Cildine peeling yapmak daha pürüzsüz ve yumuşak gözükmesini sağlayabilir ve cilt bakım uygulamalarının daha çok işe yaramasına yardım edebilir.[1] Ama en iyi sonuçları almak ve cildinin tahriş olmasını önlemek için cilt tipine uygun olan peeling’i kullanmalısın. Yüzüne nasıl peeling yapman gerektiğini bir dermatoloğa danışmak en iyisidir. Genel olarak, deneyebileceğin birçok ürün ve tıbbi prosedür, hatta kullanabileceğin birkaç doğal ev çözümü vardır.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 4:
Evde Cildine Düzgün Bir Şekilde Peeling Yapmak

 1. 1
  Saçlarını arkaya topla. Saçların uzunsa yüzünden çek ve bir tokayla topla. Kâküllerin varsa yüzünden çekmek için bir saç bandına da gerek olabilir.
 2. 2
  Temiz bir el bezini suyla ıslat. Suyun sıcak olması gerekiyor ama cildini yakacak kadar sıcak olmasın. Gözeneklerini açmak için el bezini bir iki dakika yüzünde tut. Alternatif olarak, önce sıcak bir duş al ve birkaç dakika buharda bekle.
 3. 3
  Normalde kullandığın yüz yıkama ürününü kullan. Gözeneklerini açtıktan sonra yüzünü her zamanki yüz temizleyiciyle yıka. Sertçe ovmana gerek yok, sadece peeling yapmak için yüzün temiz olmalı.
 4. 4
  Önce yama testi yap. Yeni bir ürün kullanmadan önce, alerjik bir reaksiyon göstermeyeceğinden emin olmak için yama testi yapmalısın. Yüzünün ya da çenenin yan tarafında 2,5 santimlik kare bir alan seç. Burayı nemlendir ve cilt soyucu ürünü sür. Yaklaşık beş ya da on dakika bekle. Bu alan yanmaya başlarsa peeling’i hızlı bir şekilde ve tamamen yıka. O ürünü kullanmaya devam etme. Hiç reaksiyon yoksa yüzünün geri kalanında da kullanabilirsin.
 5. 5
  Cilt soyucu ürünü sür. Kullandığın cilt soyucu ürün neyse hazır et. Cilt soyucu ürünü evde yapmaya karar vermiş olabilirsin ya da bir dükkândan satın alabilirsin. İki durumda da soyucu macunu temiz ve ıslak cildine sür. Ilık suyla ıslattığın iki parmağını ya da ılık bir el bezi kullan. Ölü deriyi gidermek için macunu tüm yüzüne dairesel hareketlerle nazikçe sür.
  • Soyucu bir fırça ya da sünger kullanıyorsan yaklaşık 30 saniye boyunca kısa kısa ve hafifçe dolaştır.[2]
  • Açık kesiklerin, yaraların, güneş yanığın ya da uçuğun varsa peeling yapma.
  Paul Friedman, MD

  Paul Friedman, MD

  Amerikan Dermatoloji Kurulu'ndan Board Onaylı Cildiye Uzmanı
  Paul Friedman, lazer ve dermatolojik cerrahi ve kozmetik dermatolojide uzmanlaşmış, board onaylı bir cildiye uzmanıdır. Dr. Friedman, Teksas, Houston'daki Dermatology & Laser Surgery Center'ın (Lazer Cerrahi Merkezi) müdürüdür ve New York'taki Laser & Skin Surgery Center'da (Lazer ve Deri Cerrahisi Merkezi) çalışmaktadır. Dr. Friedman, Texas Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji Bölümü'nde klinik yardımcı doçent ve Houston Methodist Hastanesi Weill Cornell Tıp Fakültesi'nde dermatoloji klinik yardımcı doçentidir. Dr. Friedman, dermatoloji uzmanlığını, baş uzman olarak görev yaptığı New York Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde tamamlamış ve dermatolojik cerrahi alanındaki araştırmaları nedeniyle iki kez prestijli Husik Ödülü'ne layık görülmüştür. Dr. Friedman, asistanlığını New York Lazer ve Cilt Cerrahisi Merkezi'nde tamamlamış ve Amerikan Dermatolojik Cerrahi Derneği'nin Genç Araştırmacı Yazarlık Yarışması Ödülü'nü almıştır. Alanında lider bir doktor olarak tanınan Dr. Friedman, yeni lazer sistemlerinin ve terapötik tekniklerin geliştirilmesinde yer almıştır.
  Paul Friedman, MD
  Paul Friedman, MD
  Amerikan Dermatoloji Kurulu'ndan Board Onaylı Cildiye Uzmanı

  Uzman Uyarısı: Fiziksel olanlar yerine alfa veya beta hidroksi asit içerenler gibi kimyasal peeling'leri kullanmak daha iyidir. Fiziksel peeling'ler cildini tahriş edip kızarıklığa ve kuruluğa neden olabilen aşındırıcı malzemeler içerir.

 6. 6
  Yüzünü ılık suyla yıkayıp soyucu ürünü çıkar. Soyucu macunun tümünü sıcak suyla değil ılık suyla yıka. Sonra gözeneklerini kapatmak için yüzüne soğuk su çarp. Ürünün tamamını yıkadığından emin ol, yoksa geriye kalan cilt soyucu yüzünden yüzün yapış yapış ya da kumlu gibi olacaktır.
 7. 7
  Yüzüne hafifçe dokunarak kurula. Yumuşak ve temiz bir havluyla nazikçe dokunarak yüzünü kurula. Yüzünü ovalama. Peeling sonrası cildin biraz daha hassas olabilir, o yüzden ovalayarak daha da tahriş etmen iyi olmaz.
 8. 8
  Güneşten koruyucu bir nemlendirici sür. Peeling bitince cildinin pürüzsüzlüğünü korumak, sivilce çıkmasını önlemek ve cildini zararlı morötesi ışınlardan korumak için komedojenik olmayan ve güneş kremli bir nemlendirici kullan.[3] Taze cildin güneşten zarar görmesi kolaydır, o yüzden dışarıda zaman geçireceksen mutlaka güneş kremi sür.
  • Güneşten koruma faktörü en az 15 olan bir nemlendirici kullan.
 9. 9
  Uygulama zamanını belirle. Yağlı ve sert bir cildin varsa sorun yaşamadan her gün peeling yapabilirsin. Öte yandan, cildi hassas ya da kuru olanlar evde peeling yapmayı haftada 1-2 günle sınırlandırmalıdırlar.[4] Cildin kızarırsa ya da tahriş olursa peeling yapma sıklığını azalt ve doktoruna danış.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 4:
Dermatolojik Ürünler Satın Almak

 1. 1
  Cilt türünü belirle. Soyucu bir ürün almadan önce cildinin yağlı mı, normal mi yoksa kuru mu olduğunu belirle. Kuru bir cilt çoğunlukla pul pul ve kaşıntılıdır, yağlı bir ciltse eline yağlı gelebilir ya da parlak gözükebilir. Çoğu insanın cildi farklı bölgelerde bu iki türün birleşimidir; bu durumda normal ciltler için ya da sende en çok bulunan cilt türü için uygun olan ürünleri kullan.
 2. 2
  Cilt tipin için doğru olan içerikleri seç. Yağlı ya da normal bir cildin varsa ya benzoil peroksit ya da salisilik asit içeren bir ürün seç. Bu içerikler sivilcelerin iyileşmesine ve önlenmesine yardım edebilir. Ölü cilt hücrelerini gidermeye yardım eden alfa hidroksi asitli bir temizleyici de kullanabilirsin. Cilt tonunu dengelemek ve kırışıklıkları azaltmak için retinoik asitli bir ürün kullan.
  • Cildin kuruysa yukarıdaki ürünleri ve glikolik asit içeren güçlü soyucuları kullanmaktan kaçın. Genel olarak kimyasal ürünlerden uzak dur ve daha az invazif olan fiziksel bazlı ürünleri tercih et.
  • %10’dan fazla glikolik asit ya da %2’den fazla salisilik asit içeren ürünlerden uzak dur.[5]
  • Aspirine alerjin varsa salisilik asit içeren ürünleri kullanmamalısın.
 3. 3
  Hassas ya da kuru ciltler için tanecikli ürünler seç. Hassas bir cildin varsa hassas ciltler için uygun olarak etiketlenmiş ürünler ara. Yumuşak, sentetik soyucu tanecikler içeren bir ürün seç. Bunlar kuru ya da kolayca tahriş olan ciltler için de iyidir. Cildin yağlıysa soyma etkisi daha güçlü olan kalın ve sert tanecikli bir ürün seç.
 4. 4
  Elektrikli bir cilt soyucu fırça al. Clarisonic gibi markalar cildin dış tabakasındaki ölü ya da kuru deriyi gidermek için kullanılabilen cihazlar geliştirmiştir. Bu fırçalar cildini tahriş etmeden yüzündeki kiri ve kalıntıları gidermek için ses frekansı kullanır. Mikrodermabrazyon tedavisi kadar etkili ve profesyonel olmasa da bu aletler daha ucuzdur.[6]
  • Yüzündeki kir, bakteri ve yağlarla temasa geçtiği için Clarisonic'ini haftada bir temizlemen önemlidir.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 4:
Doğal Yüz Peeling’leri Yapmak

 1. 1
  Karbonatı suyla karıştırıp yüzüne sür. Karbonat yumuşak bir soyucudur.[7] 10 dakika beklettikten sonra ılık su ve bir el bezi kullanarak yıka.
  • Bal ve karbonat karışımını da deneyebilirsin.[8]
  • Hassas ciltler için karbonat ve aloe vera dene.[9]
 2. 2
  Avokado, bal ve şeker maskesi yap. Bir avokadoyu ez ve iki çorba kaşığı bal ve bir çorba kaşığı şekerle karıştır. Şeker yumuşak bir cilt soyma etkisi sağlarken bal ve avokado da cildini besleyecektir.[10]
  • Yağlı bir cildin varsa cildi sıkılaştırmak ve gözenekleri kurutmak için bir veya iki tatlı kaşığı taze limon suyu ekle.
  • Maskeyi yüzünde 15-20 dakika beklettikten sonra iyice yıka.
 3. 3
  Sağlıklı bir yağı şekerle karıştır. Cilt soyucuya yağ eklemek söz konusu olduğunda seçebileceğin birçok farklı alternatif vardır. Cildini sıkılaştırmak ve canlandırmak için Omega-3 yağ asitleri bakımından zengin olan sert kabuklu yemiş bazlı yağlar seç. Yaklaşık 2 çorba kaşığı yağı, bir çorba kaşığı esmer ya da beyaz şekerle karıştır ve yüzünü bir el beziyle küçük daireler çizerek ov.[11] Ilık suyla durula. Çokça tavsiye edilen yağlardan bazıları şunlardır:[12]
  • Hindistan cevizi yağı
  • Badem yağı
  • Zeytinyağı
  • Üzüm çekirdeği yağı
  • Papatya yağı
  • Avokado yağı[13]
  • Aspir yağı
 4. 4
  İri taneli mısır unu veya sert kabuklu yemiş bazlı bir cilt soyucu yap. Ya iri taneli mısır unundan ya da badem veya ceviz unu gibi çekilmiş sert kabuklu bir yemişten iki veya üç çorba kaşığı alıp az miktarda suyla karıştır. Cilt soyucunun macun kıvamında olması gerekir. Yüzüne bol miktarda sür ve yaklaşık 15 dakika beklettikten sonra ılık suyla yıka.[14]
  • Sert kabuklu yemişlere alerjin varsa bunu kullanma.
 5. 5
  Yüzünü kahveli cilt soyucuyla canlandır. Kahvenin sert dokusu, içerdiği kafeik asitle birleşince ortaya iyi bir soyucu madde çıkar. Kafeik asidin anti-inflamatuar özdellikleri vardır ve kolajen üretiminin artmasına yardımcı olur, böylece cildinin pürüzsüz ve sağlıklı olmasını sağlar.[15]
  • Bir çorba kaşığı çekilmiş kahveyi bir çorba kaşığı su veya zeytinyağıyla karıştırıp yüzüne sür. Özellikle yağlı bir cildin varsa zeytinyağı yerine su kullan. Maskeyi yüzünde yaklaşık 15 dakika beklettikten sonra ılık suyla yıka.
  • Hazır kahve değil, yeni çekilmiş kahve çekirdekleri kullan. Hazır kahve suda hemen çözünür.
  • Diğer bir alternatifse gözeneklerini açmak için yüzünü 20 dakika buhara tutmaktır. Sonra, 1 çorba kaşığı kahve tozunu süt veya balla karıştırıp yoğun kıvamlı bir macun yap. Bu macunu dairesel hareketlerle yüzüne sür. 20 dakika beklet ve gözenekleri kapatmak için soğuk suyla yıka.
 6. 6
  Yulaflı bir cilt soyucuyla cildini yumuşat ve besle. Özellikle cildi kuru olanlarda etkili olan yulaflı cilt soyucular yüzünü hem soyabilir hem de besleyebilir.
  • İki çorba kaşığı çekilmiş yulafı (hazır yulaf değil) bir tatlı kaşığı tuz veya şekerle ve bir çorba kaşığı su veya zeytinyağıyla karıştır. Cildin yağlıysa içerik olarak tuzu ve suyu seç. Kuru bir cildin varsa nemlendirmek için şekeri ve yağı seç.
  • Karışımı cildine sür ve yaklaşık 15 dakika beklettikten sonra ılık suyla durula.[16]
  Reklam

Yöntem 4
Yöntem 4 / 4:
Profesyonel Hizmetleri Denemek

 1. 1
  Kendine bir spa yüz bakımı hediye et. Peeling’i dinlendirici bir spa gününün bir parçası hâline getir. Spalar yüz bakımı sırasında cilt soymadan derin temizliğe kadar birçok farklı dermatolojik hizmet sunar. Arada bir kendini şımart. Oradayken kendine bir masaj da hediye et!
 2. 2
  Profesyonel bir mikrodermabrazyon uygulaması yaptır. Mekanik cilt yenileme ya da mikro yüzey yenileme olarak da bilinen mikrodermabrazyon, cildin ölü ya da kuru katmanlarını gidermek için cilt soyucu bir uç ve mekanik emme tüpü kullanır.[17] Gözenekleri temizler ve cildi yeniler ama olumlu sonuçların kalıcı hâle gelmesi için bu işlemin birkaç haftada bir tekrarlanması gerekir.
  • Mikrodermabrazyon nispeten pahalı olsa da non-invaziftir ve muayenehanede bir dermatolog tarafından yapılır.
  • Uzun süreli sonuçlar elde etmek için sıklıkla uygulanan tedavi rutini, 2-3 hafta aralıklarla en az 6-10 uygulamadır.
  • Cildinde kolaylıkla yara izi kalıyorsa ya da son 6 ay içinde Aknetrent adlı ilacı kullandıysan mikrodermabrazyon yaptırma.[18]
  • Herhangi bir akne ilacı kullanıyorsan mikrodermabrazyon uygulaması yaptırmadan önce dermatoloğuna danış.
 3. 3
  Kimyasal peeling dene. Cildin kuru ya da hassas değilse bir dermatoloğa 4-6 haftada bir kimyasal peeling yaptırmaya aday olabilirsin. Kimyasal peeling solüsyonları, hücre yenilenmesini hızlandırmaya yardım eden yüksek salisilik asit ve retinoik asit konsantrasyonları içerir. Kimyasal peeling’den sonra cildin birkaç gün soyulacak, sonra da kendini iyileştirecek ve ortaya taze ve pürüzsüz bir cilt çıkacaktır.
  • Bu tedavilerin fiyatı, hafif bir soyma için 1.000 TL ile derin soyma için 30.000 TL arasında değişebilir.
  • İstediğin sonuçlara göre kimyasal peeling’ler hafif, orta ya da derin seviyelerde yapılabilir. Daha derin peeling’lerin iyileşmesi daha uzun sürer.[19]
  • Kimyasal peeling’den sonra sıklıkla kızarıklık oluşur. Daha az görülen riskler arasında yara izi, cilt renginde değişmeler ve enfeksiyon vardır. Kullanılan bir kimyasal nedeniyle derin peeling’lerin kalbine ya da karaciğerine zarar verme riski vardır.[20]
  • Doktorunla tıbbi geçmişin ve kimyasal peeling yaptırıp yaptıramayacağın hakkında konuş. Bunlar herkese uygun değildir.[21]
  Reklam

Uyarılar

 • Bazı cilt ürünleri, örneğin benzoil peroksit ya da retinol içerenler cildinin daha hassas olmasına ve soyulma ihtimalinin artmasına neden olabilir.[22] Bu ürünlerden birini kullanıyorsan peeling yapma konusunda dikkatli ol.
 • Cilt rengin çok koyuysa ya da cildinde kolayca yara izi kalıyorsa peeling yapmadan önce mutlaka bir dermatoloğa danış. Uygun olmayan bir teknik kullanmak cilt renginde değişmelere yol açabilir.
 • Cildinde büyüyen ya da değişen bir ben ya da rengi değişmiş bir benek varsa cilt kanseri kontrolü yaptırmak için hemen doktora git.[23]
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Enfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi EdilirEnfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi Edilir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Yüz Şekli Nasıl BelirlenirYüz Şekli Nasıl Belirlenir?
Bir Haftada Kalça Nasıl Büyütülür?
Yeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş AlınırYeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş Alınır?
Piercing'in Enfekte Olduğu Nasıl AnlaşılırPiercing'in Enfekte Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Ayağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl GiyilirAyağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl Giyilir?
Nasıl Güzel OlunurNasıl Güzel Olunur?
Nike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl BulunurNike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl Bulunur?
Ten Rengi Nasıl BelirlenirTen Rengi Nasıl Belirlenir?
Belirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip OlunurBelirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip Olunur?
Vans Ayakkabıların Sahte Olup Olmadığı Nasıl AnlaşılırVans Ayakkabıların Sahte Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?
Uzamış Saçlar Evde Nasıl Kesilir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Mohiba Tareen, MD
Ortak yazarlar :
Amerikan Dermatoloji Akademisi Üyesi, Board Onaylı Dermatolog
Bu makaledeki ortak yazarlar Mohiba Tareen, MD. Mohiba Tareen Board onaylı bir Dermatolog ve Roseville, Maplewood ile Faribault, Minnesota’da yer alan Tareen Dermatology’nin kurucusudur. Dr. Tareen, prestijli Alpha Omega Alpha onur birliği üyesi yapıldığı, Ann Arbor’daki Michigan Üniversitesi’nin Tıp Fakültesi’nde eğitim almıştır. New York’daki Colombia Üniversitesi’nde ihtisasını sürdürürken New York Dermatoloji Birliği’nden Conrad Stritzler ödülünü kazanmış ve çalışması New England Journal of Medicine’da yayımlanmıştır. Dr. Tareen sonrasında dermatolojik operasyon, lazer ve kozmetik dermatolojiye odaklandığı prosedürel üst uzmanlığını tamamlamıştır. Bu makale 1.646 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 1.646 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam