XML Dosyaları Nasıl Görüntülenir?

Ortak yazar: wikiHow Kadrosu

Bu wikiHow makalesi, bir XML dosyasına ait kodun nasıl görüntüleneceğini öğretmektedir. Bu işlemi herhangi bir bilgisayarda dahili metin düzenleyicisini, bir tarayıcıyı ya da bir çevrimiçi XML görüntüleyicisini kullanarak gerçekleştirebilirsin.

Yöntem 1 / 3:
Bir Metin Düzenleyicisi Kullanmak

 1. 1
  XML dosyasını bul. XML dosyasını bir metin düzenleyicisinde açmak için, bilgisayarındaki "Birlikte aç" seçeneğini kullanabilirsin. Metin düzenleyicisinde XML dosyasına ait kodu düz metin olarak görebilirsin.
 2. 2
  XML dosyasına sağ tıkla. Sağ tıkladığında bir açılır menü ortaya çıkacaktır.
  • Mac’te ise önce XML dosyasına tıkla, sonra ekranın sol üst köşesindeki Dosya seçeneğine tıkla.
 3. 3

  Birlikte aç seçeneğine tıkla. Bu seçenek açılır menünün orta bölümünde yer almaktadır. Bir menü ortaya çıkacaktır.

  • Mac’te Birlikte aç seçeneğini Dosya adlı açılır menüde bulabilirsin.
  • Windows’ta Birlikte aç seçeneğini görmüyorsan XML dosyasını seçmek için bir kez tıkla, daha sonra da dosyaya sağ tıkla.
 4. 4
  Bilgisayarın metin düzenleyicisini seç. Windows’ta Not Defteri programına tıkla, ya da Mac’te TextEdit programına tıkla. Bu işlemden sonra metin düzenleyicisinde XML dosyasına ait kod açılacaktır.
 5. 5
  XML dosyasına ait kodu gözden geçir. XML dosyasının asıl biçimi (eğer mevcutsa) bir metin düzenleyicisinde açıldığı için görüntülenmeyecektir, ancak yine de XML dosyasını oluşturmak için kullanılan kodu görebilirsin.
  Reklam

Yöntem 2 / 3:
Bir Tarayıcı Kullanmak

 1. 1
  Tercih ettiğin tarayıcıyı aç. Microsoft Edge dışında popüler web tarayıcılarının çoğu XML dosyalarının kodunu görüntüleyebilmektedir:
  • Google Chrome
  • Firefox
  • Safari
 2. 2
  Yeni bir sekme aç. Yeni sekme açmak için, pencerenin üstünde genellikle açık son sekmenin sağında yer alan "Yeni Sekme" düğmesine tıklaman yeterli olacaktır.
  • Çoğu web tarayıcısında yeni bir sekme açmak için, Ctrl+T (Windows) ya da Command+T (Mac) tuşlarına da basabilirsin.
 3. 3
  XML dosyasını tarayıcına sürükle. XML dosyasının bulunduğu yeri aç, sonra dosyaya tıklayıp tarayıcının penceresine sürükle ve dosyayı pencerenin içine bırak.
 4. 4
  Sonuçları gözden geçir. XML dosyasını sürükleyip tarayıcının içine bıraktığında, tarayıcı XML dosyasına ait kodu bir "ağaç" düzeninde görüntüleyecektir.
  • Kodu küçültmek ya da büyütmek için, XML kodunda bir ana etiketin sol tarafında + ya da - (veya Chrome kullanıyorsan üçgen) simgelerine tıklayabilirsin.
  Reklam

Yöntem 3 / 3:
Bir XML Görüntüleyicisi Kullanmak

 1. 1
  XML Viewer’ın web sitesini aç. Bilgisayarındaki web tarayıcısından http://www.xmlviewer.org/ adresine git. Bu görüntüleyiciye bir XML dosyası yükleyerek kodu farklı görüntüleme biçimlerinde görebilirsin.
 2. 2

  Browse (Göz at) düğmesine tıkla. Bu düğmeyi pencerenin üst kısımlarında bulabilirsin. Düğmeye tıkladığında bir Dosya Gezgini (Windows) ya da Finder (Bulucu) (Mac) penceresi açılacaktır.

 3. 3
  XML dosyasını seç. XML dosyasının bulunduğu konuma git ve dosyayı seçmek için üzerine bir kez tıkla.
 4. 4

  seçeneğine tıkla. Bu seçenek pencerenin sağ alt köşesinde yer almaktadır. Seçtiğin XML dosyası bu düğmeye tıkladığında görüntüleyiciye yüklenecek ve dosyaya ait kod sayfanın sol tarafında görüntülenecektir.

 5. 5

  Format (Biçim) düğmesine tıkla. Bu düğme pencerenin ortasında yer almaktadır. Bu düğmeye tıkladığında XML dosyasındaki metin, ekranın sağ tarafındaki "Result" (Sonuç) penceresinde renkli kod olarak görüntülenecektir.

  • XML kodunun aynı (siyah olmayan) renkteki bölümleri birbirleriyle karşılıklı ilişki içindedir. Örneğin yeşil metin, etiketleri ifade eder.
 6. 6
  Dosyanın "Ağaç" görünümünü kullan. Sayfanın ortasında yer alan yeşil Tree (Ağaç) düğmesine bastığında, "Result" (Sonuç) penceresindeki görüntüleme biçimi değişecek ve kod daha rahat okunacaktır.
  • "Tree View Result" (Ağaç Görünümü Sonucu) penceresindeki başlıklara tıklayarak onları küçültebilir ya da büyütebilirsin.
  Reklam

İpuçları

 • Windows kullanan bir bilgisayarda bir XML dosyasına ait bilgiyi renkli kod biçiminde görüntülemek istersen Notepad++ programını da kullanabilirsin.

Reklam

Uyarılar

 • XML dosyaları çoğunlukla belirli bir biçimlendirmeye sahip değildir ve bu yüzden düzgün bir sayfa yerine karmakarışık bir programlama dili ile karşılaşabilirsin.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Bu wikiHow makalesi hakkında

Ortak Yazar:
wikiHow Editör Ekibi
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.
Bu sayfaya 1.404 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam