Yakut, karat fiyatı esas alındığında en değerli renkli değerli taş olabilir. [1] Ama bir sürü sahte yakut vardır ve bir yakutun gerçek olup olmadığını anlamak zor olabilir. Nihayetinde, bunu anlamanın en kesin yolu taşı lisanslı bir kuyumcuya götürmektir. Evde, rengine ve sertliğine bakarak yakutun gerçekliğini ölçebilirsin. Yakutu yakından incelemek için mümkünse 10'luk bir büyüteç kullan.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Yakutu Evde İncelemek

 1. 1
  Renk ve parlaklıktan anla. Gerçek yakutlar derin, canlı, neredeyse bir "stop lambası" kadar kırmızı bir şekilde parlar. Sahte mücevherler genellikle cansızdır: "açık renklidir ama parlak değildir." Mücevher daha çok koyu kırmızı ise yakut yerine lal taşı olabilir. [2] Gerçek bir yakutsa koyu renkli taşların açık renkli taşlardan genellikle daha değerli olduğunu bil.
  • Taşın her yerinde tutarlı ve eşit bir renk olup olmadığını kontrol et. Sahte ürünlerin, lekeler ve kirli noktalar içermesi daha olasıdır. Bununla birlikte, yakutların bazen kusurları olabilir.
  • Kılavuz olarak "stop lambası kırmızısı"nı kullan ama o kadar parlak olan gerçek bir yakut bulmayı da bekleme. O kadar parlaksa yakut muhtemelen sahtedir. Gerçek bir yakut, donuk bir taştan çok parlak bir trafik ışığı gibi olmalıdır.[3]
 2. 2
  Yakut taşını bir kırmızı cam parçasıyla karşılaştır. Yakutlar ve diğer safir çeşitleri genellikle cam biçiminde taklit edilir. Cam ve taş benzer görünüyorsa elinde iki parça kırmızı cam olabilir! [4] Satıcıların bir cam kompozit kullanarak yakut taklidi üretmesi nispeten yaygındır. [5]
 3. 3
  Yüzeyi çizmeye çalış. Gerçek yakutlar son derece sert taşlardır. "Yakut"un yüzeyine bir tırnağını veya bozuk parayı sürt ve onu çizip çizemeyeceğine bak. Yakut çiziliyorsa gerçek bir yakut olmaması ihtimali yüksektir. Sadece bir elmas bir yakutu çizebilir.
  • Kompozit yakutlar gerçek yakutlar kadar dayanıklı değildir. Yakutun tam olarak "sahte" olmayıp sadece makine yapımı bir taş olma ihtimali vardır. [6]
 4. 4
  Yakutu başka bir yüzeye sürtüp iz bırakıp bırakmadığına bak. Taşı porselen karo veya bir parça şeffaf cam gibi sert, pürüzsüz bir yüzeye nazikçe sürt: Taş "yakut" olsa da olmasa da yüzeyi çizmelidir. Ancak "yakut" çizdiğin yüzeyde kırmızı bir iz bırakırsa buna dikkat etmek gerekir. [7]
  • Kırmızı çizgi, mücevherin yapay olarak renklendirildiğinin bir işareti olabilir. Bu sana "cevherin" aslında çok daha zayıf bir malzemeden yapıldığını söyleyebilir.
 5. 5
  Sahte türlerini bil. Genellikle yakut taklidi olarak kullanılan taşlar arasında lal taşı, turmalin, cam ve kompozit taşlar bulunur. [8]
  • Lal taşı donuk, koyu kırmızı silikat mineralidir. Yakuttan çok daha yumuşaktır.
  • Turmalin kırmızımsı pembe silikat bir mineraldir. Turmalin, lal taşından biraz daha sert ancak yakuttan çok daha yumuşaktır.
  • Kırmızı renkli cam yakut taklitleri genellikle ucuzdur ama çok dayanıklı değildir. Bir "yakut"un gerçekten camdan yapılıp yapılmadığını anlamak kolay olmalı.
  • Bileşik yakutlar, camla kaynaşmış gerçek yakutlardır. Bu, taşı daha büyük yapar; böylece bir kuyumcu onu daha pahalıya satabilir. Dikkat! Bileşik yakutlar genellikle gerçek yakut fiyatlarına, "gerçek" yakutlar olarak satılır. [9]
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Kuyumcuya Danışmak

 1. 1
  Taşı profesyonel bir kuyumcuya götür. Nihayetinde, emin olmanın en güvenli yolu mücevheri bir uzmana ücreti mukabilinde göstermektir. Kuyumcunun, yakutun gerçek olup olmadığını sana söyleyebilmesi gerekir.
  • Şehrindeki saygın kuyumcuları ara. Kuyumcuyu ziyaret etmeden önce İnternet'ten değerlendirmelere bakmayı düşün. Diğer müşterilerin bu kişinin analizinin doğruluğundan memnun olup olmadığını kontrol et.
  Jerry Ehrenwald

  Jerry Ehrenwald

  Uluslararası Gemoloji Enstitüsü (IGI) Başkanı ve Gemolog
  IGI Başkanı olan Jeery Ehrenwald, hayat boyu sektör deneyimine sahip, New York’da bir gemolog’dur. Bir elmasın üzerine, DIN (Elmas Kimlik Nımarası) gibi kendine özgü bir işareti lazerle kazımak için kullanılan bir araç olan, ABD patentli Laserscribe℠’ın mucididir. Ehrenwald IGI’nin ticaret laboratuarı ve değerleme bölümünden sorumludur. Amerikan Değerlemeciler Birliği (ASA) kıdemli üyesi olma onuruna erişmiştir ve New York’ta mücevher alanında en başarılı 200 kişiyle sınırlı bir kulüp olan Twenty-Four Karat Club üyesidir.
  Jerry Ehrenwald
  Jerry Ehrenwald
  Uluslararası Gemoloji Enstitüsü (IGI) Başkanı ve Gemolog

  Mücevherin gerçekliği hakkında hâlâ soruların varsa onu bir değerli taş uzmanına götür. Bağımsız, akredite bir derecelendirme laboratuvarı, taşı özgünlük açısından analiz edebilir ve şekil, kesim, ağırlık, renk ve optik özellikler gibi diğer verileri sağlayabilir.

 2. 2
  Değerleme yaptır. Bir kuyumcu yakutu analiz edebilir ve sana taşın ne kadar değerli olduğunu söyleyebilir. Başka kuyumcular mücevher için çok daha fazla veya çok daha az para teklif edebilir ama değerleme yaptırmak, genellikle bir taşın maddi değerinin ne olduğuna dair iyi bir tahmin ortaya koyar. [10]
 3. 3
  Yakutu sertifikalandır. Lisanslı bir kuyumcu, yakutunun gerçek olduğuna dair resmi bir sertifika verebilir. Bu belge, yakutu satmaya karar verirsen meşrulaştırıcı bir kanıt görevi görecektir. Sertifikanın bir kopyasını al ve güvenli, gizli bir yerde sakla. [11]
  • Kendini sağlama almak için yakutunu sertifikalandır. Bir felaket veya başka bir karışıklık sırasında yakutu kaybedersen ve gerçek bir yakutu kaybettiğini kanıtlarsan kayıp için tazminat alma olasılığın daha yüksek olacaktır.
  • Yakutu elinde tutmayı planlıyorsan onu bir aile yadigârı olarak sakla. Ailen veya arkadaşların bir gün yakutu miras aldığında, yakut sertifikalıysa çok daha değerli olacaktır. Onları yakutun gerçek olup olmadığını tespit etmek için aynı şeyleri yapma zahmetinden de kurtarmış olursun.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Büyüteçle İncelemek

 1. 1
  Yakutu 10'luk bir büyüteçle incele. Bir kuyumcu büyüteci veya standart bir mikroskop kullan. Kendine ait yüksek güçlü bir büyütme aracına erişimin yoksa bir arkadaşına veya yerel bir laboratuvara sormayı düşün. Aksi takdirde, bir kuyumcuyu ziyaret et.
 2. 2
  Mikroskobik kusurlar bekle. Çıplak gözle görülemeyecek kadar küçük, mikroskobik kusurlar ara. Gerçek bir yakutta bazı küçük kusurlar görmen gerekir. Sahte ve laboratuvarda yaratılan yakutlar neredeyse her zaman kusursuzdur çünkü doğal kusurlar o kadar küçüktür ki bunların kopyalanması son derece zordur.
  • Herhangi bir türden baloncuk görürsen sahte bir yakutla uğraşıyorsundur. Kabarcık dışında kusur var mı bak.
  • Çizikler, çukurlar, çentikler ve küçük sıyrıklar dış kusurlardan (lekeler) sayılır. İç kusurlar (kalıntılar) şu şekilde sınıflandırılır: Çatlak (tüyler) kristaller, negatif kristaller, ipek, parmak izleri, haleler, boşluklar, yongalar ve renk bölgeleri.
 3. 3
  Yakutun kesiklerine ve yüzeylerine bak. Yakut yüzeyinin giriftleri yalnızca 10'luk bir mikroskop altında kolayca görülebilir. Yakut yuvarlatılmış, yuvarlanmış veya aşırı derecede pürüzsüzse muhtemelen sahte bir mücevherdir. Yüzey temiz, bozulmamış ve keskin kesilmişse taş gerçek olabilir.
  Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

 • 10’luk kuyumcu büyüteci
 • Düz bir porselen veya cam yüzey
 • Demir para

Bununla İlgili wikiHow'lar

Altının Gerçek Olup Olmadığı Nasıl AnlaşılırAltının Gerçek Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?
Kilitli Kapı Nasıl Açılır?
Havalı Bir İmza Nasıl AtılırHavalı Bir İmza Nasıl Atılır?
Kayıp Eşyalar Nasıl BulunurKayıp Eşyalar Nasıl Bulunur?
Solitaire Nasıl Oynanır?
Ölmekte Olan bir Japon Balığı Nasıl KurtarılırÖlmekte Olan bir Japon Balığı Nasıl Kurtarılır?
Kolay Kart Numaraları Nasıl YapılırKolay Kart Numaraları Nasıl Yapılır?
Nasıl SaklanılırNasıl Saklanılır?
Kâğıttan Gemi Nasıl Yapılır?
Satranç Nasıl OynanırSatranç Nasıl Oynanır?
Dama Nasıl OynanırDama Nasıl Oynanır?
Kot Pantolon Nasıl EsnetilirKot Pantolon Nasıl Esnetilir?
Kumaşlardaki Baskı Nasıl ÇıkarılırKumaşlardaki Baskı Nasıl Çıkarılır?
Sigara Nasıl Sarılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Jerry Ehrenwald
Ortak yazarlar :
Uluslararası Gemoloji Enstitüsü (IGI) Başkanı ve Gemolog
Bu makaledeki ortak yazarlar Jerry Ehrenwald. IGI Başkanı olan Jeery Ehrenwald, hayat boyu sektör deneyimine sahip, New York’da bir gemolog’dur. Bir elmasın üzerine, DIN (Elmas Kimlik Nımarası) gibi kendine özgü bir işareti lazerle kazımak için kullanılan bir araç olan, ABD patentli Laserscribe℠’ın mucididir. Ehrenwald IGI’nin ticaret laboratuarı ve değerleme bölümünden sorumludur. Amerikan Değerlemeciler Birliği (ASA) kıdemli üyesi olma onuruna erişmiştir ve New York’ta mücevher alanında en başarılı 200 kişiyle sınırlı bir kulüp olan Twenty-Four Karat Club üyesidir. Bu makale 12.756 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Hobi ve Beceriler
Bu sayfaya 12.756 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam