Eğer tornavidanın ucu vida başı üzerinde kayıp duruyorsa sürtünmeyi ve momenti artırman gerekecektir. Evde bulunan eşyaları kullanarak vida üzerinde daha iyi bir kavrama sağlamanın pek çok basit yolu bulunur. Tamamen sıkışmış vidalar için özel aletler gerekecek olsa da bu aletlerin çoğu ucuzdur ve her yerde bulunabilir.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 4:
Tornavida Kullanmak

 1. 1
  Kavrama gücünü artır. Vida kafasını bir tornavidayla tutabiliyorsan son bir kez elinle çıkarmayı dene. Şansını artırmak için ilk önce şunları yap:
  • Vida metale tutturulmuşsa üzerine WD40 gibi nüfuz edici bir yağ püskürt ve en az on beş dakika beklet.[1]
  • Vidalarına uyan en büyük tornavidayı kullan.
  • Mümkünse, daha fazla baskı elde etmek için tornavida kolunu bir ingiliz anahtarıyla tut.
 2. 2
  Daha fazla kavrama sağlamak için malzeme ekle. Eğer tornavida soyulmuş delikten kaymaya devam ederse daha fazla kavrama sağlamak için vidayı küçük bir malzeme parçasıyla kapat. Tornavidayla bu malzemenin içine bastır ve tekrar dene. İşte bazı seçenekler:
  • Geniş lastik bant, bir bant oluşturmak için kes
  • Bir parça bulaşık teli
  • Bir mutfak süngerinden yeşil aşındırıcı bir parça
  • Koli bandı, yapışkan yüzey vide başına bakacak şekilde
 3. 3
  Tornavidayı bir çekiçle yerine oturt. Vida başını kırmamak için, tornavidayı hafifçe içeriye vur. Kırılgan bir nesneyle çalışıyorsan bu adımı atla.
  • Yıldız vidanın başı yalama olduğunda bu iyi bir seçenektir.
  • Ayrıca 1 numara kare matkap ucunu vida başlığına çakabilirsin. Bunu, matkap ucu soyulmuş yıldız vidanın başına girene kadar yap.
 4. 4
  Döndürürken sertçe aşağı bastır. Avucunu tornavidanın sapına, kolun düz olacak şekilde yerleştir. Tornavidayı döndürürken bütün kolunla doğrudan vidanın içine bastır.
  • Kullanmakta olduğun alet kayıyorsa kullanmayı hemen bırak. Daha fazla kayma olursa vida başı daha da yıpranır ve vidayı çıkarmak daha da zorlaşır. Vidayı sökme yönüne çevirdiğinden mutlaka emin ol, ki genellikle - her zaman değil - saatin tersi yönündedir. Vidaları sökerken sertçe bastırmak kaymayı önlemeye yardımcı olacaktır.
 5. 5
  Alanı ısıt. Vidayı, vidanın bağlı olduğu nesneye zarar vermeden ısıtabilirsen, bu genellikle dişlileri gevşetecektir. Vidaya bir ısı tabancası veya pürmüz uygula ve bunları aşırı ısınmayı önlemek için sürekli olarak hareket ettir. Bir damla suyu cızırdatacak kadar ısındığında, vidayı soğumaya bırak, sonra tekrar dene.[2]
  • Bu, özellikle vida bir yapıştırıcı ile yerleştirilmişse işe yarar.
 6. 6
  Bir dremel veya demir testeresi ile düz bir kertik oluştur. Tornavidan hâlâ iyi bir tutuş yakalayamadıysa vida başında bir kertik oluştur. Düz uçlu bir tornavida yerleştir ve vidayı döndürmeye çalış.[3] Bunu yukarıdaki yöntemlerden herhangi biri ile birleştirebilirsin.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 4:
Darbeli Matkap Kullanmak

 1. 1
  Bir darbeli matkap edin. Darbeli maktap, bir tornavidayı, bir ağırlık ve yay kullanarak vidanın içine biraz daha fazla ittiren bir alettir. Bu, sağlam yapılarda iyi çalışır ancak elektronik parçalara veya diğer hassas ekipmanlara zarar verebilir. Eğer hasar konusunda endişe duyuyorsan, sert yayı olan ucuz modellerden kaçın çünkü bunların çalışması için güçlü çekiç darbeleri gerekir.[4]
  • Elektrikli bir darbeli matkap önerilmez, çünkü aşırı kuvvet, çevreleyen malzemeye zarar verebilir.
 2. 2
  Darbeli matkabı vidaları gevşetmeye ayarla. Bazı modellerde bir anahtar bulunur. Diğerlerinde, dönüş yönü kolun çevrilmesiyle ayarlanır.
 3. 3
  Matkabı yerleştir. Maktabın ucuna doğru boyutta bir uç tak. Ucu vidaya yerleştir ve matkabı 90º açıyla tut. Elini uç kısımdan uzak tutacak şekilde matkabı orta noktasından kavra.
  • Darbeli matkapla gelen uçlar genellikle fazla serttir, bu da işlemi kolaylaştırır.[5]
 4. 4
  Arkadan bir tokmakla vur. Matkabın arkasına ağır bir tokmakla hızla vur. Lastik bir tokmak, matkabı çizmeni önler.
 5. 5
  Matkap yönünü kontrol et. Bazı darbeli matkaplar her darbe sonrası konumlarından sapar.[6] Gerekirse tekrar "gevşetmeye" ayarla.
 6. 6
  Vida gevşeyene kadar tekrarla. Vida gevşediğinde, delikten çıkarmak için normal bir tornavida kullan.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 4:
Vida Çıkarıcı Kullanmak

 1. 1
  Bir vida çıkarıcı al. Vida başı aşınmış ancak sağlamsa, bir vida çıkarıcı al. Tipik bir vida çıkarıcı, ucunda ters dişli olan ekstra sert metalden yapılmış bir tornavida ucudur. Bu, yalama olmuş bir vidayı çıkarmanın en istikrarlı yollarından biridir, ancak dikkatli olunması gerekir. Eğer vida çıkarıcı vida içinde kırılırsa işi bitirmesi için profesyonel bir uzman gerekebilir. Bunun olma olasılığını azaltmak için, boyutu vida sapı çapının (baş değil) %75'inden daha fazla olmayan bir vida çıkarıcı seç.[7]
  • Açık silindirik gövdeli Torx veya soket başlı vidalar için çok yivli bir çıkarıcı kullan. Bu, vidanın başına oturur ve iç yüzeydeki yivlerle (dişlerle) birleşir. Aşağıdaki talimatları uygulamak yerine, bu tip çıkarıcıyı yavaşça yerine oturt, sonra lokma anahtarı ile çevir.
 2. 2
  Vida başının ortasına bir delik aç. Vida başının tam ortasına bir nokta zımbası yerleştir. Matkaba bir çukur oluşturmak için bir çekiçle arkasına vur.
  • Uçan metal parçalarından korunmak için koruyucu gözlük kullan. Bu işlem boyunca gözlüğü gözünden çıkarma.
 3. 3
  Vida başına bir delik aç. Sert metal için tasarlanmış bir matkap ucu kullan. Vida çıkarıcının üzerinde bir yerde matkap ucu boyutu damgalanmış olmalıdır. Yavaşça del ve mümkünse matkap tezgahı ile dengele. 3-6 mm derinliğinde bir delik ile başla; fazla derine girmek vidayı kırabilir.[8] Büyük olanın tutunacağı bir yer sağlamak için deliğe küçük bir matkap ucuyla başlamak yardımcı olur.
 4. 4
  Çıkarıcıya pirinç çekiç ile hafifçe vur. Vida çıkarıcının fazla sert metali kırılgandır, yani demir veya çelik bir çekiç onu kırabilir. Deldiğin deliğin çeperlerini sağlam kavrayana kadar vida çıkarıcıya hafifçe vur.
 5. 5
  Vida çıkarıcıyı dikkatli bir şekilde çevir. Eğer moment şiddetli veya dengesiz olursa vida çıkarıcı kırılır ve öncekinden daha kötü bir durumda kalırsın. Vida çıkarıcının kafasına sağlam bir şekilde oturan bir kılavuz kolu, çıkarıcıyı ve takılı vidayı sökmenin en güvenli yoludur. Delme işlemi vidayı gevşetmiş olmalıdır ve bu şekilde çoğu zaman çok fazla güç kullanmadan vidayı çıkarabilirsin.[9]
  • Bazı çıkarıcı takımları, çıkarıcı kafasına uyan bir somun ile birlikte gelir. Daha eşit bir moment için somunu birbirine yaklaşık 180° duran iki anahtarla tut.
 6. 6
  Çıkmazsa vidayı ısıt. Vida kımıldamıyorsa veya çıkarıcının kırılmasından endişe ediyorsan çıkarıcıyı çıkar. Vidayı bir pürmüzle ısıt, daha sonra dişleri yağlamak için üzerine parafin mumu veya su damlat. Vida soğuduktan sonra çıkarıcıyı tekrar dene.[10]
  • Çevreleyen malzemeye zarar vermemeye dikkat et. Metalle çalışırken bile, ısı tabancaları veya propan pürmüzleri kullanmak en iyisidir. Herhangi bir noktanın bir defada bir saniyeden fazla ısıtılmasını önlemek için pürmüzü sürekli olarak vida etrafında hareket ettir.[11]
  Reklam

Yöntem 4
Yöntem 4 / 4:
Ek Yöntemler

 1. 1
  Epoksi ile vidaya bir somun tak. Vida başına tam oturan bir somun bul. Çoğu zaman "weldbond" olarak satılan, iki bileşenli metal epoksi kullanarak bunları birbirine bağla. Epoksinin etikette belirtildiği gibi sertleşmesini bekle, ardından somunu bir lokma anahtarıyla tut ve döndür.
  • Doğru boyutta bir somunun yoksa, vida başının üstüne daha küçük bir somun yapıştırabilirsin. Bu, o kadar kuvvet sağlamayacaktır.
 2. 2
  Vida başını del. Vidayı kırmak genellikle vida şaftı üzerindeki baskıyı azaltır, vidanın dışarı çıkarılmasını kolaylaştırır, ancak işe yaramazsa diğer seçeneklerin çoğunu elemiş olursun. Vidanın şaftından biraz daha büyük bir matkap ucu seç, böylece delerken baş tamamen ayrılır. Vidanın tam merkezinde bir delik açmak için bir nokta zımbasıyla başla ve merkez boyunca delik açmaya dikkat et.[12] Vida başı kırıldığında, vida şaftını kilitli pense ile tut ve çıkarmak için saat yönünün tersine çevir.
  • Vida başı düz değilse bir dremel ve konik zımpara ucu ile törpüle veya zımparala. Çalışacağın düz bir yüzeye sahip olduğunda zımbala ve del.
 3. 3
  Bir profesyonel tut. Hiçbiri işe yaramazsa vidayı elektro erozyonla işleme (EEM) ile çıkarması için bir tornacı tut.[13] Bu, kullandığın vida çıkarıcı vidanın içinde kırıldığında en iyi seçeneğin olabilir.
  Reklam

İpuçları

 • Nesnenin arka tarafına erişebiliyorsan vida şaftının içinden çıkıp çıkmadığına bak. Eğer öyleyse, ucu pense veya altıgen anahtarla tut ve alttan dışarı döndür.
 • Doğru yönde döndüğünden emin ol. Vida ters yivli olabilir, bu durumda çıkarmak için saat yönünde döndürmen gerekir.
 • Gerektiğinde tek yönlü vidalar da çıkarılabilir.
 • Vidanın çıktığı delik sıyrılmışsa bunu onarmanın birkaç yolu var:
  • Kılavuzla daha büyük bir delik aç. Kılavuzu çektikten sonra ekstra kuvvet için deliğe kuvvetli yapıştırıcı uygula ve bir helicoil parçası tak.
  • Genişlemiş deliğe daha büyük, kilitli bir vidayı vidala.
  • Bunun yerine bir somun ve cıvata kullan. Eğer metal nesneleri tutturuyorsan sabit, dişli bir montaj vidası oluşturmak için somunu metale kaynak yapabilirsin.
Reklam

Uyarılar

 • Yalama vidaların neden olduğu metal çapaklar yaralanma veya mekanik arızalara neden olabilir. Bunları düzeltmek için bir eğe kullan.
Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

 • Tornavida
 • Vida çıkarıcı, vida çıkarıcı ucu veya vida çıkarıcı takımı. (Nalburda 20-100 lira)
 • Lokma anahtarı
 • Elektrikli matkap
 • Metal delme matkap ucu
 • Koruyucu gözlük
 • İş eldiveni
 • Çekiç veya tokmak
 • Darbeli anahtar
 • Vida çıkarıcı
 • Kilitli pense
 • Koli bandı, para lastiği, çelik yün veya aşındırıcı ped

Bununla İlgili wikiHow'lar

Bahçedeki Köstebeklerden Nasıl Kurtulunur?
Domatesler Nasıl BudanırDomatesler Nasıl Budanır?
Yılanlar Nasıl Uzaklaştırılır?
Artı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt EdilirArtı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt Edilir?
Kulağakaçandan Nasıl KurtulunurKulağakaçandan Nasıl Kurtulunur?
Yarasalardan Nasıl KurtulunurYarasalardan Nasıl Kurtulunur?
Camdaki Kireçli Su Lekeleri Nasıl Çıkarılır?
Eşek Arısı Yuvasından Nasıl KurtulunurEşek Arısı Yuvasından Nasıl Kurtulunur?
Ölmek Üzere Olan Aloe Vera Bitkisi Nasıl CanlandırılırÖlmek Üzere Olan Aloe Vera Bitkisi Nasıl Canlandırılır?
Salyangozlardan Nasıl KurtulunurSalyangozlardan Nasıl Kurtulunur?
Şans Bambusu Nasıl ÇoğaltılırŞans Bambusu Nasıl Çoğaltılır?
Kredi Kartıyla Kapı Nasıl AçılırKredi Kartıyla Kapı Nasıl Açılır?
Saksı Bitkilerindeki Karıncalar Nasıl Ortadan KaldırılırSaksı Bitkilerindeki Karıncalar Nasıl Ortadan Kaldırılır?
Kuşlardan Nasıl KurtulunurKuşlardan Nasıl Kurtulunur?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Gino Colucci
Ortak yazarlar :
Ev Bakım ve Onarım Uzmanı
Bu makaledeki ortak yazarlar Gino Colucci. Gino Colucci, ev bakım ve onarım uzmanı olup, Arizona'nın Chandler şehrinde bulunan (lisanslı bir yüklenici firma olmayan) Crackerjacks Handyman Services'ın sahibidir. Crackerjacks Handyman Services, nispeten küçük ölçekli projelerde uzmanlaşarak, ev ve iş yeri tamir ve bakım ihtiyaçlarına yönelik verimli ve maliyet tasarrufu sağlayan çözümler sunmaktadır. Crackerjacks Handyman Services, sorumluluk sigortasına sahiptir ve tüm teknisyenler sicil ve sabıka sorgulamasından geçmektedir. Bu makale 130.003 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Ev ve Bahçe
Bu sayfaya 130.003 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam