Bir veri listesini veya tablosunu Word'den Excel'e taşıman gerekiyorsa her bir bilgiyi teker teker kopyalayıp elektronik tabloda ona karşılık gelen hücreye yapıştırmana gerek yok. Önce Word belgesini doğru şekilde biçimlendirerek belgenin tamamını yalnızca birkaç tıklamayla Excel'e kolayca aktarabilirsin.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 2:
Listeyi Dönüştürmek

 1. 1
  Belgenin nasıl dönüştürüleceğini anla. Bir belgeyi Excel'e aktarırken Excel elektronik tablosundaki her hücreye hangi verilerin gireceğini belirlemek için belirli karakterler kullanılır. İçe aktarmadan önce birkaç biçimlendirme yaparak elektronik tablonun son hâlinin nasıl göründüğünü kontrol edebilir ve yapman gereken manuel biçimlendirme adımlarını en aza indirebilirsin. Bu, özellikle büyük bir listeyi Word belgesinden Excel'e aktarıyorsan işine yarayacaktır.
  • Bu yöntem, her biri aynı şekilde biçimlendirilmiş (adres, telefon numarası, e-posta adresi listeleri vb.) birden çok girdinin olduğu listelerde en iyi sonucu verir.
 2. 2
  Herhangi bir biçimlendirme hatası olup olmadığını kontrol etmek için belgeyi tara. Dönüştürme işlemine başlamadan önce her bir girdinin aynı şekilde biçimlendirildiğinden emin olmalısın. Yani noktalama hatalarını düzeltmelisin veya geri kalanıyla eşleşmeyen girdileri yeniden düzenlemelisin. Bu sayede veri aktarımı düzgün bir şekilde yapılabilecek.
 3. 3
  Word belgesindeki biçimlendirme karakterlerini görüntüle. Normalde gizli olan biçimlendirme karakterlerini görüntülemek, girdileri en iyi nasıl bölebileceğin konusunda yardımcı olacaktır. Giriş sekmesindeki "Paragraf İşaretlerini Göster/Gizle" butonuna tıklayarak veya Ctrl+ Shift+* tuşlarına basarak bunları görüntüleyebilirsin.
  • Listelerin çoğunda ya her satırın sonunda bir paragraf işareti ya da satırın sonunda ve girdiler arasındaki boş satırda birer paragraf işareti bulunur. Bu işaretleri, Excel'de hücreler arasında ayrım yapmak için kullanılan karakterleri eklemek için kullanacaksın.
 4. 4
  Fazla boşluktan kurtulmak için her girdi arasındaki paragraf işaretlerini değiştir. Excel'de satırların belirlenmesi için girdiler arasında boşluk kullanılır ama biçimlendirme işlemine yardımcı olması için şimdilik boşluktan kurtulman gerekecek. Merak etme, bu boşluğu birazdan geri ekleyeceksin. Bu, girdinin sonunda ve girdiler arasındaki boşlukta bir paragraf işareti (bir satırda iki) olduğunda en iyi işe yarar.
  • Bul ve Değiştir penceresini açmak için Ctrl+H tuşlarına bas.
  • Bul alanına ^p^p yaz. Bu, bir satırdaki iki paragraf işareti için kullanılan koddur. Her girdi tek bir satırsa ve bunlar arasında boş satır yoksa bunun yerine tek bir ^p kullan.
  • Değiştir alanına ayırıcı bir karakter gir. Bunun ~ gibi belgenin herhangi bir yerinde görünen bir karakter olmadığından emin ol.
  • Tümünü Değiştir butonuna tıkla. Girdilerin birbirleriyle birleşebileceğini fark edebilirsin. Fakat bu durum, ayırıcı karakter doğru yerde olduğu sürece (her girdi arasında) şu anda bir sorun değil.
 5. 5
  Her girdiyi ayrı alanlara ayır. Artık girdiler sonraki satırlarda görünecek şekilde ayrıldığına göre her bir alanda hangi verilerin görüneceğini tanımlayabilirsin. Örneğin her girdinin ilk satırında bir ad, ikinci satırında bir sokak adresi ve üçüncü satırında bir ülke ve posta kodu varsa
  • Bul ve Değiştir penceresini açmak için Ctrl+H tuşlarına bas.
  • Bul alanındaki ^p işaretlerinden birini kaldır.
  • Değiştir alanındaki karakteri virgül , olacak şekilde değiştir.
  • Tümünü Değiştir butonuna tıkla. Böylece kalan paragraf sembolleri, her satırı bir alana ayıran virgül ayırıcıyla değiştirilir.
 6. 6
  Biçimlendirme işlemini bitirmek için ayırıcı karakteri değiştir. Yukarıda iki kere geçen Bul ve Değiştir adımını tamamladığında listen artık bir liste gibi görünmeyecek. Her şey, her veri parçası arasında virgül bulunacak şekilde aynı satırda olacak. Bu son Bul ve Değiştir adımı ile alanları tanımlayan virgüller yerinde dururken veriler bir listeye dönüştürülür.
  • Bul ve Değiştir penceresini açmak için Ctrl+H tuşlarına bas.
  • ~ veya ilk başta seçtiğin karakteri Bul alanına gir.
  • Değiştir alanına ^p yaz.
  • Tümünü Değiştir butonuna tıkla. Böylece girdiler virgülle ayrılmış şekilde tek tek gruplara ayrılır.
 7. 7
  Dosyayı düz metin dosyası olarak kaydet. Biçimlendirme tamamlandığına göre artık belgeyi bir metin dosyası olarak kaydedebilirsin. Bu sayede Excel, verilerin doğru alanlara girilmesi için verileri okuyup ayrıştırabilir.
  • Dosya sekmesini tıkla ve "Farklı Kaydet" seçeneğini seç.
  • "Kayıt türü" açılır menüsünü tıklayıp "Düz Metin" seçeneğini seç.
  • Dosyayı istediğin gibi adlandır ve Kaydet butonuna tıkla.
  • Dosya Dönüşümü penceresi görünürse    Tamam    butonuna tıkla.
 8. 8
  Dosyayı Excel'de aç. Artık dosyayı düz metin olarak kaydettiğine göre onu Excel'de açabilirsin.[1]
  • Dosya sekmesine tıkla ve Aç'ı seç.
  • "Tüm Excel Dosyaları" açılır menüsünü tıklayıp "Metin Dosyaları" seçeneğini seç.
  • Metin İçe Aktarma Sihirbazı penceresinde İleri > butonuna tıkla.
  • Ayırıcılar listesinden "Virgül" seçeneğini seç. Girdilerin nasıl ayrılacağını alttaki ön izleme bölümünde görebilirsin. İleri > butonuna tıkla.
  • Sütunların her biri için veri biçimini seç ve Son butonuna tıkla.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 2:
Tabloyu Dönüştürmek

 1. 1
  Verilerle Word'de bir tablo oluştur. Word'de bir veri listesi varsa bunu Word'de bir tablo biçimine dönüştürebilir ve ardından bu tabloyu Excel'e hızlıca kopyalayabilirsin. Veriler zaten tablo biçimindeyse sonraki adıma geç.
  • Tabloya dönüştürmek istediğin tüm metni seç.
  • Ekle sekmesine ve ardından Tablo butonuna tıkla.
  • "Metni Tabloya Dönüştür" seçeneğini seç.
  • "Sütun sayısı" alanına kayıt başına satır sayısını gir. Her kayıt arasında boş bir satır varsa toplam miktara bir tane ekle.
  •    Tamam    butonuna tıkla.
 2. 2
  Tablonun biçimlendirmesini kontrol et. Word, yaptığın ayarlara göre bir tablo oluşturacak. Her şeyin olması gereken yerde olduğundan emin olmak için iki kez kontrol et.
 3. 3
  Tablonun sol üst köşesindeki küçük "+" butonuna tıkla. Bu, fareyi tablonun üzerine getirdiğinde görünecek. Buna tıkladığında tablodaki tüm veriler seçilecek.
 4. 4
  Veriyi kopyalamak için .Ctrl+C tuşlarına bas. Giriş sekmesindeki "Kopyala" butonuna da tıklayabilirsin.
 5. 5
  Excel'i aç. Veriler kopyalandıktan sonra Excel'i açabilirsin. Verileri mevcut bir elektronik tabloya koymak istiyorsan verileri yükle. İmleci, tablonun sol üst hücresinin görünmesini istediğin hücreye getir.
 6. 6
  Veriyi yapıştırmak için .Ctrl+V tuşlarına bas. Word tablosundaki her bir hücre Excel elektronik tablosundaki ayrı hücrelere yerleştirilecek.
 7. 7
  Kalan sütunları böl. İçe aktardığın verilerin türüne bağlı olarak yapman gereken bazı ek biçimlendirmeler olabilir. Örneğin adresleri içe aktarıyorsan şehir, ülke kısaltması ve posta kodu aynı hücrede olabilir. Excel'in bunları otomatik olarak bölmesini sağlayabilirsin.[2]
  • Tüm sütunu seçmek için bölmek istediğin sütunun sütun başlığına tıkla.
  • "Veri" sekmesini seç ve "Metni Sütunlara Dönüştür" butonunu tıkla.
  • İleri > butonuna tıklayıp Ayırıcı alanında "Virgül" seçeneğini seç. Yukarıdaki örneği kullanıyorsan burada şehir, ülke kısaltmasından ve posta kodundan ayrılacak.
  • Değişiklikleri kaydetmek için Son butonuna tıkla.
  • Hâlâ bölünmesi gereken sütunu seç ve ayırıcı olarak "Virgül" yerine "Boşluk" seçeneğini seçerek işlemi tekrarla. Böylece ülke kısaltması posta kodundan ayrılacak.
  Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
Grand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl BulunurGrand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl Bulunur?
Word'de Boş Bir Sayfa Nasıl KaldırılırWord'de Boş Bir Sayfa Nasıl Kaldırılır?
Herhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilirHerhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilir?
Numaranın Engellendiği Nasıl AnlaşılırNumaranın Engellendiği Nasıl Anlaşılır?
Nasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi GörünülürNasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi Görünülür?
iPhone'da Emoji Nasıl GüncelleniriPhone'da Emoji Nasıl Güncellenir?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
Smart TV'ye Uygulama Nasıl EklenirSmart TV'ye Uygulama Nasıl Eklenir?
Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere gönüllü yazarlar çalıştı. Bu makale 1.873 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 1.873 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam