Yönlendiriciye Nasıl Erişilir?

Ortak yazar: wikiHow Kadrosu

Bu Makalede:Yönlendiricinin Adresini Bulmak (Windows)Yönlendiricinin Adresini Bulmak (Mac)Yönlendiricinin Ayarlarına Erişmek (Windows ve Mac)

Bu wikiHow makalesi sana yönlendiricinin ayarlarına İnternet’ten nasıl erişebileceğini öğretir. Bir yönlendiricinin ayarlarına erişmek için bir bilgisayara ihtiyacın olur.

Kısım 1
Yönlendiricinin Adresini Bulmak (Windows)

 1. 1
  Bilgisayarının İnternet’e bağlı olduğundan emin ol. Bilgisayarın yönlendiricinin ağına bağlıyken yönlendiricinin adresini bulmak için bilgisayarının ayarlar kısmını kullanabilir ve yönlendiricinin ayarlar sayfasını açabilirsin.
  • Kablosuz bağlantın doğru çalışmıyorsa yönlendiriciye doğrudan bağlanabilirsin.
 2. 2
  Başlat’ı aç. Ekranın sol alt köşesindeki Windows simgesine tıkla.
 3. 3
  Ayarlar’a tıkla. Başlat penceresinin sol alt tarafındadır.
 4. 4
  Ağ ve İnternet’e tıkla. Dünya şekilli bu simge Ayarlar sayfasında yer alır.
 5. 5
  Ağ özelliklerinizi görüntüleyin’e tıkla. Sayfanın en altına yakın bir yerdedir; ama bu seçeneği görebilmek için sayfayı aşağı kaydırman gerekebilir.
 6. 6
  "Varsayılan ağ geçidi" başlığının yanındaki numarayı not al. Bu, yönlendiricinin ayarlarına İnternet üzerinden erişmek için kullanacağın adrestir.

Kısım 2
Yönlendiricinin Adresini Bulmak (Mac)

 1. 1
  Bilgisayarının İnternet’e bağlı olduğundan emin ol. Bilgisayarın yönlendiricinin ağına bağlıyken bilgisayarının ayarlar kısmını kullanarak yönlendiricinin adresini bulabilir ve yönlendiricinin ayarlar sayfasını açabilirsin.
  • Kablosuz bağlantın doğru çalışmıyorsa yönlendiriciye doğrudan bağlanabilirsin.
 2. 2
  Apple menüsünü aç. Mac’inin ekranının sol üst köşesinde yer alır.
 3. 3
  Sistem Tercihleri’ne tıkla. Bu seçenek Apple açılır menüsünün en üstüne yakın bir yerdedir.
 4. 4
  ’a tıkla. Sistem Tercihleri sayfasında yer alan Dünya şekilli bir simgedir.
 5. 5
  Gelişmiş’e tıkla. Bu buton sayfanın ortasındadır.
 6. 6
  TCP/IP sekmesine tıkla. Bunu Gelişmiş penceresinin en üstüne yakın bir yerde bulursun.
 7. 7
  '"Yönlendirici:" başlığının yanındaki numarayı not al. Bu, yönlendiricinin ayarlarına İnternet üzerinden erişmek için kullanacağın adrestir.

Kısım 3
Yönlendiricinin Ayarlarına Erişmek (Windows ve Mac)

 1. 1
  Bir web tarayıcısı aç. Yönlendiricinin ayarlarına erişmek için İnternet’e girmelisin.
 2. 2
  Yönlendiricinin adresini gir. Yönlendiricinin adresini tarayıcının adres çubuğuna yaz ve Enter’a bas. Bu seni yönlendiricinin sayfasına götürür.
 3. 3
  İstenirse yönlendiricinin kullanıcı adını ve parolasını gir. Yönlendiricinin kullanıcı adını ve parolasını ayarlamadıysan kullanıcı adı ve parola için muhtemelen "admin" ve "password" yazarsın.
  • Varsayılan kullanıcı adı ve parola hakkında daha fazla bilgi edinmek için yönlendiricinin kullanma kılavuzuna bak.
  • Yönlendiricinin parolasını ve/veya kullanıcı adını değiştirdiysen ama ne olduğunu hatırlamıyorsan yönlendiricini fabrika ayarlarına döndürebilirsin.
 4. 4
  Yönlendiricinin ayarlarını incele. Tüm yönlendiricilerin sayfaları birbirinden biraz farklıdır; ama aşağıdaki bilgiyi genelde her yönlendirici sayfasında bulabilirsin:
  • Ayarlar – Parola ve mevcut bağlantı hızından bağlantının kullandığı güvenlik türüne kadar yönlendiricinin ayarlarını görüntüle.
  • SSID – Ağının adıdır. Bu, Wi-Fi ağına bağlanırken hem sana hem de başkalarına görünen isimdir.
  • Bağlı Cihazlar – Ağına bağlı olan cihazların ve yakında bağlanmış olan cihazların bir listesini görüntüle.
  • Ebeveyn Kontrolleri – Yönlendiricinin ebeveyn ayarlarını incele; cihazlar için belirlenmiş zaman sınırlamaları veya engellenmiş siteler gibi.
 5. 5
  Kablosuz ağının adını değiştir. "SSID" alanını değiştirmek kablosuz ağın adını değiştirir. Bunu yapınca, bağlı olan cihazların bağlantılarının kesileceğini ve cihazları yeni adlandırılmış olan ağa bağlaman gerekeceğini unutma.
  • Bunu yapmak için genelde yönlendiricinin Ayarlar sayfasını açman gerekir.
 6. 6
  Kablosuz ağını güvenli hâle getir. Modern yönlendiricilerin çoğu birden fazla kablosuz şifreleme tipini destekler. Ağ anahtarının güvenliğinden emin olmak için WPA2 kullan.
  • Parolayı değiştirirsen parolada harf, sayı ve sembolleri bir arada kullan. Parolanda kişisel bilgilerini (doğum tarihin gibi) kullanma.
 7. 7
  Yönlendiricine yeni bir kullanıcı adı ve parola ata. Bunu bir sonraki sefer yönlendiricine erişirken kullanırsın. Yönlendiricinin varsayılan kullanıcı adı ve parolası hiç güvenli değildir; çünkü ağına bağlı olan herhangi biri ayarlara erişebilir ve ağının güvenliğini tehlikeye atabilir.

İpuçları

 • Yönlendiricinin arayüzü diğer yönlendiricilerinkinden farklı görünür; özellikle de kablosuz İnternet sağlayıcının ayarlarına bağlı olarak. Yönlendiricinin sayfasını keşfetmeye hazır ol.

Uyarılar

 • Yönlendirici ayarlarını değiştirirken dikkatli ol. Bir ayarın ne işe yaradığını bilmiyorsan onu öylece bırakmak en iyisidir.

Makale Bilgisi

Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

Kategoriler: Bilgisayar ve Elektronik Cihazlar

Diğer dillerde:

English: Access a Router, Español: entrar a un router, Deutsch: Auf einen Router zugreifen, Français: mettre en place un routeur, Português: Acessar um Roteador, 中文: 访问路由器, Italiano: Accedere a un Router, Русский: получить доступ к маршрутизатору, Nederlands: Toegang krijgen tot een router, Bahasa Indonesia: Mengakses Perute, Čeština: Jak nastavit router, ไทย: เข้าหน้าปรับแต่งเราเตอร์, Tiếng Việt: Truy cập bộ định tuyến, 日本語: ルーターにアクセスする, العربية: الوصول إلى موجه شبكة

Bu sayfaya 546 defa erişilmiş.
Bu makale işine yaradı mı?