Xanax'ın kaygı ve diğer rahatsızlıklar için iyi bir ilaç olduğunu duymuş olabilirsin. Bu kadarı doğrudur. Bununla birlikte, çoğu doktor bu ilaç için reçeteleri hemen vermez çünkü bazı problemlerle birlikte gelir. Bu nedenle, esas olarak bir kaygı bozukluğun olduğunu göstererek, ilaca gerçekten ihtiyacın olduğuna doktorunu ikna etmen gerekecektir.

Kısım 1 / 3:
Doktorunla veya Psikiyatristinle Konuşmak

 1. 1
  Kaygın hakkında her zaman gittiğin doktorunla konuş. Bazen kaygı aslında başka bir hastalığın belirtisi olabilir. Bu nedenle önce doktorun seni kontrol etmelidir. Örneğin, psikolojik belirtiler nörolojik bir sorunun belirtisi olabilir. Ayrıca aldığın bir ilacın sonucu da olabilirler.[1]
 2. 2
  Belirtilerini iyice tanımla. Kaygının ne kadar yayılmış olduğu hakkında konuşmak seni utandırıyor olsa da doktorunun sorunun tam kapsamını bilmesi gerekir. Aslında, olumsuz düşüncelerin olduğunda ve anın tadını çıkarmanı ya da bir geziye çıkmanı engelleyen sonuçlara ilişkin bir günlük tutman yararlı olabilir.[2]
 3. 3
  Bir psikiyatrist iste. Normalde gittiğin doktorun seni muayene ettiğinde, genellikle bir psikiyatristle görüşmeni tavsiye eder çünkü psikiyatristler psikiyatrik ilaçları reçete etme konusunda daha vasıflıdır. Bu nedenle, doktorun bir tavsiyede bulunmazsa bir psikiyatriste görünmeyi iste.[3]
 4. 4
  Belirtilerini psikiyatriste anlat. Normalde gittiğinde doktorunda yaptığın gibi, belirtilerini ayrıntılı bir şekilde tanımlaman gerekecek. Ayrıca hayatın üzerindeki etkileri hakkında da konuşabilmelisin.[4]
  • Semptomların hakkında özgürce konuşacak kadar rahat olmalısın. İlk başta göründüğün psikiyatrist uygun değilse başka birini bulmaktan korkma.[5]
 5. 5
  Reçete iste. Bu konuya dikkatlice yaklaşman gerekir çünkü doktor sadece bu ilacı almak için geldiğini düşünürse şüphelenebilir; belirtildiği gibi, Xanax sıklıkla istismar edilmektedir. Ancak, istediğin şeyi sormaktan zarar gelmez.
  • Örneğin, "Xanax ve benzeri diğer ilaçların kaygıya yardımcı olabileceğini duydum. Bu benim için bir seçenek olabilir mi?" diyebilirsin.
  • Bu soruyu asla herhangi bir doktora sorma. Gerçekten ihtiyacın olduğunu belirlemene yardımcı olması için önce problemlerin hakkında konuş.
 6. 6
  Xanax'ı uykuya yardımcı bir ilaç olarak sor. Diğer bir seçenek de Xanax'ı kaygı ile ilgili olarak bir uykuya yardımcı ilaç olarak istemektir. Bazı insanlar uyumalarına yardımcı olmak için yatmadan önce çok küçük bir doz alırlar. Asla reçete talebinde bulunma. İlk olarak, kafanda dönüp duran düşünceler veya endişe nedeniyle uyumakta nasıl sorun yaşadığını açıkla, ardından Xanax'ın olası bir çözüm olup olmadığını sormaya devam et.
  Reklam

Kısım 2 / 3:
Kaygı Belirtilerini Fark Etmek

 1. 1
  Kaygının nasıl hissedilebileceğini bil. Her şeyin ters gittiğini veya ters gitmek üzere olduğunu hissedebilirsin ve bunu durdurmak için hiçbir şey yapamazsın. Alternatif olarak, yaşamındaki durumlar hakkında panik hissedebilirsin.[6]
  • Bazı insanlar her zaman gergin olduklarını veya hayattaki her şeyin korkunç bir şeye yol açabileceğini düşünüyor.[7]
  • Bazı insanlar, ani bir korku başlangıcı olan ve bunaltıcı hissettirebilen panik atak geçirir.[8]
 2. 2
  Gerginlik veya güçsüzlük hislerine dikkat et. Herkes zaman zaman endişeli olsa da kalıcı ve yaygın olan endişe biraz daha ciddidir. Hayatında yarım yıl veya daha uzun süredir büyük bir endişen varsa bunun hakkında doktorunla konuşmalısın.
 3. 3
  Fiziksel tezahürlere dikkat et. Kaygı sadece psikolojik yollarla ortaya çıkmaz; fiziksel belirtileri de fark edeceksin. Örneğin çok hızlı titreyebilir, terleyebilir veya nefes alabilirsin. Ayrıca hızlı bir kalp atışın olabilir. Ek olarak, kendini çok yorgun hissedebilirsin veya yapman gerekenlere odaklanamayabilirsin.
  • Ayrıca mide problemleri, baş dönmesi, baş ağrısı ve hatta göğüs ağrısı gibi belirtilerin olabilir.
 4. 4
  Hayatını ne kadar etkilediğine dikkat et. Çok az yan etkiyle arada bir gelen kaygı hissinden üzülüyorsan bu muhtemelen bir kaygı bozukluğun olmadığı anlamına gelir. Bununla birlikte, kaygın, düşüncelerini tüketerek veya bir şeyler yapmana engel olarak hayatını her gün etkiliyorsa bir kaygı bozukluğun olabilir.
 5. 5
  Kaygının farklı şekillerde ortaya çıkabileceğini anla. Sahip olduğun bozukluğun türüne bağlı olarak, endişen biraz farklı görünebilir. Ek olarak, onu neyin tetiklediği kişiden kişiye büyük ölçüde değişebilir veya hiç tetikleyici olmayabilir.
  • Genelleştirilmiş kaygı bozukluğu, şu anda kötü bir şey olmasa bile günlük yaşamın hakkında aşırı endişe duyabileceğin anlamına gelir.
  • Panik bozukluğu, aniden sadece birkaç dakika süren ancak çok daha uzun sürebilen korku veya endişe atakları geçirmendir.
  • Sosyal fobi, esasen utanma korkusudur. Bu utanç, utanç verici bir şey yapacağından korktuğun için seni belirli şeyleri yapmaktan veya gitmek isteyebileceğin yere gitmekten alıkoyabilir.
  • Odaklanmış fobiler, belirli bir şeyden veya birkaç şeyden korkmaktır; başka bir deyişle, fobine maruz kaldığında korku veya endişen olur.
  Reklam

Kısım 3 / 3:
Xanax'ı Anlamak

 1. 1
  Ne olduğunu bil. Xanax bir tür yatıştırıcıdır.[9] Sırasıyla merkezi sinir sistemi depresanları altında gruplanan benzodiazepinler adı verilen bir ilaç sınıfına aittir.[10]
  • Xanax'daki aktif bileşen, merkezi sinir sistemini esasen yavaşlatan Alprazolam'dır, bu yüzden sakinleştirici olarak kabul edilir. Bunu beynindeki reseptörlere bağlanarak ve GABA üretimini uyararak yapar. GABA, bağlandığı nöronların aktivitesini azaltan doğal olarak oluşan bir nörotransmiterdir.
 2. 2
  Xanax'ın ne için reçete edildiğini anla. Çoğu zaman Xanax kaygı için reçete edilir. Ayrıca panik bozukluğu için reçete ettirmiş olabilirsin ancak bazen doktorlar rahatladığında panik atak geçirdiğin için bu durum nedeniyle reçete yazma konusunda isteksiz olabilirler.[11] Bazen, hafif dozda uyku yardımcı ilaç olarak kullanılır.[12]
  • Xanax panik atakları durdurabilir veya azaltabilir.
  • Xanax seni stresli bir sınav veya zor bir toplantı gibi bir krizden geçirebilir. Doğru dozaj, endişeni ortadan kaldırır, böylece doğru şekilde odaklanabilirsin.
  • Nedeni değil belirtileri tedavi eder. Xanax, kaygı bozukluğunun tedavisi değildir. Uzun vadede hangi tedavilerin sana yardımcı olabileceği konusunda doktorunla konuş.
 3. 3
  Doktorunun neden Xanax reçete etmeye isteksiz olabileceğini bil. Xanax zamanla bağımlılık yapabilir.[13] Bu nedenle, bu ilaç kötüye kullanılabilir ve birçok aşırı doz vakasında bir faktör olmuştur.[14]
  Reklam

Uyarılar

 • Xanax’ı bir kerede bırakmak iyi bir fikir değildir. Bir doktor gözetiminde bu ilacı bırakmalısın. Bunu yapmazsan titreme, terleme, sinirlilik ve hatta nöbetler gibi yoksunluk belirtileriyle karşılaşabilirsin.[15]
 • Xanax, kaygıyı geçici olarak azaltabilir ve panik atakları durdurabilir, böylece kısa vadede endişenden kurtulmana olanak tanır, böylece bir durumla stresi engellemeden başa çıkabilirsin. Bir kaygı bozukluğunu iyileştirmez. Daha sağlıklı ve mutlu bir yaşam sürmek için rahatsızlığın için terapi ve/veya uzun süreli ilaç ara.
 • Tedavi dışında herhangi bir nedenle doktorunu sana Xanax reçete etmeye ikna ETME. Kendinin veya tanıdığın birinin Xanax bağımlısı olabileceğini düşünüyorsan ve doktorunu veya terapistini reçete yazması için yönlendiriyorsan bir bağımlılık yardım hattını ara veya hemen başka yardım yolları bul.
 • Alprazolam alırken alkol veya diğer CNS depresanları kullanma çünkü Alprazolam'ın kendisi bir CNS depresanıdır ve daha fazla CNS depresanının eşzamanlı kullanımı; taşikardi, aritmi, kas zayıflığı, koma, akut kan zehirlenmesi ve karaciğer yetmezliği gibi yan etkilere yol açan etkilerini artırır. Bunlar genellikle ölümle sonuçlanan çok ciddi komplikasyonlardır.
 • Alprazolam alırken greyfurt yeme veya greyfurt suyu içme. Bu, sistemine giren aktif bileşen miktarını artırabilir ve ortadan kaldırılmasını yavaşlatabilir.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

wikiHow

Sol Koldaki Ağrının Kalpten Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

wikiHow

Bitkisel Yöntemlerle Penis Nasıl Büyütülür?

wikiHow

Yüzden Nasıl Kilo Verilir?

wikiHow

2 Hafta İçinde Göbek Yağı Nasıl Eritilir?

wikiHow

Penisteki Mantar Enfeksiyonu Nasıl Tedavi Edilir?

wikiHow

Mastürbasyon Bağımlılığı Nasıl Bırakılır?

wikiHow

Vajinadaki Koku Hızlıca Nasıl Giderilir?

wikiHow

Vajinal Enfeksiyonlar İlaçsız Nasıl Tedavi Edilir?

wikiHow

Regl Dönemi Nasıl Erken Bitirilir?

wikiHow

Kasık Mantarı Nasıl Tedavi Edilir?

wikiHow

Test Kullanmadan Hamile Olduğun Nasıl Anlaşılır?

wikiHow

İdrar Yolu Enfeksiyonu Nasıl Geçer?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 36 kişi çalıştı.
Kategoriler: Sağlık
Bu sayfaya 247 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam