Bir yaban arısı ya da eşek arısıyla bir çatışma yaşadıysan muhtemelen bu senin en iyi günün değildir. Belirtiler, birkaç sinir bozucu gün boyunca devam edecektir ama düzgün bir bakımla çoğunlukla hafifletilebilir. Yanlış böceklerle dalaşman artık bittiğine göre, bu makaleyi okuyarak kaşıntıdan kurtulmaya başlayabilirsin.

Kısım 1 / 2:
Arı Sokmasını İyileştirmek

 1. 1
  Güvende olmak için uzaklaş. Yaban arıları ve eşek arıları, bal arılarının aksine soktuktan sonra ölmez ve iğnelerini senin vücudunda bırakmaz. Ama seni birden çok kez sokabilirler. Arı sokmasını tedavi etmeden önce, yaban arısının ya da eşek arısının yakınında olmadığından emin ol.
 2. 2
  Sokulan yeri yüksekte tut ve dar giysileri çıkar. Arı seni bacaklarından, kollarından, ellerinden ya da ayaklarından soktuysa dar giysileri, ayakkabıları ya da takıları hemen çıkarman iyi olur. Sokulan yer şişecektir ve bu durumda bunları daha sonra çıkarmak çok zor olacaktır.
  • Kol ve bacak da bu nedenle yüksekte tutulmalıdır. Ne kadar az şişerlerse kendini o kadar iyi hissedeceksin, o yüzden kol ve bacaklarını yüksekte tut. Bacağından sokulduysan, bir an önce uzan.
 3. 3
  Sokulan yere buz koy. Bu arı sokması için yapabileceğin en iyi şey üstüne buz koymaktır. Kocakarı ilaçlarını, ilaçları falan boş ver. Sadece buzu bir şeye sar ve sokulan yerin üstünde 10 dakika tut. Aşırı soğuk olunca oradan al (bunu kesinlikle anlayacaksın) ve 10’ar dakika arttırarak tekrarla. Ağrı ve kaşıntı neredeyse anında azalacaktır.
  • Buz paketi, havluyla sarılmış buz küpleri ya da elinin altında olan herhangi bir şeyi kullanabilirsin. Buzun cildine doğrudan değmesi hiç iyi olmaz, o yüzden mutlaka bir şeyle sar.
 4. 4
  Arı sokmasına sirke sür. Makyaj pamuğunu ya da kâğıt havluyu beyaz sirkeye batır ve sokulan yeri sil. Yaban arısı ve eşek arısı sokmaları alkalidir, o yüzden sirke gibi asitli bir maddeyle nötralize edilebilir. Sirke çabuk kuruduğundan bunu birkaç dakikada bir tekrarlaman gerekebilir.
  • Sargı bezini de sirkeye batırıp etkilenen yere koyabilirsin. Sargı bezini birkaç saatte bir ya da gerektikçe değiştir. Bu, sirkenin sürekli yaranın üstünde kalmasını sağlar.
 5. 5
  Bir antihistaminik (Benadryl) ya da parasetamol (Tylol) al. Bu maddeler, kaşıntı ve yanma hissini (antihistaminik) ve ağrıyı (parasetamol) azaltarak yaban arısı ve eşek arısı sokmasına iyi gelir. Belirtiler muhtemelen 2-5 gün sürecektir; kullanman gereken doz konusunda etiketteki kullanma talimatlarına uy.[1]
  • 18 yaşından küçükler için aspirin tavsiye edilmez.[2]
 6. 6
  Enfeksiyonu önlemek için sokulan yeri temiz tut. Yarayı sabun ve suyla düzenli olarak temizlemeyi ihmal etme. Arı sokması enfekte olmazsa (ya da buna alerjin yoksa) endişe edilmesi gereken bir şey değildir; sokulan yeri temiz tutarak, ciddi bir şeye dönüşme riskini önemli ölçüde azaltırsın.
 7. 7
  Sokulan kişi alerjik bir reaksiyon gösteriyorsa Acil Yardım hattını ya da yaşadığın yerdeki acil servisi ara. Sokulan kişi, kötü bir reaksiyon gösteriyorsa anaflaksi geçiriyor olabilir. Aşağıdaki belirtileri fark edersen, hiç zaman yitirmeden acil tıbbi yardım çağır:[2]
  • Nefes alma güçlüğü ya da hırıltı
  • Boğazda daralma
  • Konuşma güçlüğü
  • Mide bulantısı ya da kusma
  • Kalbin ya da nabzın hızlı atması
  • Cildin ciddi derecede kaşınması, karıncalanması, şişmesi ya da kızarması
  • Kaygı ya da sersemlik
  • Bilinç kaybı
   • Eğer anaflaktik eylem planı oluşturulduysa ve Epipen mevcutsa bekleme; iğneyi yap. O kişiye zarar vermekten endişe etme. Ne kadar az zaman kaybedilirse o kadar iyi.
  Reklam

Kısım 2 / 2:
Alternatif Çözümler Denemek

 1. 1
  Diş macunu kullan. Buzun mucizevi gücüne yakın bir şey varsa o da diş macunudur. Dokusu ve etkisi sayesinde, beynin diş macunu sürülen yeri kaşıdığını zanneder ve bu sayede psikolojik bir tatmin de yaşanır.[3] Sokulan yere azıcık diş macunu koyup birkaç dakika beklersen, belirtiler azalacaktır.
  • Diş macununu yaklaşık 5 saatte bir ya da etkileri geçince yeniden sürmen gerekir. Ama, bu süre muhtemelen buz bulmak (ya da yapmak) için yeterlidir ve buz daha iyi bir seçenektir.
 2. 2
  Mecbur kalırsan biraz bal sür. Bal, en iyi ev çözümü değildir ama çok kısa bir süre için de olsa (muhtemelen yarım saat kadar), belirtileri hafifletebilir ve sana kendini biraz daha iyi hissettirebilir. Daha iyi bir tedavi bulmak için sana gereken zamanı verir.
  • Sokulan yere poşet çay ya da tütün koymayı okumuş olabilirsin. Hiç zahmet etme, iki "çözüm" de arı sokmasına fayda sağlamaz.[3]
 3. 3
  İlaç kullanabilirsin ama bunlara bel bağlama. Piyasada arı sokmaları için birçok ürün mevcuttur ama hiçbirisi emektar buz torbası yöntemi kadar etkili değildir. Fakat merak ediyorsan işte bazı detaylar.[3]
  • Kamplarda ya da günlük imkânlardan uzak olduğun yerlerde kullanabileceğin, yolculuk için tasarlanmış jel ürünler de vardır. Bunlar teoride harika bir fikirdir ama çok etkili değildir. Bazıları amonyak içerebilir ve amonyak da cildini tahriş edebilir.
  • Caladryl işe yarayabilir. Ama Benadryl kaşıntı giderici krem gibi çoğu krem sadece durumu idare eder. Birkaç dakika rahatlayabilirsin. Hidrokortizonlu krem daha iyidir ama Caladryl en iyisidir.
  Reklam

İpuçları

 • Sokulan kişinin kan akışı sorunları olduğunu biliyorsan, buzu sokulan yere daha kısa aralıklarla koy.
 • Acil tıbbi yardım gelmeden önce Epipen kullandıysan onları bilgilendir.
 • Sokulan kişi ayağından sokulduysa ve diyabeti varsa doktordan yardım al.
Reklam

Uyarılar

 • Sokulan kişi daha fazla reaksiyon gösterirse (nefes alma güçlüğü, aşırı şişme, vs.), hemen acil servise git ya da acil yardım hattını ara çünkü bu durumlardan bazıları hayatı tehdit edebilir, özellikle de kişinin yaban arılarına ya da eşek arılarına alerjisi söz konusuysa.
Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

 • Buz torbası ya da bir şeyle sarılmış buz
 • Alternatif çözümler: karbonat, sirke, et yumuşatıcı toz, diş macunu ya da bal
 • Kaşıntı giderici kremler (isteğe bağlı)

Bununla İlgili wikiHow'lar

Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Mastürbasyon Bağımlılığı Nasıl BırakılırMastürbasyon Bağımlılığı Nasıl Bırakılır?
Penisteki Mantar Enfeksiyonu Nasıl Tedavi EdilirPenisteki Mantar Enfeksiyonu Nasıl Tedavi Edilir?
Vajinal Enfeksiyonlar İlaçsız Nasıl Tedavi EdilirVajinal Enfeksiyonlar İlaçsız Nasıl Tedavi Edilir?
Sigara Nasıl İçilir?
Vajinadaki Koku Hızlıca Nasıl GiderilirVajinadaki Koku Hızlıca Nasıl Giderilir?
Uyuşturucu Testinden Kısa Sürede Nasıl GeçilirUyuşturucu Testinden Kısa Sürede Nasıl Geçilir?
Kasık Mantarı Nasıl Tedavi EdilirKasık Mantarı Nasıl Tedavi Edilir?
Yeni Bir Dövmeye Nasıl Bakım YapılırYeni Bir Dövmeye Nasıl Bakım Yapılır?
Boğaz Kaşıntısı Nasıl GeçirilirBoğaz Kaşıntısı Nasıl Geçirilir?
Sol Koldaki Ağrının Kalpten Olup Olmadığı Nasıl AnlaşılırSol Koldaki Ağrının Kalpten Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?
Regl Dönemi Nasıl Erken BitirilirRegl Dönemi Nasıl Erken Bitirilir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Luba Lee, FNP-BC, MS
Ortak yazarlar :
Tıbbi Değerlendirme Kurulu
Bu makaledeki ortak yazarlar Luba Lee, FNP-BC, MS. Luba Lee, Tenesse’de yer alan ve Amerika’da uzmanlıkta daha kalifiye olunduğunu gösteren Board Sertifikası’na sahip bir Aile Hemşiresi’dir. Hemşirelikte Yüksek Lisans derecesini 2006 yılında Tennessee Üniversitesi’nden almıştır. Bu makale 108.256 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Sağlık
Bu sayfaya 108.256 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam