Yüz Nasıl Çizilir?

Bu Makalede:Yetişkin Kadın YüzüGenç Kadın YüzüErkek YüzüReferans

Yüz, insan anatomisinin en temel kısımlarındandır ve geniş bir yelpazede duyguları sergileyebilir. Bir portrede ya da insanların yer aldığı sanat eserinde, suratlar ana odak noktasıdır; o yüzden de her bir fırça darbesinin, ifade edilen ruh hali üzerinde önemli bir etkisi vardır. Yüzü düzgün olarak çizmek, iyi bir sanatçı olma yolunda atılmış büyük bir adımdır. Bu makalede belli başlı yüz biçimlerini çizme tekniklerini öğreneceksin.

1
Yetişkin Kadın Yüzü

 1. 1
  Suratın dış hatlarını hafifçe çiz. İnsan kafası yumurta gibi ovaldir, asla yuvarlak değildir. O yüzden, alt kısma doğru incelen bir ovalin dış hatlarını çiz.
 2. 2
  Bölme çizgilerini ekle. Surat oranlarını belirlemenin en kolay yolu bölme çizgileri kullanmaktan geçer. Öncelikle ovalin ortasına diklemesine bir çizgi çek. Sonra ovali bu sefer yatay bir çizgiyle ikiye böl.
 3. 3
  Burnu ekle. Yüzün alt kısmını bir başka yatay çizgiyle tekrar ikiye böl. Bu ikinci yatay çizginin dikey çizgiyle kesiştiği nokta, burnun alt kısmını çizmeye başlayacağın yerdir. Burnun alt kısmını ve iki yandaki burun deliklerini çiz.
 4. 4
  Ağzı ekle. Yüzün en alttaki dörtte birlik kısmını bir kez daha ortadan ikiye böl. Dudakların alt kısmı tam da şimdi çizdiğin bölme çizgisine dayanacak. Dudakların birleştiği yere bir çizgi çiz, sonra da üst dudağı çiz. Şimdi alt dudağın içini doldur.
 5. 5
  Gözleri ekle.
  • Ortadaki yatay çizgi üzerine, gözler için iki adet büyük yuvarlak çiz. Bunlar göz çukurlarını oluşturacak. Bu dairenin üst kısmı kaşın, alt kısmıysa elmacıkkemiğinin yerini gösterir.
  • Yuvarlağın üst çizgisine kaşları çiz.
  • Şimdi gözlerin biçimi üzerinde çalışman gerekiyor. Gözler badem biçimlidir, o yüzden çizerken bunu dikkate al (her boyut ve biçimde göz vardır, o yüzden gözlemci ol). Genel bir kural olarak, iki göz arasındaki mesafe yine bir göz genişliğindedir.
  • İrisin, yani gözün ortasındaki renkli kısmın içine, gözün en koyu kısmı olan gözbebeğini çiz. Büyük kısmını siyaha boya, azıcık da beyaz bırak. Kalemini yatık tutarak alt kısmını biraz gölgelendir. Gözbebeğinin kenarından gözün beyazına doğru birbirine yakın, kısa çizgiler çizerek iristeki açık ve orta tonları belirle. Kimi bölgeleri hafif çizerek hoş bir etki oluşturabilirsin. Kaşları yukarı çiz, sonra da gözün altındaki kılavuz çizgileri sil.
  • Şimdi bademin üst kısmına üst gözkapağını çiz. Gözkapağının alt kısmı irisin üstüne değmeli ve hafifçe örtmeli.
 6. 6
  Gözlerin altını gölgele. Şimdi gözlerin altına ve gözlerin burunla birleştiği yere biraz gölgelendirerek göz çukurunu belirginleştir. Yorgun bir görünüm için, alt gözkapağını gölgelendir ve buradan aşağı inen daha dar açılı çizgiler çiz.
 7. 7
  Kulakları ekle. Kulağın altı burnun altıyla aynı hizada, kulağın üstüyse kaşlarla aynı hizada olmalı. Unutma ki kulaklar başın iki yanına yapışıktır.
 8. 8
  Saç ekle. Saçı ayrım noktasından dışarı yayılacak biçimde çizmelisin.
 9. 9
  Boynu çiz. İnsan boynu tahmininden daha kalındır. Kabaca, en alttaki yatay çizginin suratın kenarlarıyla kesiştiği noktadan aşağı iki çizgi çiz.
 10. 10
  Detaylandır. Burnun altına biraz gölge ekle ve çeneyi vurgula. Ağzın etrafına ifade çizgileri koy ve köşeleri gölgelendir. Sonra burun kemerinin dış hatlarını çiz. Bu yüz hatlarını ne kadar belirgin yaparsan çizdiğin surat o kadar “yaşlı” görünecektir.
 11. 11
  Kıyafetleri çapraz tarama gibi bir yöntemle çizebilirsin.
 12. 12
  Temizle. Kılavuz çizgileri silgiyle sil..

2
Genç Kadın Yüzü

 1. 1
  Aklından geçen baş biçimini çiz.
 2. 2
  Yüzün ortasını ve gözlerin konumunu bulmak için çizgiler ekle.
 3. 3
  Gözlerin, burnun, ağzın ve kulakların ne kadar geniş, ne kadar yüksek ve hangi konumda olacağını belirlemek için çizgiler çiz.
 4. 4
  Gözlerin, burnun, ağzın, kulakların ve kaşların biçimini ve görünümünü çiz.
 5. 5
  Saçı ve boynu çiz.
 6. 6
  Daha ince uçlu bir çizim aracıyla surata ince detayları ekle.
 7. 7
  Eskizi kılavuz olarak kullanıp suratın dış hatlarını çiz.
 8. 8
  Eskizi sil ki geriye yalnızca temiz dış hatlara sahip resim kalsın.
 9. 9
  Resmi renklendir ve gölgelendir.

3
Erkek Yüzü

 1. 1
  Çok bastırmadan bir daire çiz.
 2. 2
  Dairenin üstünden başlayıp yüzün ortasından geçen ve çenenin olacağı yere kadar inen dik bir çizgi çiz. (Bu çizgi, suratın sana baktığını gösteriyor).
 3. 3
  Yanakların ve çenenin biçimini verecek çizgiler çiz.
 4. 4
  Gözlerin, burnun, ağzın ve kulakların ne kadar geniş, ne kadar yüksek ve hangi konumda olacağını belirlemek için çizgiler çiz.
 5. 5
  Gözlerin, burnun, ağzın, kulakların ve kaşların biçimini ve görünümünü çiz.
 6. 6
  Saçı ve boynu çiz.
 7. 7
  Daha ince uçlu bir çizim aracıyla yüze ince detayları ekle.
 8. 8
  Eskizi kılavuz olarak kullanıp suratın dış hatlarını çiz.
 9. 9
  Eskizi sil ki geriye yalnızca temiz ana hatlar kalsın.
 10. 10
  Resmi renklendir.
 11. 11
  İsteğe bağlı: İstersen çizimi gölgelendirebilirsin.

İpuçları

 • Yüzü burada gösterilenin aynısı yapmak zorunda değilsin. Bunu bir yüz çizmek için kılavuz olarak kullanarak kendi resmin çizmeye çalış.
 • Kurşunkalem en iyi dostundur. Her tonda, her renkte bulabilirsin ki bu da çiçeği burnunda çizerler için biçilmiş kaftandır. Kurşunkalemi silebilirsin de. Bundan faydalan.
 • Simetri ve kesin orantılar gibi detaylarla çok zaman yitirme.
 • Gözleri daha gerçekçi yapmak istiyorsan duygu dolu olmaları için biraz gölge ekleyebilirsin.
 • Önce kabaca bir oval çiz, sonra çizgilerini ekle ve bu adımları takip et.

İhtiyacın Olan Şeyler

 • Kurşunkalem
 • Kâğıt
 • Cetvel
 • Silgi
 • Mürekkepli kalem (kurşunkalem çizgilerinin üstünden geçmek için)

Referans

 • Advanced MLA Style Citation for this source: Rubenstein, Ben, et al. "3 Ways to Draw a Face." Wikihow. Ed. Emma and John. By Jack Herrick. Jack Herrick, 15 Jan. 2005. Web. 25 Nov. 2014. <https://www.wikihow.com/Draw-a-Face>.

Makale Bilgisi

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 155 kişi çalıştı.

Kategoriler: Sanat ve Eğlence

Diğer dillerde:

English: Draw a Face, Italiano: Disegnare un Volto, Español: dibujar caras, Deutsch: Ein Gesicht zeichnen, Português: Desenhar um Rosto, Nederlands: Een gezicht tekenen, Français: dessiner un visage, Русский: нарисовать лицо, 中文: 画脸, Čeština: Jak namalovat obličej, Bahasa Indonesia: Menggambar Wajah, العربية: رسم الوجه, ไทย: วาดหน้าคน, 日本語: 顔を描く, 한국어: 얼굴 그리는 법, Tiếng Việt: Vẽ gương mặt, हिन्दी: चेहरे का आकार ड्रॉ करें (Draw a Face)

Bu sayfaya 11.220 defa erişilmiş.
Bu makale işine yaradı mı?