Yüzünün derisi hassastır ve cildinin geri kalanından daha hızlı kuruyabilir. Neyse ki kuru, kaşıntılı, pul pul dökülen cildin tarihe karışmasını sağlamak için kullanabileceğin birkaç faydalı yöntem var.

Yöntem 1 / 4:
İyi bir kuru cilt rutinini takip etmek

 1. 1
  Sıcak su yerine orta derecede, ılık su kullan. Ilık su, gözeneklerini açar ve yüzünü yıkamayı kolaylaştırır ama sıcak su, yüzünün daha hızlı kurumasına neden olabilir.[1]
  • Yüzünü yıkarken ideal su sıcaklığı, ılık sudan çok az daha sıcaktır. Isı, doğal bir soyucudur, o yüzden sıcak su, cildini ölü hücrelerden ve yağlardan temizlemek istediğinde harikadır ama bir süredir cilt kuruluğu yaşıyorsan sıcak sudan uzak durman gerekir.
  • Yüzünde sıcak su kullanman gerekiyorsa ısının yüzünde kalacağı zamanı azaltmak için sonrasında yüzünü hemen soğuk suyla durula.
  • Aynı şekilde, çok sıcak günlerde eve girip cildini serinletmek için yüzüne çabucak soğuk su çarpmalısın. Havadaki nem genellikle cildinin doğal neminin birazını korumasına yardım eder ama cildini düzenli olarak serinletirsen daha çoğunu koruyabilirsin.
 2. 2
  Yalnızca yumuşak yüz temizleyicileri kullan. Vücut sabunları, yüzün için aşırı serttir, o yüzden özellikle yüz için olan bir temizleyici aramalısın.
  • Sabun bazlı çoğu temizleyici, sodyum loril sülfat içerir, bu da nemi alıp götürdüğü bilinen bir sürfaktandır. Yüzün için, sabunsuz ya da köpüksüz temizleyiciler daha güvenli seçeneklerdir.
  • Kokulu temizleyicilerden de uzak durmalısın çünkü bunlar çoğunlukla alkol içerir; alkol, cildini ciddi seviyede kurutabilen bir damar büzücüdür.
  • Seramid içeren bir temizleyici kullanmayı düşün. Seramid, genellikle cildin dış katmanında bulunan bir tür yağ molekülüdür. Sentetik seramidler, cildinin daha çok nem tutmasına yardım edebilir.
 3. 3
  Cildini hafif dokunuşlarla kurut. Yüzünü yıkadıktan sonra asla havluyla ovarak kurutma. Onun yerine, kuru, yumuşak bir havluyla yüzüne hafifçe dokunarak kurula.
  • Olası tahrişi mümkün olduğunca azaltmak için cildini hafifçe dokunarak yaklaşık 20 saniye ya da daha az bir süre kurutmalısın.
  • Yumuşak bir havlu kullan ama suyu gerçekten emen ipliklerden yapıldığından emin ol. Havlu bez de işe yarar.
  • İdeal olarak, yüzünü dokununca hafifçe nemli gelecek ama sırılsıklam kalmayacak kadar kurutmalısın. Ama belirli kremleri (örneğin Hidrokortizon) kullanacaksan kremi kuru bölgelere sürmeden önce cildinin %100 kuru olduğundan emin ol. Bu, kremin sulanmasını ve uyguladığın kremdeki ilaç yoğunluğunun azalmasını önler.
 4. 4
  Yüzünü yıkadıktan sonra nemlendirici sür. Yüzünü yıkadıktan hemen sonra bolca nemlendirici krem ya da losyon sürmelisin. Tercihen, cilt biraz nem de tutmalı çünkü ıslak cilde nemlendirici sürmek, nemi cildinde daha uzun süre hapsedebilir.
  • Ne araman gerektiğini bilmiyorsan yüzüne uygun herhangi bir nemlendirici krem ya da losyon denemeye değer ama kullandığın bir nemlendirici varsa ve biraz daha güçlü bir şey arıyorsan karite yağı, seramid, stearik asit ya da gliserinin içindekiler kısmında olduğu bir nemlendirici ara. Bunlar cildin, nemi içeride tutmaktan sorumlu olan dış koruyucu katmanını yenilemeye yardım eden nemlendiricilerdir.
  Reklam

Yöntem 2 / 4:
Kuru ciltler için özel yardım

 1. 1
  Peeling yerine bebek havlusu kullan. Cildini fazla yağ ve ölü deriden arındıracak sert bir peeling yerine, yumuşak bir bebek havlusuyla sil; bu, aynı işlevi görürken cildini daha az tahriş edecektir.
  • Cildinin ölü deri hücrelerinden arınması için zaman zaman peeling yapılması gerekir ama peeling’i çok sert yaparsan cildin dış katmanına çok daha fazla zarar verirsin ve kuruluk sorunu çok daha kötü hale gelir.
  • Bebek havlusu, standart bir bezden daha yumuşaktır, hatta bazıları saten gibi yumuşak ve pelüş materyallerden yapılmıştır. Bu bezi, cildine peeling yapmak için kullanırken yüzüne biraz su çarp ve küçük, dairesel hareketlerle yüzüne masaj yap.
 2. 2
  Cildini vazelinle koru. Cildinin doğal nemini içeriye hapsetmek için cildinin kolay kuruyan yerlerine arada bir ince bir kat halinde vazelin sür.
  • Bu özelikle cildinin sert, kurutucu havaya maruz kaldığı kış mevsiminde faydalı olabilir. Vazelini kışın kullanırken dışarıya çıkmadan önce sür, özellikle de dışarıda uzun kalacaksan.
  • Yıl boyu kullanırken, cildinin özellikle kuru yerlerine biraz vazelin sür. 1o dakika beklettikten sonra nazikçe durula. Bu işlemi haftada iki kez tekrarlayabilirsin.[2]
 3. 3
  Cildini sütle yıka. Tuhaf gelse de süt hem doğal bir temizleyici hem de doğal bir nemlendiricidir.[3]
  • Bebek havlusunu buz gibi soğuk süte batır, sıkıp fazlasını akıt ki ortalık daha fazla batmasın. Havluyu yüzüne ört ve 10 dakika beklet.
  • Sütteki laktik asit doğal ve nazik bir temizleyicidir. Kızarıklığı azaltabilir ve ölü deriyi yok edebilir.
  • Sütteki lipitler cilde ekstra nem verebilir ve yüzünün nemine yeniden kavuşmuş, dolgun ve yumuşak gözükmesini sağlar.
  • Yağsız sütün çok iyi nemlendirmeyeceğini aklında bulundur, o yüzden yarım ya da tam yağlı süt kullanmalısın.
  • Gece kullandığın yüz temizleyicisinin cildin için olması gerekenden biraz daha sert olduğundan şüphelenirsen hemen bir kenara atmana gerek yok. Haftada iki ila üç kez her zamanki temizleyicin yerine süt kullanmak, cildine ihtiyacı olan molayı sağlayacaktır.
  • Ama süt, makyaj temizleyemez, o yüzden süt kullanmadan önce yüzündeki makyajı temizlemelisin.
 4. 4
  Aloe vera maskesi yap. Aloe bitkisi, kızarmış, tahriş olmuş cildi rahatlatabilen ve kuru, pul pul dökülen cildi nemlendiren özelliklere sahiptir.[4]
  • Bunu kullanmanın en iyi yolu, doğrudan kaynağına gitmektir. Taze bir aloe yaprağını yarıp aç ve yüzünü yıkadıktan sonra akan bitki özüyle yüzüne nazikçe masaj yap. Cildinde 15 dakika beklettikten sonra durula.
  • Bu maske haftada bir kez yapılabilir.
  • Taze aloe vera bitkisi bulamazsan ticari bir aloe vera jeli ya da içinde aloe vera olan ticari bir maske kullanabilirsin.
 5. 5
  Gözkapaklarına çok küçük bir miktar hidrokortizon sür. Özellikle göz kapakları kurumaya meyillidir. Buradaki deri kurur ve kaşınırsa kaşıntıyı azaltmak ve deriyi nemlendirmek için gözkapaklarının üzerine dikkatli bir şekilde ince bir tabaka hidrokortizon krem sür.
  • Gözkapaklarının üzerindeki derinin bu kadar kolay kurumasının nedeni, çok ince olması ve neredeyse hiç koruyucu tabakasının olmamasıdır. Bu, hidrokortizon krem çok fazla ya da uzun süre kullanılırsa gözkapaklarının incelme riskini de ortaya çıkarır.[5]
  • Kremi sürmeden önce göz makyajını çıkar ve hidrokortizon kremi sürerken gözüne kaçırmamaya dikkat et. Ne kadar dikkatli sürersen sür kremin hareket edip göz yuvarlağının yüzeyine gidebileceğinin de farkında ol. (Bir doktor, hidrokortizon kremin göz yuvarlağıyla kronik olarak temas etmesinin glokomu tetikleyebileceğinden şüpheleniyor.)[5]
  • Bu tedaviyi günde iki kez kullanabilirsin ama uzun süreli ve sürekli kullanmamaya dikkat et.[5]
 6. 6
  Arada bir yumurta maskesi yap. Yumurtanın sarısıyla beyazını ayırıp beyazını çırp. Tüm yüzüne sür. 10 dakika bekleyip durula. Yumurta sarısıyla aynısını yap. Hafifçe vurarak yüzünü kurula. Yüzünü losyonla nemlendir. Yumuşak ve pürüzsüz cildinin keyfini çıkar.
  Reklam

Yöntem 3 / 4:
Tahriş edicilerden uzak durmak

 1. 1
  Tıraş oluyorsan yüzünü tahriş etmekten kaçın. Yüzün kuruluğu söz konusu olunca erkeklerin düşünmeleri gereken fazladan bir şey vardır. Kötü tıraş olma alışkanlıkları cildin daha fazla kurumasına neden olabilir, o yüzden erkekler, işleri kötüleştirmemek için bunun bilincinde olup dikkatli bir şekilde tıraş olmalılar.
  • Tıraş olmak, hem kılları hem de cildinin yağını giderir ve doğal yağın yok olması, cildinin kurumasına neden olabilir.
  • Tıraşın verdiği zararı azaltmak için yüzünü yıkadıktan sonra, yani kıllar daha yumuşakken ve kesilmeleri daha kolayken tıraş ol. Ayrıca, daima keskin bir jilet kullan çünkü bu, tüyleri kör bir jiletten daha iyi kesebilir.
  • Tıraş olurken cildini korumak için daima tıraş kremi ya da jeli kullan ve jileti kılların çıkış yönünde hareket ettir.
 2. 2
  Gözkapaklarını çok fazla rimel sürerek tahriş etmekten kaçın. Kadınlar için, yüz kuruluğundan kurtulmaya çalışırken kozmetikler de sorun teşkil edebilir. Özellikle rimelin, gözkapakları üzerinde zararlı bir etkisi olabilir.
  • En iyi sonuçlar için standart bir yüz temizleyicisi yerine gerçek bir makyaj temizleyicisi kullan. Standart temizleyiciler çoğunlukla makyajın tamamını çıkaramaz ve yüzünü yıkadıktan sonra bile birazı cildinde kalabilir. Makyaj temizleyicileri çok daha detaylı bir iş yapar.
  • Her hafta birkaç gün rimel ve diğer kozmetiklerden uzak durarak cildini dinlendirmeye çalış.
 3. 3
  Gerektiğinde yüzünü kapat. Dışarı çıkarken yüzünü zararlı morötesi ışınlardan korumak için güneş kremi kullan. Kışın, hava soğuk ve kuruyken, dışarı çıkmadan önce yüzünün aşağı kısmını atkıyla sar.
  • Güneş hasarı, yüzün kuruluğu gibi çoğu cilt sorununun ardındaki baş sorumlulardan biridir. Yıl boyu 30 koruma faktörlü güneş kremi sür. Yüzüne yoğun güneş kremleri sürme konusunda çekincen varsa kendinden güneş koruma faktörlü bir yüz losyonu al ve standart güneş kremi yerine bunu sür.
  • Dudaklarının derisini de en az 15 koruma faktörlü bir dudak balmıyla korumalısın.
  • Kış boyu, kuru hava doğal olarak cildindeki, özellikle de açıkta kalan yerlerindeki nemi emer. Yüzünü mümkün olduğunca çok örtmek için bir atkı ya da maskeli bir şapka tak, böylece cildini sert kış havasından korursun.
  Reklam

Yöntem 4 / 4:
Yaşadığın yere daha fazla nem katmak

 1. 1
  Bir hava nemlendiricisi çalıştır. Kuru hava, cildini diğer şeyler kadar kurutabilir. Gece yatak odanda hava nemlendiricisi çalıştırmak, havanın çok fazla kurumasını önlerken yüzüne de daha fazla nem sağlar.[6]
  • Odandaki nemi yaklaşık %50’de tutmaya çalış.
  • Hava nemlendiricisi özellikle geceleri önemlidir çünkü vücudun dinlenme saatlerini cildini onarmak için kullanır. Havadaki aşırı kuruluk yüzünün, deri hücrelerini çok hızlı dökmesine yol açabilir; yani, uyuduğunun odanın bir şekilde nemli olmasını sağlamazsan uyandığında yüzünün bazı bölgelerinin pul pul olduğunu görebilirsin.
  • Alternatif olarak, radyatörün yanına bir su kabı bırakabilir ya da yatak odana Areka palmiyesi, bambu eğreltiotu ya da kauçuk ağacı gibi havayı doğal olarak nemlendiren bir bitki koyabilirsin.
  Reklam

İpuçları

 • Yüzün dâhil tüm cildinin nemli ve sağlıklı kalması için sadece dışını değil içini de nemli tutman lazım. Vücudunun nemini korumak ve en iyi şekilde işlemesini sağlamak içini 250 ml’lik su bardağıyla günde altı ila sekiz bardak su iç. Alkol ya da kafein gibi vücudun suyunu çeken içeceklerden uzak dur; bunlar vücuduna kattıkları sudan daha fazlasının dışarıya çıkmasına sebep olur.
 • Her banyodan sonra hemen krem sür.
 • Her zaman vazelin kullanma çünkü yağ içerir ve bu da sağlıksız bir cilde neden olabilir.
 • Cilt kuruluğu ve soyulmasıyla mücadele etmek için CeraVe gibi hem nemlendiren hem temizleyen bir yüz temizleyicisi kullanmaya çalış.

Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

 • Yumuşak bir yüz temizleyicisi
 • Yumuşak bir havlu
 • Nemlendirici
 • Keskin bir jilet (gerekirse)
 • Tıraş kremi ya da jeli (gerekirse)
 • Makyaj temizleyicisi (gerekirse)
 • Güneş kremi
 • Atkı
 • Hava nemlendiricisi
 • Bebek havlusu
 • Vazelin
 • Süt
 • Aloe özü
 • Hidrokortizon krem

Bununla İlgili wikiHow'lar

wikiHow

Yüzden Nasıl Kilo Verilir?

wikiHow

Bir Haftada Kalça Nasıl Büyütülür?

wikiHow

Saç Bir Haftada Nasıl Uzatılır?

wikiHow

Burundaki Siyah Noktalar Nasıl Temizlenir?

wikiHow

Baş Vermemiş Bir Sivilceden Nasıl Kurtulunur?

wikiHow

Göğüsler Ameliyatsız Nasıl Büyütülür?

wikiHow

Saça ve Cilde Hindistan Cevizi Yağı Nasıl Uygulanır?

wikiHow

Belirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip Olunur?

wikiHow

Enfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi Edilir?

wikiHow

Uzamış Saçlar Evde Nasıl Kesilir?

wikiHow

Göz Altı Torbaları Nasıl Giderilir?

wikiHow

Mor Şampuan Nasıl Kullanılır?

wikiHow

Kasık Kılları Nasıl Tıraş Edilir?

wikiHow

Bel Nasıl Ölçülür?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 36 kişi çalıştı. Bu makale 105.976 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 105.976 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam