Buhar uygulaması, gözeneklerini açar, dolaşımı hızlandırır ve cildinin temiz, canlı ve parlak olmasını sağlar. Tazelenmiş gözükmenin kolay bir yolunu arıyorsan evde yüzüne buhar uygulayabilirsin! Kendi aromaterapi seansını oluşturmak için buhar uygulamasına kokular bile ekleyebilirsin.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 2:
Yüzüne Buhar Uygulamak

 1. 1
  Küçük bir tencereye koyduğun suyu kaynat. Temel bir buhar uygulamasında sadece su ve cildin vardır. Çok fazla su da gerektirmez. Küçük bir tencereye 1 - 2 bardak su koy ve fokur fokur kaynat.[1]
 2. 2
  Yüzünü yıka. Su ısınırken, yüzünü yumuşak bir temizleyiciyle yıka. Tüm makyajını ve cildinin yüzeyindeki kiri, yağı ve teri temizlemeyi ihmal etme. Yüzüne buhar uyguladığında cildinin temiz olması önemlidir. Gözeneklerin iyice açılacaktır ve cildinde makyaj ya da kir varsa tahrişe neden olabilir.[2]
  • Yüzünü deri soyucu bir ürünle ya da sert bir sabunla yıkama. Buhardan önce, uygulamanın cildini daha fazla tahriş etme riskini azaltmak için en iyisi yüzünü çok yumuşak bir temizleyiciyle yıkamaktır.
  • Yüzünü yumuşak bir havluyla hafifçe dokunarak kurula.
 3. 3
  Buharlı suyu bir kâseye dök. Buhar uygulamasını evde spa uygulamasının bir parçası olarak yapıyorsan büyük, güzel bir seramik ya da cam kâseye dök. Hızlı bir buhar uygulaması istiyorsan da suyu tencerede bırakabilirsin. Kullandığın kabı, birkaç tane katlanmış havlunun üstüne, masaya koy.
  • Suyu, plastik bir kâseye dökme. Yüzün için kullanacağın buhara küçük plastik moleküllerinin karışmasını istemezsin.
  • Kendini yakmamaya çok dikkat et! Suyu tencerede bırakmaya karar verirsen kullanmadan önce mutlaka ısı kaynağından uzaklaştır.
 4. 4
  Esansiyel yağlar ve bitkiler ekle. Artık uygulamayı biraz özel kılmak için suya esansiyel yağlar ve bitkiler ekleme zamanı. Yağlar ya da bitkiler eklersen buhar uygulaması, aromaterapi seansı da olacak ve böylece 2’si bir arada bir uygulama elde edeceksin. Sadece birkaç damla esansiyel yağ bol bol yeter.[3]
  • Suyu ateşten aldıktan sonra ekleyeceklerini eklemeyi unutma. Aksi takdirde kokular çabucak uçup gidecektir.
  • Özel yağların ya da bitkilerin yoksa çayı dene! Suya birkaç poşet bitki çayı koy. Papatya, nane ve chai çayından harika buhar elde edebilirsin.
 5. 5
  Başının üzerine havlu örterek yüzünü buhara tut. Havluyu başının iki yanını örtecek şekilde kapat ki buhar içeride hapsolsun ve cildinin üstünde yoğunlaşsın. Yüzünü buharlı suya, cildine masaj yaptığını hissedecek kadar yaklaştır ama cildinin yanacağı ya da temiz hava almakta zorlanacağın kadar yaklaştırma.[4]
  • Normalde buhar banyosu yaklaşık 10 dakika sürer, bu yüzden uygulamayı yaparken oturman iyi olur. Ama, buhar banyosunu 5 dakikada bitirsen de aynı faydaları göreceğini aklında bulundur.
  • Yüzünü 10 dakikadan daha fazla buhara tutma, özellikle de sivilce ya da başka cilt sorunların varsa. Buhar, yüzün şişmesine neden olur ve çok uzun süre yapılırsa sivilceleri şiddetlendirebilir.
 6. 6
  Maske yaparak gözeneklerindeki kiri temizle. Buhar uygulaması, gözeneklerinin iyice açılmasını sağlar ve kiri ve diğer yabancı maddeleri ciltten çıkarmak için mükemmel bir fırsat yaratır. Bunu yapmanın en iyi yolu, buhar uygulamasından sonra yüzüne kil maskesi uygulamaktır. Maskeyi yüzüne sür ve 10-15 dakika beklet. Ilık suyla yıka ve yüzünü havluyla hafifçe dokunarak kurula.[5]
  • Kil maskesini, marketlerin kozmetik reyonundan, eczanelerden ya da Migros ya da Kipa gibi büyük marketlerden satın alabilirsin.
  • Kil masken yoksa saf bal ya da bal ve yulaf ezmesi karışımını kullan.
  • Maske kullanmayı tercih etmezsen buhar uygulamasından sonra yüzünü sadece ılık suyla yıkayabilirsin.
  • Buhar uygulamasından sonra yüzüne güçlü bir peeling yapma, özellikle de sivilcen varsa. Yüzün hafifçe şişeceği ve gözeneklerin açılacağı için, yüzünü ovalamak yangıya neden olabilir.
 7. 7
  Yüzüne tonik sür. Maskeni yıkadıktan sonra, gözeneklerinin tekrar kapanmasına yardım etmek için bir yüz toniği kullan. Toniği, pamuk kullanarak cildine nazik dokunuşlarla sür.
  • Limon suyundan harika bir doğal tonik olur. 1 çorba kaşığı limon suyunu 1 bardak suyla karıştır.
  • Başka bir seçenek de elma sirkesidir. 1 çorba kaşığı elma sirkesini 1 bardak suyla karıştır.
 8. 8
  Yüzünü nemlendir. Buhar ve ısı, cildinin kurumasına neden olur, o yüzden uygulamanın ardından iyi bir nemlendirici sürmek önemlidir. Cildinin çok fazla kurumasını önlemek için yatıştırıcı yağlardan veya aloe veradan yapılmış bir nemlendirici kullan. Makyaj yapmadan önce, cildinin nemlendiriciyi tamamen emmesini bekle.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 2:
Farklı Buharlar Denemek

 1. 1
  Soğuk algınlığını rahatlatan bir buhar uygulaması yap. Yüzüne buhar tutmanın, soğuk algınlığına iyi geldiğine dair net bir delil yoktur.[6] Ancak bu, sinüslerdeki soğuk algınlığıyla bağlantılı olan baskıyı azaltmak için yaygın olarak kullanılan, evde yapılan bir uygulamadır ve bazı kişilerde etkili olabileceğine dair çok az delil vardır.[7] Soğuk algınlığını rahatlatmak için buhar uygulamayı denemek istersen aşağıdaki bitkileri ve esansiyel yağları kullanarak yukarıdaki adımları uygula:
  • Bitkiler: papatya, nane ya da okaliptüs
  • Yağlar: nane, okaliptüs ya da bergamot
 2. 2
  Stresi azaltan bir buhar uygulaması yap. Buhar, sadece cildi değil, ruhu da rahatlatır ve bu yüzden spalarda popüler uygulamalardan biridir. Yüze uygulanan buhar, stresliyken özellikle iyi gelir ve bu zamanı, arkana yaslanıp rahatlarken harika kokuları içine çekmek için kullanabilirsin. Rahatlatıcı, stres azaltıcı bir buhar uygulaması için aşağıdaki bitkilerin ve yağların birini ya da birkaçını dene:[8]
  • Bitkiler: lavanta, limon otu, papatya
  • Yağlar: çarkıfelek çiçeği, bergamot, sandal ağacı
 3. 3
  Canlandırıcı bir buhar uygulaması yap. Buhar uygulamasını sabah ilk iş olarak yaparsan kendini dinç ve tazelenmiş hissetmene yardımcı olabilir, özellikle de enerji verici etkisi olan kokular kullanıyorsan. Enerji verici bir buhar için, şu bitkilerden ve yağlardan birini ya da birkaçını kullan:
  • Bitkiler: melisa, nane, ginseng
  • Yağlar: sedir, limon otu, portakal, greyfurt, okaliptüs[9]
 4. 4
  Uyumana yardımcı olacak bir buhar uygulaması yap. Yatmadan birkaç dakika buhar uygulamak, gevşemene ve huzurlu bir uyku uyumana yardım edebilir. Bir daha uykusuzluk çektiğinde, daha kolay uykuya dalman için şu bitkilerden ve yağlardan birini ya da birkaçını kullanmayı dene:[10]
  • Bitkiler: kediotu, papatya, lavanta
  • Yağlar: lavanta, paçuli, ıtır
  Reklam

İpuçları

 • Buhar uygulamasını çok sık yapma, yoksa cildini tahriş edebilir. Cildini canlandırmak için haftada bir ya da iki kez yüzüne buhar uygulayabilirsin.
 • Buhara çay ağacı yağı koy çünkü çay ağacı yağı, sivilcelere ve sivilce izlerine iyi gelir.[11]
Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

 • Leğen
 • El bezi
 • Limon suyu
 • Buz küpleri

Bununla İlgili wikiHow'lar

Enfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi EdilirEnfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi Edilir?
Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Yüz Şekli Nasıl BelirlenirYüz Şekli Nasıl Belirlenir?
Ayağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl GiyilirAyağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl Giyilir?
Bir Haftada Kalça Nasıl Büyütülür?
Piercing'in Enfekte Olduğu Nasıl AnlaşılırPiercing'in Enfekte Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Nike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl BulunurNike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl Bulunur?
Mor Şampuan Nasıl KullanılırMor Şampuan Nasıl Kullanılır?
Nasıl Güzel OlunurNasıl Güzel Olunur?
Vans Ayakkabıların Sahte Olup Olmadığı Nasıl AnlaşılırVans Ayakkabıların Sahte Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?
Belirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip OlunurBelirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip Olunur?
Uzamış Saçlar Evde Nasıl Kesilir?
Yeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş AlınırYeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş Alınır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Paul Friedman, MD
Ortak yazarlar :
Amerikan Dermatoloji Kurulu'ndan Board Onaylı Cildiye Uzmanı
Bu makaledeki ortak yazarlar Paul Friedman, MD. Paul Friedman, lazer ve dermatolojik cerrahi ve kozmetik dermatolojide uzmanlaşmış, board onaylı bir cildiye uzmanıdır. Dr. Friedman, Teksas, Houston'daki Dermatology & Laser Surgery Center'ın (Lazer Cerrahi Merkezi) müdürüdür ve New York'taki Laser & Skin Surgery Center'da (Lazer ve Deri Cerrahisi Merkezi) çalışmaktadır. Dr. Friedman, Texas Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji Bölümü'nde klinik yardımcı doçent ve Houston Methodist Hastanesi Weill Cornell Tıp Fakültesi'nde dermatoloji klinik yardımcı doçentidir. Dr. Friedman, dermatoloji uzmanlığını, baş uzman olarak görev yaptığı New York Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde tamamlamış ve dermatolojik cerrahi alanındaki araştırmaları nedeniyle iki kez prestijli Husik Ödülü'ne layık görülmüştür. Dr. Friedman, asistanlığını New York Lazer ve Cilt Cerrahisi Merkezi'nde tamamlamış ve Amerikan Dermatolojik Cerrahi Derneği'nin Genç Araştırmacı Yazarlık Yarışması Ödülü'nü almıştır. Alanında lider bir doktor olarak tanınan Dr. Friedman, yeni lazer sistemlerinin ve terapötik tekniklerin geliştirilmesinde yer almıştır. Bu makale 120.423 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 120.423 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam