmak

 1. 1
  Tek kullanımlık eldiven tak ve çalıştığın yeri koru. Bu yöntemde kullanılan ev ürünleri, cildi tahriş edebilir. Bunu önlemek için lateks mutlaka lateks eldiven tak. Bir masada ya da tezgâhta çalışıyorsan başlamadan önce burayı gazete kâğıdıyla kapla.
 2. 2
  Çalıştığın yüzey için doğru ürünü seç. Hangi ürünü kullanman gerektiğin, temizlediğin yüzeye ve çıkarman gereken kalıntı miktarına göre değişir. Gözenekli yüzeylerde yağlı ürünler kullanmaktan kaçın ve metal ve taş yüzeylerde sirke gibi aşındırıcı ürünler kullanma konusunda dikkatli ol. Bazı ev ürünleri, özellikle yapıştırma kalıntısı çıkarmak için imal edilen ürünlerden çok daha etkilidir.[2]
 3. 3
  Çoğu yüzey için ispirto kullan. Bu muhtemelen en iyi seçenek çünkü hiç kalıntı bırakmaz, çabucak kurur ve yapışkan kalıntıları etkisiz hâle getirmekte en iyisidir.[3] İspirton yoksa votka kullanabilirsin. Rom gibi tatlı içkilerden kaçın çünkü geride kendi yapışkanlıkları kalabilir.
  • Bir bezi alkolle ıslat ve yüzeyi iyice sil.
  • 15 saniye sildikten sonra, geriye ne kadar kaldığını görmek için yüzeyi kontrol et. Yüzeyde bir şey kalmayana kadar silmeye devam et.
 4. 4
  Gözeneksiz yüzeylerde pişirme yağı kullan. Yapışkan kalıntısını biraz pişirme yağıyla ıslatıp beklemek, kalıntıyı daha kolay çıkarmanı sağlar. İçinde güçlü kimyasallar olmadığı için, daha hassas yüzeyler için ideal olabilir. Ama, bazı yüzeyler yağı emer ve lekelenir; ahşap ya da kumaş gibi yüzeylere pişirme yağı sürme. Emin değilsen yağı, yüzeyin küçük, göze çarpmayan bir yerinde test et. İz bırakmadan çıkıyorsa devam edebilirsin.
  • Yağı kâğıt havluya dök ve kâğıt havluyu yüzeyin üstüne koy.
  • Yağın, yapışkan kalıntıya işlemesi için birkaç dakika bekle.
  • Kâğıt havluyu kaldır ve kalıntıyı ovarak ya da kazıyarak çıkar.[4]
 5. 5
  2 çorba kaşığı pişirme yağıyla 3 çorba kaşığı karbonatı karıştır. Pişirme yağıyla karışan karbonat, bir yüzeyden yapıştırma kalıntısı çıkarmak için kullanabileceğin bir macun oluşturur. Macunu parmağınla yapıştırma kalıntısına sür. Karbonat ve yağ, yapıştırma kalıntısını yüzeyi çizmeden çıkaracaktır. Yapıştırma kalıntısı çıkınca, fazla macunu bir kâğıt havluyla sil.
  • Kullanılmamış macunu buzdolabı poşetinde saklayabilir ve başka zaman kullanabilirsin.
 6. 6
  İnatçı kalıntılara sirke sür. Alkolden biraz daha fazla çaba gerektirse de yapıştırma kalıntısına sirke sürmek, daha kolay çıkmasını sağlayacaktır.[5] En iyi solüsyonu elde etmek için sirkeyi biraz suyla seyreltmeyi ihmal etme. Sirkeyi mermerde, taşta, alüminyumda ya da dökme demirde kullanmaktan kaçın. Sirke, bu yüzeylere zarar verebilir.[6]
  • Bir bezi sirkeyle ıslat ve yüzeyi iyice sil.
  • 15 saniye sildikten sonra, geriye ne kadar kaldığını görmek için kontrol et. Yüzeyde bir şey kalmayana kadar silmeye devam et.
 7. 7
  Yapıştırma kalıntısının üstüne bolca fıstık ezmesi sür. Birçok asitli ürüne güvenli bir alternatif olarak, fıstık ezmesinin yağlı oluşu, yapışkan kalıntıyı çıkarmak için harikadır.[7] Belirli bir yüzeyde hangi ürünü kullanman gerektiğinden emin değilsen fıstık ezmesi güvenli bir seçenektir.
  • Yapışkan yüzeye fıstık ezmesi sür ve 15 dakika beklet.
  • Fıstık ezmesini sil; kalıntının büyük çoğunluğu onunla birlikte çıkacaktır.[8]
 8. 8
  Tesa Yapıştırıcı Sökücü gibi özel olarak üretilmiş ürünler kullan. Bu ürünler özellikle yapıştırma kalıntılarını çıkarmak için üretilmiştir. Birçok yüzeyde kullanılması güvenlidir ama geride yağlı bir kalıntı bırakır.[9]
  • Ambalajdaki talimatlara uy. Bu talimatlar sana, ürünü nasıl kullanacağına ek olarak ürünün hangi yüzeyler için uygun olduğunu söyleyecektir.
 9. 9
  Kalıntıyı mayonezle çıkar. Mayonez, hem sirke hem yağ içerdiği için, yapıştırma kalıntısını çıkarmaya uygundur. Ama tahta, plastik ve kumaş gibi gözenekli yüzeylerde kullanmaktan kaçınmalısın çünkü bunlarda leke bırakabilir.[10]
  • Yapıştırma kalıntısının üzerine mayonez sür.
  • Kalıntı gidene kadar yüzeyi ovala.
  Reklam

İpuçları

 • Diğer olası temizleme ürünleri arasında WD-40, yapıştırıcı sökücüler, sprey deodorant ya da parfüm, (yağsız) tırnak cilası çıkarıcı, çakmak gazı gibi şeyler bulunur. Sadece şunu unutma ki bir ürünün içinde ne kadar çok şey varsa, kumaş, plastik ve ahşap gibi emici yüzeylerde iz bırakma olasılığı o kadar artar.
 • Plastik eşyaları, eski kredi ya da banka kartlarını ya da bu iş için üretilmiş plastik boya kazıyıcıları bu iş için kullanabilirsin.
 • Bir kâğıt havluya biraz tırnak cilası çıkarıcı dök ve etkilenen bölgeye hafifçe sür. Fazla yapıştırıcıyı kolayca çıkaracaktır.
 • Metal yüzeyleri daksille kapla ya da bir silgiyle sil. Bu, yapışkan kalıntıyı iz bırakmadan temizler.
 • Yapıştırmayı plastik bir yüzeyden kazıyorsan dikkatli ol çünkü sürekli kazımak, plastiğin yıpranmasına neden olabilir.
 • Temizlemen gereken yüzey için hangi ürünlerin güvenli olduğundan emin değilsen zarar verme ihtimali en az olan sabunlu suyu kullan.
 • Dezenfektan ıslak mendiller gerçekten çok işe yarıyor.
 • Telefonundaki ya da telefon kılıfındaki yapıştırma kalıntısı, tırnak cilası çıkarıcısına batırdığın pamukla sildiğinde kolayca çıkar. Daha sonra tırnak cilası çıkarıcıyı sürdüğün yeri temizlemeyi ihmal etme.
 • Her şeyi beş dakikadan kısa bir sürede çıkarmak için spreyli ya da normal güneş kremi kullanabilirsin.
 • Yapıştırma kalıntısını çıkarmak için sıcak, sabunlu su kullanabilirsin.
Reklam

Uyarılar

 • Duman çıkaran maddeler kullanırken, iyi havalandırılan bir yerde çalış.
 • Yanıcı ürünleri dikkatli kullan.
 • Olası bir lekelenme için ürünü daima göze çarpmayan bir yerde test et. Bazı durumlarda, plastik gibi bazı yüzeyler yağlardan/alkolden zarar görebilir ya da renk değiştirebilir.
Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

 • Kredi kartı, bıçak ya da makas
 • Maskeleme bandı
 • Islak mendil ya da ıslak el mendili
 • Temizleme bezi ya da kâğıt havlu
 • Alkol, pişirme yağı ya da sirke
 • Sıcak su
 • Bulaşık yıkama deterjanı
 • Geniş bir kap

Bununla İlgili wikiHow'lar

Bahçedeki Köstebeklerden Nasıl Kurtulunur?
Salyangozlardan Nasıl KurtulunurSalyangozlardan Nasıl Kurtulunur?
Gümüş Böceği Nasıl Yok EdilirGümüş Böceği Nasıl Yok Edilir?
Ölmek Üzere Olan Aloe Vera Bitkisi Nasıl CanlandırılırÖlmek Üzere Olan Aloe Vera Bitkisi Nasıl Canlandırılır?
Domatesler Nasıl BudanırDomatesler Nasıl Budanır?
Artı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt EdilirArtı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt Edilir?
Yalama Olan Vida Nasıl ÇıkarılırYalama Olan Vida Nasıl Çıkarılır?
Şans Bambusu Nasıl ÇoğaltılırŞans Bambusu Nasıl Çoğaltılır?
Camdaki Kireçli Su Lekeleri Nasıl Çıkarılır?
Sarımsak Nasıl Yetiştirilir?
Aloe Vera Bitkisine Nasıl BakılırAloe Vera Bitkisine Nasıl Bakılır?
Barış Çiçeği Bakımı Nasıl YapılırBarış Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?
Kuşlardan Nasıl KurtulunurKuşlardan Nasıl Kurtulunur?
Güvelerden Nasıl KurtulunurGüvelerden Nasıl Kurtulunur?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Michelle Driscoll, MPH
Ortak yazarlar :
Mulberry Maids'in Kurucusu
Bu makaledeki ortak yazarlar Michelle Driscoll, MPH. Michelle Driscoll Colorado’da Mulberry Maids’in sahibidir. Driscoll Halk Sağlığı alanındaki yüksek lisans derecesini Colorado Halk Sağlığı Fakültesi’nden 2016 yılında almıştır. Bu makale 102.443 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Ev ve Bahçe
Bu sayfaya 102.443 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam