Yönlendiricin, ev ağının bel kemiğidir. Yönlendiricini doğru bir şekilde yapılandırmak, bilgilerini meraklı gözlerden korur, evindeki tüm cihazları güvenli bir şekilde İnternet'e bağlar ve çocuklarının bakmaması gereken şeylere bakmasını engeller. Yönlendiricini sadece birkaç dakika içinde yapılandırmak için bu kılavuzu izle.

Kısım 1
Kısım 1 / 4:
Yönlendiriciye Bağlanmak

 1. 1
  Yönlendiricini bilgisayarına ve modeme bağla. Modemini yönlendiricindeki WAN/WLAN/İnternet bağlantı noktasına bağlamak için Ethernet kablolarını kullan ve bilgisayarını yönlendirici üzerindeki "1", "2", "3" veya "4" numaralı bağlantı noktasına bağla.
 2. 2
  Bir İnternet tarayıcı aç. Yönlendiricinin yapılandırma sayfasına, aynı ağa bağlı herhangi bir bilgisayardan erişilebilir. Yönlendiricini yapılandırırken, yönlendiriciye bir Ethernet kablosuyla bağlanmış bir bilgisayardan bağlanırsan en iyi sonuçları alırsın.
 3. 3
  Yönlendiricinin adresini gir. Yönlendiricilere, IP adresini adres çubuğuna girerek İnternet tarayıcın üzerinden erişilir. IP adresi üreticiye göre biraz değişir ancak çoğu aynı veya çok yakındır. İşte popüler üreticilerden bazıları ve ilgili adresler:[1]
  • Linksys - http://192.168.1.1
  • 3Com - http://192.168.1.1
  • D-Link - http://192.168.0.1
  • Belkin - http://192.168.2.1
  • Netgear - http://192.168.1.1
  • Arris - http://10.0.0.1
  • Çoğu yönlendiricinin varsayılan adresi, kılavuzda veya yönlendiricinin üzerindeki bir etikette basılıdır. Ayrıca adrese üreticinin İnternet sitesinden de bakabilirsin veya verilen yönlendirici adresi senin için işe yaramazsa yönlendiricini varsayılan durumuna sıfırlayabilirsin.[2]
 4. 4
  Kullanıcı adını ve parolanı gir. Yapılandırma sayfasına erişmeden önce bir kullanıcı adı ve şifre girmen istenir. Çoğu yönlendirici varsayılan bir kullanıcı adı/parola kombinasyonuyla gelirken bazıları hiçbir şey girmeden devam etmene izin verir.
  • Yönlendiricinin kılavuzu sana gerekli varsayılan kullanıcı adını ve parolayı söyler. Bilgiler yönlendiricinin üzerinde yazılı da olabilir.
  • "admin", en yaygın varsayılan kullanıcı adlarından biridir.
  • ”admin” veya “password” en yaygın şifrelerdendir.
 5. 5
  Erişemiyorsan yönlendiricini sıfırla. Varsayılan adresini ve kullanıcı adı/parola kombinasyonunu aradıysan ve hâlâ yönlendiricine erişemiyorsan yapılmış olabilecek değişiklikleri temizlemek için onu fabrika ayarlarına döndürebilirsin. Bu, ikinci el yönlendiriciler veya hatırlayamadığın eski değişiklikler için kullanışlıdır.
  • Yönlendiricini, üzerindeki Reset (Sıfırla) düğmesine basarak sıfırlayabilirsin. Bu düğme genellikle küçük ve girintilidir ve düğmeye yalnızca bir ataşla erişilebilir. Bazı yönlendiricilerin daha kolay basılabilen bir düğmesi vardır.
  • Sıfırlama düğmesine bastıktan sonra 30-60 saniye bekle, ardından yönlendiricinin adresini ve kullanıcı adı/parola kombinasyonunu tekrar girmeyi dene.
 6. 6
  Yönlendiriciye yeni bir kullanıcı adı ve şifre ata. Yönlendiricini varsayılan kullanıcı adı ve parolayla bırakmak çok güvensizdir ve kurduktan hemen sonra bunları değiştirmelisin. Bunu genellikle yönlendirici yapılandırma sayfasının Yönetim bölümünde bulabilirsin.
  • Kolayca tahmin edilemeyen bir kullanıcı adı ve parola seç. Parolayı kırmanın zor olacağından emin olmak için parolaya sayılar ve semboller ekle.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 4:
Kablosuz Ağ Kurmak

 1. 1
  İnternet ayarlarını kontrol et. Yönlendiricinin İnternet, Kurulum veya Ana Menüsünde İnternet IP adresinin, DCHP ve DNS ayarlarının tamamının yapılıp yapılmadığını kontrol et. Servis sağlayıcın sana aksini bildirmedikçe bunlar genellikle otomatik olarak ayarlanmalıdır.
  • Birçok yönlendiricinin İnternet menü sayfasında bir test düğmesi bulunur. İnternet ayarlarının doğru yapılandırılıp yapılandırılmadığını kontrol etmek için buna tıkla.
 2. 2
  Kablosuz ayarlarını aç. Bu menüye Kablosuz, Kablosuz Ayarları, Temel Kurulum veya benzer bir ad verilebilmiş olabilir. Bu sayfa kablosuz SSID'ni, kanalını, şifrelemeni ve diğer ayarlarını gösterir.
 3. 3
  Ağını adlandır. SSID etiketli alanı bul. Bu, ağının adıdır ve kablosuz cihazların için mevcut ağlar listesinde görünür. Ad herkese açık olacağından ağ adına herhangi bir kişisel bilgi eklemediğinden emin ol.
  • "SSID Yayınını Etkinleştir" kutusunun işaretli olduğundan emin ol.
  • Kanal Otomatik olarak ayarlanmalıdır. Bölgende çok sayıda kablosuz ağ varsa yönlendiricin ağı otomatik olarak temiz bir kanala taşır.
 4. 4
  Kablosuz şifrelemeni seç. Bunun adı Güvenlik Seçenekleri de olabilir. Burada, ağ trafiğini şifrelemek için hangi yöntemi kullanmak istediğini seçebilirsin. Çoğu yönlendirici için seçenekler WEP, WPA-PSK ve WPA2-PSK'dır.
  • WPA2 en güvenli şifreleme modudur ve tüm cihazların destekliyorsa onu kullanmalısın. Yalnızca eski cihazlar WPA2'yi desteklemez.
 5. 5
  Bir parola seç. Parola, bir cihaz ağına bağlandığında girdiğin şeydir. Güçlü bir parola, ağını istenmeyen davetsiz misafirlerden korumaya yardımcı olur. Ağının her zaman bir parolası olmalıdır.
 6. 6
  Ayarlarını uygula. SSID'ni, şifreleme türünü ve parolanı seçtikten sonra, kablosuz ağını başlatmak için Uygula veya Kaydet düğmesine tıkla. Yönlendiricin birkaç saniye bu ayarları işler, ardından kablosuz ağın kablosuz cihazların tarafından algılanabilir hâle gelir.[3]
  Reklam

Kısım 3
Kısım 3 / 4:
Port Yönlendirmek

 1. 1
  Port Yönlendirme menüsünü aç. Bu genellikle yönlendiricinin yapılandırma sayfasının Gelişmiş bölümünde bulunabilir.
 2. 2
  Yeni bir hizmet veya kural ekle. Özel bir hizmet eklemek için butona tıkla. Bu, bağlantı noktası yönlendirme bilgilerini girebileceğin bir form açar.
  • Ad / Hizmet Adı - Bu, port yönlendirme yaptığın programın adıdır. İsim sadece onu bir listede kolayca tanıman içindir.
  • Protokol - Seçeneklerin TCP, UDP ve TCP / UDP'dir. Hangisini seçmen gerektiğini görmek için port yönlendirme yaptığın programa bak.
  • Hâricî Başlangıç Port'u - Bu, açmak istediğin port'lar aralığında ilk port'tur.
  • Dahilî Bitiş Port'u - Bu, açmak istediğin port'lar aralığında son port'tur. Yalnızca bir port açıyorsan bu alana aynı port'u gir.
  • Dahilî port'lar için aynı port aralığını kullanan kutuyu işaretle veya Dahilî port alanları için aynı bilgileri doldur.
  • Dahilî IP adresi - Bu, port açmak istediğin bilgisayarın IP adresidir. Cihazın IP adresini bulmak için, PC için bu kılavuzu, Mac OS X için bu kılavuzu izle.
 3. 3
  Kuralı kaydet veya uygula. Yönlendiricin birkaç dakika bu değişiklikleri işler, ardından değişiklikler uygulanır. Programın artık belirttiğin bilgisayar için açık port'a erişebilir.
  Reklam

Kısım 4
Kısım 4 / 4:
İnternet Sitelerini Engellemek

 1. 1
  Siteleri Engelle menüsünü aç. Bu, yapılandırma menüsünün Güvenlik veya Ebeveyn Denetimleri bölümünde bulunabilir. Sitelere ağındaki herhangi bir cihazdan erişilmesini engelleyebilirsin veya onlara sadece belirli cihazların erişmesine izin de verebilirsin. Ayrıca, özellikle ev ödevi zamanı için veya işe odaklanman gerektiğinde yararlı olan engellemeler için bir program da ayarlayabilirsin.
 2. 2
  Engellenenler listesine bir site ekle. Seçeneklerin, kullandığın yönlendiriciye göre değişir. Bazı yönlendiriciler, anahtar kelimeleri ve belirli siteleri engellemene izin verir. Engellemek istediğin şeyi listeye ekle.
 3. 3
  Güvenilen bilgisayarların engellenen siteleri görüntülemesine izin ver. Güvenilen IP adreslerinin engellenen siteleri görüntülemesine izin vermek için bir kutuyu işaretleyebilirsin. Bu, çocukları için engelledikleri sitelere erişmek isteyen ebeveynler için yararlı olabilir.
  • Kutuyu işaretledikten sonra, engellemeleri atlamasını istediğin IP adreslerini ekle. Bu kılavuz sana IP adresini nasıl bulacağını anlatır.
 4. 4
  Engelleme programını ayarla. Bu, engelleme listesinden ayrı bir menüde olabilir. Engellemenin haftanın hangi günlerinde etkin olmasını istediğini ve uygulanacağı saati seçebilirsin. İşin bittiğinde Uygula butonuna tıkla.
  Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
Grand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl BulunurGrand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl Bulunur?
Herhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilirHerhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilir?
Numaranın Engellendiği Nasıl AnlaşılırNumaranın Engellendiği Nasıl Anlaşılır?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
Nasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi GörünülürNasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi Görünülür?
Word'de Boş Bir Sayfa Nasıl KaldırılırWord'de Boş Bir Sayfa Nasıl Kaldırılır?
iPhone'da Emoji Nasıl GüncelleniriPhone'da Emoji Nasıl Güncellenir?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
Smart TV'ye Uygulama Nasıl EklenirSmart TV'ye Uygulama Nasıl Eklenir?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
Instagram Gönderileri Belli Takipçilerden Nasıl GizlenirInstagram Gönderileri Belli Takipçilerden Nasıl Gizlenir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 19 kişi çalıştı. Bu makale 1.036 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 1.036 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam