Bu wikiHow makalesi, Windows’ta ya da Mac’te bir XPS dosyasını nasıl açacağını öğretir. XPS dosyaları, daha popüler PDF dosya formatına karşılık olarak Windows’un verdiği yanıttır. Windows kullanan bilgisayarlarda XPS dosyalarını açabilen yerleşik bir program yer alsa da Mac kullanıcılarının XPS dosyalarını görüntüleyebilmesi için, bu dosyaları PDF formatına dönüştürmesi gerekiyor.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 2:
Windows’ta

 1. 1
  XPS Görüntüleyicisi’ni gerekiyorsa bilgisayara ekle. XPS Görüntüleyicisi, Windows 10 kullanan bilgisayarlarda önceden kuruludur, ancak geçmişte bilgisayarın isteğe bağlı özelliklerini kaldırdıysan bu programı yeniden yüklemen gerekecek:
 2. 2
  XPS belgesini bul. Açmak istediğin XPS belgesinin yer aldığı konuma git.
 3. 3
  XPS belgesinin üzerine çift tıkla. Böyle yaptığında XPS belgesinin bilgisayardaki XPS Görüntüleyicisi uygulamasında açılma işlemi başlayacaktır.
 4. 4
  Belgenin açılmasını bekle. Açılma işlemi, belgenin boyutuna bağlı olarak birkaç saniye sürebilir. Yükleme tamamlandığında belge, XPS Görüntüleyicisi penceresinde görüntülenecektir.
 5. 5
  XPS Görüntüleyicisi uygulamasını direkt olarak aç. XPS belgelerini görüntülemek için kullandığın programı açmak istiyorsan aşağıdaki adımları uygula:
 6. 6
  Dosya seçeneğine tıkla. Bu seçenek, XPS Görüntüleyicisi penceresinin üst kısmındadır. Dosya seçeneğine tıkladığında bir açılır menü ortaya çıkacaktır.
 7. 7
  seçeneğine tıkla. Açılır menünün üst kısmındaki ilk seçenektir. Bu seçenek, açmak istediğin XPS dosyasını seçmen için yeni bir dosya gezgini penceresi açacaktır.
 8. 8
  XPS dosyasını seç ve seçeneğine tıkla. XPS dosyasının konumunu, dosya gezgini penceresinin sol tarafındaki bölümden seç (örneğin *Belgeler* ya da *İndirilenler*) ve sonra da seçmek için XPS dosyasının üzerine tıkla. Sonra dosya gezgini penceresinin sağ alt köşesindeki düğmesine tıkla. Böyle yaptığında XPS Görüntüleyicisi uygulamasında XPS dosyası açılacaktır.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 2:
Mac’te

 1. 1
  XPS to PDF adlı web sitesine git. Bilgisayarının internet tarayıcısını kullanarak https://xpstopdf.com/tr/ adresine git. Yazılım satın almadan Mac’te XPS dosyaları açılmıyor, ancak XPS dosyalarını PDF dosyalarına dönüştürebilir ve böylece bu PDF dosyalarını Mac’teki varsayılan PDF görüntüleyicisi ile açabilirsin.
  • XPS dosyalarının sunum açısından PDF dosyalarından farkı yoktur.
 2. 2
  UPLOAD FILES (Dosya Yükle) düğmesine tıkla. Sayfanın ortasındaki deniz mavisi düğmedir. Bir Finder (Bulucu) penceresi açılacaktır.
 3. 3
  XPS dosyasını seç. Açmak istediğin XPS dosyasının konumuna git, sonra dosyayı seçmek için bir kez üzerine tıkla.
 4. 4
  Seç düğmesine tıkla. Bu mavi düğme, pencerenin sağ alt köşesindedir. Üzerine tıkladığında XPS dosyası, XPS to PDF web sitesine yüklenecektir.
  • Bu adımda seçeneğine de tıklayabilirsin.
 5. 5
  DOWNLOAD (İndir) düğmesine tıkla. Bu sarı düğme, dönüştürme işlemi tamamlandıktan sonra, sayfanın ortasında, XPS belgesinin isminin altında belirecektir. Dönüştürülmüş PDF dosyası bu düğmeye tıkladığında indirilecektir.
  • PDF dosyası indirilmeden önce, indirmeyi onaylaman ya da dosya için bir kaydetme konumu seçmen istenebilir.
 6. 6
  İndirilen PDF dosyasının üzerine çift tıkla. Böyle yaptığında Mac’teki varsayılan PDF görüntüleyicisinde (bu görüntüleyici genelde Önizleme uygulamasıdır) dosya açılacaktır.
  Reklam

İpuçları

 • Cisdem Document Reader gibi XPS dosyalarını Mac’te dönüştürmeye gerek duymadan açabilen ücretli programlar bulunmaktadır.
Reklam

Uyarılar

 • XPS Görüntüleyicisi’ni, Windows Vista’dan daha eski bir Windows sürümünde kullanamazsın.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
iPhone'da Emoji Nasıl GüncelleniriPhone'da Emoji Nasıl Güncellenir?
Nasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi GörünülürNasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi Görünülür?
Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
Grand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl BulunurGrand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl Bulunur?
Word'de Boş Bir Sayfa Nasıl KaldırılırWord'de Boş Bir Sayfa Nasıl Kaldırılır?
Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)?
Hoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl AtılırHoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl Atılır?
Birinin WhatsApp'ta Çevrim İçi Olduğu Nasıl AnlaşılırBirinin WhatsApp'ta Çevrim İçi Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Nicole Levine, MFA
Ortak yazarlar :
Teknoloji Yazarı ve Editör
Bu makaledeki ortak yazarlar Nicole Levine, MFA. Nicole Levine, wikiHow’da Teknoloji Yazarı ve Editör’dür. Teknik dokümantasyon oluşturma ve önde gelen internet sitesi barındırma ve yazılım şirketlerindeki destek ekiplerini yönetme alanlarında 20 yıldan fazla deneyime sahiptir. Nicole ayrıca Portland Eyalet Üniversitesi’nden Yaratıcı Yazarlık alanında Güzel Sanatlar Yüksek Lisans derecesine sahiptir ve farklı kurumlarda kompozisyon, bilim kurgu yazarlığı ve ev yapımı dergi (zin) hazırlama dersleri vermektedir. Bu makale 7.571 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 7.571 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam