Bu wikiHow makalesi, yapışkan veya sıkışmış tuşları düzeltmek için klavyeni nasıl temizleyeceğini öğretir. Sıkışmış tuşlar genellikle sıvı dökülmesinin veya aşırı toz oluşumunun bir sonucu olduğundan, klavyeni temizlemenin bu sorunu çözmesi gerekir.[1] Klavyenin tuşları mekanik olarak çalışıyorsa ama belirli tuş vuruşlarını bilgisayarına işletemiyorsan genellikle klavyeyi veya sürücülerini güncelleyerek ya da sürücüleri yeniden yükleyerek sorunu çözebilirsin.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 2:
Klavyeni Temizlemek

 1. 1
  Klavyeyi güç kaynağından ayır. Bir dizüstü bilgisayar kullanıyorsan bu, dizüstü bilgisayarı kapatıp fişini çekmeyi ve mümkünse pilini çıkarmayı gerektirir. Bağımsız bir klavye kullanıyorsan fişini çekmek ve/veya pilleri çıkarmak yeterli olur.
 2. 2
  Klavyeye basınçlı hava püskürt. Tuşlar ile klavye tabanı arasındaki boşluklardaki birikintileri veya tozu temizlemek için basınçlı havayı kullan.
 3. 3
  Kalan nesneleri bir kürdan ile çıkar. Klavye tuşlarının yakınında veya altında herhangi bir büyük nesne (kalıntı gibi) görünür hâldeyse bunları çıkarmak için bir kürdan kullan.
 4. 4
  Klavyeni izopropil alkolle sil. Temiz bir beze biraz izopropil alkol püskürt, ardından klavyenin üzerinde bezi soldan sağa gezdir.[3] Bu, tuşların etrafındaki herhangi bir yapışkan kalıntıyı gidermeye yardımcı olur.[4]
  • İzopropil alkolün yoksa su kullanabilirsin ancak bunu yaparsan devam etmeden önce klavyeni hafifçe kuruladığından emin ol.
  • Bilgisayarında UV veya benzer etkili bir kaplama varsa kaplamayı kaldıracağı için izopropil alkol kullanma. Bunun yerine ılık su kullan.
 5. 5
  Tuşları test et. Yapışkan tuşlara tekrar tekrar basmayı dene. Artık yapışkan değillerse burada durabilirsin; aksi hâlde bu yöntemin geri kalanına devam et.
 6. 6
  Klavyenin bir resmini çek. Herhangi bir tuşu çıkarmadan önce klavyenin fotoğrafını çek, böylece hangi tuşların nereye takıldığını bilirsin.
 7. 7
  Yapışkan tuşları klavyeden çıkar. Mekanik bir klavye kullanıyorsan (bir masaüstü bilgisayar klavyesi gibi), varsa bir tuş başlığı çıkarıcı kullan; yoksa diş ipini tuşun tabanına sarabilir ve yavaşça yukarı doğru çekebilirsin. Tuşları kaldırmak için düz uçlu bir tornavida da kullanman gerekebilir.
  • Bir dizüstü bilgisayarın varsa tuşları çıkarmayla ilgili talimatlar için dizüstü bilgisayarının el kitapçığına veya İnternet’teki kılavuzuna bak (çoğu durumda, mandallarını kırmamak için tuşları belirli bir noktadan kaldırırsın).
  • Bir Macbook dizüstü bilgisayarın varsa tuşu/tuşları üstlerinden yukarı kaldırarak çıkarabilirsin.
  • Kirin çoğu harflerde ve sayılarda bulunur. Diğer tuşlar daha az kirli olma eğilimindedir ve bunların, özellikle boşluk çubuğunun, çıkarıldıktan sonra tekrar takılması daha zordur.[5]
 8. 8
  Tuşların altını temizle.[6] Açığa çıkan tozu ve kiri temizlemek için basınçlı hava; yapışkanlığı ve lekeleri çıkarmak için izopropil alkolle nemlendirilmiş bir pamuklu çubuk veya bez kullan.
  • Dizüstü bilgisayar klavyelerinde ve hassas iç parçalara sahip diğer klavyelerde uygulamayı yalnızca bir pamuklu çubukla nazikçe sürerek yap.
 9. 9
  Tuşları yıkayıp kurula.[7] Tuşlarının alt tarafının rengi solmuş veya kirliyse onları bir süzgeç içine koy ve üzerlerinde su gezdir veya bir miktar sabunlu suda ovala. Tuşların bir kâğıt havlu üzerinde tamamen kurumasını bekle.
 10. 10
  Mekanik klavyenin tuşlarını yeniden yağla. Mekanik bir klavyen varsa yapışkan tuşun kolunu aşağı doğru bastır ve tuş yuvasının duvarlarına bir damla yağ sür, ardından yağı yaymak için kolu birkaç kez bastırıp bırak.
  • Kullandığın yağın klavyeler veya diğer hassas plastikler için özel olarak tasarlandığından emin ol. WD-40 gibi standart bir yağı kullanmak klavyeye zarar verebilir.
  • Bu yalnızca mekanik klavyenin kolu/kolları temizlendikten sonra hâlâ yapışıyorsa gereklidir.
 11. 11
  Klavyenin kullanmadan önce en az iki gün kurumasını bekle. Klavyen tamamen kuruduktan sonra onu toplama, bilgisayarına tekrar takma ve test etme aşamalarıyla devam edebilirsin.[8]
  • Özellikle eski bir mekanik klavyede tuşlar hâlâ yapışıyorsa klavyeni profesyonel onarım için bir uzmana götürmeyi düşün.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 2:
Donanım ve Yazılım Sorunlarını Düzeltmek

 1. 1
  Klavyenin düzgün takıldığından emin ol. Yazılım sorunlarını önlemek için, klavyenin bir USB çoklayıcı yerine doğrudan bilgisayarına takılması gerekir.[9]
  • Klavyen pilliyse şarj edilmiş olduğundan emin ol (veya pilleri yenileriyle değiştir).

  Not: Laptoplarda bu adımı atla.

 2. 2
  Klavyenin sürücülerini güncelle . Çoğu zaman, klavye sorunları güncel olmayan sürücülere veya yazılımlara bağlanabilir. Sürücü veya yazılımı güncelleyerek klavyeyi onarabilirsin. Sürücülerinin güncel olmasını sağlamanın en kolay yolu, bilgisayarının güncelleme izlencesini kullanmaktır:
  • WindowsBaşlat’ı aç, Ayarlar dişlisine tıkla, Güncelleştirme ve Güvenlik’e tıkla, Windows Update’e tıkla, Güncelleştirmeleri denetle’ye tıkla ve mevcut tüm güncelleştirmeleri yükle.
  • MacApple menüsü’nü aç, App Store…’a tıkla, Güncellemeler sekmesine tıkla ve mevcutsa TÜMÜNÜ GÜNCELLE’ye tıkla.
  • Mekanik bir klavyen varsa klavyenin sürücülerini güncellemenin başka bir yolu da klavye üreticisinin İnternet sitesine gitmek, klavye modelini bulmak ve bir sürücü indirmesi aramaktır. Daha sonra klavyenin sürücü dosyasını indirebilir ve çalıştırmak için üzerine çift tıklayabilirsin.
 3. 3
  Klavyeyi yeniden kur. Bunu yapmanın en kolay yolu bilgisayarını kapatmak, klavyeyi çıkarıp yeniden takmak ve bilgisayarı yeniden açmaktır.[10]
  • Dizüstü bilgisayarın varsa bu adımı atla.
  • Bluetooth klavyeleri Bluetooth menüsünden silerek ve ardından bilgisayarınla yeniden eşleştirerek yeniden kurabilirsin.
 4. 4
  Hangi programların klavyenle sorun yaşadığını belirle. Belirli programların klavyenle sorun yaşadığını fark edersen (İnternet tarayıcın veya Microsoft Word gibi), bu programları not et.
  • Klavyenin tuşu veya tuş grubu bilgisayarındaki herhangi bir programla çalışmıyorsa bu adımı ve sonraki adımı atla.
 5. 5
  Sorun yaşadığın programı güncelle. Bu her zaman klavye sorunlarını çözmez ama program tamamen güncel değilse güncellemenin zararı olmaz.
 6. 6
  Dizüstü bilgisayarın dâhilî bağlantılarını onar. Dizüstü bilgisayarının bazı tuşları basıldığında işlem yapmıyorsa iç bağlantısı gevşemiş olabilir. Modelin için bir kılavuzun yoksa ve dizüstü bilgisayarını kendin rahatça sökemiyorsan klavyeni bir uzmana göstermelisin.
  Reklam

İpuçları

 • Klavyeni kurutmak için kâğıt havlu yerine kahve filtresi kullanmak, klavyende daha az kâğıt lifi kalmasını sağlar.
 • Klavyene bir şey dökersen hemen güç kaynağını çıkar ve onu ters çevir. Klavyeyi kuru bir bezle olabildiğince sil, gece boyunca kurumasını bekle, ardından yukarıda anlatıldığı gibi gibi temizle.[11]
Reklam

Uyarılar

 • Hidrojen peroksit içeren temizleme spreyleri veya temizleyiciler kullanma.
 • Doğrudan sıvı uygulamaktan kaçın; bunun yerine nemli bir bez veya pamuklu çubuk kullan.[12]
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Grand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl BulunurGrand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl Bulunur?
Sim'lerinin İhtiyaçları Nasıl DoldurulurSim'lerinin İhtiyaçları Nasıl Doldurulur?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
Herhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilirHerhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilir?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
Instagram Gönderileri Belli Takipçilerden Nasıl GizlenirInstagram Gönderileri Belli Takipçilerden Nasıl Gizlenir?
Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Resimler JPEG Formatına Nasıl DönüştürülürResimler JPEG Formatına Nasıl Dönüştürülür?
Nasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi GörünülürNasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi Görünülür?
Numaranın Engellendiği Nasıl AnlaşılırNumaranın Engellendiği Nasıl Anlaşılır?
Reklam

Referanslar

 1. Mobile Kangaroo. Yetkili Apple Hizmet Sağlayıcısı. Uzmanla Görüşme. 11 September 2019.
 2. Mobile Kangaroo. Yetkili Apple Hizmet Sağlayıcısı. Uzmanla Görüşme. 11 September 2019.
 3. Mobile Kangaroo. Yetkili Apple Hizmet Sağlayıcısı. Uzmanla Görüşme. 11 September 2019.
 4. http://www.pcworld.com/article/249212/how_to_clean_your_keyboard.html
 5. http://www.helpwithpcs.com/maintenance/cleaning-keyboard.htm
 6. Mobile Kangaroo. Yetkili Apple Hizmet Sağlayıcısı. Uzmanla Görüşme. 11 September 2019.
 7. Mobile Kangaroo. Yetkili Apple Hizmet Sağlayıcısı. Uzmanla Görüşme. 11 September 2019.
 8. https://www.youtube.com/watch?v=uwEVt4Pj_Uk
 9. http://www.computerhope.com/issues/ch001337.htm

Bu wikiHow makalesi hakkında

Mobile Kangaroo
Ortak yazarlar :
Yetkili Apple Hizmet Sağlayıcısı
Bu makaledeki ortak yazarlar Mobile Kangaroo. Mobile Kangaroo Kaliforniya ve Teksas’da tam hizmet sağlayan bir bilgisayar ve telefon onarım mağazasıdır. 2003 yılında Kaliforniya’daki Mountain View’da açılmıştır. Şu anda Kaliforniya’nın 21 şehrinde şubesi vardır ve yakın zamanda Teksas’ta da yürütülmeye başlamıştır. Mobile Kangaroo garanti kapsamında olan ve garanti kapsamı dışındaki Apple cihaz onarımları konusunda uzmandır. Bu makale 1.091 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 1.091 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam