Havuzda yüzdükten sonra gözlerin kızarıp tahriş mi oluyor? Bu, kloraminlere bir tepkidir; kloraminler, havuz suyu havuz kimyasallarıyla gerektiği gibi temizlenmediğinde suda birikmeye başlayan kimyasal bileşiklerdir. Sonuçta oluşan göz tahrişi kendi kendine geçer ama iyileşene kadar gözlerini rahatlatmak için kullanabileceğin yöntemler vardır. Tuzlu deniz suyunda yüzdüysen de aynı yöntemleri kullandığında gözlerinin düzeldiğini göreceksin.

Kısım 1
Kısım 1 / 3:
Gözleri Yıkamak

 1. 1
  Gözlerini soğuk suyla yıka. Yüzdükten sonra, sudaki artıklar gözlerinde kalabilir. Gözlerini soğuk suyla yıkayarak, tahrişe neden olabilen kloraminin ve diğer maddelerin izlerini yok edebilirsin. Yüzünü lavaboya doğru eğ ve bir bardaktan önce bir gözüne, sonra diğerine yavaşça su dök. Bitirince, gözlerini yumuşak bir havluyla kurula.
  • Gözlerini yıkamak muhtemelen seni anında rahatlatmayacak ama bu önemli bir ilk adım çünkü gözlerinde kalıntı olduğu sürece gözlerindeki tahriş geçmeyecektir.
  • Soğuk su, yangının azalmasına yardım edebilir ama ılık suyu tercih edersen de bir zarar gelmez.
 2. 2
  Gözlerine kaybettiği nemi yeniden kazandırmak için tuzlu su solüsyonu kullan. Yüzdükten sonra gözlerinin kuruduğunu ve kaşındığını hissediyorsan tuzlu su solüsyonu onları rahatlatmaya yardım edebilir. Tuzlu su aslında yapay gözyaşıdır ve gözlerini nemlendirerek daha iyi hissetmeni sağlar. Eczanede standart yapay gözyaşı damlası ara ve önce son kullanma tarihini kontrol ederek hâlâ kullanılabilir olup olmadığından emin ol. Havuzdan çıkınca talimatlara uyarak birkaç damla kullan.[1]
  • İhtiyacın olduğunda yanında olması için plaj çantanda küçük bir şişe tuzlu su solüsyonu taşı.
 3. 3
  Birkaç damla süt damlatmayı dene. Acıyan gözleri rahatlatmak için kullanılan bu yöntemin işe yaradığı bilimsel olarak kanıtlanmamıştır, ama bu yöntemi bilen yüzücüler, havuzda geçirdikleri uzun bir günün ardından gözlerini rahatlatmak için bunu kullanırlar. Bir damlalık ya da kaşıkla gözlerine birkaç damla süt damlat. Fazla sütün gözlerinden akması için, gözlerini birkaç kez kırpıştır. Süt basit bir çözümdür, söylendiğine göre havuz kimyasallarını etkisiz hâle getirme etkisi vardır. Bu da ağrının geçmesine yardım eder.
  • Bu yöntemi, riskin sana ait olduğunu bilerek kullan. Bunun işe yarayıp yaramadığını ya da olası yan etkilerinin neler olabileceğini gösteren hiçbir bilimsel çalışma yapılmamıştır.
  • Süt kullandıktan sonra gözlerin daha çok tahriş olursa sütü gözlerinden temizlemek için gözlerini suyla yıka.
 4. 4
  Gözlerini karbonatla yıkamayı dene. Bu, gözleri rahatlattığı düşünülen bir ev çözümüdür. Süt çözümü gibi, bilimsel olarak kanıtlanmamıştır. Bu yöntemi denemek istersen 1/4 tatlı kaşığı karbonatı 1/2 bardak suyla karıştır. Karışıma bir parça pamuk batır, sonra pamuğu sıkarak gözlerini yıka. Gözlerinin bu karışımla kaplanması için birkaç kez gözlerini kırpıştır. Tahriş artarsa ya da birkaç dakika içinde geçmezse gözlerini temiz suyla durula.[2]
  • Karbonat pütürlü olabildiği için, gözlerini ovuşturmamaya dikkat et.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 3:
Kompres Uygulamak

 1. 1
  Soğuk kompres yap. Soğuk kompres, şişliği indirmeye ve tahrişi azaltmaya yardım eder. Bir bezi soğuk suyla ıslat ve kapalı gözkapaklarının üzerine koyup birkaç dakika beklet. Batma hissi doğal olarak azalmaya başlayacaktır. Gözlerin daha iyi olmadan bez ısınırsa yine soğuk suyla ıslat ve işlemi tekrarla.
 2. 2
  Islak poşet çay kullan. Çayın, şişmeyi ve tahrişi azaltmaya yardım eden iltihap giderici özellikleri vardır. İki poşet çayı soğuk suyla ıslat, arkana yaslanıp gözlerini kapat ve poşet çayları gözkapaklarının üstüne yerleştir. Poşet çayları oda sıcaklığına gelene kadar orada tut. Gözlerin hâlâ acıyorsa poşet çayları tekrar soğuk suyla ıslat ve işlemi tekrarla.
 3. 3
  Salatalık dilimlerini dene. Bir salatalığı buzdolabında soğut, sonra da iki kalın dilim kes. Uzanıp gözlerini kapat ve dilimleri gözkapaklarının üstüne yerleştir. Soğuk salatalık, gözlerindeki tahrişi yatıştıracak ve tahriş olmuş cildinin nemini geri kazanmasına yardım edecek.
 4. 4
  Rendelenmiş patates kullan. Patates bir damar büzücüdür, o yüzden tahrişi hafifletmeye ve yangıyı azaltmaya yardım edebilir. Bir beyaz patatesi rendele ve kapalı gözlerine sür. Patatesi gözlerinde yaklaşık 5 dakika beklet, sonra da soğuk suyla yıka.
 5. 5
  Aloe kompresi yap. Aloe, her türlü yangıyı tedavi etmek için kullanılır ve gözler için rahatlatıcı bir kompres olur. Bir tatlı kaşığı aloe verayla bir tatlı kaşığı soğuk suyu karıştır. İki parça pamuğu karışıma batır. Uzan, sonra da pamukları gözlerinin üstüne koy. 5 ya da 10 dakika sonra, pamukları al ve gözlerini yıka.
 6. 6
  Jel göz maskesi kullan. Jel göz maskeleri, gözleri rahatlatır, hatta baş ağrılarına bile iyi gelebilir. Gerektiğinde soğuk bir rahatlatıcı olarak kullanmak için, bu maskeleri buzdolabında saklaman gerekir. Jel göz maskelerini internetten ya da eczaneden satın alabilirsin.
  Reklam

Kısım 3
Kısım 3 / 3:
Tahrişi Önlemek

 1. 1
  Yüzerken deniz gözlüğü tak. Konu, kloraminlerin ya da okyanus suyunun neden olduğu tahriş olduğunda bu, alabileceğin en iyi önlemdir. Suyun gözlerine asla değmemesini sağlarsan her yüzdüğünde gözlerin kızarıp acımaz. Deniz gözlüğü kullanmak, doyasıya yüzmeye ve sonrasında gözlerini, hiç acımadan su altında açmana olanak tanır.
  • Gözlerine iyi oturan bir deniz gözlüğü kullanmayı ihmal etme. Yüzerken içeriye su sızmaması için, gözlüğün gözlerinin etrafına sımsıkı oturması gerekir.
  • Deniz gözlüğüne tahammül edemiyorsan suyun altındayken gözlerini mümkün olduğunca kapalı tut.
  • Çocukların varsa gözlerinin sağlıklı kalması için deniz gözlüğü takmalarını teşvik et.
 2. 2
  "Sağlıklı" olmayan havuzlarda yüzmekten kaçın. Hiç güçlü bir kimyasal kokusu olan bir havuzda yüzdün mü? Birçok insan bunun klor kokusu olduğu yanılgısına düşer ama klor kokusuz bir maddedir. Bu güçlü amonyak kokusu aslında klorun terle, güneş kremiyle, idrarla, tükürükle ve havuzda yüzenlerin suya getirdiği diğer maddelerle birleşiminden oluşan kloramin kokusudur. Çok belirgin koku yükselen bir havuz, kloraminlerin tümünü temizlemek için klorla ya da diğer kimyasallarla iyice temizlenmemiş demektir. Havuzun çok temiz olmadığını şu belirtilerden anlayabilirsin:
  • Havuzda güçlü bir kimyasal koku (ya da başka bir tür koku) varsa
  • Su, berrak değil bulanık gözüküyorsa
  • Havuzda pompa ya da filtre gibi temizleme ekipmanlarının çalıştığını duymuyorsan
  • Havuz, değdiğinde temiz değil de kaygan ve yapışkan bir his veriyorsa
 3. 3
  Göllerde ve nehirlerde yüzerken de dikkatli ol. Göllerin ve nehirlerin yüzmek için güvenli olması için kimyasal bir işlem gerekmez. Bakteriler doğal yollardan uzak tutulur. Ama bazı göller ve nehirler bozulan ekosistemlerin parçasıdır ve gözlerini tahriş eden bakteriler içerebilir.
  • Sadece yüzmek için güvenli olduğu kabul edilen doğal su kütlelerinde yüz; "yüzmek yasaktır" uyarısı olan yerlerde yüzmekten kaçın.
  • Kirlilikten etkilenen göllerde ya da nehirlerde yüzmekten kaçın.
  • Durgun ve pis gözüken göllerde yüzmekten kaçın. Yosunlu ya da yeşil renkli sularda yüzme.
  • Çok yosunlu göllerde yüzmekten kaçın. Bunlar, zehirli olabilen ve göz, cilt ya da kulak tahrişine neden olabilen siyanobakteriler içerebilir. Siyanobakteriler yutulursa mide kramplarına, kusmaya, ishale, ateşe ve daha fazlasına neden olabilir.
  • Meraların ya da tarım arazilerinin yanındaki göllerde yüzmekten kaçın çünkü bu göller E. coli bakterisiyle kirlenmiş olabilir.
 4. 4
  Yüzerken sağlığını korumak için genel önlemler al. Yüzerken ve yüzdükten sonra sağlığını korumak için, suyun altındayken gözlerini ya da ağzını açmaktan kaçın. Yüzdükten sonra duş al ve yüzerken bir yerin sıyrıldıysa ya da yaralandıysa kesiği ya da yarayı doğru şekilde tedavi et. Çoğu yüzme alanında ciddi bir hastalık kapma ihtimali düşük olsa da yine de risk mevcuttur ve tedbirli olmakta fayda vardır.
  • Herhangi bir enfeksiyon belirtisi, örneğin yumuşak, kırmızı, şiş ya da sıcak lekeler görürsen doktora git çünkü bunlar, stafilokok enfeksiyonunun belirtisi olabilir.
 5. 5
  Yüzdüğün suyun güvenli olduğundan emin değilsen suyu test et. Çevre kurum ve kuruluşları yaşadığın yerde su güvenlik testleri yapıyor olabilir ama kendin test yapmak için ev kitleri satın alabilirsin. İnternetten su kaynaklı hastalıkların belli başlılarını, özellikle E. coli bakterisini kontrol eden kitlere bak, sonra testi yapmak için dikkatli bir şekilde talimatlara uy.
  • Seni hasta edebilecek suları test ederken genelde E. coli bakterisinin varlığına bakılır çünkü diğer patojenleri saptamak zor olabilir. Suda belirli miktarda E. coli varsa diğer patojenlerin de bulunma olasılığı normalde daha yüksektir.
  Reklam

İpuçları

 • Gözlerini temiz ve ıslak bir havluyla nemlendir.
 • Lavaboya eğilemeyecek kadar küçük bir çocuğun varsa bir kâğıt havluyu ya da el bezini ılık suyla ıslat. Çocuğunun bunu gözünün üzerinde birkaç dakika tutmasını sağla. Bitince, diğer göze geçir.
 • Bir dahaki sefere, bu sorunu önlemek için deniz gözlüğü takmayı dene.
 • Gözlerini soğuk suyla yıka ve gözlerinin üzerine nemli bir el bezi koyup 10 dakika beklet. Gözlerin serinleyip ferahlayacaktır.
 • Gözlerin şiştiğinde pamuğu ya da makyaj pedlerini ılık suyla ıslatıp gözlerinin etrafına masaj yap. Sonra da gözlerini yıka.
Reklam

Uyarılar

 • Bu işlemlere girişmeden önce lenslerini ve gözlüğünü çıkar. Lenslerini yüzmeden önce de çıkar.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Bir Haftada 5 Kilo Nasıl VerilirBir Haftada 5 Kilo Nasıl Verilir?
Mastürbasyon Bağımlılığı Nasıl BırakılırMastürbasyon Bağımlılığı Nasıl Bırakılır?
Sigara Nasıl İçilir?
Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Penisteki Mantar Enfeksiyonu Nasıl Tedavi EdilirPenisteki Mantar Enfeksiyonu Nasıl Tedavi Edilir?
Uyuşturucu Testinden Kısa Sürede Nasıl GeçilirUyuşturucu Testinden Kısa Sürede Nasıl Geçilir?
Uyuyor Numarası Nasıl YapılırUyuyor Numarası Nasıl Yapılır?
Yorgun Değilken Nasıl Uyunur?
Ayak Parmağının Kırıldığı Nasıl Anlaşılır?
Regl Olduktan Sonra Gusül Abdesti Nasıl AlınırRegl Olduktan Sonra Gusül Abdesti Nasıl Alınır?
Regl Dönemi Nasıl Erken BitirilirRegl Dönemi Nasıl Erken Bitirilir?
Bel Nasıl ÖlçülürBel Nasıl Ölçülür?
Parmağın Kırılıp Kırılmadığı Nasıl AnlaşılırParmağın Kırılıp Kırılmadığı Nasıl Anlaşılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Mark Cannon, OD
Ortak yazarlar :
Board Sertifikalı Optometrist
Bu makaledeki ortak yazarlar Mark Cannon, OD. Dr. Mark Cannon optometristtir ve Seattle, Washington'da aile işletmesi olan Cannon Eyecare isimli optometri muayenehanesinde baş optometristtir. 10 yılı aşkın tecrübesiyle Dr. Cannon; göz hastalıkları, gözde kuruluk, glokom hastalığı, göz enfeksiyonu, kontakt lens takma ve pediatri alanlarında uzmanlaşmıştır. Dr. Cannon, Indiana Üniversitesi'nden Biyoloji ve Psikoloji alanında lisans derecesine sahiptir. Optometri doktorasını Indiana Üniversitesi Optometri Fakültesi'nden almış, burada Dean's Scholar ödülünü kazanmış ve yıllarca oftalmik araştırmalara katılmıştır. Dr. Cannon, tam kapsamlı tıbbi optometri hizmetleri sunan Cannon Eyecare'i kurmadan önce dört yıl optometrist olarak çalışmıştır. Dr. Cannon; American Optometric Association, King County Optometric Society ve Optometric Physicians of Washington üyesidir. Bu makale 4.987 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Sağlık
Bu sayfaya 4.987 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam