Belki dolgun bir yüzün ya da tombul yanakların olsun istemiyorsun. Sahip olduğun görüntünü daima benimsemelisin, çünkü çekiciliği en çok artıran şey özgüvendir. Bununla birlikte, yüzünün doğal olarak daha ince görünmesini sağlayabileceğin yollar da mevcut.

Kısım 1
Kısım 1 / 3:
Diyetini Değiştirmek

 1. 1
  Genel vücut yağından kurtul. Yüzünün daha az şişman görünmesini istiyorsan, genel olarak yağ kaybetmen gerekir. Bölgesel yağ kaybı sadece diyetle mümkün olan bir şey değildir. Gün boyunca az kalori tüket, böylece vücudun depolanmış enerji olarak yağ tüketir. Bunu yaparsan, yüzünden de kilo vereceksin.
  • Neyse ki, daha ince bir yüz istiyorsan, vücudun önce ense, çene ve yüz yağını kullanır. Yani, eğer kalori alımını sağlıklı bir şekilde kısarsan, zamanla daha az dolgun bir yüze sahip olman gerekir.
  • Kalori eksiltmen gerekir. Bir kilo vermek için yaklaşık olarak 7.000 kalori yakılması gerekir. Her gün yaşayarak ve nefes alarak bile biraz kalori yakarsın. Kilo vermek için aldığından daha fazla kalori yakman gerekir. Etkili kilo kaybı yavaş yavaş ortaya çıkar.
  • Sağlıklı bir şekilde kalori azaltmak vücudunu gıdadan mahrum bırakmadan bazı kalorilerin - her gün diyet veya egzersiz yoluyla 500 kalori diyelim - alımını azaltmak anlamına gelir. Bunun yerine, daha sağlıklı yiyecek seçimleri yap ya da örneğin, sabah poğaça yemeyi tamamen bırak. Hiç yememek sağlığın için güvenli değildir. Bu, ayrıca vücudunu kıtlık moduna sokarak metabolizmanı yavaşlatır ve kilo vermeyi zorlaştırır.[1]
 2. 2
  Vücudunu susuz bırakmamak için bol su iç. Gün boyunca çok fazla su içmek için birçok iyi neden var ve bunlardan birisi de yüzündeki şişkinliği azaltacak olmasıdır.
  • Suyun yüz yağını azaltmasına yardımcı olmasının sebebi, toksinleri vücudundan temizlemesidir. Böylece, aynı zamanda genel sağlığını iyileştirir. Ayrıca cildinin ve saçının görünümünü de iyileştirir.[2]
  • Soğuk su içmek fazladan kalori yaktırır. Günde 2 litre su içmeye gayret etmek gerekir. Bol su içmek kendini daha iyi hissetmeni ve yüzünün zamanla daha ince görünmesini sağlamalıdır.
 3. 3
  Daha sağlıklı bir diyet için doğru yiyecekleri tüket. İşlenmiş gıda ve rafine unun (beyaz ekmek ve makarna gibi) az olduğu bir diyet senin için daha sağlıklı olacaktır. Bunun yerine, çokça taze sebze ve meyve, lifli gıdalar, balık ve protein bakımından zengin diğer gıdaları tüketmeye çalış.
  • Çok fazla tuzlu yiyecekler yememeye çalış (tuzla dolu olduğu için abur cuburlardan uzak dur). Tuz, vücudunu daha fazla su tutmaya teşvik eder, bu yüzden yüzünü şişirir. Şeker de şişman bir yüze sebep olur. İçinde çok miktarda şeker bulunan işlenmiş karbonhidratlar yüzün şişmesine neden olurlar.[3]
  • Reşit olmayan kişiler zaten alkol tüketmemelidirler, ancak alkolün bir başka olumsuz yan etkisi de vücudu susuz bırakarak yüzün şişmesine neden olmasıdır.[4] Badem, brokoli, ıspanak ve somon sağlıklı gıda seçenekleri arasında sayılabilir.[5]
 4. 4
  Yiyecek hassasiyetin olup olmadığını belirle. Bazen yiyecek alerjileri veya hassasiyeti daha dolgun bir yüzün sebebi olabilir. Eğer böyle bir durumun olduğunu düşünüyorsan bir doktora görün.
  • Örneğin; bazı insanlar glutene karşı duyarlıdır ve glutensiz gıdalar tüketmeleri gerekir. Bugünlerde birçok restoran ve market glutensiz seçenekler sunuyor.[6]
  • İrritabl bağırsak sendromu olan bazı insanlar, bu rahatsızlık nedeniyle yüzlerinin daha dolgun olduğunu düşünür. Gastrointestinal bozukluklar oldukça yaygındır ve yetişkinlerin yaklaşık yüzde 15'ini etkiler.
  • PMS (ya da yaşlı kadınlarda perimenopoz) sendromunda olduğu gibi hormonlar da yüzünün daha dolgun görünmesine neden olabilir.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 3:
Yüzü İnceltmek için Egzersiz ve İpuçlarını Denemek

 1. 1
  Yüz egzersizleri ile yüzünü inceltmeye çalış. Egzersiz yaparak yüzünün daha ince görünmesini sağlayabilirsin. Egzersizler, yüz kaslarını güçlendirerek yüzdeki sarkmış cildi azaltır.
  • Yanak egzersizini dene. Derin bir nefes al ve havayı yanağında tut. Sonra havayı diğer yanağa doğru it. Bunu gün boyunca birkaç kez yap.
  • Yanakları ve ağzı sıkılaştıran bir egzersiz de gülümsemek ve birkaç saniye boyunca dişlerini sıkmaktır. Gözlerini kısma. Sonra dudaklarını büz. Tekrar et. Bunu bir tarafta yap ve sonra diğer tarafa geç.
  • Dudaklarını beş saniye boyunca büzüştür. Önce yüzünün sağ tarafını büzüştür, sonra sol tarafına geç. Eğer dışavurumsal bir yüzün varsa ve yüz kaslarını çok kullanıyorsan, sadece gülümseyerek ve gülerek bile, yüzün daha ince görünür.
 2. 2
  Egzersiz yaparak metabolizmanı hızlandır. Egzersiz yaptığında, yüzündeki değişimi de göreceksin. Egzersiz yapmak genel sağlığın için de faydalıdır.
  • Bu, haftada her gün sadece 30 dakika yürüyüş anlamına gelebilir. Ya da haftada 3-5 gün istasyon çalışması programı deneyebilirsin. Herhangi bir egzersiz, metabolizmanı hızlandırmaya, genel yağı azaltmaya ve yüzünün incelmesine yardımcı olacaktır.
  • Egzersiz yaptığın için abur cubur yiyebileceğini düşünmek gibi bir hata yapma. Kilo çoğunlukla diyetle verilir, ancak egzersiz kesinlikle vücudu güçlendirir ve sağlığı iyileştirir.
 3. 3
  Daha ince bir yüz için çok uyu. Sağlıklı olması için vücudun uykuya ihtiyacı vardır. Kilo alma ile uyku eksikliğini ilişkilendiren birçok çalışma mevcut.
  • Yorgun bir vücut, yüz kaslarının şişmesine ve sarkmasına neden olabilir. Bu da yüzün normalden daha büyük görünmesine neden olabilir.
  • Genellikle her gece 7 ila 8 saat uyumak gerektiği söylenir. Düzenli bir uyku programına sahip olmaya çalış.
 4. 4
  Yüzü inceltmek için yaratıcı seçenekleri dene. Balon şişirmekten sıcak havlu bakımlarına kadar, yüzü incelttiği söylenen birçok fikir mevcut.
  • Balon şişirmek yanaklarındaki kasları çalıştıracağı için yüzünü inceltecektir. Bir balon şişir, sonra içindeki havayı serbest bırakarak onu söndür ve bunu 10 kez tekrar et. 5 gün içinde bir fark görmelisin.[7]
  • Yüzüne sıcak havlu koymayı dene çünkü buharın yanak yağını azaltmaya yardımcı olabileceğine inanılıyor. Yüz, terleyerek yüzde depolanan yağları salacaktır. Havluyu sıcak suya koy ve sonra bunu yüzüne uygula. Bazıları buharın toksinlerden arındırarak yüzün incelmesine yardımcı olabileceğini düşünüyor.[8]
  • Günde iki defa en az 20 dakika şekersiz sakız çiğne. Bu aslında hem bir yüz egzersizi yerine geçecek, hem de yüzünü inceltecektir. Ayrıca, yüzdeki kan dolaşımını uyarmak için ginseng veya buğday özü yağı kullanarak yüz masajı yapmayı deneyebilirsin. Çenenden başla ve avuçlarınla dairesel hareketler yaparak yukarı doğru ilerle.
  Reklam

Kısım 3
Kısım 3 / 3:
Daha İnce bir Yüz için Güzellik İpuçlarını Kullanmak

 1. 1
  Yüzün daha ince bir görünüme sahip olmasını sağlamak için makyaj yap. Daha ince bir yüz algısı yaratmak için kullanabileceğin farklı makyaj hileleri vardır.
  • Yanak çukurlarına veya burnunun kenarlarına bronzlaştırıcı bir pudra sür. Yanaklarının üst kısımlarına allık sürmek yüzünün daha az dolgun görünmesini sağlayabilir.
  • Pudrayla, elmacık kemiklerin boyunca bir çizgi çiz, pudrayı kulağından ağzının köşesine kadar dağıt. Hemen üzerine allık uygula.[9]
  • Cilt tonundan iki ton daha koyu olan bir bronzlaştırıcı seç. Bunu yüzüne daha fazla şekil vermek için kullanarak yüzünün daha ince görünmesini sağlayabilirsin.[10]
 2. 2
  Gözleri öne çıkar. Gözlerini daha fazla öne çıkarmak için makyaj yaparsan, yüzün muhtemelen daha ince görünecektir.
  • Dudakların dolgun olduğunda, yüzünü daha yuvarlak gösterebilir. Eğer bu konuda endişeleniyorsan gözlerine vurgu yap. Maskara, göz kalemi ve göz farı kullan ve dudaklarını sade bırak ya da sadece üzerlerine parlatıcı sür.
  • Yüzünün ince görünmesi için kaşların şekli gerçekten önemlidir. Kaşların daha yüksek ve daha şekilli ise, yüzün genel olarak daha ince görünebilir. Doğru bir şekilde nasıl yapılacağından emin değilsen, birçok güzellik salonunda kaşlarına ağda yaptırıp şekil verdirebilirsin.
 3. 3
  Konturlama sanatında ustalaş. Birçok Hollywood yıldızı, daha güçlü elmacık kemikleri veya daha ince burunlarla yüzlerinin şeklini değiştirirler.
  • Burnu inceltmek için ten renginden daha koyu bir pudra al ve burnunun her bir tarafına ince bir çizgi uygula. Daha sonra, bir fırça yardımıyla bunu tüm kenara yedir. Kaşların üzerine uygulamak için bir işaretleyici kalem kullan ve onunla burnunun ortasına doğru bir çizgi çiz. Bunu bir fırça ile cildine yedir.
  • Yüzü konturlamak için cilt tonundan daha koyu bir konturlama pudrası al ve yanaklarına doğru çekerek yanaklarını çiz. Sert bir çizgi şeklinde görünmemesi için biraz dağıt. Cildinden iki ton daha koyu olan bir pudra kullan. Konturlama, yüzünün şeklini ve çizgilerini değiştirmeni sağlar.[11]
 4. 4
  Yüzünü aydınlat. Yüzü inceltmek için aydınlatıcı makyaj yapabilirsin.[12]
  • Sıkıştırılmış vurgulayıcı pudra al. Bunu, bir makyaj fırçası ile gözünün altına ve burnunun alt orta kısmına uygula.
  • Aydınlatma tekniğini bronzlaştırıcı pudra veya konturlama ile birlikte kullanmalısın. Bazıları bunun, bronzlaştırıcı pudra ile zıt olması nedeniyle yüzünün daha ince görünmesini sağlayacağına inanıyor.
 5. 5
  Yüzünü en fazla ince gösteren saç stilini seç. Tüm saç modelleri aynı değildir. Yüz şekline bağlı olarak, bir saç modeli yüzünün daha yuvarlak veya daha ince görünmesini sağlayabilir.[13]
  • Saçların uzunsa, göğüs hizasından daha fazla uzatma ve kuaföründen yüzünü çerçevelemek için yumuşak katmanlar oluşturmasını iste.[14]
  • Elmacık kemikleri ve gözlerin etrafındaki saçlarda, düz çizgilerden kaçınarak bazı kıvrımlar oluşturman güzel olur. Kâküllerin düz kesilmesi muhtemelen yüzü daha dolgun gösterir.
  • Küt kesimden kaçınmalı ve bunun yerine katmanlarla daha kabarık bir görünüm elde etmelisin. Saçı geriye çekmek, şakaklarını ortaya çıkartarak yüzünü yuvarlak gösterecektir. Yüksek, dikey bir topuz, daha ince ve uzun bir yüz algısı yaratır.
 6. 6
  Kozmetik ameliyatları araştırma isteğine diren. Bu operasyonlarda işler ters gidebilir, bu da doğal olmayan görüntülere sebebiyet verir. Ancak, bazen yaşlı insanların yüzlerindeki yağdan kurtulmak için bu seçenekleri araştırdıkları da bilinen bir şeydir.
  • Yağ çekme veya yüz gerdirme yöntemleriyle yüzdeki fazla yağ veya cilt aldırılabilir. Bazı insanlar yüze farklı bir görünüm vermek için yanak implantlarını tercih ederler.
  • Bu seçeneklerden herhangi birini araştırmadan önce uzun uzadıya düşün. Doğal görünümünle mutlu ol. Kendi cildinde huzur bul. Birçok insanın pişmanlıkla sonuçlanan kozmetik ameliyat hikâyesi var. Reşit olmayan insanlar, makyaj ipuçları ya da daha da iyisi sağlıklı bir diyet gibi yüzü zayıflatmanın doğal yollarını denemeli. Kozmetik ameliyatlar tehlikeli ve pahalı olabilir.
  Reklam

İpuçları

 • Çok fazla su iç!
 • Çok fazla abur cubur yeme ve yeteri kadar su tüket.
 • Diyetine meyve ve sebze ekle.
 • Akşam 20:00’dan sonra ana yemek yeme.
 • Yatmadan hemen önce bir şeyler yemekten kaçın.
 • Çokça gülümse! Bu, doğal bir yüz egzersizidir.
 • Yüz egzersizleri yap ve şekersiz sakız çiğne.
 • Çok fazla makyaj yüzünü soldurabileceğinden hafif makyaj tercih et.
 • Kendinle mutlu ol. Daha ince bir yüze sahip olmak, sana benlik saygısı kazandıracaktır.
 • Lazer tedavisi ve plastik cerrahiyi de düşün.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Enfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi EdilirEnfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi Edilir?
Yüz Şekli Nasıl BelirlenirYüz Şekli Nasıl Belirlenir?
Piercing'in Enfekte Olduğu Nasıl AnlaşılırPiercing'in Enfekte Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Yeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş AlınırYeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş Alınır?
Ayağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl GiyilirAyağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl Giyilir?
Nike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl BulunurNike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl Bulunur?
Belirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip OlunurBelirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip Olunur?
Nasıl Güzel OlunurNasıl Güzel Olunur?
Ten Rengi Nasıl BelirlenirTen Rengi Nasıl Belirlenir?
Regl Döneminde Pedle Nasıl YüzülürRegl Döneminde Pedle Nasıl Yüzülür?
Uzamış Saçlar Evde Nasıl Kesilir?
Vans Ayakkabıların Sahte Olup Olmadığı Nasıl AnlaşılırVans Ayakkabıların Sahte Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?
Bel Nasıl ÖlçülürBel Nasıl Ölçülür?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 50 kişi çalıştı. Bu makale 513.374 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 513.374 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam