Xanax'ın kaygı ve diğer rahatsızlıklar için kullanılabiliecek iyi bir ilaç olduğunu duymuş olabilirsin. Bu kadarı doğrudur. Bununla birlikte, çoğu doktor bu ilaç hemen reçete yazmaz çünkü bu, bazı problemleri birlikte getirir. Bu nedenle, esas olarak bir kaygı bozukluğun olduğunu göstererek, ilaca gerçekten ihtiyacın olduğuna doktorunu ikna etmen gerekecektir.

Kısım 1
Kısım 1 / 3:
Doktorunla veya Psikiyatristinle Konuşmak

 1. 1
  Kaygın hakkında her zaman gittiğin doktorunla konuş. Bazen kaygı aslında başka bir hastalığın belirtisi olabilir. Bu nedenle önce doktorun seni kontrol etmelidir. Örneğin, psikolojik belirtiler nörolojik bir sorunun belirtisi olabilir. Ayrıca aldığın bir ilacın sonucu da olabilir.[1]
 2. 2
  Belirtilerini iyice tanımla. Kaygının ne kadar yayılmış olduğu hakkında konuşmak seni utandırıyor olsa da doktorunun sorunun tam kapsamını bilmesi gerekir. Aslında, endişenin anın tadını çıkarmanı ya da bir geziye çıkmanı engellemesi gibi olumsuz düşüncelerin olduğu zamanlar ve bunların sonuçlarına ilişkin bir günlük tutman yararlı olabilir.[2]
 3. 3
  Bir psikiyatrist iste. Normalde gittiğin doktorun seni muayene ettiğinde, genellikle bir psikiyatristle görüşmeni tavsiye eder çünkü psikiyatristler psikiyatrik ilaçları reçete etme konusunda daha vasıflıdır. Bu nedenle, doktorun bir tavsiyede bulunmazsa bir psikiyatriste görünmeyi iste.[3]
 4. 4
  Belirtilerini psikiyatriste anlat. Normalde gittiğin doktorunda yaptığın gibi, belirtilerini ayrıntılı bir şekilde tanımlaman gerekecek. Ayrıca bunların hayatın üzerindeki etkileri hakkında da konuşabilmelisin.[4]
  • Belirtilerin hakkında özgürce konuşacak kadar rahat olmalısın. İlk başta göründüğün psikiyatrist uygun değilse başka birini bulmaktan korkma.[5]
 5. 5
  Reçete iste. Bu konuya dikkatlice yaklaşman gerekir çünkü doktor sadece bu ilacı almak için geldiğini düşünürse şüphelenebilir; belirtildiği gibi, Xanax sıklıkla istismar edilmektedir. Ancak, istediğin şeyi sormaktan zarar gelmez.
  • Örneğin, "Xanax ve benzeri diğer ilaçların kaygıya yardımcı olabileceğini duydum. Bu benim için bir seçenek olabilir mi?" diyebilirsin.
  • Bir doktorla konuşmaya asla bu soruyu sorarak başlama. Gerçekten ihtiyacın olduğunu belirtmene yardımcı olması için önce problemlerin hakkında konuş.
 6. 6
  Xanax'ı uykuya yardımcı bir ilaç olarak sor. Diğer bir seçenek de Xanax'ı kaygı ile ilgili olarak bir uykuya yardımcı ilaç olarak istemektir. Bazı insanlar uyumalarına yardımcı olmak için yatmadan önce çok küçük bir doz alır. Tekrar hatırlatmak gerekirse konuşmaya asla bir reçete talebiyle başlama. İlk olarak, kafanda dönüp duran düşünceler veya endişe nedeniyle uyumakta nasıl sorun yaşadığını açıkla, ardından Xanax'ın olası bir çözüm olup olmadığını sormaya geç.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 3:
Kaygı Belirtilerini Fark Etmek

 1. 1
  Kaygının nasıl hissettirebileceğini bil. Her şeyin ters gittiğini veya ters gitmek üzere olduğunu hissedebilirsin ve bunu durdurmak için hiçbir şey yapamazsın. Alternatif olarak, yaşamındaki durumlar hakkında panik hissedebilirsin.[6]
 2. 2
  Gerginlik veya güçsüzlük hislerine dikkat et. Herkes zaman zaman endişeli olsa da kalıcı ve yaygın olan endişe biraz daha ciddidir. Hayatında yarım yıl veya daha uzun süredir büyük bir endişen varsa bunun hakkında doktorunla konuşmalısın.
 3. 3
  Fiziksel belirtilere dikkat et. Kaygı sadece psikolojik yollarla ortaya çıkmaz; fiziksel belirtileri de fark edeceksin. Örneğin titreyebilir, terleyebilir veya çok hızlı nefes alabilirsin. Ayrıca hızlı bir kalp atışın olabilir. Ek olarak, kendini çok yorgun hissedebilirsin veya yapman gerekenlere odaklanamayabilirsin.
  • Ayrıca mide problemleri, baş dönmesi, baş ağrısı ve hatta göğüs ağrısı gibi belirtilerin olabilir.
 4. 4
  Hayatını ne kadar etkilediğine dikkat et. Çok az yan etkiyle arada bir gelen kaygı hissiyle üzülüyorsan bu muhtemelen bir kaygı bozukluğun olmadığı anlamına gelir. Bununla birlikte kaygın, düşüncelerini tüketerek veya bir şeyler yapmana engel olarak hayatını her gün etkiliyorsa bir kaygı bozukluğun olabilir.
 5. 5
  Kaygının farklı şekillerde ortaya çıkabileceğini anla. Sahip olduğun bozukluğun türüne bağlı olarak, endişen biraz farklı görünebilir. Ek olarak, onu neyin tetiklediği kişiden kişiye büyük ölçüde değişebilir veya hiç tetikleyici olmayabilir.
  • Genelleştirilmiş kaygı bozukluğu, şu anda kötü bir şey olmasa bile günlük yaşamın hakkında aşırı endişe duyabileceğin anlamına gelir.
  • Panik bozukluğu, aniden sadece birkaç dakika süren ancak çok daha uzun sürebilen korku veya endişe atakları geçirmendir.
  • Sosyal fobi, esasen utanma korkusudur. Bu utanç, utanç verici bir şey yapacağından korktuğun için seni belirli şeyleri yapmaktan veya gitmek isteyebileceğin yere gitmekten alıkoyabilir.
  • Odaklanmış fobiler, belirli bir şeyden veya birkaç şeyden korkmaktır; başka bir deyişle, fobine maruz kaldığında korku veya endişen olur.
  Reklam

Kısım 3
Kısım 3 / 3:
Xanax'ı Anlamak

 1. 1
  Ne olduğunu bil. Xanax bir tür yatıştırıcıdır.[9] Sırasıyla merkezi sinir sistemi depresanları altında gruplanan benzodiazepinler adı verilen bir ilaç sınıfına aittir.[10]
  • Xanax'daki aktif bileşen, merkezi sinir sistemini esasen yavaşlatan Alprazolam'dır, bu yüzden sakinleştirici olarak kabul edilir. Bunu beynindeki reseptörlere bağlanarak ve GABA üretimini uyararak yapar. GABA, bağlandığı nöronların aktivitesini azaltan doğal olarak oluşan bir nörotransmiterdir.
 2. 2
  Xanax'ın ne için reçete edildiğini anla. Çoğu zaman Xanax kaygı için reçete edilir. Ayrıca panik bozukluğu için reçete ettirmiş olabilirsin ancak sıklıkla rahatladığında panik atak geçirildiğinden bazen doktorlar bu durum nedeniyle reçete yazma konusunda isteksiz olabilirler.[11] Bazen, hafif bir doz ile uykuya yardımcı ilaç olarak kullanılır.[12]
  • Xanax panik atakları durdurabilir veya azaltabilir.
  • Xanax stresli bir sınav veya zor bir toplantı gibi bir krizi atlatmanı sağlayabilir. Doğru doz endişeni ortadan kaldırır, böylece doğru şekilde odaklanabilirsin.
  • Nedeni değil belirtileri tedavi eder. Xanax, kaygı bozukluğunun tedavisi değildir. Uzun vadede hangi tedavilerin sana yardımcı olabileceği konusunda doktorunla konuş.
 3. 3
  Doktorunun neden Xanax reçete etmeye isteksiz olabileceğini bil. Xanax zamanla bağımlılık yapabilir.[13] Bu nedenle, bu ilaç kötüye kullanılabilir ve birçok aşırı doz vakasında bir faktör olmuştur.[14]
  Reklam

Uyarılar

 • Xanax’ı bir kerede bırakmak iyi bir fikir değildir. Bu ilacı bir doktor gözetiminde bırakmalısın. Bunu yapmazsan titreme, terleme, sinirlilik ve hatta nöbetler gibi yoksunluk belirtileriyle karşılaşabilirsin.[15]
 • Xanax, kaygıyı geçici olarak azaltabilir ve panik atakları durdurabilir, böylece kısa vadede endişenden kurtulmana olanak tanır, böylece bir durumla stresi engellemeden başa çıkabilirsin. Bir kaygı bozukluğunu iyileştirmez. Daha sağlıklı ve mutlu bir yaşam sürmek için rahatsızlığın için terapi ve/veya uzun süreli ilaç ara.
 • Tedavi dışında herhangi bir nedenle doktorunu sana Xanax reçete etmeye ikna ETME. Kendinin veya tanıdığın birinin Xanax bağımlısı olabileceğini ve doktorunu veya terapistini reçete yazması için yönlendirdiğini düşünüyorsan bir bağımlılık yardım hattını ara veya hemen başka yardım yolları bul.
 • Alprazolam alırken alkol veya diğer CNS depresanları kullanma çünkü Alprazolam'ın kendisi bir CNS depresanıdır ve daha fazla CNS depresanının eş zamanlı kullanımı; taşikardi, aritmi, kas zayıflığı, koma, akut kan zehirlenmesi ve karaciğer yetmezliği gibi yan etkilere yol açan etkilerini artırır. Bunlar genellikle ölümle sonuçlanan çok ciddi komplikasyonlardır.
 • Alprazolam alırken greyfurt yeme veya greyfurt suyu içme. Bu, sistemine giren aktif bileşen miktarını artırabilir ve ortadan kaldırılmasını yavaşlatabilir.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Mastürbasyon Bağımlılığı Nasıl BırakılırMastürbasyon Bağımlılığı Nasıl Bırakılır?
Bir Haftada 5 Kilo Nasıl VerilirBir Haftada 5 Kilo Nasıl Verilir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Sigara Nasıl İçilir?
Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Ayak Parmağının Kırıldığı Nasıl Anlaşılır?
Penisteki Mantar Enfeksiyonu Nasıl Tedavi EdilirPenisteki Mantar Enfeksiyonu Nasıl Tedavi Edilir?
Regl Olduktan Sonra Gusül Abdesti Nasıl AlınırRegl Olduktan Sonra Gusül Abdesti Nasıl Alınır?
Uyuyor Numarası Nasıl YapılırUyuyor Numarası Nasıl Yapılır?
Yorgun Değilken Nasıl Uyunur?
Regl Dönemi Nasıl Erken BitirilirRegl Dönemi Nasıl Erken Bitirilir?
Uyuşturucu Testinden Kısa Sürede Nasıl GeçilirUyuşturucu Testinden Kısa Sürede Nasıl Geçilir?
Bel Nasıl ÖlçülürBel Nasıl Ölçülür?
Bir Kişinin Kokain Kullandığı Nasıl AnlaşılırBir Kişinin Kokain Kullandığı Nasıl Anlaşılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Kirsten Thompson, MD
Ortak yazarlar :
Board Onaylı Psikiyatrist
Bu makaledeki ortak yazarlar Kirsten Thompson, MD. Dr. Kirsten Thompson, board onaylı psikiyatrist, UCLA'da klinik eğitmen ve Remedy Psychiatry'nin kurucusudur. Majör depresif bozukluk, anksiyete, DEHB, bipolar bozukluk, OKB, TSSB ve doğum sonrası depresyon gibi zihinsel sağlık sorunları olan hastalara yardım etme konusunda uzmanlaşmıştır. Dr. Thompson, Cornell Üniversitesi Endüstri Mühendisliği'nden Yöneylem Araştırmaları alanında lisans derecesini ve New York Eyalet Üniversitesi, Downstate Tıp Fakültesi'nden tıp doktoru unvanını almıştır. Bu makale 9.206 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Sağlık
Bu sayfaya 9.206 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam