Yüzündeki kızarıklıktan kurtulmak için kullanabileceğin en iyi teknik, kızarıklığın nedenine bağlı olarak değişecektir. Ciltteki kızarıklık genelde kozmetik ürünlerle ve yüz temizleyicilerle kontrol altına alınabilir ama yüzünün tahriş olmasına sebep olan sağlık sorunları için ek bir tedavi gerekebilir. Yüzündeki kızarıklığı azaltmak için senin durumuna en uygun olan yöntemi kullan.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 4:
Cilt Bakımı Rejimini Ayarlamak

 1. 1
  Sebebini bul. Sürekli kullandığın cilt bakım ürünlerinden biri alerjik reaksiyona, sivilceye veya başka şekilde bir tahrişe sebep olabilir. Kullandığın kozmetik ürünlerini, cilt bakım ürünlerini ve saç bakım ürünlerini düşün. İlk önce bu ürünlerin hepsini kullanmayı bırak ve bunları teker teker, yavaş bir şekilde yeniden kullanmaya başla. Bu sayede hangi ürünün yüzünde olumsuz bir etki yaptığını belirleyebilirsin.
  • Kızarıklık özellikle dudaklar ve dil olmak üzere yüzün şişmesi, nefes almada zorluk ile birlikte görülüyorsa hemen tıbbi yardım al. Amerika Birleşik Devletleri’nde 911’i Türkiye’de ise 112’yi ara.
  • En son satın aldığın ürünlerin bir reaksiyona sebep olma ihtimali çok daha yüksek olduğundan bunlarla başla.
  • Bir alerji uzmanına veya dermatoloğa randevu alabilirsin. Bir alerji testi yaptırabilirsin. Alerji testinde az miktarda kimyasallar cilde uygulanır ve cildin bir reaksiyon verip vermeyeceği gözlemlenir.
  • Belki de hassas bir cildin vardır. Hassas bir cildin varsa bazı markaların hassas ciltlere özel ürünleri vardır. Bilinen örneklerden bazıları arasında Aveeno Ultra Yatıştırıcı krem ve Eucerin Kızarıklık Giderici ürünler sayılabilir.
  • Kızarıklığa sebep olan kimyasalı bulduktan sonra etken madde veya yardımcı madde olarak bu kimyasalı içeren tüm ürünleri kullanmayı bırak.[1]
 2. 2
  Yüzünü günde 1-2 kere yıka. Ilık su kullan. Sıcak su ve soğuk su cildinin kurumasına neden olabilir. Yüzünü yanlış bir şekilde yıkarsan cildin daha fazla tahriş olabilir ve kızarabilir. Parfümsüz, alkol veya diğer cilt kurutucu kimyasalları içermeyen, hassas bir temizleme ürünüyle yüzünü yıkamalısın. Cetaphil veya Neutrogena gibi ürünleri deneyebilirsin.
  • İşin bittiğinde yüzünü yumuşak bir havluyla nazikçe kurula. Havluyla yüzünü ovma çünkü bu, cildinin daha fazla tahriş olmasına sebep olabilir.[2]
  • Rosanil gibi içeriğinde sülfatlar bulunan yüz temizleme ürünleri kullanmayı dene. Bu maddeler yangıyı azaltmada yardımcı olacaktır.[3]
  • Kızarıklıkla birlikte sivilce de varsa ve cildin hassas bir cilt değilse Clearasil gibi benzoil peroksit içeren ürünleri kullanmayı dene.
 3. 3
  Nemlendirici kullan. Yüzünü yıkadıktan hemen sonra cildinin nemlenebilmesi için cildine bir yüz nemlendirici krem (veya losyon) sür.
  • Losyonu buzdolabında saklayabilir ve soğukken yüzüne uygulayabilirsin. Soğuk ürünler, yüzündeki kan damarlarının büzülmesini ve kızarıklığın gitmesini sağlar.
  • İçinde alkol, hamamelis, nane, parfüm, okaliptüs veya karanfil yağı bulunan ürünleri satın alma. Bu maddeler, cildi tahriş edici maddelerdir ve yalnızca cildini daha fazla tahriş edeceklerdir.[4] [5]
 4. 4
  Reçetesiz, özel ilaçlar kullanmayı düşün. Bunlardan en yaygını topikal kortizondur. Kremin içinde kızarıklığı dindirmeye, cildi yatıştırmaya ve şişkinliği azaltmaya yardımcı olabilecek steroid vardır. İçinde %0,5 ila %1 hidrokortizon çözeltisi içeren bir krem bul. Günde 1-2 kere, yalnızca etkilenen bölgelere olmak üzere tedbirli bir şekilde kullan.
  • Bu kremleri uzun süre kullanma çünkü cilt, bunlara aşırı düzeyde maruz kaldığında daha fazla tahriş olabilir.
  • İçinde meyan kökü, krizantem, çay, zerdeçal, magnezyum, salatalık veya zencefil bulunan daha doğal, yatıştırıcı kremlere de bakabilirsin.[6]
 5. 5
  Aloe vera jeli kullanmayı düşün. Aloe vera yangıyı azaltmada ve ağrıyı gidermede yardımcı olabilir. Aloe vera bitkisindeki jeli kullanabileceğin gibi reçetesiz satılan jelleri de kullanabilirsin. Yüzdeki kızarıklığın azalması için aloe vera jelini günde iki kere yüzüne sür.
  • Jeli aloe vera bitkisinden çıkarmak için bitkinin altından koparmak suretiyle büyük bir yaprağı al. Yaprağın ortasından kes, iç kısmını soy ve jeli çıkar. Ardından bu jeli günde iki kere yüzüne sür.[7] [8]
  • Aloe vera jelini birçok süpermarkette veya eczanede bulabilirsin.
 6. 6
  Yüzüne Hindistan cevizi yağı sürmeyi düşün. Hindistan cevizi yağı doğal bir cilt yumuşatıcıdır ve cildi nemli tutar. Sivilce oluşumuna yatkın bir cilde yağ sürerken dikkatli ol çünkü yağ, sivilceyi daha kötü yapabilir. Hindistan cevizi yağı ciltteki nemin kaybolmasını ve cildin kurumasını önler. Bunlar kızarıklığın yaygın sebepleridir. Ayrıca bu yağın içinde laurik asit vardır. Virüs önleyici, mantar önleyici ve mikrop öldürücü özellikleri sayesinde bu asit, cildin canlanmasına yardımcı olur. Her gece yüzüne Hindistan cevizi yağı sür ve bu yağı sürerken aşırı sert veya kızarık sivilcelere özellikle dikkat et.[9]
  • Zeytinyağı, badem yağı veya kuşburnu çekirdeği yağı da kullanabilirsin. Bunlar Hindistan cevizi yağının içindekileri benzer maddelere sahiptir ve cildin nemli kalmasını sağlarlar.[10]
  • Kızarıklığın sebebi kuruluksa Hindistan cevizi yağı kızarıklığı geçirmede yardımcı olur.
 7. 7
  Yulaf maskesi yapmayı düşün. Yulaf, güneş yanığından tut egzamaya ve basit bir tahrişe kadar kızarıklığa sebep olan birçok farklı sorunu yatıştıran mükemmel bir üründür. Katkısız yulaf alıp üstüne su ekle. Yulafın suyu çekmesini bekle ve ardından maske şeklinde yüzüne sür. Her gün bir kere olmak üzere maskeyi en az 30 dakika boyunca yüzünde bırak ve daha sonra yüzünü yıka. [11]
  • Etkisini artırmak için bunu sütle de yapabilirsin. Sütün içinde %2 gibi bir oranda yağ olduğundan veya tam yağlı süt kullandığından emin ol. Sütteki yağ proteinleri cildini canlandırmada yardımcı olur.[12]
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 4:
Yaşam Biçimini Değiştirmek

 1. 1
  Renk düzeltici kapatıcıyla yüzündeki kızarıklığı kapat. Normal kapatıcılar yüzdeki kızarıklığı tam olarak kapatmaz ama renk düzeltici bir kapatıcının temelinde, rengi değişen cildin rengini dengelemeye yarayan tamamlayıcı renkler vardır. Yüzdeki kızarıklık için yeşil renkli kapatıcı sür. Kapatıcıyı küçük noktalar hâlinde yüzündeki kırmızı bölgelere sür. Parmak uçlarını veya bir makyaj süngeri kullanarak hafifçe yüzüne yay.
  • Kızarıklık zamanla geçmiyorsa veya kapatıcıyla kapatılacak derece değilse gül hastalığı ismi verilen bir rahatsızlığın olabilir. Sende gül hastalığı olabileceğini düşünüyorsan bir dermatoloğa danış.[13]
  • Kapatıcıyı kalın bir tabaka oluşturacak şekilde sürme. Kapatıcı, yüzündeki tüm kızarıklığı kapatabilir de kapatmayabilir de. Standart, orta düzey miktarda sürülen bir kapatıcı bile istenmeyen kızarıklığın hepsini kapatmaz. Kapatıcıyı kalın bir tabaka şeklinde sürmemelisin. Yüzüne çok fazla kapatıcı sürdüysen yeşil renk görünmeye başlayabilir.
 2. 2
  Güneş kremi sür. Cildindeki kızarıklık güneşe maruz kaldığın için oluşuyor olabilir. Hava bulutlu olsa bile evden çıkmadan önce güneş kremi sür. Yüz ve hassas ciltler için mevcut olan güneş kremlerini yaşadığın yerdeki eczanelerde bulabilirsin.
  • Güneş kreminin etkili olabilmesi için faktörünün en az 30 olması gerekir.[14]
  • “Komedojenik olmayan” güneş kremi gözenekleri kapatmaz.
  • İçinde güneş kremi olan makyaj malzemeleri veya nemlendirici de alabilirsin.
 3. 3
  Cildini soğuk havadan koru. Daha kuru ve soğuk havada rüzgâr, yüzünü yakabilir ve havadaki partiküller ciltteki sağlıklı tabakayı kaldırarak cildin yüzeyine zarar verebilir.[15] Sağlıklı tabakayı korursan bir yere girdiğinde yanakların ve burnun daha az kırmızı olacaktır.
  • Yüzün soğuğa maruz kaldığında kan damarları büzülür ve yüzün beyazlaşır. Daha sıcak bir yere gittiğinde ise tüm kan bir anda yüzüne geri gelir ve yüzünün rengi açık kırmızı olur.
  • Tahriş etmeyen elyaftan yapılmış şal, şapka veya kar maskesi tak.
 4. 4
  Su iç ve içinde su bulunan yiyecekler ye. Kızarıklığı içten geçirmek için beslenme biçiminde bazı değişiklikler yapabilirsin. Havuç, tatlı patates, elma, kereviz, Hindistan cevizi, salatalık, karpuz, şeftali, papaya, ıspanak ve brokoli gibi içinde su bulunan ve serinletici yiyecekler, antioksidan içerir ve cildini içten dışa doğru nemlendirebilir.
  • İdrarın neredeyse berrak yani açık sarı renkteyse yeterince su içmişsin demektir. İdrarın yoğun sarı veya turuncu-sarı rengindeyse daha çok su içmelisin.
  • Bu yiyeceklerin çoğunu tüketerek, cildin soğuk havaya veya diğer sert, kuru hava koşullarına maruz kaldığında cildinin kurumasını önleyebilirsin.
  • Baharatlı yiyeceklerden, sıcak içeceklerden, kafeinden ve alkolden uzak dur. Bunlar ciltteki kızarıklığı ve cilt sorununu artıracaktır.[16]
 5. 5
  Cildine salatalık uygula. Salatalıktaki su içeriği yüksektir, salatalıkta birçok vitamin ve mineral vardır. Dolayısıyla salatalık, cildinin sulu kalmasına yardımcı olabilir. Soğutulmuş salatalığı soyup dilimle. Başını arkaya yaslayıp yüzündeki kızarık bölgelere salatalık dilimlerini koy ve 15 ila 20 dakika bekle.
  • Bu süre içinde salatalığın içindeki C vitamini tüm rahatsız edici kızarıklıkları azaltmış olmalıdır.[17]
  • Salatalığı cildine sürme çünkü oluşan sürtünme cildini daha fazla tahriş edebilir.
 6. 6
  Cildine yeşil çay uygula. Yeşil çayın içinde antienflamatuvar maddeler vardır ve yeşil çay, cildindeki kan damarlarının büzüşmesine yardımcı olur. Dolayısıyla bu, ciltteki kızarıklığın ve yangının azalmasına yardımcı olacaktır. Birkaç poşet çayı veya birkaç yemek kaşığı yeşil çayı içinde kaynayan su bulunan demliğe koyup ocağın altını kapat. Çayın 10 dakika boyunca demlenmesini bekle. Çay demlendikten sonra bir kâseye dök ve küçük bir havluyu yeşil çaya batırarak, çay soğudukça onu emmesini bekle. Çay oda sıcaklığına geldiğinde çay emdirilmiş havluyu yüzüne uygula.[18]
  • Papatya ve nane çayı da kullanabilirsin. Hassas bir cilde sahipsen nane çayı kullanma.
  • Lekelenmesini önemsemediğin bir havlu kullandığından emin ol. Yeşil çay havluya renk verecektir ve hangi kumaşı kullanırsan kullan büyük ihtimalle leke bırakacaktır.
  • Havluyu yüzüne hareketli bir şekilde sürme çünkü bu, cildini daha fazla tahriş edecektir.
 7. 7
  Cildine vazelin sür. Sivilce oluşuma yatkın bir cilde vazelin sürerken dikkatli ol çünkü sivilce daha kötü bir hâl alabilir. Cildine ekstra bir koruma katmanı sağlamak için vazelini yüzüne yayarak ince bir katman oluşturabilirsin. Vazelin kan damarlarının çok hızlı bir şekilde büzülmesini ve genişlemesini önleyecektir. Bu da yüzdeki kızarıklığın çoğunu azaltabilir veya kızarıklık oluşumunu önleyebilir.[19]
  • Vazelin sürüp sürmeme konusunda emin değilsen yanağında, kızarıklığın en kötü düzeyde olmadığı küçük bir alana sür. Cildin birkaç saat içinde daha fazla kızarır veya tahriş olursa yüzünün geri kalan kısmına vazelin sürme.
 8. 8
  Soğuk kompres uygula. Soğuk, cildindeki kan damarlarının büzülmesini sağlayarak kızarıklığı azaltabilir. Bu yöntem özellikle kızarıklık ile birlikte yanma hissi veya şişkinlik de varsa faydalıdır. Soğuk kompres uygulamak için temiz, yumuşak bir havluyu alıp soğuk su altında ıslat. Hafif bir şekilde tahriş olan bölgeye bastır.[20]
  • Islak bir kompresten kaçınmak istiyorsan havlu içine sarılmış buz torbası da kullanabilirsin.
  • Islak havluyu yüzüne bastırmadan önce onu buzdolabına koyup birkaç dakika soğumasını bekleyebilirsin.
  • Sert veya soğuk havlu kullanma.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 4:
Gül Hastalığını Tedavi Etmek

 1. 1
  Gül hastalığını tetikleyen şeylerden uzak dur. Gül hastalığı geçip giden, kronik bir cilt hastalığıdır. Gül hastalığını öngörmek zor olabilir ama gül hastalığıyla bağlantılı bir kızarıklık oluşmadan önce ondan kurtulmak için yapabileceğin en iyi şeylerden biri, bu hastalığı tetiklediği yaygın olarak bilinen bazı tetikleyicilerden uzak durmaktır.
  • Yaygın tetikleyiciler arasında güneşe maruziyet, ısı, alkol, baharatlı yiyecekler, sert peynirler, yoğun duygular ve artan nem, kuvvetli rüzgâr gibi havada meydana gelen değişiklikler sayılabilir.
  • Gül hastalığı için duygusal bozulmalara stres, korku, endişe ve utanç duyma dâhildir.[21]
 2. 2
  Doktorundan ağızdan alınan bir ilaç yazmasını talep et. Reçeteli ilaçlar ciltteki tahrişi azaltır ve bu ilaçlar, kızarıklık giderici çareler veya doğal tedaviler işe yaramadığında reçete edilebilir. Hamileysen, hamile olma ihtimalin, başka sağlık sorunların varsa veya başka ilaçlar kullanıyorsan yeni ilaçlara başlamadan önce bunları doktora söyle.
  • Doktor ağızdan alınan bir antibiyotik olan ve yangıyı azalttığı bilinen doksisiklin ilacını reçete edebilir. Oracea olarak bilinen düşük dozlu doksisiklin ilacı, kana hızlıca karışması için ilk başta yüksek dozlarda verilir ama daha sonra sürdürme dozu seviyelerine gelmek için dozajı düzeltilir.
  • Doksisiklin hem kızarıklığı hem de gül hastalığıyla ilişkili olan kırmızı şişlikleri tedavi eder.
  • Başka reçeteli ilaçlar da vardır. Senin durumuna en uygun olan ilacı doktora sor. Bunlar gül hastalığının hafif vakalarında değil orta vakalarında reçete edilir.[22]
 3. 3
  Reçeteli topikal tedaviler kullan. Bazı hastalar ilaçlar yerine topikal tedavileri tercih ederler. Doktor sodyum sülfasetamid/sülfür, Metrogel (metronidazol) veya Finacea (azelaik asit) gibi ilaçlı kremler reçete edebilir. Bunlar ağızdan alınan ilaç tedavileriyle aynı etkiye sahiptir ama bölgesel olarak uygulanır. Bunlar gül hastalığıyla ilişki olan kızarıklığı geçirdiği gibi kırmızı şişliklerin de geçmesine yardımcı olur.[23]
 4. 4
  Dermatoloğa lazer tedavilerini sor. Bu tedavi genelde hastalar tarafından kızarıklığı diğer tedavilere kıyasla daha uzun süreli olarak geçirmesine yardımcı olması için kullanılır. Bu ayrıca yüzdeki, boyundaki ve göğüsteki göze çarpan kan damarlarında da yardımcı olabilir. Bu tedavi, cildi gözle görülür bir şekilde iyileştirmek ve yüzün rengini açmak için kullanılır.
  • Lazer tedavisi bazı rahatsızlıklar verebilir ama topikal anestetikler ve buz torbaları bu rahatsızlıkları azaltmak için kullanılabilir.
  • Bu tedavi tek seferlik bir tedavi değildir aksine 3-6 hafta aralıklarla uygulanır. En iyi etkiyi almak birkaç seans sürebilir ve genelde birçok sigorta şirketi tedaviyi ödemez.
  • Daha çok hastadaki kızarıklık sürekliyse ve diğer, daha basit tedaviler uygulandıktan sonra da geçmediyse kullanılır.[24]
  Reklam

Yöntem 4
Yöntem 4 / 4:
Yetişkinlerde Sivilceyle Baş Etmek

 1. 1
  Salisilik asit kullan. Salisilik asit şişliğin ve kızarıklığın azalmasına yardımcı olur. Ayrıca tıkanan gözeneklerin açılmasına yardımcı olur. Bu ilacı içeren jeller, ıslak mendiller, kremler, yüz temizleyiciler, nemlendiriciler ve spreyler vardır. Günlük rutinin için hangisinin en uygun olduğunu düşünüyorsan onu dene. %2 asit çözeltisi içeren bir ürünle başla ki cildin kurumasın.[25]
 2. 2
  Bölgesel olarak aspirin uygula. Aspirindeki salisilik asit, kan damarlarını büzer ve yüzdeki yangıyı oldukça azaltır. Topikal bir maske yapmak için bir aspirin kapsülünü ortadan ayır. Kapsülden çıkan beyaz tozu birkaç damla suyla karıştırıp macun kıvamına getir. Macunu doğrudan sivilcenin üzerine sür. Üzerine yara bandı yapıştırıp 30 dakika boyunca bekle.
  • Sendeki aspirin hap şeklindeyse ilacı ezip macun kıvamına gelene kadar su ekle.
  • 30 dakika sonra kan damarları büzülmüş olmalıdır. Sivilce ve çevresindeki cilt daha az kırmızı olmalıdır.[26]
 3. 3
  Reçeteli bir ilaç kullan. Yetişkinsen ve kronik veya şiddetli sivilce sorunun varsa mağazalardan alınan standart cilt bakım ürünleri cildini temizlemen için yeterli olmayabilir. Böyle bir durumda dermatolog, sivilcenin geçmesi için genelde güçlü bir topikal krem veya merhem reçete edecektir. Doktor ağızdan alınan antibiyotikler reçete edebilir, lazer veya ışık tedavileri, kimyasal peelingler veya mikrodermabrazyon önerebilir.
  • Doktor sivilcelere sebep olan bakterilerin ölmesi için ağızdan alınan antibiyotikler de reçete edebilir. Doğum kontrol hapları ve aslında bir yüksek tansiyon ilacı olan spironolakton gibi hormon ilaçları da reçete edebilir.[27]
  • Topikal kremler ve merhemler genelde topikal antibiyotikler, retinoidler, sülfür, benzoil peroksit ve salisilik asit gibi maddeler içerir.
  • Bu tedavilerin birleşimini içeren bir reçete de olağandır.
  Reklam

İpuçları

 • Sigara içiyorsan sigarayı bırakmak için doktorla veya dermatologla konuş. Sigara içmek ciltte kızarıklığa sebep olabilir.
 • Dermatoloğunla birlikte çalışan bir cilt bakım uzmanı veya bir estetik uzmanı, cildin için en uygun olabilecek ürünler (reçetesiz veya reçeteli) konusunda sana iyi bir tavsiyede bulunabilir.
 • Kendi cebinden ödeme yapmadan önce hangi cilt bakım uzmanlarından alacağın tedavinin sigortan tarafından karşılandığını öğren. Örneğin bazı sigorta programları dermatolog tedavisini karşılıyor ama estetik uzmanı tedavilerini karşılamıyor.
 • Herkes farklıdır dolayısıyla herkesin cilt sorunu da farklıdır. Yüzün şişmişse ve kızarıklık varsa ısıdan uzak dur ve soğuk bir şey uygula. Rahatlamak bedenini sakinleştirecektir.
Reklam

Uyarılar

 • Kızarıklık özellikle de dudakların ve dilin olmak üzere yüzünün şişmesiyle ilgiliyse, nefes almada zorluk yaşıyorsan hemen tıbbi yardım al.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Enfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi EdilirEnfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi Edilir?
Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Yüz Şekli Nasıl BelirlenirYüz Şekli Nasıl Belirlenir?
Ayağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl GiyilirAyağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl Giyilir?
Bir Haftada Kalça Nasıl Büyütülür?
Piercing'in Enfekte Olduğu Nasıl AnlaşılırPiercing'in Enfekte Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Nike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl BulunurNike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl Bulunur?
Nasıl Güzel OlunurNasıl Güzel Olunur?
Mor Şampuan Nasıl KullanılırMor Şampuan Nasıl Kullanılır?
Vans Ayakkabıların Sahte Olup Olmadığı Nasıl AnlaşılırVans Ayakkabıların Sahte Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?
Belirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip OlunurBelirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip Olunur?
Yeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş AlınırYeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş Alınır?
Uzamış Saçlar Evde Nasıl Kesilir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Laura Marusinec, MD
Ortak yazarlar :
Tıp Doktoru
Bu makaledeki ortak yazarlar Laura Marusinec, MD. Dr. Laura Marusinec Wisconsin’de yer alan ve Amerika’da uzmanlıkta daha kalifiye olunduğunu gösteren Board Sertifikası’na sahip bir Çocuk Doktoru’dur. Doktorluk derecesini 1995 yılında Medical College of Wisconsin Tıp Fakültesi’nden almıştır. Bu makale 328.695 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 328.695 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam