Tombul yanaklardan bıktın mı? Yanaklarından kilo vermenin en iyi yolu tüm vücudunu kapsayacak şekilde zayıflamaktır. Bölgesel olarak yalnızca yüz çevrenden zayıflamayabilirsin. Ama egzersiz ve diyet yapmanın yararını görürsün. Bazı bölgesel yüz egzersizleri yanaklarındaki kasları şekillendirmene yardımcı olabilir.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Beslenmeni düzenle

 1. 1
  Çok su tüket. Yeteri kadar su tüketmediğin için vücudun su tutuyor olabilir. İhtiyacın olan suyu almadığında,vücudun yüz ve göz çevrende su biriktirmeye başlar. Bu da yüzünün şiş görünmesine sebep olur. Günde en az dokuz bardak su içmek, vücudunun susuz kalmasını önler ve yüzündeki şişlikleri azaltır.[1]
 2. 2
  Tuz ve şekeri azalt. Öğünlerinde çok fazla tuz ve beyaz şeker tüketirsen vücudun daha çok su tutar. Tıpkı az su içtiğinde olduğu gibi, bu da biriken su sebebiyle yüzünün şişkin görünmesine sebep olur. Tuz ve şekerden tamamen vazgeçemiyorsan, en azından tuzlu ve şekerli besinlerden uzak durmayı, az tuzlu ya da şekerli yiyecekleri tüketmeyi dene.[2]
  • İşlenmiş, tuzlu et çeşitlerindense, yağsız kırmızı et tercihin olsun.
  • Canın tatlı çekiyorsa, kurabiye veya kek yerine taze meyvelerin doğal şekerinden faydalan.
 3. 3
  Alkolden uzak dur. Alkol tüketmek ödem ve yüz şişkinliklerini beraberinde getiren su kaybına sebebiyet verir. Ayrıca alkol genel olarak kilo aldırdığı için yanaklarını da tombullaştırır. Alkolden uzak durmanın, baş ve vücut ağrılarını azaltmak, enerjini artırmak gibi daha pek çok faydası bulunur.[3]
  • Alkol tüketerek hiçbir besin değeri içermeyen, şekerle dolu, boş kaloriler alırsın. Alkollü içeceklerin yerini, doğal meyveli içecekler ya da bitki çayları ile doldur.
 4. 4
  Daha çok meyve ve sebze tüket. Beslenme programına daha fazla meyve ve sebze eklemek, hem daha sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazandırır, hem de yanaklarından zayıflamaya yardımcı olur. Meyve ve sebzeler çok su barındırır. Bu nedenle susuz kalmanı ve yanaklarında su tutulmasını engeller. Üstelik yüksek lif içeriği sayesinde daha uzun tokluk hissi yaratarak seni sağlıksız atıştırmalıklardan uzak tutar.[4]
 5. 5
  Kalsiyum zengini gıdaları daha çok tüket. Süt ve yoğurt gibi süt ürünleri ile kalsiyum alımı, zayıflamaya gerçekten yardımcı olur. Daha fazla kalsiyum tüketmek yüzünde daha az su birikmesine yardım eder. Böylece şişkin yanakların olmaz.Tereyağlı makarna veya pizza gibi yüksek karbonhidratlı öğünler yerine az yağlı köy peyniri ile beslen.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Yüz egzersizleri yap

 1. 1
  Sakız çiğne. Tekrar eden çiğneme hareketleri çeneyi güçlendirir. En iyi yanıysa, farkına bile varmadan egzersiz yapmış olursun. Her yemekten sonra birkaç dakika sakız çiğnemeyi kendine hedef belirle.
  • Çok fazla sakız çiğnemenin çenene zarar verebileceğini unutma.
 2. 2
  "X-O" ağız egzersizi yap. En az on beş defa, güçlü bir şekilde "X ve O" harflerini telaffuz et. Biraz dinlen ve bu egzersizi üç set tekrarla. Bu basit hareket, çene eklemlerini iki farklı yönde çalıştırıp güçlendirir. Ne zaman istersen, masa başında çalışırken dahi rahatlıkla yapabilirsin.
 3. 3
  Ağzını açıp kapat. Ağzını açabildiğin kadar geniş aç ve bu şekilde birkaç saniye dur. Ardından ağzını kapatıp çeneni rahatlat. Bunu on kere tekrarla. Günde üç kez yapabilirsin. Bu hareketi bir defada çok fazla yaparsan, çenen ağrıyabilir.
 4. 4
  Yanaklarını yukarı kaldır. Yanaklarını, dudaklarının köşelerinden destek alarak gözlerine doğru itebildiğin kadar it. Garip bir gülümseme ifadesi takınırmış gibi dudaklarını germelisin.Gözlerini sıkıca kapatırsan, yanaklarını daha yukarı kaldırabilirsin.
  • Yanaklarını bu şekilde on saniye kadar tut ve birkaç kez tekrarla.
 5. 5
  "Balık dudağı" yap. Alt ve üst dudağını içe çekerek "balık dudağı" şekli alana dek büzüştür. Dudakların bu şekildeyken gülmeye çalış ve on saniye şeklini koru. Bunu on defa tekrarla.[5]
 6. 6
  Yanaklarını şişir. Ağzını kapat ve havayla doldur. Sonra, ağzındaki havayı bir yanaktan diğer yanağa olabildiğince yavaş bi şekilde geçir. Tekrar hava doldurman gerekirse doldur. Bu hareketi günde üç kez tekrarla.[6]
 7. 7
  Dudaklarını büzüp yanaklarını şişir. Önce yanaklarını içeri çek ve dudaklarını büz. Birkaç saniye bu şekilde bekle ve ardından yanaklarını şişirebildiğin kadar şişir. Birkaç saniye de böyle bekle ve yanaklarını indir. Günde üç kez, onlu setler halinde tekrarla.[7]
 8. 8
  Gülümse. Gülümsemek yüz kaslarını çalıştırır ve dikkati yanaklarından başka yöne çeker. Her gülüşü on saniye koruyarak on kere tekrarla. Tek başınayken gülebileceğin gibi, gün içinde daha çok gülümsemeye de çalışabilirsin. Gülümsemek kendini daha iyi ve özgüvenli hissettirecektir.[8]
 9. 9
  Egzersiz sonrası yanaklarına masaj yap. Yüz egzersizlerini tamamladıktan sonra parmak uçlarını nazikçe yanaklarında gezdir. Dairesel hareketlerle yanaklarına ve çenene yapacağın masaj, egzersiz sonrası oluşacak gerginlik ve ağrılara iyi gelir.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Fazla kilolardan kurtul

 1. 1
  Egzersiz yap ve doğru beslen. Yanaklarından kilo vermenin en iyi yolu tüm vücudunu kapsayacak şekilde zayıflamaktır. Kilo verirsen, yüzünden de vereceksin. Birçok kişi zayıflamaya başladığı ilk andan itibaren yüz bölgesinde de etkisini görür. Kilo verme kararı aldığında, beslenme alışkanlıklarını iyileştirmelisin. Ayrıca yeni bir egzersiz rutini oluşturmayı düşünebilirsin.
  • Günde üç defa, sağlıklı ve dengeli öğünlerle beslenmeye çalış. Her gün birkaç porsiyon meyve ve sebze ye, protein ve sağlıklı karbonhidratlar tüket.
  • Sağlığına dost bir egzersiz rutini geliştir. Günde sadece otuz dakikalık egzersiz, zihin sağlığına ve fiziksel durumuna büyük katkı sağlar.
  • Günlük aldığın kalorileri 250 kalori azaltarak "ve" 250 kalori yakarak ciddi sonuçlar elde edebilirsin. Bu uygulamayla haftada 500 gram verebilirsin.
 2. 2
  Kuvvet antrenmanı yap. Vücudunun kas dokusundan kaybetmemek için vücut geliştirme aletleri ve dambılla çalışabilir, kendi vücut ağırlığından yararlanabilirsin. Kuvvet antrenmanı yapmak yüzün de dahil olmak üzere, vücudundaki tüm kasları koruyacaktır. Ne kadar fazla kas dokusuna sahip olursan, o kadar kolay yağ yakarsın.
 3. 3
  Düzenli kullandığın ilaçlar varsa, doktoruna danışmalısın. Bazı ilaçlar vücudunda daha fazla su birikmesine sebep olur. Yanaklarından kilo vermeye kararlıysan, ilaçlarını ödem yapmayan ilaçlarla değiştirmesi için doktorunla konuş. Yalnızca fiziksel görünüşün için tedavini ihmal etme.[9]
  Reklam

İpuçları

 • Geçici bir çözüm olarak, yüzünün daha ince gözükmesi için allık kullanabilirsin.
 • Dolgun yanaklıysan, yaşlandığında yüzünde daha az kırışıklık olacaktır.
 • Zayıflamanın haricinde, yanaklarının görünümünü değiştirmenin tek yolu kozmetik cerrahi olabilir.
 • Çok fazla sakız çiğnediğinde, bazen diş etlerin ağrır. Böylesi bir durumda, sakız çiğnemeyi derhal bırakmalısın. Aksi halde, istenmeyen diş eti ve çene eklemi problemleri gelişebilir. Bu durumda yüksek maliyetli bir diş tedavisi gerekecektir.
 • Genellikle çıkık elmacık kemikleri genetiktir. Sağlıklı bir kilodaysan, sırf çıkık elmacık kemikleri için zayıflamaya çalışarak, sağlığından ödün vermemelisin.
 • Çok fazla kalori ve karbonhidrat almamaya çalış.
 • Boyun, kilon ve yaşına göre bazal metabolizma hızını ve beden kitle endeksini bilmen gerektiği gibi, yapabildiğin her zaman egzersizle kalori eksikliği sağlamalısın. Bölgesel zayıflamanın belirli bir yolu yoktur. Vücudun, kalori eksiğini tamamlamak için yağ yakacaktır. Ancak bu aniden olmaz, haftalar hatta aylar alabilir. (Yemek yememek, yalnızca sıvı kaybetmenize sebep olur. Yüzün şişkin ve bir o kadar da kuru bir görünüm alacağından, problemlerini çözmez.)
Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

 • Sakız

Bununla İlgili wikiHow'lar

Enfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi EdilirEnfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi Edilir?
Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Yüz Şekli Nasıl BelirlenirYüz Şekli Nasıl Belirlenir?
Ayağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl GiyilirAyağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl Giyilir?
Bir Haftada Kalça Nasıl Büyütülür?
Piercing'in Enfekte Olduğu Nasıl AnlaşılırPiercing'in Enfekte Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Nike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl BulunurNike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl Bulunur?
Mor Şampuan Nasıl KullanılırMor Şampuan Nasıl Kullanılır?
Nasıl Güzel OlunurNasıl Güzel Olunur?
Vans Ayakkabıların Sahte Olup Olmadığı Nasıl AnlaşılırVans Ayakkabıların Sahte Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?
Belirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip OlunurBelirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip Olunur?
Uzamış Saçlar Evde Nasıl Kesilir?
Yeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş AlınırYeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş Alınır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Danny Gordon
Ortak yazarlar :
Sertifikalı Kişisel Eğitmen
Bu makaledeki ortak yazarlar Danny Gordon. Danny Gordon American College of Sports Medicine (ACSM) Sertifikalı bir Kişisel Eğitmen ve San Francisco Bay bölgesinde The Body Studio for Fitness adlı fitness stüdyosunun Sahibidir. 20 yıldan fazla beden eğitimi ve öğretmenliği deneyimiyle, kendi stüdyosunda yarı-özel kişisel eğitime odaklanmıştır. Danny Kişisel Eğitmen Sertifikasını East Bay, California State Üniversitesi ve American College of Sports Medicine (ACSM)’den almıştır. Bu makale 90.587 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 90.587 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam