Süet, yumuşak ve konforlu dokusunun yanı sıra hassaslığıyla bilinir. Süeti temizlemek zor olsa da yağ lekelerini evde bulunan basit malzemelerle çıkarabilirsin. Taze yağ lekesini daha yerleşmeden kumaştan çıkarmak için emici bir malzeme kullan. Ardından hafif yağ lekelerini ovalayıp çıkarmak için sıvı bulaşık deterjanı iyi iş görür. Eski ve yerleşmiş lekeler içinse silgi ve temizleme solüsyonu içeren özel bir süet bakım kiti kullanarak süeti eski hâline döndür.

Yöntem 1 / 3:
Yağı Mısır Nişastasıyla Çıkarmak

 1. 1
  Leke hâlâ ıslaksa yağı bir kâğıt havluyla em. Leke daha kurumadıysa süetin içine işlemeden önce yağın mümkün olduğunca fazlasını al. Süeti düz ve sert bir zemine koy, sonra kâğıt havluyu yağ lekesinin üstüne sıkıca bastır. Böylece yağın büyük kısmını, daha büyük bir soruna dönüşmeden ortadan kaldırabilirsin.[1]
  • En iyi sonuçlar için lekeyi daha yeniyken temizle. Leke kurusa bile daha sonra temizlemen çok daha kolay olur.
 2. 2
  Lekeyi en az bir saatliğine bol miktarda mısır nişastasıyla kapla. Lekenin üstünü tamamen örtecek kadar mısır nişastası kullan. Fazlasından zarar gelmez, o yüzden bolca koymaktan çekinme. Mısır nişastası emicidir ve yağları kumaştan çekip çıkarmada çok etkilidir.[2]
  • Mısır nişastan yoksa karbonat da benzer biçimde emici bir üründür. Talk pudrası da işe yarayabilir.[3]
  • Mısır nişastasını lekenin üstünde en az 30 dakika beklet. Eğer vaktin varsa bütün gece nişastayı yağın üstünde bırak ki mümkün olduğunca fazlasını emsin.[4]
 3. 3
  Mısır nişastasını nemli bir mikrofiber bezle sil. Mısır nişastasının büyük kısmını elinle temizleyebilirsin. Geri kalanını süete zarar vermeden temizlemek için bezi ılık suyla biraz ıslat. Fazla suyu akıtmak için bezi sık.[5]
  • Suyun fazlası süete zarar verir, o yüzden dikkatli ol. Süeti ılık suyun altında durula, sonra ayakkabını ısı kaynaklarından uzakta, açık havada kurut.
 4. 4
  Lekeyi bir diş fırçasıyla fırçalayarak süetin tüylerini kaldır. Lekenin en üstünden başlayıp aşağı doğru in. Fırçayı, uygulama yaptığın bölge boyunca nazikçe hareket ettirerek süete zarar vermekten kaçın. Süeti fırçalamak kalan lekeleri çıkarır ve lifleri yumuşatarak adeta yepyeni görünmesini sağlar.[6]
  • Süet fırçan varsa bunu kullan. Tozu giderdikten sonra kalan yağı gidermeye yardımcı olacaktır.
 5. 5
  Lekeyi temizlemeyi bitirmek için bu uygulamayı gerektiği kadar tekrarla. Zorlu yağ lekeleri için mısır nişastasını 2 ya da 3 kez uygulaman gerekebilir. Alternatif olarak süeti yağ sökücü sıvı bulaşık deterjanıyla veya sirkeyle silip geriye kalan tüm yağ izlerinden kurtulabilirsin.
  Reklam

Yöntem 2 / 3:
Lekeleri Bulaşık Deterjanıyla Yıkamak

 1. 1
  Yağ lekesi tazeyse kâğıt havluyla sil. Yağı mümkün olduğunca emmesi için temiz bir kâğıt havluyu yağın üstünde bir dakika kadar tut. Bu, yağın büyük kısmının kumaşa işlemesini ve daha zorlu bir lekeye dönüşmesini engelleyecektir.
  • Süeti hemen yıkayamasan bile yağı kumaşa işlemeden emdirmeye çalış.
 2. 2
  Yağı 10 dakika boyunca leke sökücü bir bulaşık deterjanıyla kapla. Çoğu sıvı bulaşık deterjanı yağ lekelerini sökmeye yardımcı olur ama özellikle yağ sökücü olduğu belirtilenler daha etkilidir. Leke üzerinde çok fazla deterjan kullanamazsın ve işin bittiğinde hepsini durulaman gerektiğini unutma.[7]
  • Unutma ki süet suya maruz bırakmaya uygun bir kumaş değildir, o yüzden deterjan ve suyla yıkamak en çok küçük ve önceden işleme tabi tutulmuş lekelere uygundur.
 3. 3
  Lekeli bölgeyi bir süet fırçasıyla ya da diş fırçasıyla fırçala. Lekenin üstünden başlayıp kısa ve hafif darbelerle aşağı doğru in. Ovalamak, deterjanın lekenin içine nüfuz etmesini sağlar. Deterjanın lekenin içine işlemesi için kullanabileceğin ovalama yöntemleri arasında naylon fırça ve tırnak fırçası da vardır.[8]
  • Ovalarken nazik davran. Süeti çok sert fırçalamak ona zarar verebilir. Eğer doğru yaparsan fırçalamayı bitirdiğinde kumaş yeni ve yumuşak görünecektir.
 4. 4
  Deterjanı silmek için nemli bir mikrofiber bez kullan. Bezi ılık suda hafifçe ıslat. Önce suyunu sık, sonra lekeyi yukarıdan aşağı doğru ovala. Bu, yağın hepsini değilse bile çoğunluğunu ortadan kaldıracaktır.[9]
  • Süetin ıslanması riskini göze alıyorsan deterjanı akan suyun altında durula. Süet eşyayı kuruyana kadar, doğrudan güneş ışığına maruz kalmayacağı ama iyi hava sirkülasyonuna sahip bir yere koy.
 5. 5
  Leke hâlâ duruyorsa süete biraz daha deterjan uygula. Eğer ilk denemeden sonra leke çıkmazsa tüm basamakları yinele. Yağı tekrar yüzeye çıkarmak için o noktayı ovalamaya devam et. Eski lekeleri ortadan kaldırmak için, bunu birkaç kez yapman gerekebilir.
  • Eğer zorlu bir lekeyi çıkarmakta güçlük çekiyorsan bir süet temizleme kiti edinmenin faydası dokunabilir. Lekeli noktayı özel bir süet temizleyiciyle ve süet silgisiyle ovalamayı dene.
  Reklam

Yöntem 3 / 3:
Süet Temizleyici Kullanmak

 1. 1
  Yumuşak kıllı bir fırça kullanarak süetteki kiri temizle. Süeti sert ve düz bir zemine koy. Eğer süet temizleme kitin varsa içinden çıkan fırçayı kullan. Lekenin üstünden başla, kısa ve hafif hareketlerle altına doğru in. Mümkün olduğunca fazla kir ve toz almaya çalış ki bunlar kumaşa hapsolmasın.[10]
  • Süet fırçan yoksa eski bir diş fırçası ya da naylon tahta fırçası kullan.
 2. 2
  Yağı kumaştan çıkarmak için lekeyi süet silgisiyle ovala. Lekeyi yine üstten alta doğru sil ama bu defa silgiyi kullan. Süet silgisi kurşun kalem silgisine benzeyen küçük bir çubuk biçimindedir. Silgi daha fazla etki göstermeyene kadar tüm lekeyi birkaç kez daha ovala.[11]
  • Süet silgileri genelde süet bakım kitlerinde, özel süet temizleyicilerle birlikte satılır. Bunları İnternet’ten ya da deri kıyafet satan dükkânlardan satın alabilirsin.
 3. 3
  Yağ lekesine sprey süet temizleyici sık. Lekeyi temizleyiciyle kapla. Birçok temizleyici sprey şişesinde gelir, o yüzden tek yapman gereken şişenin ağzını gereken bölgeye yöneltmektir. Eğer temizleyicin sıvı formdaysa bir temiz mikrofiber beze 1 tatlı kaşığı (5 mL) kadar dök ve lekenin üstüne yay.[12]
  • Bir diğer seçenek de normal sirkedir. 5 mL kadar sirkeyi bir beze ya da kâğıt havluya dök ve lekenin üstüne hafif hafif sür.
 4. 4
  Lekeyi mikrofiber bez ve ılık suyla sil. Islattığın bezi sıkarak suyun fazlasını akıt ve narin süete damlamasını engelle. Lekeyi yukarıdan aşağı doğru sil. Süet çok ıslanmayacaktır ama yağın geri kalanı hemen çıkabilir.
  • Düzgünce kuruladığın sürece süeti akan suyun altında durulamaktan zarar gelmez. Süeti doğrudan güneş ışığından ve diğer ısı kaynaklarından uzakta, güvenli bir yere koy.
 5. 5
  Süeti yumuşak ve temiz bir hâl alana kadar tekrar fırçala. Süet fırçası ya da benzer bir yumuşak kıllı fırça kullanarak lekeyi yukarıdan aşağı doğru temizle. Kumaşa zarar vermemek için kısa ve hafif darbeler kullan. Süeti fırçalamak tüylerini kaldırarak tekrar temiz ve yumuşak olmasını sağlar.
  • Eğer her şeyi denemene rağmen lekeyi hâlâ çıkaramıyorsan süeti bir profesyonele götür.
  Reklam

İpuçları

 • Yağ lekesine rastladığın anda onu bir kâğıt havluyla sil. Geri kalan yağın bıraktığı lekeyi temizlemek çok daha kolay olacaktır, o yüzden elinin altında başka temizlik malzemesi yoksa çok da sorun etme.
 • Lekeleri ilk fırsatta temizle. Lekeler süette kaldıkça çıkarması zorlaşır.
 • Süetin suyla arası iyi değildir. Islak süet deforme olup çatlayabilir. Dahası, sıcak su lekelerin kalıcı bir hâl almasına neden olabilir. Ama dikkatli olduğun müddetçe suyu temizlikte güvenle kullanabilirsin.
 • Eğer süet üstünde su kullanırsan onu uygun biçimde kurula. Süeti uzun süre doğrudan güneş ışığına ve hızla kuruyup çatlamasına yol açacak ısı kaynaklarına maruz bırakma.
 • Temizlemesi imkânsız görünen lekeler için süet ve deri ürünlerini temizlemede deneyimli bir profesyonel temizlemeciyle irtibata geç. Çoğu kuru temizlemeci bunu yapabilir.

Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

Yağı Mısır Nişastasıyla Çıkarmak

 • Kâğıt havlu
 • Mısır nişastası
 • Süet fırçası
 • Mikrofiber bez
 • Su

Lekeleri Bulaşık Deterjanıyla Yıkamak

 • Kâğıt havlu
 • Yağ sökücü sıvı bulaşık deterjanı
 • Süet fırçası
 • Mikrofiber bez
 • Su

Süet Temizleyici Kullanmak

 • Kâğıt havlu
 • Süet fırçası
 • Süet silgisi
 • Süet temizleyici
 • Mikrofiber bez
 • Su

Bununla İlgili wikiHow'lar

wikiHow

Aloe Vera Bitkisine Nasıl Bakılır?

wikiHow

Orkide Bakımı Nasıl Yapılır?

wikiHow

Ölmek Üzere Olan Aloe Vera Bitkisi Nasıl Canlandırılır?

wikiHow

Gümüş Böceği Nasıl Yok Edilir?

wikiHow

Aloe Vera Yaprağı Kullanılarak Aloe Vera Bitkisi Nasıl Yetiştirilir?

wikiHow

Sarımsak Nasıl Yetiştirilir?

wikiHow

Ananas Nasıl Yetiştirilir?

wikiHow

Yalama Olan Vida Nasıl Çıkarılır?

wikiHow

Camdaki Çizikler Nasıl Giderilir?

wikiHow

Farelerden Doğal Yollarla Nasıl Kurtulunur?

wikiHow

Yapıştırma Kalıntısı Nasıl Çıkarılır?

wikiHow

Giysilerdeki Tüylenme Nasıl Temizlenir?

wikiHow

Artı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt Edilir?

wikiHow

Yılbaşı Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler. Bu makale 1.238 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Ev ve Bahçe
Bu sayfaya 1.238 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam