Bir yönlendiriciyi modemine bağlamak, evinde İnternet'e birden fazla cihazdan erişmeni sağlar ve hacker’lara ve diğer üçüncü taraflara karşı fazladan güvenlik sunar. Bir yönlendirici ve modem, iki adet Ethernet kablosu, bir eş eksenli kablo ve cihazlarla birlikte gelen güç kabloları kullanılarak birbirine düzgünce bağlanabilir. Bu wikiHow makalesi sana, bir yönlendiriciyi bir modeme nasıl bağlayacağını öğretir.

Kısım 1
Kısım 1 / 3:
Yönlendiriciyi Modeme Bağlamak

 1. 1
  Doğru İnternet kablosunu duvardaki prize tak. Kablolu veya fiber optik İnternet kullanıyorsan duvarda bulunan, İnternet’e eriştiğin prize bir eş eksenli kablo takman gerekir. DSL modemin varsa duvardaki porta telefonun için bir telefon hattı bağlaman gerekir.
 2. 2
  İnternet kablosunun diğer ucunu modemine tak. Eş eksenli kablonun veya telefon hattının diğer ucunu, modemindeki uygun porta tak. Bu, modeminin İnternet sinyalini almasını sağlar.
 3. 3
  Modemin güç kablosunu modemine tak. Modemindeki AC adaptörü bul ve AC adaptörü modemine tak.
 4. 4
  Modemin güç kablosunu yakındaki bir prize tak. Modemin açılır.
 5. 5
  Modemini aç. Modemin hemen açılmazsa modemindeki güç düğmesini bul ve ona bas.
 6. 6
  Modemindeki "Ethernet" portuna bir Ethernet kablosu tak. Bu port, başka cihazları modemine bağlamak için kullanılır.
 7. 7
  Kablonun diğer ucunu yönlendiriciye tak. "WAN", "İnternet" veya benzer bir adı olan porta bağlamak için Ethernet kablosunun diğer ucunu kullan. Bu port genelde yönlendiricideki renkli dört "LAN" portunun yanındadır.
 8. 8
  Yönlendiricinin güç kablosunu modemine tak. Yönlendiricinin AC adaptör portunu bul ve AC adaptörü yönlendiriciye tak.
 9. 9
  Yönlendiricinin güç kablosunu yakın bir prize tak. Yönlendiricin muhtemelen kendi kendine açılır; tamamen açılması için birkaç dakika bekle.
 10. 10
  İkinci Ethernet kablosunu yönlendiriciye tak. Ethernet kablosunu "LAN" yazan portlardan birine tak.
 11. 11
  Ethernet kablosunu bilgisayarına tak. Dizüstü veya masaüstü bilgisayarında boş bir LAN portu bul ve Ethernet kablosunun diğer ucunu bilgisayarına tak.
 12. 12
  Modemindeki ve yönlendiricindeki ışıkların yandığını doğrula. Bu, cihazların birbirine doğru bir şekilde bağlandığını gösterir. Işıkların yanma şekli yönlendiricinin marka ve modeline göre değişir. Daha fazla bilgi için kullanma kılavuzuna veya üreticinin İnternet sayfasına bak. .[1]
 13. 13
  Bir İnternet tarayıcısı aç. İnternet’e doğru bir şekilde bağlandıysan bir İnternet tarayıcısı kullanarak İnternet’te gezinebiliyor olmalısın.
 14. 14
  Yönlendiricinin IP adresini adres çubuğuna yaz. Yönlendiricinin İnternet arayüzüne bağlanılır. Yönlendiricinin varsayılan IP adresi marka ve modeline göre değişir. Yönlendiricinin varsayılan IP adresini öğrenmek için kullanma kılavuzuna veya üreticinin İnternet sayfasına bak.
  • 192.168.0.1, 192.168.1.1 ve 10.0.0.1, sık kullanılan varsayılan IP adresleridir.
 15. 15
  Varsayılan kullanıcı adını ve parolayı gir. Varsayılan kullanıcı adını ve parolayı kullanarak yönlendiricine giriş yapman gerekir. Yönlendiricinin varsayılan kullanıcı adını ve parolasını öğrenme için kullanma kılavuzuna veya üreticinin İnternet sayfasına bak.
 16. 16
  Yönlendiricinin yazılımını güncelle. Yeni bir yönlendiriciye bağlanırken yönlendiricinin muhtemelen güncellenmesi gerekir. İnternet arayüzünde yönlendiriciyi güncelleme seçeneğini bul ve o butona tıkla. Yönlendiricinin güncellenme şekli marka ve modeline göre değişir.
  • Yönlendiricinin İnternet arayüzünü, port yönlendirmeyi ayarlamak ve İnternet sitelerini engellemek için de kullanabilirsin.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 3:
Kablosuz Ağ Yapılandırmak

 1. 1
  Bir İnternet tarayıcısı aç. İnternet’e doğru bir şekilde bağlandıysan bir İnternet tarayıcısıyla İnternet’te gezinebiliyor olmalısın.
 2. 2
  Yönlendiricinin IP adresini adres çubuğuna yaz. Yönlendiricinin İnternet arayüzüne bağlanılır. Yönlendiricinin varsayılan IP adresi marka ve modeline göre değişir. Yönlendiricinin varsayılan IP adresini öğrenmek için kullanma kılavuzuna veya üreticinin İnternet sayfasına bak.
  • 192.168.0.1, 192.168.1.1 ve 10.0.0.1, sık kullanılan varsayılan IP adresleridir.
 3. 3
  Varsayılan kullanıcı adını ve parolayı gir. Varsayılan kullanıcı adını ve parolayı kullanarak yönlendiricine giriş yapman gerekir. Yönlendiricinin varsayılan kullanıcı adını ve parolasını öğrenme için kullanma kılavuzuna veya üreticinin İnternet sayfasına bak.
  • "admin" ve "password", sık kullanılan kullanıcı adı ve parolalardır.
 4. 4
  Kablosuz ayarlarını bul. Her yönlendirici markasının ve modelinin İnternet arayüz tasarımı farklıdır. Yönlendiricinin kablosuz ayarlarını bul. Ayarlar; "Sistem", "Ayarlar", "Yapılandırma" veya benzer adlı bir menünün altında olabilir.
 5. 5
  Kablosuz ağına bir isim ver. Yönlendiricinin İnternet arayüzünde SSID ayarlarını bul. SSID alanına kablosuz ağın için bir isim yaz.
 6. 6
  Şifreleme anahtarı olarak "WPA/WPA2"yi seç. Bu, kablosuz parolalar için en güvenli şifreleme anahtarıdır.
 7. 7
  Bir kablosuz parolası yaz. Bunun adı "anahtar", "kablosuz anahtarı" veya "anahtar" olabilir. Bu, kablosuz ağına bağlanmak için başka cihazlarda gireceğin paroladır.
  • Güçlü bir parola en az 8 karakter içermeli ve harf ve sayılardan oluşmalı.
  • Misafirlere vermenin sorun olmayacağı bir parola kullandığından emin ol. Kişisel başka hesaplar için kullandığın bir parola kullanma.
 8. 8
  Sisteminde yaptığın değişiklikleri kaydet. Yönlendiricinde yaptığın değişiklikleri kaydetme seçeneğini bul. Bu, yönlendiricinin marka ve modeline göre değişir.
  Reklam

Kısım 3
Kısım 3 / 3:
Kurulumda Sorun Giderme Uygulamak

 1. 1
  Modemini 15 saniyeliğine prizden çıkar. Bir anda İnternet’e bağlanamaz olduysan modemini birkaç saniyeliğine prizden çıkarıp tekrar takmayı dene. Bu, modemin tamamen kapanmasını ve yeni, daha güçlü bir bağlantı kurmasını sağlar. 15 saniye sonra modemini tekrar bağla ve İnternet’e bağlanmadan önce en az iki dakika bekle. [2]
 2. 2
  Modemini de yönlendiricini de yeniden başlatmayı dene. İnternet’e bağlanmakta sorun yaşıyorsan tüm ağını kapatmayı ve her bir cihazı yeniden başlatmayı dene. Bu hem cihazları yenilemeye hem de daha güçlü ve dayanıklı bir İnternet bağlantısı kurulmasını sağlamaya yardımcı olabilir.
  • Bilgisayarını kapat ve modemini güç kaynağından çıkar.
  • Yönlendiricini güç kaynağından çıkar. Ardından Ethernet kablolarının ve eş eksenli kablonun cihazlarına güvenli bir şekilde bağlandığından emin ol.
  • Modemi güç kaynağına tekrar bağla. Ardından yönlendiriciyi güç kaynağına tekrar bağla.
  • İki dakika bekle, ardından bilgisayarını aç. Şimdi İnternet’e bağlanabiliyor olman gerekir.
 3. 3
  Ethernet kablolarını ve eş eksenli kabloları değiştirmeyi dene. Bu, İnternet’e bağlanamıyorsan arızalı ekipmandan kaynaklanan sorunları gidermeye yardımcı olur. Yıpranmış ve arızalı kablolar çoğu durumda İnternet’e erişimini engeller.
 4. 4
  Yaşadığın yerde kesinti olup olmadığına bak. Hizmetinde kesinti yaşarsan İnternet hizmet sağlayıcınla iletişime geç. Bazı durumlarda yerel bakım ve kesintiler nedeniyle geçici hizmet kesintileri oluşabilir.
 5. 5
  Modeminin yönlendiricinle uyumlu olup olmadığına bak. Bağlantı kuramıyorsan yönlendiricinin modemle uyumlu olup olmadığını anlamak için İnternet servis sağlayıcını kontrol et. Bazı modemler miadını doldurmuş olabilir veya İnternet servis sağlayıcın tarafından sağlanan yönlendiricilerle uyumlu olmayabilir.
 6. 6
  Modeminin özel bir yapılandırma gerektirip gerektirmediğini kontrol et. İnternet’e bağlanamıyorsan modeminin özel bir yapılandırma gerektirip gerektirmediğini öğrenmek için İnternet servis sağlayıcınla iletişime geç. Bazı kablolu modemlerin Ethernet portlarının, İnternet yönlendiricilerle düzgünce çalışabilmesi için yapılandırılması gerekir.[3]
  Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

 • Yönlendirici
 • Modem
 • 2 adet Ethernet kablosu
 • Eş eksenli kablo
 • Yönlendiricinin güç kablosu
 • Modemin güç kablosu

Bununla İlgili wikiHow'lar

Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
Grand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl BulunurGrand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl Bulunur?
Herhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilirHerhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilir?
Numaranın Engellendiği Nasıl AnlaşılırNumaranın Engellendiği Nasıl Anlaşılır?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
Nasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi GörünülürNasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi Görünülür?
Word'de Boş Bir Sayfa Nasıl KaldırılırWord'de Boş Bir Sayfa Nasıl Kaldırılır?
iPhone'da Emoji Nasıl GüncelleniriPhone'da Emoji Nasıl Güncellenir?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
Smart TV'ye Uygulama Nasıl EklenirSmart TV'ye Uygulama Nasıl Eklenir?
Instagram Gönderileri Belli Takipçilerden Nasıl GizlenirInstagram Gönderileri Belli Takipçilerden Nasıl Gizlenir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Travis Boylls
Ortak yazarlar :
Teknoloji Yazarı ve Editör
Bu makaledeki ortak yazarlar Travis Boylls. Travis Boylls, wikiHow’da Teknoloji Yazarı ve Editör’dür. Travis teknoloji makaleleri yazma, müşteri hizmetleri yazılımı sağlama ve grafik tasarım konularında deneyime sahiptir. Windows, macOS, Android, iOS ve Linux platformlarında uzmandır. Pikes Peak Toplum Fakültesi’nde grafik tasarım eğitimi almıştır. Bu makale 36.889 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 36.889 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam