Güzel bir kış bitkisi olan yılbaşı çiçeği (botanik olarak Schlumbergera veya Zygocactus olarak bilinir) beklendiği gibi yılbaşı döneminde ve bazen uygun bakıldığında nisanda açar. Yılbaşına bir ay kala yaprakların uçlarının büyümeye başladığını görebilirsin. Uçlarının rengi her geçen gün tomurcuk oluşana kadar koyulaşır. Yılbaşında tomurcuklar adeta bir sihir gibi yeni yıla renk ve sıcaklık katan güzel çiçekler açar.

Kısım 1
Kısım 1 / 4:
Yerini, Toprağını ve Ortamını Seçmek

 1. 1
  Yılbaşı çiçeğine parlak ancak dolaylı ışık ver. Bitkiyi iyi aydınlatılmış bir yerde (pencereye yakın bir yerde) doğrudan güneş ışığından uzakta tut; çok fazla sıcaklık ve ışık büyümeyi önleyip yaprakların yanmasına sebep olabilir. Ayrıca cereyandan, havalandırma ızgarasından, şömineden ya da diğer sıcak hava kaynaklarından da uzakta durmalıdır.[1]
  • İç mekân bitkisini yazın dışarıda gölgelik bir yere taşı. Normal ev sıcaklığı aralığında, yani yaklaşık 18 ila 20 °C sıcaklığında tutmak en iyisi olur. Bununla birlikte, serin gecelerden çiçek açmayı başlatmak için faydalanılabilir. Çiçek açtırma konusu son kısımda anlatılacaktır.
  • Kuzeye ya da doğuya bakan bir penceredeyse ışığı kafana takmana gerek yok. Ancak güneye ya da batıya bakan bir penceredeyse ışığı yarı saydam perdeler ya da başka bir ışık yayıcı cihazla dağıt.
 2. 2
  Kuru bir çevrede yaşıyorsan bitkiye bir nem kaynağı sağla. Suyun buharlaşıp nem sağlaması için bitkinin yanına bir tepsi su koy. Alternatif olarak, saksıyı çakılla ve yarıya kadar suyla dolu su geçirmez bir çay tabağına yerleştirerek de bir nem tepsisi oluşturabilirsin.
  • Çakılın üstünde dururken saksının suya değmemesine dikkat et, yoksa saksı suyu emer ve köklerin çürüme ihtimali artar.
  • Nihai hedef %50 ila 60 nemdir. Bulunduğun çevrede nem oranı buna yakınsa sorun olmaz.
 3. 3
  Geçirgenliği iyi olan bir kap ve toprak kullan. Kap olarak ucuz fidanlık saksılardan bazıları işini görür ve orkide saksısı da (plastik sepet tipi) oldukça işine yarar. Bu saksıyı başka bir suyu tutan saksıyla birlikte kullan ve saksının onun içine tam sığmasını sağla. Sonra saksı kabının dipten birkaç cm yukarıda durması için dibe birkaç tane orta boy taş koy.[2]
  • Saksı ortamı için bir birim kuma üç birim saksı toprağı birleşimini kullan. Bir birim saksı toprağı, iki birim turba yosunu ya da organik gübre ve bir birim keskin köşeli kum veya perlit buna bir alternatif olabilir.[3] Hangi yolu seçersen seç, dıştaki kabın içine yaklaşık beş cm oda sıcaklığında su koy ve sepeti bunun içine yerleştir. Yaklaşık on iki saat sonra geriye kalan suyu boşalt. Bunu bitkinin suya ihtiyaç duyduğu sıklıkta tekrarla. Sıklık, evinin şartlarına bağlı olarak değişir. İhtiyacını bir nem sopasıyla takip et ve ona göre ayarla.
 4. 4
  Bitkinin büyümesine yardımcı olması için toprağa gübre kat. Aktif olarak büyüyen bitkilere ev bitkisi tipi çiçek açtırıcı gübre verilmelidir. Bunun 2-3 haftalık bitkilere yapılması iyi olur. Ne kadar ve ne sıklıkla besleyeceğini öğrenmek için etiket talimatlarına uy.
  • Bitkinin iyi durumda olması için gübrelemek önemlidir; eklemler kırılgandır ve bitkinin sağlığı bozulursa kırılabilir. Genelde 20-20-20 beslemeyle yılda 2-4 kere gübrelenmelidir ancak tomurcuklar oluşmadan yaklaşık bir ay önce beslemeyi bırak (bu genellikle ekim sonunda bırakman gerektiği anlamına gelir).
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 4:
Yılbaşı Çiçeğini Sulamak

 1. 1
  Yılbaşı çiçeğini dikkatli sula. Bu bitkiye bakmak biraz zor olabilir çünkü aşırı sulamamaya ya da gereğinden az sulamamaya dikkat etmen gerekir:
  • Yılbaşı çiçeği tropikal bir kaktüstür, bir çöl kaktüsü değildir. Çoğu çöl kaktüsünün aksine bu tür tamamen kuru toprağa dayanamaz. Toprak çok kurursa çiçeklerin tomurcukları düşer ve bitki solar. Toprağa parmaklarınla dokun; eğer kuruysa sulama zamanıdır.
  • Çok sulamak yapraklarda beyaz çürüme noktalarının oluşmasına sebep olur ve muhtemelen yapraklar dökülür. En iyi büyüme için toprak eşit derece nemlendirilmelidir. Temel kural az suyun çok sudan daha iyi olduğudur.
  • Sularken bitkiyi iyice sula. Bitkiyi tekrar sulamaya kalkışmadan önce önce toprağın üst kısmının tamamen kuruyup kurumadığına bak. Toprağı sulamaya ek olarak yapraklara su püskürt.
 2. 2
  Sulama planını mevsimsel olarak değiştir. Kaktüsünü çevrene ve yılın hangi zamanı olduğuna göre sula. Kaktüsü sulamanın iyi bir yöntemi şöyledir:[4]
  • Kuru iklim, dış mekân: Sıcak ve güneşliyse her iki ya da üç günde bir sula.
  • Nemli, serin ve iç mekân: Haftada bir sula.
  • Sonbahar ve kış aylarında çiçek açmasını teşvik etmek için bitkiler daha az sıklıkta sulanmalıdır.
 3. 3
  Ekim ayında sulamayı bırak. Ekim gelince sulama görevin bitmiş demektir. Kasımda dikkatli bir biçimde hafifçe sulamaya devam edebilirsin. Yaşadığın yer kuru bir yerse saksıyı nemli bir çakıl tepsisine yerleştirmekten çekinme. Bunları hepsi yılbaşında çiçek açmasını sağlamak içindir.
  • Bunun dışında sulamayı bırakman gereken tek zaman bitki çiçek açtığı zamandır. O zaman bitkinin dinlenmesi için yaklaşık 6 hafta boyunca sulamayı bırak. Yine büyüme olacaktır ve o zaman sulamaya devam edilmelidir.
 4. 4
  Tomurcukların dökülüp dökülmediğine dikkat et. Yılbaşı çiçeğine olabilecek en üzücü şey çiçek tomurcukları oluştuktan sonra bunların bitkiden dökülmesidir. Tomurcuk dökülmesine birkaç farklı sorun sebep olabilir. Bu genelde fazla sulamadan kaynaklanır ancak nem eksikliğinden ya da yetersiz ışıktan dolayı da olabilir.
  • Bu olmaya başlarsa bitkiyi daha az sula ve saksıya biraz gübre ekle. Bitkiyi sıcak radyatörden veya havalandırmadan uzaklaştır ve daha fazla güneş ışığı alabileceği yeni bir yere koymayı dene.
  Reklam

Kısım 3
Kısım 3 / 4:
Zamanında Çiçek Açmasını Sağlamak

 1. 1
  Sıcaklığı düşürerek yılbaşında çiçek açmasını teşvik et. Yılbaşı çiçeğinin yılbaşında çiçek açmasını sağlamanın anahtarı doğru ışığa maruz bırakmak, doğru sıcaklık ve sınırlı sulamadır. Bu şeyleri kendin ayarlarsan çiçek açmasını isteğine göre zamanlayabilirsin.
  • Bu bitki termo-fotoperiyodik olduğu için gün uzunluğu yaklaşık olarak gece uzunluğuna eşit olduğunda ve sıcaklık birkaç haftalığına 10 °C ila 15 °C'ye düştüğünde tomurcuk oluşturur. Sıcaklık daha fazla düşerse bitki çiçek açmaz.
  • Yılbaşı çiçeği eylülden ekime kadar sıcaklığın yaklaşık olarak 10-12 °C olduğu serin bir odada tutulmalıdır. Bitkiyi dondurucu sıcaklıklara maruz bırakma. Serin bakıma kasım ayının başlarında başlanırsa bitki yılbaşında açmış olacaktır.
 2. 2
  Bitkiyi geceleri karanlık olan bir odada tut. Sonbahar aylarında yılbaşı çiçeği gündüz saatlerinde dolaylı, parlak ışık alacağı ancak geceleri tamamen karanlıkta kalacağı bir yere koyulmalıdır; yaklaşık 12 saat veya daha fazla, kesintisiz karanlık zaman ister.[5]
  • Yılbaşında tamamen çiçek açmış olması için karanlık bakımına yaklaşık olarak ekim ayının ortasında başla. Bitkiyi 6-8 hafta boyunca ya da tomurcukların oluştuğunu görene kadar her gece yaklaşık 12 saat veya daha fazla karanlık bir yere koy. Bir dolap ya da kullanılmayan bir banyo ideal yerlerdir.
  • Bu dönemde sulamaya özellikle dikkat et. Sulamayı biraz azalt. Kuru bir dönemden sonra toprağı çok sulama, sadece üst kısımdan birkaç cm ıslat çünkü kökler aniden ıslanırsa tomurcuklar, çiçekler ve hatta yapraklar dökülebilir.
 3. 3
  Tomurcukların oluştuğunu gördüğün zaman ışığı ve nemi artır. Tomurcuklar oluşmaya başladığı zaman "karanlık dönem" biter. Bu noktada nemi, ışığı, suyu (tabii ki çok fazla değil) ve sıcaklığı artırmalısın. Diğer bir deyişle, birkaç ay önce yaptığın gibi devam et.
  • Tomurcuklar çok erken oluşursa büyümelerini önlemek için sıcaklığı düşürebilirsin. Hazır olduğun zaman sıcaklığı artır, tomurcuklar gelişmeye devam edecektir.
  Reklam

Kısım 4
Kısım 4 / 4:
Çiçeklenme Sonu Kaktüse Bakmak

 1. 1
  Çiçek açtıktan yaklaşık bir ay sonra yılbaşı çiçeğini buda. Bu özellikle bir "dinlenme" dönemi verildikten sonra bitkiyi dallanması için teşvik eder. Çiçekler solduktan sonra pek güzel görünmeyecektir. Bazı insanlar kaktüsü budamak için yeni büyümelerin başladığı mart ayı civarına kadar bekler.
  • Daha önce de söylendiği gibi sulamayı çiçeklenme sonunda 30 günlüğüne bırak. Yeni büyümelerin oluştuğunu gördüğün zaman tekrar sulamaya başlayabilirsin.
 2. 2
  Yılbaşı çiçeğini gövdesinden kısa, Y şeklinde kısımlar keserek çoğalt. Her bir kısım birleşik iki ya da üç parçadan oluşmalıdır. Her bir kısmı ana bitkinin saksı toprağının aynısından içeren 8 cm'lik saksıya dikmeden önce birkaç saatliğine kurut. İlk kısmın yarısını toprağa sokup ek ve çürüme oluşmasını önlemek için tedbirli bir şekilde sula.[6]
  • Kesilen kısımlara olgun bitkiler gibi bakım yap. Dört ila altı hafta içinde kesilen kısımlar kök salmış olacaktır ve yeni büyümeler oluşmaya başlayacaktır. Çabuk büyürler, büyümeleri iki ila üç hafta kadar zaman alır. Kesilen kısım yeni bir parça çıkardığında gübreleyebilirsin.
 3. 3
  Her 2-3 yılda bir saksı değişikliği yap. Kök sistemi hastalanmaz ya da zarar görmezse bitkin birkaç sene boyunca bir sorun yaşamaz. Bunun haricinde kökler saksıyı doldurduğunda ya da topraktaki besinler tükendiğinde yeni bir saksı gerekir. Çoğu kişi bunu ilkbaharda yapar.
  • Tekrar ekim yaparken ya da saksıyı değiştirirken yeni, taze toprak kullan. Muhtemelen o toprakta uzun bir süre boyunca duracağı için birkaç lira fazla harcamana değer. Bitkin de senin gibi bir canlıdır, bu nedenle en iyisini hak eder.
  • Saksı değiştirmek için en iyi zaman yaklaşık olarak üç yılda bir şubat ve nisan ayları arasıdır. Onu çok büyük bir saksıya ekmemeye dikkat et; yılbaşı çiçeği en iyi saksısından taştığı zaman açar.
  Reklam

İpuçları

 • Yeni büyümeleri teşvik ederken bitkiyi belirli aralıklarla döndürmeye dikkat et. Aksi takdirde bir tarafta bol çiçek açarken diğer tarafta çok az çiçek açar.
 • Kaktüs sadece saksısının çevresine göre büyür. Daha fazla büyümesini istiyorsan onu daha geniş bir saksıya ekmelisin.
 • Yılbaşı çiçeği yıllarca açabilen güzel bir bitkidir; ona yılbaşından sonra da bakmaya devam etmek isteyeceksin. Hatta onu nesilden nesle bile aktarabilirsin.
 • Çiçek açma talimatları soğuk bir yılbaşının olmasına dayandırılmıştır. Güney Yarım Küre'de yaşıyorsan bu bitkiyi yılbaşı sıralarında bulma konusunda daha fazla zorlanabilirsin ve yılbaşında çiçek açması için daha kontrollü şartlar gerekir. Muhtemelen yılın en soğuk aylarında açmasını sağlama ihtimalin daha fazla olur.
Reklam

Uyarılar

 • Yılbaşı bitkisi kedi ve köpekleri zehirlemez.
 • Sıcaklıkta, ışıkta ve sulamadaki ani değişiklikler yılbaşı çiçeğine zarar verir. Cereyan ve aşırı sıcaklıklar çiçek tomurcuklarının açma şansına erişmeden bitkiden dökülmesine sebep olur. Değişiklikleri yavaş yavaş yap.
 • Yılbaşı çiçeği asla dışarıya açılan ve kapanan bir kapının yakınına koyulmamalıdır. Aynı şekilde onu ısıtma kanallarından, şömine yakınlarından ya da cereyan yapan alanlardan uzak tut.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Bahçedeki Köstebeklerden Nasıl Kurtulunur?
Salyangozlardan Nasıl KurtulunurSalyangozlardan Nasıl Kurtulunur?
Gümüş Böceği Nasıl Yok EdilirGümüş Böceği Nasıl Yok Edilir?
Ölmek Üzere Olan Aloe Vera Bitkisi Nasıl CanlandırılırÖlmek Üzere Olan Aloe Vera Bitkisi Nasıl Canlandırılır?
Domatesler Nasıl BudanırDomatesler Nasıl Budanır?
Artı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt EdilirArtı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt Edilir?
Yalama Olan Vida Nasıl ÇıkarılırYalama Olan Vida Nasıl Çıkarılır?
Şans Bambusu Nasıl ÇoğaltılırŞans Bambusu Nasıl Çoğaltılır?
Camdaki Kireçli Su Lekeleri Nasıl Çıkarılır?
Sarımsak Nasıl Yetiştirilir?
Aloe Vera Bitkisine Nasıl BakılırAloe Vera Bitkisine Nasıl Bakılır?
Barış Çiçeği Bakımı Nasıl YapılırBarış Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?
Kuşlardan Nasıl KurtulunurKuşlardan Nasıl Kurtulunur?
Güvelerden Nasıl KurtulunurGüvelerden Nasıl Kurtulunur?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Harmony Corelitz
Ortak yazarlar :
Bitki Uzmanı
Bu makaledeki ortak yazarlar Harmony Corelitz. Harmony Corelitz, San Francisco Körfez Bölgesi'nde bulunan bir bitki dükkânı ve bitki üretim çiftliği olan Plants and Friends'te bitki uzmanı ve operasyon müdürüdür. Harmony, çocukluğunda bitki bakımı ve iç mekân peyzajı konularında ebeveynlerine aile işletmesini yürütmede yardım etti. San Francisco Üniversitesi'nden Edebiyat ve İspanyolca alanında lisans derecesine sahiptir. Harmony, iç mekân bitki bakımı ve iç mekân bitki tasarımında uzmanlaşmıştır. Younger Child adlı bitki ve antika ev eşyaları satan geçici dükkânını açtı ve Plants and Friends şirketinin büyüyüp iki lokasyona yayılmasına yardımcı oldu. Bu makale 47.100 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Ev ve Bahçe
Bu sayfaya 47.100 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam