"Sticky rice", yani yapışkan pirinç, eşsiz bir dokuya ve tada sahiptir. Birçok Japon ve Tayland yemeğinde kullanılır. Ne yazık ki yapışkan pirinci her an bulabilmek pek de kolay değildir. Normal, yapışkan olmayan pirinci, daha yapışkan hâle gelecek şekilde pişirmenin yolları vardır. Bu makale, normal, yapışkan olmayan pirinci daha yapışkan hâle getirmek için nasıl pişireceğin konusunda bazı ipuçları sunuyor. Ayrıca normal pirinç kullanarak yapabileceğin iki popüler "yapışkan pirinç" yemeği tarifini de bu makalede bulacaksın.

Malzemeler

Daha Yapışkan Normal Pirinç Pilavı

 • 1 su bardağı (200 gram) ila 1,5 su bardağı (300 gram) kadar pirinç
 • 2 su bardağı (450 mililitre) su
 • Birkaç yemek kaşığı ekstra su

Yapışkan Pirinçli Suşi Pilavı[1]

 • 1 su bardağı (200 gram) ila 1,5 su bardağı (300 gram) kadar pirinç
 • 2 su bardağı (450 mililitre) su
 • 4 yemek kaşığı pirinç sirkesi
 • 2 yemek kaşığı şeker
 • 1 tatlı kaşığı tuz

Mangolu Yapışkan Pirinç Pilavı[2]

4 kişilik

 • 1 su bardağı (200 gram) ila 1,5 su bardağı (300 gram) kadar pirinç
 • 2 su bardağı (450 mililitre) su
 • 1,5 su bardağı (335 mililitre) Hindistan cevizi sütü
 • 1 su bardağı (225 gram) beyaz şeker
 • Yarım tatlı kaşığı tuz

Sos

 • Yarım su bardağı (110 mililitre) Hindistan cevizi sütü
 • 1 yemek kaşığı beyaz şeker
 • Bir tatlı kaşığının dörtte biri kadar tuz
 • 1 yemek kaşığı tapyoka nişastası
 • 3 adet soyulmuş ve dilimlenmiş mango
 • 1 yemek kaşığı kavrulmuş susam (isteğe bağlı)

Adımlar

 1. 1
  Bu tariflerden neler bekleyebileceğini anla. Yapışkan pirinç yerine geçebilecek tam bir alternatif yoktur. Yapışkan pirinç, bir pirinç türüdür (esmer pirinç gibi) ve bir yemek çeşidi değildir (kızarmış pilav gibi). Normal pirinç kullandığından bu tariflerin lezzeti ve dokusu farklı olacaktır. Ayrıca pişirdiğinde normal pirinç daha lapamsı veya yapışkan olsa bile nigiri tarzı suşi için yeterince yapışkan hâle gelmeyebileceğini unutma.
 2. 2
  Yerine koyabileceğin başka alternatifleri düşün. Yapışkan pirinci marketlerde bulamadığın için normal pirinçten yapışkan pirinç pilavı mı yapmak istiyorsun? Hiçbir yerde yapışkan pirinç bulamazsan "glütenli pirinç" veya "tatlı pirinç" olarak aramayı dene. Hepsi aynı şeydir.[3]
  • Risotto pirinci veya başka bir kısa taneli pirinç kullanmayı dene. Orta ve uzun taneli pirinç ile karşılaştırıldığında her ikisi de pişirildiğinde daha yapışkan bir dokuya sahip olacaktır.[4] Kısa taneli pirinç, daha fazla nişasta içerdiğinden diğer pirinç türlerine göre pişirildiğinde daha yapışkan olur.[5]
  Reklam

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Normal Pirinci Daha Yapışkan Hâle Getirmek

 1. 1
  Pirinci pişirmeden önce suda durulama. Pek çok insan, hijyenik nedenlerden ötürü ve nişasta tozundan kurtulmak amacıyla pirinci yıkar. Nişasta, pirinçlerin yapışkan hâle gelmesine ve birbirine tutunmasına neden olan şeydir. Pirinci yıkamadan yemek, pek aklına yatmadıysa bir veya iki kez durula. Ancak pirinci, yıkama suyu tamamen temiz akacak kadar çok durulama. Pirinçte hâlâ nişastasının bir kısmı kalmalıdır.
 2. 2
  Pişirmeden önce pirinci bir tencere suda bekletmeyi dene. Bazı insanlar, pirinci suda bekletmenin nihayetinde pirinci daha yapışkan hâle getireceğini düşünmektedir. 30 dakika ila 4 saat arasında pirinci suda bekletmeyi dene. Pirinci ıslatmayı tamamladığında tenceredeki suyu boşalt.
 3. 3
  Büyük bir tencereyi 2 su bardağı (450 mililitre) suyla doldur ve üzerine birkaç yemek kaşığı daha su ekle. Aslında ihtiyacından daha fazla su kullanmak, pirincin kolayca topaklanmasına ve daha yapışkan hâle gelmesine yardımcı olacaktır.[6]
  • Bir tutam tuz ekle. Bu, pirince biraz lezzet katacak ve daha az yavan olmasını sağlayacaktır.
 4. 4
  1,5 su bardağı (300 gram) kısa taneli pirinç veya 1 su bardağı (200 gram) orta veya uzun taneli pirinç ekle. Mümkünse kısa taneli pirinç çeşitlerinden kullanmaya çalış. Kısa taneli pirinç, orta veya uzun taneli pirince göre daha yüksek miktarda nişasta içerir. Bu da pirincin biraz daha fazla yapışkan olmasını sağlar.
  • Hem basmati hem de yasemin pirinci orta taneli olarak kabul edilir.
 5. 5
  Suyu yüksek ateşte kaynat. Tencerenin kapağını kapatma.
 6. 6
  Su kaynadıktan sonra ocağın ateşini kıs ve pirinci 10 dakika kaynamaya bırak. Bu aşamada tencerenin kapağını kapatabilirsin.
 7. 7
  Pirinç, suyu tamamen çektikten sonra ocağı kapat. Pilavdaki bazı buhar deliklerini fark edebilirsin.[7]
 8. 8
  Tencereyi kapalı hâlde 10 dakika daha ocakta bırak.[8] Pilav ne kadar uzun süre dinlendirilirse o kadar çok yapışkan hâle gelecektir. Bir veya iki gün önceden hazırlarsan pilavın daha fazla yapışkan olacaktır. Ancak bu kadar uzun süre bekletmeyi planlıyorsan pilavın üzerini örtüp buzdolabında bekleterek kurumasını veya bozulmasını önleyebilirsin.
 9. 9
  Pirinç pilavını servis et. Pilavı bir servis tabağına aktar. İstersen daha az topak olması için bir çatal yardımıyla pilavı biraz kabartabilirsin.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Yapışkan Pirinçli Suşi Pilavı Yapımı

 1. 1
  Neyle karşılaşacağını bil. Normal pirinci doğru şekilde terbiye ederek suşi pirincine benzer bir tat alabilirsin. Ancak normal pirinçle hazırlanmış bir pilavın, suşi pirinci ile yapılan bir pilava kıyasla aynı yapışkan kıvama sahip olması çok zordur. Saşimi, bento ve suşi sarmalarında bu yöntemdeki pirinç pilavını kullanabilirsin ancak bu pilavla nigiri için kalıp yapmak çok zor olabilir.
 2. 2
  2 su bardağı (450 mililitre) suyu büyük bir tencerede kaynat.
 3. 3
  1,5 su bardağı (300 gram) kısa taneli pirinç veya 1 su bardağı (200 gram) orta taneli pirinç ekle. Mümkünse kısa taneli pirinç çeşitlerinden kullanmaya çalış. Kısa taneli pirinç, orta veya uzun taneli pirince göre daha yüksek miktarda nişasta içerir. Bu da pirincin biraz daha fazla yapışkan olmasını sağlar.
  • Hem basmati hem de yasemin pirinci orta taneli olarak kabul edilir.
 4. 4
  Tencerenin kapağını kapat ve 15 dakika ağır ateşte kaynat. Pirinci eklediğinde birkaç saniyeliğine de olsa suyun kaynaması büyük olasılıkla duracaktır. Su ve pirincin tekrar kaynamaya başlamasını bekle. Ardından ocağı kıs ve tencereyi sıkı oturan bir kapakla kapat. Tüm suyu çekene kadar pirinci pişirmeye devam et.
 5. 5
  4 yemek kaşığı pirinç sirkesini, 2 yemek kaşığı şekeri ve 1 tatlı kaşığı tuzu saplı küçük bir tencereye ekle. Bir kaşık yardımıyla hepsini birbirine karıştır. Bu, suşi pilavının terbiyesi olacak. Ayrıca pilavının biraz daha yapışkan olmasına da katkı sağlayacaktır.
 6. 6
  Suşi pilavının terbiyesini orta ateşte kaynat. Şeker çözülene kadar terbiyeyi çatalla veya küçük bir çırpma teli ile karıştır.
 7. 7
  Terbiyeyi ocaktan al. Bir kenara koyup soğumaya bırak.
 8. 8
  Pilavı cam bir kâseye aktar. Bundan sonraki birkaç adımda metalden yapılmış herhangi bir şey kullanmaktan kaçın. Aksi takdirde sirkenin metalik bir tat alma riskiyle karşı karşıya kalabilirsin.
 9. 9
  Terbiyeyi pilavın üzerine dök. Bunu, pilav hâlâ sıcakken yap. Daha az yoğun bir lezzet istiyorsan tüm terbiyeyi kullanmak zorunda değilsin.
 10. 10
  Pilav ve terbiyeyi bir tahta kaşıkla karıştır. Bir spatula da kullanabilirsin ama spatulanın metalden yapılmadığından emin ol.
  • Bir vantilatörün önünde çalışmayı dene veya birinin kâsenin üzerinde bir kâğıt yelpaze sallamasını sağla. Bu, pilavın daha hızlı soğumasına yardımcı olacaktır.
 11. 11
  Pilavı hâlâ ılıkken servis et. Japon yapışkan pirinç pilavı sıcakken değil de ılıkken en iyi hâldedir.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Mangolu Yapışkan Pirinç Pilavı Yapımı

 1. 1
  2 su bardağı (450 mililitre) suyla büyük bir tencereyi doldur ve kaynat.
 2. 2
  1,5 su bardağı (300 gram) kısa taneli pirinç veya 1 su bardağı (200 gram) orta taneli pirinç ekle. En iyi sonucu almak için kısa taneli pirinç çeşitlerini kullanmayı dene.[9] Kısa taneli pirinç, doğası gereği orta veya uzun taneli pirince göre daha fazla nişasta içerir. Bu nedenle daha iyi sonuç verebilir.
  • Popüler olan orta taneli pirinç çeşitleri arasında basmati ve yasemin pirinci sayılabilir.
 3. 3
  Tencerenin kapağını kapat ve 15 ila 20 dakika arasında pişir. Ocağın sıcaklığını orta-düşük seviyeye düşür. Kaynayıp taşmaması için gözün tencerede olsun.
 4. 4
  Başka bir tencereye 1,5 su bardağı (335 mililitre) Hindistan cevizi sütünü, 1 su bardağı (225 gram) beyaz şekeri ve yarım tatlı kaşığı tuzu ilave et. Birbirlerine geçmesi için hepsini iyice karıştır. Pilavını terbiyelemek için bunu kullanacaksın.
  • Zaman kazanmak için bunu, pirinç pişerken yapmaya çalış.
 5. 5
  Hindistan cevizi sütlü karışımı orta ateşte kaynat. Karışımı, zaman zaman karıştırmayı unutma. Bu, kavrulup yanmasını önleyecektir.
 6. 6
  Pirinç piştikten sonra Hindistan cevizi sütlü karışımı pilavın içine ekleyerek karıştır. Pilavın pişmesi bittiğinde, pilav tenceresini ocaktan al ve kapağını aç. Hindistan cevizi sütlü karışımı pilavın içine dök ve bir çatal veya spatula kullanarak karıştır.
 7. 7
  Terbiyelediğin pilavı bir saat beklet. Pilav tenceresinin kapağını yeniden kapat ve tencereyi kimsenin ellemeyeceği bir yere koy. Bu, Hindistan cevizi sütlü karışımın verdiği lezzetleri tamamen emmesi için pilava yeterli zaman sağlayacaktır.
 8. 8
  Saplı bir tencereye yarım su bardağı (110 mililitre) Hindistan cevizi sütünü, 1 yemek kaşığı şekeri, bir tatlı kaşığının dörtte biri kadar tuzu ve 1 yemek kaşığı tapyoka nişastasını ilave et. Hepsini bir kaşık yardımıyla karıştır. Bu senin sosun olacak. Hiç tapyoka nişastan yoksa bunun yerine mısır nişastası veya ararot tozu da kullanabilirsin.[10]
 9. 9
  Sosu kaynat. Yanmaması veya kesilmemesi için zaman zaman sosu karıştırmayı unutma.
 10. 10
  Mangoyu hazırla. Mangoyu soyarak işe başla. Mangon yeterince olgunsa bıçağınla çentik atıp kabuğunu soyabilmen gerekir. Mangoyu soyduktan sonra ikiye kes ve çekirdeklerini çıkar. Mangoyu ince dilimler hâlinde kes. Diğer iki mango için de bu adımları tekrarla.
 11. 11
  Çukur bir kaşık veya kepçe yardımıyla pilavı dört tabağa paylaştır. Dörtten daha fazla porsiyon ayarlayabilirsin ancak porsiyonlar biraz daha küçük olacaktır.
 12. 12
  Mango dilimlerini düzenle. Bunları pilavın hemen yanına veya üstüne koyabilirsin. Mango dilimlerini, pilavın üzerine yerleştiriyorsan yelpaze benzeri bir şekil oluşturmak için üst üste bindir.
 13. 13
  Sosu mangonun ve pilavın üzerinde gezdir. İstersen sosun üstüne biraz susam da serpebilirsin.
  • Yapışkan pirinç kullanmadığın için pilavının dokusunun, geleneksel yemeğin dokusuyla aynı olmayabileceğini aklından çıkarma.
  Reklam

İpuçları

 • Kısa taneli pirinç, yapışkan pirinç ile aynı değildir ama normal pirinçten daha yüksek miktarda nişasta içerir. Bu, diğer pirinç türlerine (orta taneli veya uzun taneli gibi) kıyasla kısa taneli pirincin pişirildikten sonra daha yapışkan olacağı anlamına gelir.
 • Pirinci 30 dakika ila 4 saat arasında suda bekletmeyi dene. Bu, pirincin daha hızlı pişmesine yardımcı olacaktır.
 • Yapışkan pirinç ile suşi pirinci iki farklı şeydir. Yapışkan pirinç Tayland'dan gelir ve yaygın olarak tatlılarda kullanılır. Suşi pirinci, suşi sarması yapmak için kullanılır. Nihayetinde her iki pirinç türü de yapışkan bir dokuya sahip olduğundan bu makale her iki türün de nasıl yapılacağını ele alacaktır.
 • Tarifinde gerçekten yapışkan pirinç kullanmak istiyor ama hiçbir yerde bulamıyorsan büyük şehirlerdeki Asya ürünleri satan marketlere bakmayı veya İnternet'ten sipariş vermeyi dene. Tüm marketlerde yapışkan pirinç yoktur.
 • Birçok aşçının su seviyesini ölçmek için kullandığı bir püf noktası var: parmağını pirinç seviyesinin hemen üzerine yerleştirmek. Su seviyesi, ilk parmak boğumunun hemen altında duruyorsa doğrudur.
 • Yapışkan pirinç, "glütenli pirinç" veya "tatlı pirinç" olarak da etiketlenebilir.[11]
Reklam

Uyarılar

 • Yapışkan pirincin veya suşi pirincinin yerine geçebilecek gerçek bir alternatifin olmadığını unutma. Normal pirinci, daha yapışkan veya lapamsı hâle gelmesi için pişirmek mümkündür. Ancak normal pirinç, yapışkan pirincin bilinen kendine has lezzetinden ve dokusundan yoksundur.


Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Tavuk Göğsü Nasıl Haşlanır?
Ev Yapımı Şarap Nasıl YapılırEv Yapımı Şarap Nasıl Yapılır?
Şeker Hamuruyla Pasta Nasıl Kaplanır?
Donmuş Somon Balığı Nasıl Pişirilir?
Ocakta Hamburger Nasıl Pişirilir?
Sosisli Sandviç İçin Sosis Nasıl Haşlanır?
Kemiksiz ve Derisiz Tavuk Fırında Nasıl Pişirilir?
Basit Bir Çilekli Smoothie Nasıl Yapılır?
Lazanya Nasıl Pişirilir?
Sütten Krema Nasıl Yapılır?
Çikolata Nasıl YapılırÇikolata Nasıl Yapılır?
Poşe Yumurta Nasıl Yapılır?
Kahvaltılık Gevrek Nasıl YenirKahvaltılık Gevrek Nasıl Yenir?
Tavuk Nasıl Haşlanır?
Reklam
 1. Food Subs, Starch Thickeners
 2. Tablespoon, How to Make Sticky Rice at Home
 3. Videos provided by Kwan Homsai

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
wikiHow Staff Writer
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler. Bu makale 11.807 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Yemek ve Davetler | Tarifler
Bu sayfaya 11.807 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam