Yüzüğünün ölçüsü başından beri yanlışsa veya parmağının ölçüsü değiştiyse yüzüğünün ölçüsünü yeniden ayarlamak gerekebilir. En iyisi, yüzüğü bir kuyumcuya götürmektir; onlar yüzüğünün ölçüsünü değerini düşürmeden yeniden ayarlayabilir. Bununla birlikte, yüzüğün ölçüsünü kendi kendine değiştirmen de mümkün, ama bu durumda değeri muhtemelen biraz düşecektir. Bu sebeple, pahalı olmayan yüzüklerin ölçüsünü kendi kendine ayarlaman daha mantıklı olabilir. Yüzüğü esnetebileceğin veya daraltmak için silikon kullanabileceğin gibi, yüzük ölçünü büyütmek veya küçültmek için pense de kullanabilirsin.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 4:
Yüzüğü Silikonla Daraltmak

 1. 1
  Yüzüğü iyice temizle. Yüzüğü sıcak su ve bulaşık deterjanından oluşan çözeltinin içerisine yatır. Metal kısmı ve varsa yüzüğün üzerinde bulunan taşları fırçalamak için yumuşak kıllı bir diş fırçası kullan.
  • Bir sonraki aşamaya geçmeden önce yüzüğü iyice kurula.
  • Çamaşır suyu, aseton veya klor içeren temizleyiciler kullanmaktan kaçın çünkü bunlar yüzüğün metaline zarar verebilir.[1]
 2. 2
  Yüzüğün içerisine silikon dolgu malzemesi uygulamak için kahve karıştırma çubuğu kullan. Gıdaya veya akvaryuma uygun silikon gibi şeffaf bir silikon kullanmaya dikkat et. Yüzüğün alt tarafında silikonu en kalın şekilde uygulaman gerekecektir. Yüzük, parmağında çok gevşek durmadığı sürece, çok küçük bir miktar silikon kullanmalısın.[2]
 3. 3
  Silikonu kahve karıştırma çubuğuyla düzelt. Silikon doğrudan cildine temas edeceği için onu mümkün olduğunca iyi düzleştirmeye çalışman gerekecek. Silikon pürüzsüzleşene kadar çubuğu yüzüğün içerisinde gezdir.[3]
  • Yüzüğün dışına bulaşan silikonları temizlemek için ıslak bir kâğıt havlu kullanabilirsin.
 4. 4
  Silikonu kurumaya bırak. Kullandığın silikon türüne bağlı olarak kuruması 24 ila 48 saat sürebilir. Bu süre içerisinde yüzüğü takma isteğine karşı koy; aksi takdirde, silikonun kuruması daha da uzun sürebilir ve belki de silikon tamamen yerinden oynayabilir.[4]
  • Silikonu çıkarman gerekirse tırnağınla kazıman yeterli olacaktır.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 4:
Yüzüğü Genişletmek İçin Tokmak Kullanmak

 1. 1
  Yüzüğü sabunla kayganlaştırıp yüzük malafasına geçir. Kalıp sabun veya bulaşık deterjanı kullanabilirsin. Malafaya geçirmeden önce yüzüğün her yerinin eşit şekilde sabunlanmasına dikkat at.
  • Yüzük malafası, yüzük ölçüsünü ayarlamak için kullanılan dereceli, metal, konik bir alettir. İnternet üzerinden çeşitli ürünler satan satıcılarda kolaylıkla bulunabilir.
 2. 2
  Ahşap tokmakla veya kuyumcu çekiciyle yüzüğe hafifçe vur. Darbelerin nazik ama sabit olmalı. Aşağıya doğru açılı şekilde vur ki esas amacın yüzüğü malafanın daha aşağısına itmek zaten. Her yerini eşit şekilde esnetmek için, vururken yüzüğü çevirmeyi unutma.
  • Bulabilirsen malafayı sabitlemek için mengene kullan. Bu, bu adımı çok daha kolay bir hâle getirecek.
  • Yalnızca marangoz çekicin varsa metalin zarar görmesini engellemek için yüzüğü yumuşak bir bezle sarmalısın.
 3. 3
  Yüzüğü malafadan çıkar ve dene. Hâlâ çok sıkıysa yüzüğü malafaya yerleştirip çekiçle vurarak parmağına olana kadar işlemi tekrarlayabilirsin. Bu yöntemle yüzüğün sadece yarım ölçü kadar esneyebileceğini aklında bulundur.
  • Malafada takılı kalırsa yerinden oynatmak için yüzüğe tokmakla yukarı yönde vurabilirsin.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 4:
Penseyle Esnetmek

 1. 1
  Yüzüğü takıp metal kısmın orta noktasını işaretle. Takmak için zorlama; yüzük bu noktada parmağının eklem yerine oturursa sorun olmaz. Yüzüğün altta kalan yüzünün orta noktasını işaretlemek için bir keçeli kalem kullan.
 2. 2
  Yüzüğü bir tel kesme makasıyla işaretli yerden kes. Tel kesmek için özel olarak kullanılan bir makas veya kesici ağzı olan bir pense kulanabilirsin. Makası veya penseyi yüzüğün üzerinde çizdiğin çizgiye yerleştir. Düzgün bir kesim olmasını sağlamak için yumuşak bir şekilde baskı uygula.
 3. 3
  Yüzüğün açık kısmını yassı kargaburunla nazikçe eğ. Mümkün olduğunca eşit hizada olmalarını sağlamak için yüzüğün her iki tarafını da eğ.
 4. 4
  Kesik uçları eğe ile törpüle. İdeal olarak, metal törpüleme eğesi kullanman gerekir. Alternatif olarak tırnak törpüsü de kullanabilirsin, ama uçları törpülemesi daha uzun sürecektir. Tenini çizmemesi için uçların yeterince düzleştiğinden emin olman gerekir.
  • Uçları törpüledikten sonra pürüzsüzleştirmek için tırnak parlatma törpüsü kullanabilirsin.
 5. 5
  Ölçüyü kontrol etmek için yüzüğü dene. Yüzük rahatça oturmalı ama parmağının üzerinde hareket etmemeli ve açık uçlar da parmağını hareket ettirdiğinde batmamalı.
  • Yüzük hâlâ çok sıkıysa çıkarıp penseyle biraz daha genişlet.
  Reklam

Yöntem 4
Yöntem 4 / 4:
Yüzük Ölçüsünü Penseyle Küçültmek

 1. 1
  Yüzüğün metal kısmının orta noktasını işaretle. Bunu yüzüğü takarken yapmak daha kolay olacaktır. Yüzükte taş veya herhangi bir baskı varsa bunların parmağının üst kısmının tam ortasında durmasına dikkat et. Sonra yüzüğün parmağının altında kalan metal kısmının orta noktasını bir keçeli kalemle işaretle. Yüzükle kontrast oluşturacak bir renk kullanmaya dikkat et; altın ve gümüş için en iyisi siyahtır.
 2. 2
  Yüzüğü bir tel kesme makasıyla işaretli yerden kes. Tel kesmek için özel olarak kullanılan bir makas veya kesici ağzı olan bir pense kulanabilirsin. Makası veya penseyi yüzüğün üzerinde çizdiğin çizgiye yerleştir. Düzgün bir kesim olmasını sağlamak için yumuşak bir şekilde baskı uygula.
 3. 3
  Kesik uçları törpüle. En iyisi, metal için özel olarak üretilmiş bir törpü kullanmaktır. Bunlardan yoksa kullandığın tırnak törpüsünün metalden yapılmış olmasına dikkat et. Tek seferde metalin sadece çok az bir kısmını kazıyacak şekilde yavaşça törpüle.
 4. 4
  Boşluğu kapat ve yüzüğü dene. Dış kavis pensenin iç kısmında uzanacak şekilde yüzüğü açık pensenin içine yerleştir. Yüzüğün kesik uçlarını birleştirerek penseyi dikkatlice sık. Yüzüğün çember şeklini korumasını sağlamak için dengeli şekilde baskı uygula.
  • Boşluğu kapattıktan sonra yüzüğü dene. Hâlâ çok gevşekse kesik uçları birazcık daha törpüle ve yüzüğü tekrar dene.
 5. 5
  Yüzüğün kesik uçlarını temizle. Yüzüğün uçlarını pürüzsüzleştirmek için, kişisel bakım ürünleri satan herhangi bir mağazadan alabileceğin parlatıcı blok törpülerden kullan. Bu, uçların parmağını çizmesini engelleyecek.
  • Alternatif olarak, yüzük tek bir halka hâline gelecek şekilde kesik uçları kapatmak için propan hamlaç ve kuyumcu lehimi kullanabilirsin.
  Reklam

İpuçları

 • Yüzüğü çok fazla eğmek çatlayıp kırılmasına yol açabilir; o yüzden dikkatli ol. Yüzüğün her bir ucunu ayrı ayrı eğmekten kaçın. Bunun yerine, penseyi yüzüğün etrafında hareket ettirmeye çalış çünkü bu şekilde yüzük daha iyi şekil alacak ve kırılma riski de en aza inecektir.
Reklam

Uyarılar

 • Kesik uçları düzgün şekilde törpüleyememek, özellikle yüzüğü çıkarmaya çalışırken takan kişinin parmağının çizilmesine neden olabilir.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Enfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi EdilirEnfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi Edilir?
Yüz Şekli Nasıl BelirlenirYüz Şekli Nasıl Belirlenir?
Bir Haftada Kalça Nasıl Büyütülür?
Piercing'in Enfekte Olduğu Nasıl AnlaşılırPiercing'in Enfekte Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Yeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş AlınırYeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş Alınır?
Ayağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl GiyilirAyağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl Giyilir?
Nike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl BulunurNike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl Bulunur?
Nasıl Güzel OlunurNasıl Güzel Olunur?
Belirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip OlunurBelirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip Olunur?
Ten Rengi Nasıl BelirlenirTen Rengi Nasıl Belirlenir?
Uzamış Saçlar Evde Nasıl Kesilir?
Vans Ayakkabıların Sahte Olup Olmadığı Nasıl AnlaşılırVans Ayakkabıların Sahte Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
wikiHow Staff Writer
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler. Bu makale 7.323 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 7.323 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam