Yüksek CPU kullanımı birkaç farklı sorunun göstergesi olabilir. Bir program tüm işlemcini tüketiyorsa büyük ihtimalle doğru şekilde çalışmıyordur. Yıpranmış bir CPU aynı zamanda hemen çözülmesi gereken bir virüs veya adware (reklam yazılımı) bulaşması sorunun işaretidir. Ayrıca, bilgisayarının senin yapmak istediğin şeyleri yapamayacağı ve bir yükseltme işleminin yapılabileceği anlamına da gelebilir.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 2:
Windows'ta

 1. 1
  Görev Yöneticisi'ni açmak için .Ctrl+ Shift+Esc tuşlarına bas. Bu, bilgisayarında çalışmakta olan tüm işlemleri ve programları izleyen ve raporlayan bir yardımcı programdır.
 2. 2
  .İşlemler sekmesine tıkla. Bu, bilgisayarında çalışmakta olan tüm işlemleri görüntüler.
 3. 3
  "CPU" sütununa tıkla. Tıkladığında, işlemler mevcut CPU kullanımlarına göre sıralanır.
 4. 4
  CPU kullanımının çoğunu kapsayan işlemleri bul. Genellikle %99-100 arası kullanıma sahip sadece bir işlem olacaktır ama her biri %50 kullanıma ulaşan birden fazla program olabilir.
  • Oyun ve medya düzenleme programlarının çoğu çalışırken CPU'nun %100'ünü kullanır. Bu normaldir çünkü bu programlar, bilgisayar çalışırken kullanacağın tek program olarak tasarlanmıştır.
 5. 5
  İşlemlerin "Görüntü adını" not et. Bu, yüksek kullanımın oluşmasını nasıl önleyeceğini belirlemek için daha sonra onları aramanı sağlayacak.
  • Windows 8'de, işlemin sistem adı yerine programın tam adını görebileceksin. Bu, belirleme işini daha kolay hâle getirecek.
 6. 6
  Sorunlu programı seç ve .İşlemi Sonlandır butonuna tıkla. İşlemi kapatmaya zorlamak istediğini onaylaman istenecek.
  • Windows 8'de, bu butonda Görevi Sonlandır yazar.
  • Bir programı kapatmaya zorladığında bu, programdaki kaydedilmemiş çalışmaların kaybolmasına neden olur. Sistem işlemini kapatmaya zorlamak, yeniden başlatılıncaya kadar bilgisayarının çalışmamasına neden olabilir.
  • "Sistem Boşta İşlemi'ni" kapatmaya zorlamaya gerek yok. CPU'yu kullanan işlem buysa aslında CPU'yu kullanmıyordur. Sistem Boşta İşlemi çok fazla CPU kullandığında bu, aslında bilgisayarının çok fazla işlem gücüne sahip olduğu anlamına gelir.
  • Bir programı kapatmaya zorladığında zorluk yaşıyorsan daha gelişmiş yöntemleri denemelisin.
 7. 7
  Sorunlu çalışan programda sorun giderme işleminde nasıl yol alacağına karar ver. Kapatmaya zorladığın işlemin görüntü adı ile ilgili bir İnternet araştırması yap. Bu, işlemin ne için kullanıldığını ve %100 CPU kullanarak çalışmasını engellemek için atılacak adımları belirlemene yardımcı olacak. Belli bir programda yüksek CPU kullanımıyla mücadele etmenin genelde birkaç farklı yolu vardır:[1]
  • Programı kaldır - Program gerekli değilse programı kaldırmak, sistemini durma noktasına gelmekten kurtarmanın en kolay yolu olabilir.
  • Yeniden yükle veya güncelleme yap - Bazen programdaki bir hata, programın tüm CPU'yu kullanmasına neden olur. Programı yeniden yüklemek veya geliştiriciden bir güncelleme yapmak, yaşadığın sorunları çözebilir.
  • Programı başlangıç programları sırasından kaldır - Program bilgisayarının yavaş açılmasına neden oluyorsa ama bilgisayarında yüklü de olması gerekiyorsa programın, bilgisayar açıldığında çalışmasını önle.
  • Virüs ve kötü amaçlı yazılım taraması yap - Yaptığın araştırmaya göre program kötü amaçlı bir programsa bir virüsten koruma veya kötü amaçlı yazılım önleme programı kullanarak onu kaldırman gerekebilir. Bu karmaşık bir işlem olabilir ve virüsü Windows'u yeniden yüklemeden kaldıramayabilirsin.[2]
 8. 8
  Güç ayarlarını kontrol et (sadece dizüstü bilgisayarlarda). Dizüstü bilgisayar kullanıyorsan ve bilgisayarın bir güç kaynağına takılı değilse bilgisayarın pil tasarrufu yapmak için otomatik olarak daha yavaş çalışıyor olabilir. Güç ayarlarını düzenlemek işlemcinin çalışma kabiliyetini artırmana yardımcı olabilir. Ancak aynı zamanda şarjın daha çabuk bitebilir.
  • Denetim Masası'nı aç ve "Güç Seçenekleri" seçeneğini seç. Bu seçeneği göremiyorsan önce "Donanım ve Ses" seçeneğine tıkla, ardından "Güç Seçenekleri" seçeneğini seç.
  • Listeyi genişletmek için "Güç planları hakkında daha fazla bilgi ver" seçeneğine tıkla.
  • "Yüksek performans" seçeneğini seç. Daha önce açık değilse işlemcinin tüm kapasitesi açılacak.
 9. 9
  Çoğu programı çalıştırırken sorun yaşıyorsan donanımını yükselt. Programlar sürekli olarak %100 CPU kullanımında çalışıyorsa ve programların hiçbirinde bir sorun yoksa donanımını yükseltmen gerekebilir.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 2:
Mac'te

 1. 1
  Etkinlik Monitörü'nü aç. Bunu Uygulamalar klasöründeki Yardımcı Programlar klasöründe bulabilirsin. "Git" menüsüne tıklayarak ve "Yardımcı Programlar" seçeneğini seçerek doğrudan klasöre gidebilirsin.[3]
  • Etkinlik Monitörü, Mac'inde çalışmakta olan tüm işlemleri görüntüler.
 2. 2
  "CPU" sütununa tıkla. Tıkladığında, işlemler mevcut CPU kullanımlarına göre sıralanır.
 3. 3
  CPU kullanımının çoğunu kapsayan işlemleri bul. Genellikle %99-100 arası kullanıma sahip sadece bir işlem olacaktır ama her biri %50 kullanıma ulaşan birden fazla program olabilir.
  • Çok sayıda medya düzenleme programı, çalışırken özellikle kodlama, kayıt veya görüntü oluşturma işlemlerinde işlemcinin %100'ünü kullanır. Bu normaldir çünkü bu programlar, işlemcinden tam olarak yararlanmak için tasarlanmıştır.
 4. 4
  Sorunlu işlem için "İşlem adı'nı" not et. Bu, yüksek kullanımın oluşmasını nasıl önleyeceğini belirlemek için daha sonra onu bulmanı sağlayacak.
 5. 5
  Sorun çıkaran programı seç ve "İşlemi Kapat" butonuna tıkla. İşlemi kapatmaya zorlamak istediğini onaylaman istenecek.
  • Bir programı kapatmaya zorladığında bu, programdaki kaydedilmemiş çalışmaların kaybolmasına neden olur. Sistem işlemini kapatmaya zorlamak, yeniden başlatılıncaya kadar bilgisayarının çalışmamasına neden olabilir.
  • Bir işlemi sonlandırırken zorluk yaşıyorsan daha gelişmiş yöntemleri denemen gerekebilir.
 6. 6
  Sorunlu çalışan programda sorun giderme işleminde nasıl yol alacağına karar ver. Kapatmaya zorladığın işlemin işlem adı ile ilgili bir İnternet araştırması yap. Bu, işlemin ne için kullanıldığını ve %100 CPU kullanarak çalışmasını engellemek için atılacak adımları belirlemene yardımcı olacak. Belli bir programda yüksek CPU kullanımıyla mücadele etmenin genelde birkaç farklı yolu vardır:
  • Programı Kaldır - Program gerekli değilse programı kaldırmak, sistemini durma noktasına gelmekten kurtarmanın en kolay yolu olabilir.
  • Yeniden yükle veya güncelleme yap - Bazen programdaki bir hata, programın tüm CPU'yu kullanmasına neden olur. Programı yeniden yüklemek veya geliştiriciden bir güncelleme yapmak, yaşadığın sorunları çözebilir.
  • Programı başlangıç programları sırasından kaldır - Program bilgisayarının yavaş açılmasına neden oluyorsa ama bilgisayarında yüklü de olması gerekiyorsa programın, bilgisayar açıldığında çalışmasını önle.
  • Virüs ve kötü amaçlı yazılım taraması yap - Yaptığın araştırmaya göre program kötü amaçlı bir programsa bir virüsten koruma veya kötü amaçlı yazılım önleme programı kullanarak onu kaldırman gerekebilir. Virüsler Mac cihazlarda çok yaygın değildir ama yine de vardır. Adware (reklam yazılımı) çok daha yaygın bir sorundur ve bu programlar işlemcine büyük bir sıkıntı verebilir. En iyi anti-adware (reklam yazılımı önleme) araçlarından biri, adwaremedic.com adresinden ücretsiz olarak indirebileceğin AdWare Medic'dir.
 7. 7
  Masaüstünden dosyaları kaldır. Mac, masaüstündeki tüm dosyaların ön izlemesini oluşturur ve çok fazla video dosyan varsa bunlar hemen işlemcine aşırı yüklenebilir ve Finder'ın CPU'nun %100'ünü kullanmasına neden olabilir. Dosyaları masaüstünden başka bir klasöre taşı. Bu durumda yalnızca klasörü açtığında yavaşlama yaşarsın.[4]
 8. 8
  Çoğu programı çalıştırırken sorun yaşıyorsan donanımını yükselt. Programlar sürekli olarak %100 CPU kullanımında çalışıyorsa ve programların hiçbirinde bir sorun yoksa donanımını yükseltmen gerekebilir. Mac'te seçeneklerin bir PC'ye kıyasla daha sınırlıdır ama RAM'i yükseltmek performansın artmasına yardımcı olabilir.
  • RAM eklersen işlemcinin üzerindeki yükü biraz azaltabilirsin.
  Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Grand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl BulunurGrand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl Bulunur?
Sim'lerinin İhtiyaçları Nasıl DoldurulurSim'lerinin İhtiyaçları Nasıl Doldurulur?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
Herhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilirHerhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilir?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
Instagram Gönderileri Belli Takipçilerden Nasıl GizlenirInstagram Gönderileri Belli Takipçilerden Nasıl Gizlenir?
Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Resimler JPEG Formatına Nasıl DönüştürülürResimler JPEG Formatına Nasıl Dönüştürülür?
Nasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi GörünülürNasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi Görünülür?
Numaranın Engellendiği Nasıl AnlaşılırNumaranın Engellendiği Nasıl Anlaşılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 17 kişi çalıştı. Bu makale 28.671 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 28.671 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam