Sirke, asetik asit içerir ve etkili ve doğal bir yabani ot öldürücüdür. Çoğu bahçıvan tarafından tercih edilir çünkü yabani ot öldürücülerden daha az zararlı etkileri vardır. Öldürmek istemediğin bitkilere gelmemesine dikkat ederek, sirkeyi bir sprey pompasıyla doğrudan yabani otların üstüne sıkabilirsin. Daha inatçı yabani otlar için, daha güçlü olan bahçe sirkesini satın alabilir ve yabani otlara sıkmadan önce sirkeye bulaşık deterjanı ya da tuz ekleyebilirsin.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 2:
Yabani Ot Öldürücü Olarak Sirke Kullanmak

 1. 1
  Beyaz sirke al. Yaşadığın yerdeki markete gidip %5 oranında asetik asit içeren sıradan bir şişe sirke satın al. En ekonomik olan, yabani otlar çok az olmadığı sürece sirkeyi galonluk (3,8 litre) şişede almaktır. Çok sayıda yabani ot öldüreceksen bir galondan fazlasına ihtiyacın olabilir ama bir galon sirke geniş bir alanı kaplayacaktır.[1]
  • Yabani otları öldüren, sirkenin içindeki asittir. Beyaz sirke en çok tavsiye edilendir ve muhtemelen en ucuzudur ama elma sirkesi de kullanabilirsin.
 2. 2
  Sirkeyi 2 tatlı kaşığı (10 ml) bulaşık deterjanıyla karıştır. Birazcık bulaşık deterjanı, karışımın yabani otlara yapışmasına yardım edecektir. Sirkenin her galonuna iki tatlı kaşığı bulaşık deterjanı eklemelisin. Bunları, bir kapta ya da kovada karıştır.
 3. 3
  Karışımı bir bahçe sprey pompasına dök. Hortumlu ve uzun ağızlı bir sprey pompası seçmek, karışımı daha geniş yabani ot bölgelerine sıkmayı kolaylaştıracaktır. Pompayı sirke ve bulaşık deterjanı karışımıyla doldur ya da pompaya ihtiyacın olacak kadarını koy.[2]
  • Diğer bir seçenek, karışımı boş bir sprey şişesine dökmektir. Boş bir şişe satın alabilirsin ya da eskiden içinde cam temizleyici ya da başka bir yumuşak ev temizleyicisi olan bir şişe kullanabilirsin. İçinde başka bir sıvı olan bir şişe kullanırsan iyice yıkamayı ihmal etme.
  • Sadece birkaç yabani ot öldüreceksen ya da küçük bir yabani ot alanını temizleyeceksen sirke şişesinin kapağına dört ya da beş delik açıp karışımı bu şekilde yabani otlara dökebilirsin.
  • %30 oranında asit içeren bahçe sirkesi kullanıyorsan suyla seyrelt. Sıradan beyaz sirke kullanıyorsan seyreltmene gerek yok.
 4. 4
  Karışımı yabani otlara sıkmak için güneşli bir gün seç. Sirkedeki asetik asit, yabani otları kurutur, o yüzden yabani otların en az birkaç saat doğrudan güneş ışığı alacağı bir günde sirkeyi sıkmak, sirkenin kurutma gücünü arttırır. Yabani otların güneşte çok kalabilmeleri için karışımı sabah sık.[3]
  • Sirkeyi otlara sıktıktan kısa bir süre sonra beklenmedik bir şekilde yağmur yağarsa büyük ihtimalle bir tur daha sıkman gerekecektir.
  • Bu durumda güneşli aynı zamanda sıcak demektir ve ideal olarak 21 derecenin üzeridir.
 5. 5
  Karışımı doğrudan yabani otlara sık. Sprey pompası, sprey şişesi ya da delikli sirke şişesi kullanarak, öldürmek istediğin yabani otları tamamen ıslat. Yaprakları sirkeyle kapla ama köklerin etrafına da sık.
  • Sırılsıklam edecek kadar sıkmana gerek yok ama bitkiyi eşit bir katman hâlinde kaplasın.
  • Yaklaşık 24 saat bekledikten sonra yabani otları kontrol et. Sonuçtan memnun kalmazsan yabani otlara ikinci kez sirke sıkabilirsin.
 6. 6
  Öldürmek istemediğin bitkilere sprey sıkmaktan kaçın. Sirke, yabani otların yanı sıra, ekinleri ve çiçekleri de öldürür, o yüzden iyi bitkilerin etrafındaki yabani otlara sirke sıkarken dikkatli ol. Bir bahçedeki, çiçek tarhındaki ya da arka bahçendeki yabani otlara sıkacaksan sirke her zaman iyi bir seçenek değildir.[4]
  • Sirke, diğer bitkilerle doğrudan temas etmezse toprağı ıslatıp bitkileri öldürmeyecektir.
 7. 7
  İşin bitince sprey pompasını temizle. Sirkeyi pompada uzun süre bekletirsen pompa aşınabilir. Her kullanımdan sonra, sprey pompasını dikkatli bir şekilde durula. Fazla sirkeyi dök, sonra da sprey pompasını suyla doldur. Hortumu ve ağız kısmını temizlemek için su pompalamayı ve sıkmayı unutma.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 2:
İnatçı Yabani Otları Öldürmek

 1. 1
  %20 yoğunluklu bahçe sirkesi al. Bir bahçe malzemeleri dükkânına ya da yapı markete gidip bahçe kullanımı için üretilmiş konsantre sirke ürünleri olup olmadığını sor. Daha güçlü bir sirke kullanırken, eldiven ve gözlük takmak gibi ekstra önlemler alınması tavsiye edilir.[5]
  • Çoğu yabani ot, sıradan sirkeyle ölür, o yüzden önce onu kullan ve işe yaramazsa o zaman bahçe sirkesini kullan.
  • Cildinle temas ettirmemeye dikkat et çünkü asetik asit konsantrasyonu daha yüksek olduğu için bu sirke yanıklara yol açabilir.
 2. 2
  Bulaşık deterjanı ekle. Sprey pompasına ya da sprey şişesine biraz bulaşık deterjanı ekle. 1 litre sirke başına yaklaşık bir tatlı kaşığı (5 ml) bulaşık deterjanı eklemek yeterlidir. Bulaşık deterjanı, sirkenin yabani otlara yapışmasına ve akıp gitmemesine yardım edecektir.[6]
  • Deterjanı sirkeyle hafifçe karıştır ama şişeyi çok fazla çalkalama, yoksa deterjan sirkeye karışmak yerine köpürür.
  • Bulaşık deterjanını dikkatli bir şekilde ölçmeye gerek yoktur. Litre başına bir tatlı kaşığı kadar koyman yeter.
 3. 3
  2 su bardağı (470 ml) sofra tuzunu bir galon sirkeye ekle. Tuz, bütün yabani otları etkilemeyebilir ama bazı yabani otları sirkeden daha hızlı kurutabilir. Tuzu, içinde bulaşık deterjanı olan karışıma ekleyebilirsin. Kaya tuzu, Epsom tuzu ya da deniz tuzundan ziyade ucuz sofra tuzu kullan.[7]
  • Tuz, toprakta bir süre kalmaya meyillidir ve bitkilerin sağlığına uzun süren zararlı etkileri olabilir. Tekrar bitki dikeceğin bir bölgedeki yabani otları öldüreceksen muhtemelen tuz kullanmaktan kaçınmak en iyisidir.
  • Öte yandan, ileride bitki yetişmesini engellemek istediğin bir bölgedeki yabani otları öldüreceksen tuz buna yardım edebilir.
  • İçine tuz eklediğin sprey pompasını temizlemen çok önemlidir çünkü tuz, pompayı tıkayacaktır. Hatta aşındırabilir de.
  Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

 • Beyaz saf sirke
 • Sprey pompası/sprey şişesi
 • Bulaşık deterjanı (isteğe bağlı)
 • Sofra tuzu (isteğe bağlı)

Bununla İlgili wikiHow'lar

Bahçedeki Köstebeklerden Nasıl Kurtulunur?
Salyangozlardan Nasıl KurtulunurSalyangozlardan Nasıl Kurtulunur?
Gümüş Böceği Nasıl Yok EdilirGümüş Böceği Nasıl Yok Edilir?
Domatesler Nasıl BudanırDomatesler Nasıl Budanır?
Ölmek Üzere Olan Aloe Vera Bitkisi Nasıl CanlandırılırÖlmek Üzere Olan Aloe Vera Bitkisi Nasıl Canlandırılır?
Artı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt EdilirArtı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt Edilir?
Yalama Olan Vida Nasıl ÇıkarılırYalama Olan Vida Nasıl Çıkarılır?
Şans Bambusu Nasıl ÇoğaltılırŞans Bambusu Nasıl Çoğaltılır?
Sarımsak Nasıl Yetiştirilir?
Camdaki Kireçli Su Lekeleri Nasıl Çıkarılır?
Aloe Vera Bitkisine Nasıl BakılırAloe Vera Bitkisine Nasıl Bakılır?
Barış Çiçeği Bakımı Nasıl YapılırBarış Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?
Güvelerden Nasıl KurtulunurGüvelerden Nasıl Kurtulunur?
Yılanlar Nasıl Uzaklaştırılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Lauren Kurtz
Ortak yazarlar :
Bahçeci
Bu makaledeki ortak yazarlar Lauren Kurtz. Lauren Kurtz Colorado’daki City of Aurora’da Doğa Bilimci ve Bitki Yetiştirme Uzmanı’dır. Şu anda Su Koruma Dairesi için Aurora Belediye Merkezi’ndeki Water-Wise Garden’ı yönetmektedir. Bu makale 44.216 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Ev ve Bahçe
Bu sayfaya 44.216 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam