Yüzünün aydınlık, sağlıklı ve taze kalmasını sağlayacak en iyi tekniği öğrenmek ister misin? Yüzünü her gün yıkamak, yüzündeki deriye destek vermenin kolay bir yoludur ama cildinin kurumaması ya da iltihaplanmaması için bunu doğru yapman önemlidir. Cildin ister akneye meyilli ister kuru ve hassas ister ikisinin arasında olsun, yüzünü cilt tipine uygun teknikle yıkamayı öğren.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Yüzünü Her Gün Yıkamak

 1. 1
  Yüzünü ılık suyla yıka. Saçlarını geriye topla ve cildini bol ılık suyla ıslat. Sıcak ya da soğuk su kullanmak, cildini aşındırabilir, ılık su ise naziktir ve tahrişe yol açmaz.
  • Ellerinle yüzüne su çarpabilirsin ya da bir havluyu ıslatıp yüzünü bununla silebilirsin.
  • Temizleyici sürmeden önce cildini ıslatmak, sabunun cildinde daha kolay kaymasına yardım edecek ve çok fazla kullanmanı engelleyecektir.
 2. 2
  Seçtiğin bir temizleyiciyi kullan. Cilt tipine uygun bir temizleyiciden madeni para büyüklüğünde bir miktar kullan. Yüzünün her yerini az miktarda temizleyiciyle kaplanmasını sağlayarak dairesel hareketlerle sür. Otuz saniye ila bir dakika boyunca dairesel hareketlerle masaj yap.[1]
  • Yüz temizleyici olarak el ya da vücut sabunu kullanmaktan kaçın. Yüzdeki deri, vücudunun başka yerlerindeki deriden daha hassastır ve daha sert sabunlar cildinin kurumasına ve tahriş olmasına yol açabilir.[2]
  • Makyaj yapıyorsan özellikle gözlerin için özel bir makyaj çıkarıcı kullanman gerekir. Saf Hindistan cevizi yağı, harika bir doğal makyaj çıkarıcıdır.
 3. 3
  Cildini nazikçe soy. Soyma, kiri ve ölü deri hücrelerini gidermek için cildini nazikçe ovma işlemidir. Birkaç günde bir cildini soymak, gözeneklerinin tıkanmasını önleyecek ve yüzündeki derinin taze ve aydınlık görünmesine yardım edecektir. Bir cilt soyucu krem ya da bir bezle cildini dairesel hareketlerle, kurumaya ya da yağlanmaya meyilli bölgelere odaklanarak ov.[3]
  • Çok sık ya da çok sert ovmak cildini tahriş edebilir. Bu işlemi haftada sadece birkaç kez yap ve çok sert ovmadığından emin ol. Soymaya gerek olmayan günlerde, yüzünü yıkarken bu adımı atla.
  • Evdeki birkaç malzemeyi kullanarak kendi yüz soyma kremini yapabilirsin. Bunun için 1 tatlı kaşığı balı, 1 tatlı kaşığı toz şekeri ve 1 tatlı kaşığı suyu veya sütü karıştır.
 4. 4
  Durula ve hafifçe dokunarak kurula. Yüzünü durulamak için ılık su kullan ve temizleyicinin ve ovma kreminin bütün kalıntılarını yıkadığından emin ol. Bir havluyla hafifçe dokunarak kurula. Kurularken yüzünü ovmamaya çalış çünkü bu, kırışıklıkları arttırabilir ve cildi tahriş edebilir.[4]
 5. 5
  Pürüzsüz bir görünüm için tonik sür. Tonik kullanmak isteğe bağlı bir adımdır. Cildinin pürüzsüz görünmesini, gözeneklerin göze daha az batmasını istiyorsan işe yarar. Toniği bir makyaj pamuğuyla, gözeneklerinin geniş gözüktüğü yerlere odaklanarak sür.
  • Hazır satın alınan çoğu tonik, alkol içerir ama bu, cildini kurutabilir. Alkolsüz bir tonik ara, özellikle de cildin pul pul olmaya meyilliyse.[5]
  • Doğal tonikler de hazır satın alınanlar kadar iyi iş görür. Harika bir ev yapımı tonik için, limon suyuyla suyu yarı yarıya karıştırmayı dene. Aloe vera, cadı fındığı ve gül suyu da işe yarar.
 6. 6
  Nemlendiriciyle bitir. Yüzün derisi için formüle edilmiş bir nemlendirici seç ve madeni para büyüklüğündeki bir miktarı yüzüne sür. Nemlendirici, cildini çevre şartlarından korumaya yardım ederek genç ve aydınlık kalmasını sağlar.
  • Yüzünü yatmadan hemen önce yıkarsan gece cildini yenilemeye yardım etmeyi hedefleyen daha yoğun bir nemlendirici kullan.
  • Dışarıya çıkıyorsan yüzünü güneş ışınlarından korumak için güneş koruma faktörü 15 ya da daha yüksek bir güneş kremi içeren nemlendirici kullan.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Akneye Meyilli Cildi Yıkamak

 1. 1
  Cildini günde iki kez yıka. Akneye meyilli bir cildi olanlar için yüzünü bir sabah, bir akşam yıkamak iyi bir rutindir. Sabah yüzünü yıkamak, yüzünü tazeler ve gece oluşmuş olabilen bakterileri yok eder; gece yıkamak ise cildindeki teri, kiri ve makyajı gidermek için önemlidir. Yüzünü günde iki kereden fazla yıkamak, cildini kurutabilir ve tahriş edebilir.
  • Aknesi olan birçok insan, yüzünü daha sık yıkamanın daha iyi bir cilt sağlayacağını düşünür ama durum böyle değildir. Yüzdeki deri hassastır ve çok fazla yıkamak cildin çatlayıp zayıflamasına neden olabilir.[6]
  • Cildinin yıkamalar arasında canlanmaya ihtiyacı olduğunu düşünürsen sabun ya da kimyasallar kullanmak yerine yüzüne ılık su çarpmak daha iyidir.
 2. 2
  Akneye meyilli ciltler için formüle edilmiş bir temizleyici kullan. Sıradan ticari yüz temizleyicileri çoğunlukla akneyi kötüleştiren maddeler içerir. Kimyasallar, alkol ve yağlar cildini tahriş edebilir ya da gözeneklerini tıkayabilir ki bu akneyle uğraşıyorsan isteyeceğin son şeydir. Özellikle akneye meyilli ciltler için üretilmiş bir temizleyici seç.[7]
  • Akneye meyilli bütün ciltler yağlı değildir; cildi kuru olan birçok insanın da aknesi vardır. Cilt tipine uygun olan ve onu çok fazla kurutmayacak bir yüz temizleyicisi seçtiğinden emin ol.
  • Şiddetli akne problemin varsa gözeneklerini tıkayıp akneye neden olan bakterileri öldürecek maddeler içeren ilaçlı bir temizleyici kullanman iyi olur. Doktorunla reçeteli ilaç konusunda konuş ya da salisilik asit, sodyum sülfasetamid ya da benzoil peroksit içeren reçetesiz bir temizleyici bul.[8]
 3. 3
  Yüzünü ovma. Aknesi olan birçok insan, gözeneklerini açma çabasıyla yüzlerini sertçe ovma hatasına düşer. Bu yöntem, ciltte iltihaplanabilen ve daha kötü akne sorunlarına yol açabilen küçük yırtıklar oluşturur. Aknen varken, cildine nazik davranman önemlidir. Cildini çok hafifçe soy ve asla sert bir şekilde ovma.[9]
  • Bir yüz soyma kremi kullanmak yerine, cildini yumuşak bir bezle, dairesel hareketlerle ovmayı dene.
  • Akneye meyilli cildinde asla bir ovma fırçası kullanma.
 4. 4
  Sıcak su kullanmaktan kaçın. Sıcak su, yüz cildinin kızarıp iltihaplanmasına neden olabilir, o yüzden yüzünü yıkarken daha soğuk suyu tercih et. Akne salgını sırasında yüzünü buhara tutmaktan kaçınman da iyi olur çünkü sıcaklık, akne sorununu azdırabilir.
 5. 5
  Cildini nazikçe dokunarak kurula. Akne varken, kurulamak için sert bir havlu kullanarak cildini aşındırmamak önemlidir. Yumuşak bir yüz havlusu satın al ve cildini yıkadıktan sonra bununla hafifçe dokunarak kurula. Yüzünü kurularken bakteri bulaşmaması için, havlularını sık sık yıkamayı ihmal etme.
 6. 6
  Yağsız bir nemlendiriciyle sonlandır. Akneye meyilliysen muhtemelen gözeneklerin kolayca tıkanıyordur. Çoğu kişi, akneye meyilli ciltlerini korumak için yağsız nemlendirici kullanmayı faydalı bulmaktadır. Yağlı bir nemlendirici kullanmayı tercih edersen yüzünün tamamına sürmeden önce cildinin küçük bir kısmında test etmen ve ne olacağını görmek için birkaç gün beklemen iyi olur.
  • Aloe vera, tahriş olmuş cildi rahatlatır ve harika bir hafif, yağsız nemlendiricidir.
  • Cildin çok yağlıysa nemlendiriciden tamamen vazgeçmekten çekinme ya da sadece cildinin kuruduğu yerlere sür.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Kuru Cildi Yıkamak

 1. 1
  Günde bir defa yıka. Cildin oldukça kuruysa yüzünü günde bir defadan fazla yıkamak, çok daha fazla kurumasına neden olacaktır. Yatmadan önce, makyajı, kiri ve teri temizlemek için geceleri cildi yıkamak önemlidir. Sabah tam bir temizlik rutini uygulamak yerine, yüzünü biraz ılık su çarparak canlandır ya da nemli bir bezle sil. Cildinin pul pul olmasını önlemek için daima nemlendiriciyle sonlandır.[10]
 2. 2
  Temizleyici olarak hafif bir sabun ya da yağ kullan. Kuru ciltler, yıkandıklarında daha çok kururlar, o yüzden temizleyicini dikkatli bir şekilde seçmek önemlidir. Kuru ciltler için formüle edilmiş çok hafif bir temizleyici ara ya da temizleyici olarak yağ kullanmayı dene.
  • Yağ kullanmak için yüzünü ıslat ve seçtiğin bir yağı (örneğin, badem yağı, zeytinyağı, jojoba, Hindistan cevizi yağı) sür. Bir bezle yüzünü dairesel hareketlerle ov, sonra da ılık suyla yağı yıkayıp temizle.
  • Hazır satın aldığın bir temizleyici kullanmak istersen sodyum lauril sülfat ya da laureth sülfat içermeyenini ara. Sülfatlar, cildini çok daha fazla kurutacak sert temizleyici maddelerdir.
 3. 3
  Ölü deriyi gidermek için cildini sık sık soy. Cildin, pul pul olacak kadar kuruysa haftada bir ya da iki kereden daha fazla soyman gerekebilir. İki günde bir yumuşak bir bezle kuru bölgeleri dairesel hareketlerle ovarak cildini soymayı dene. Önemli nokta, cildini daha fazla kurutmadan ya da tahriş olmasına yol açmadan soymaktır.
  • Cildin aşırı kuruysa soymak için yağ kullanabilirsin. Yumuşak bir havlunun köşesini ya da bir makyaj pamuğunu Hindistan cevizi yağına (ya da tercih ettiğin başka bir zengin yağa) batır. Yağı dairesel hareketlerle yüzüne sür. Bu, cildini soyarken aynı zamanda besleyecek de.
  • Cildin için lif, ovma fırçası ya da başka bir aşındırıcı materyal kullanma. Kuru ciltler, çatlamaya ve kırışmaya normal ciltlerden daha yatkındır, o yüzden dikkatli olmak gerekir.
 4. 4
  Soğuk ya da ılık suyla durula. Sıcak su, kuru ciltlerin çok daha fazla kurumasına neden olur, o yüzden durulamak için soğuk ya da ılık su kullan. Çok fazla su kullanmak, cildini kurutmanın başka bir yoludur, o yüzden yüzüne bir ya da iki kez su çarp. Kullandığın su miktarını, yüzüne su çarpmak yerine ıslak bir havluyla silerek de kontrol edebilirsin.
 5. 5
  Yüzünü yumuşak bir havluyla hafifçe dokunarak kurula. Tenindeki nemi emmek için yumuşak ve kabarık bir havluyu ileri geri hareket ettirmeden kullanabilirsin. Hafifçe dokunarak kurulamak, cildinin iltihaplanmasını ya da pul pul olmasını engeller.
 6. 6
  Yoğun bir nemlendiriciyle bitir. Cildinin taze ve nemli kalması için, kuru ciltler için üretilen bir yüz nemlendiricisi seç. Doğal el yapımı nemlendiriciler kuru ciltler için çoğunlukla en iyisidir çünkü tahrişe ve kuruluğa neden olabilecek kimyasallar içermez.[11]
  • Karite yağı, kakao yağı ya da cildinin kurumasını engelleyecek başka bir zengin, yumuşatıcı madde içeren bir nemlendirici ara.
  • Cildin, yıkandıktan birkaç saat sonra pul pul olmaya meyilliyse cildini yenilemek için birazcık Hindistan cevizi yağı ya da aloe vera sürmeyi dene.
  Reklam

Uyarılar

 • Gece makyajını temizlemeden yatma.
 • Aynı yüz bezini yıkamadan ikinci bir kez kullanma.
 • Cildini çok fazla yıkama. Bu, cildindeki doğal yağı eksiltir ve vücudunda aşırı yağ üretimini tetikler.
 • Cildin hassassa cilt bakım ürünlerini kullanmadan önce daima spot testi yap. Örneğin, birazcık eline sür ve kızarıklık ya da tahriş olup olmadığını görmek için 10 dakika bekle.
 • Yüzünü temizlerken ya da soyarken, daima dairesel hareketlerle yukarıya doğru ilerle. Bu hem yüze masaj yapar hem de kan dolaşımını iyileştirir. Cildi asla aşağıya doğru çekme.
Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

 • Yüz temizleyici ya da sabun
 • Yumuşak bir havlu
 • Cilt soyma lifi ya da bezi
 • Tonik
 • Nemlendirici

Bununla İlgili wikiHow'lar

Enfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi EdilirEnfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi Edilir?
Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Yüz Şekli Nasıl BelirlenirYüz Şekli Nasıl Belirlenir?
Ayağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl GiyilirAyağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl Giyilir?
Bir Haftada Kalça Nasıl Büyütülür?
Piercing'in Enfekte Olduğu Nasıl AnlaşılırPiercing'in Enfekte Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Nike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl BulunurNike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl Bulunur?
Nasıl Güzel OlunurNasıl Güzel Olunur?
Mor Şampuan Nasıl KullanılırMor Şampuan Nasıl Kullanılır?
Vans Ayakkabıların Sahte Olup Olmadığı Nasıl AnlaşılırVans Ayakkabıların Sahte Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?
Belirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip OlunurBelirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip Olunur?
Yeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş AlınırYeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş Alınır?
Uzamış Saçlar Evde Nasıl Kesilir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Diana Yerkes
Ortak yazarlar :
Cilt Bakım Uzmanı
Bu makaledeki ortak yazarlar Diana Yerkes. Diana Yerkes, New York şehrinde bulunan Rescue Spa'da baş estetisyen olarak çalışmaktadır. Diana, Associated Skin Care Professionals'ın (ASCP - Birleşik Cilt Bakım Uzmanları) üyesi olup Wellness for Cancer ve Look Good Feel Better programlarından sertifikaları vardır. Estetik eğitimini Aveda Institute ve International Dermal Institute'ta almıştır. Bu makale 12.387 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 12.387 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam