Bir yüz peeling’i kullanmak cildinin güzel, genç, yumuşak ve sanki parlıyormuş gibi gözükmesini sağlayabilir. Normal bir sabun ya da temizleyicinin tersine, bir yüz peeling’i soyma adı verilen işlemle eski cilt hücrelerini gidermek ve yenilerine yer açmak için küçük parçacıklar, tanecikler ya da kimyasallar kullanır.[1] Bu basit bir işlemdir: Bir yüz peeling’i kullanmak için, cilt tipine uygun doğal ya da kimyasal bir peeling seç, bunu nemli cildine bir dakika boyunca masaj yaparak sür, sonra cildini durula ve nemlendir. Haftada bir ya da iki kez bunu tekrarla. Bütün yararlarını düşününce yüz peeling’ini haftalık cilt bakım rutininin bir parçası yapmalısın.

Kısım 1
Kısım 1 / 3:
Yüz Peeling’i Kullanmak için Hazırlanmak

 1. 1
  Bir yüz peeling’i kullanıp kullanmaman gerektiğine karar ver. Herkes cildini yüz peeling’i kullanarak soymamalıdır. Örneğin, gül hastalığı, siğilleri, iltihaplı akneleri ya da uçuğu olan kişiler, soyucu peeling’lerin durumlarını kötüleştirdiğini fark edebilirler. Cilt sorunları geçmişin varsa senin için hangi cilt bakımı programının uygun olduğunu belirlemek için dermatoloğuna danışabilirsin. [2]
 2. 2
  Cilt tipini belirle. Farklı cilt tipleri, yüz peeling’lerine ve diğer ürünlere farklı tepkiler verecektir ve bazıları özellikle senin cilt tipin için üretilmiştir. Belki de cildinin normal mi, kuru mu, yağlı mı, yoksa karma mı olduğunu zaten biliyorsundur. Bilmiyorsan bir kâğıt mendil testi yaparak cilt tipini belirleyebilirsin.
  • Cildinde hiçbir ürün ya da kozmetik kalmamasını sağlamak için yüzünü yıka.
  • Cildinin kendi kendine kurumasına izin ver ve en az bir saat bekle.
  • Bir kâğıt mendille alnına, burnuna, çenene, yanaklarına ve şakaklarına hafifçe dokun.
  • Kâğıt mendil yapışırsa bu, cildinin yağlı olduğunun işaretidir. Kâğıt mendil yapışmazsa bu, cildinin kuru olduğunun işaretidir. Eğer T bölgen (alnın, burnun ve çenen) yağlıysa ama yüzünün geri kalanı kuruysa bu, cildinin karma olduğunu gösterir.
  • Cildin, cilt ürünlerine daha çok ya da daha az hassas da olabilir. Genellikle hassas ciltliler, kuru ya da karma ciltlilerdir ama durum her zaman böyle değildir.[3] Yüzün geçmişte kozmetiklere ya da yüz ürünlerine kötü tepki verdiyse cildin hassas olabilir. Cilt hassasiyetinin işaretleri arasında kızarıklık, alışılmadık sivilceler, şişlikler, soyulma, kaşıntı ya da ağrı bulunur.[4]
 3. 3
  Cilt tipin için en iyi yüz peeling’ini seç. Çoğu ticari yüz peeling’i, kuru, yağlı, karma, normal ya da hassas ciltler için olup olmadıklarını belirtecektir. Bazıları da her cilt tipine uygun olacaktır. Ama, bir yüz peeling’inin yüzüne uygun olması için bazı kurallar vardır:
  • Kayısı çekirdekleri, ceviz kabukları, badem ya da alüminyum oksit içeren yüz peeling’leri yağlı ciltler ya da hassas olmayan ciltler için daha iyidir.[5]
  • Plastik tanecikler, alfa hidroksi ya da beta hidroksi içeren yüz peeling’leri kuru ya da hassas ciltler için daha iyidir.[6]
 4. 4
  Yeni yüz peeling’ini saklamak için iyi bir yer bul. Bazı peeling’ler duşta saklanabilir ve bu, bakım rutinin için elverişli bir yerdir. Ama, bazıları ecza dolabı, çamaşır dolabı ya da mutfak dolabı gibi serin ve kuru bir yerde saklanırsa daha etkilidir. Ticari bir peeling kullanıyorsan ürün etiketindeki tavsiyelere uy. Kendi yüz peeling’ini yapıyorsan tarifin tavsiyelerine uy.
 5. 5
  Yüz peeling’inin kullanımına dair tüm talimatları oku ve bunlara uy. Ürün uyarılarına, son kullanma tarihine, muhtemel alerjenlere ya da diğer yüz ürünleriyle olumsuz etkileşimlerine özellikle dikkat et. Bazı yüz peeling’leri sadece soyma amaçlı olup cildi temizlemez; bu durumda peeling’in etkili olması için kullanmadan önce yüzünü yıkaman gerekir.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 3:
Yüzünü Bir Yüz Peeling’iyle Yıkamak

 1. 1
  Cildini ıslatmak için ılık su kullan. Uzun saçlıysan saçlarının yüzüne düşmemesi için arkaya toplayıp atkuyruğu ya da topuz yapman gerekir. Yüzünün tamamını ıslatmaya dikkat et. En iyisi ılık su kullanmaktır ama çok sıcak su kullanmaktan kaçın: Cildini kurutabilir.[7]
 2. 2
  Cildine yüz peeling’iyle bir dakika boyunca nazikçe masaj yap. Peeling’den biraz al ve tüm yüzüne ve boynuna masaj yaparak sür. Gereksiz kızarıklık ya da soyulmayı önlemek için çok sert ovmamaya dikkat et. Ayrıca, gözüne kaçırmamaya çok dikkat et.
  • Cildini 60-90 saniyeden daha fazla ovmanın tahrişe ve hassasiyete neden olabileceğini unutma. Yüzünü aşırı ovmamaya ya da peeling’i cildinde çok uzun bekletmemeye dikkat et.
 3. 3
  Peeling’i yıka. Hepsini yüzünden çıkardığından emin ol. Peeling’in tamamını yıkayınca cildin çok pürüzsüz ve yumuşak olacaktır.
 4. 4
  Cildini kurula. Cildine yumuşak bir havluyla hafifçe dokun ve cilt bakım rutininin geri kalanını yapmaya devam et.
 5. 5
  Cildini nemlendir. Cildin yağlı ya da karmaysa bile nemlendirmek cilt bakım rutininin gerekli bir parçasıdır, özellikle de yüz peeling’iyle soyduktan sonra. Nemlendirmek, cilt yağlarının aşırı üretilmesini engellemeye yardım eder ve cildin sağlıklı kalmasını ve dengesini korumasını sağlar.[8]
 6. 6
  Peeling’i haftada yalnızca bir ya da iki kez kullan. O yumuşacık ve parlak cilde her sabah sahip olmak isteyebilirsin. Ama aşırı sık peeling yapmak hassas cilt hücrelerini soyabilir ve yüzünün kızarmasına, hassaslaşıp acımasına yol açar. Peeling’i önce haftada sadece bir kez kullanmayı dene; cildinin kaldırabileceğini düşünürsen bunu haftada ikiye çıkarabilirsin.[9] [10] Yüz peeling’inin etkili olmasının anahtarı ölçülülüktür. [11]
  Reklam

Kısım 3
Kısım 3 / 3:
Yüz Peeling’inin Sonuçlarını Gözlemlemek

 1. 1
  Sonraki birkaç hafta cildini yakından gözlemle. Peeling etkili olduysa daha yumuşak, daha pürüzsüz ve daha genç bir cildin işaretlerini epey hızlı bir şekilde görmeye başlayabilirsin. Öyle olduysa tebrikler! Cildini soymak için en iyi ürünü keşfettin.
 2. 2
  Kızarıklık, kaşıntı ya da döküntü işaretlerine karşı uyanık ol. Bunlar, bir alerji ya da hassasiyet işaretleridir. Bu belirtileri gösterirsen söz konusu peeling’i kullanmayı hemen bırakıp alternatif bir ürün seçmelisin. Tam olarak neye alerjin ya da hassasiyetin olduğunu anlamak için dermatoloğundan bir yama testi yapmasını da isteyebilirsin. [12]
 3. 3
  İlk denemenden memnun kalmazsan farklı bir peeling dene. Cilt tipin için ideal ürünü bulmak için birkaç deneme yapman gerekebilir. Sabırlı ve tetikte olmayı unutma. Sonunda uygun bir ürün bulacaksındır!
  Reklam

İpuçları

 • En iyi yüz peeling’leri her zaman en pahalı olanlar değildir. Fiyat etiketinden çok ürünün içerdiklerine dikkat et ve cilt tipine uygun olan içerikleri seç.
 • Peeling’e para harcamak istemiyorsan ama yine de cildine bakım yapmak istiyorsan evde sıkça bulunan malzemelerden kendi peeling’lerini yapabilirsin. İnternet'te ya da wikiHow’da birçok tarif var.
 • Cildin çok hassassa bir yüz peeling’ini kullanmadan önce cildinin küçük bir kısmında test edebilirsin.
Reklam

Uyarılar

 • Gözlerinin etrafını ovmaktan kaçın.
 • Cildini çok sert ya da çok uzun ovma, yoksa zarar görebilir ya da kızarabilir.
 • Yüzüne haftada bir ya da iki kereden daha fazla peeling yapma.
 • Alerji belirtileri gösterirsen ya da aşırı hassasiyet yaşarsan kullandığın ürünü bırak ve dermatoloğuna danış.
 • Ambalajdaki bütün uyarılara ve talimatlara dikkat et: Bazı yüz peeling’leri başka ürünlerle olumsuz etkileşime girer.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Yüz Şekli Nasıl BelirlenirYüz Şekli Nasıl Belirlenir?
Bir Haftada Kalça Nasıl Büyütülür?
Enfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi EdilirEnfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi Edilir?
Piercing'in Enfekte Olduğu Nasıl AnlaşılırPiercing'in Enfekte Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Yeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş AlınırYeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş Alınır?
Ayağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl GiyilirAyağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl Giyilir?
Regl Döneminde Pedle Nasıl YüzülürRegl Döneminde Pedle Nasıl Yüzülür?
Nike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl BulunurNike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl Bulunur?
Belirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip OlunurBelirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip Olunur?
Ten Rengi Nasıl BelirlenirTen Rengi Nasıl Belirlenir?
Nasıl Güzel OlunurNasıl Güzel Olunur?
Uzamış Saçlar Evde Nasıl Kesilir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Carlotta Butler, RN, MPH
Ortak yazarlar :
Hemşire
Bu makaledeki ortak yazarlar Carlotta Butler, RN, MPH. Carlotta Butler Arizona’da Tescillli Hemşire'dir. Halk Sağlığı Yüksek Lisansı’nı 2004 yılında Kuzey Illinois Üniversitesi’nden ve Hemşirelik derecesini 2010’da Heartland Toplum Fakültesinden almıştır.
Bu sayfaya 997 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam