Bu wikiHow makalesi Microsoft Word'de, bir belge içerisinde bahsi geçen önemli terimleri ve bu terimlerin bulunduğu sayfaları aramak için bir dizin sayfasının nasıl oluşturulacağını öğretir.

Kısım 1
Kısım 1 / 2:
Terimleri İşaretlemek

 1. 1
  Bir Microsoft Word belgesi aç. MS Word uzunluğuna, stiline veya konusuna bakılmaksızın herhangi bir belgeye dizin eklemene olanak verir.
 2. 2
  Başvurular sekmesine tıkla. Bu sekme, ekranın üst kısmındaki MS Word araç çubuğunda Giriş, Ekle ve Gözden Geçir gibi diğer sekmelerin yanında bulunur. Buna tıkladığında, Word penceresinin üst kısmında Başvurular araç çubuğu açılır.
 3. 3
  Girdiyi İşaretle düğmesine tıkla. Girdiyi İşaretle düğmesi, üzerinde yeşil bir artı ve kırmızı bir çizgi bulunan boş bir sayfa simgesi gibi görünür. Bu düğme, başvurular araç çubuğunda yer alan Resim Yazısı Ekle ve Alıntıyı İşaretle arasında, ekranın sağ üst köşesine doğru bulunur. Üzerine tıkladığında, oluşturmak istediğin dizin için önemli terimleri ve kelime öbeklerini seçmeye yarayan Dizin Girdisi İşaretle başlıklı bir iletişim kutusu açılır.
 4. 4
  Oluşturmak istediğin dizin için bir kelime veya kelime grubu seç. Farenle bir kelimeye çift tıkla veya klavyeni kullanarak kelimeyi seçili hâle getir.
 5. 5
  Dizin Girdisi İşaretle iletişim kutusuna tıkla. Bunu yaptığında, az önce belgende seçtiğin terim şimdi Asıl girdi ifadesinin yanındaki metin alanında görünecektir.
  • İsteğe bağlı olarak, asıl dizin girdisine eşlik etmesi için bir alt girdi veya çapraz başvuru girebilirsin. Alt girdiler ve çapraz başvurular, dizin içerisinde kendileriyle ilişkili asıl girdiler altında listelenir.
  • Ayrıca Alt Girdi alanına bir alt girdi metni ve ardından iki nokta üst üste (:) girip, üçüncü düzey girdisinin metnini yazarak üçüncü düzey girdi ekleyebilirsin.
 6. 6
  Dizinindeki sayfa numaralarını biçimlendir. Dizin sayfa numaralarının kalın veya italik olmasını istiyorsan Sayfa numarası biçimi başlığı altında yer alan ilgili onay kutusuna tıkla.
 7. 7
  Dizin girdisi metnini biçimlendir. Asıl girdi veya Alt girdi alanında yer alan metni seç ve sağ tıkla. Açılan küçük pencerede yer alan Yazı Tipi üzerine tıkla. Bunu yaptığında yazı tipi stilini, boyutunu, rengini, metin efektlerini ve ayrıca karakter ölçeği, aralık, konum gibi gelişmiş seçenekleri özelleştirebileceğin yeni bir iletişim kutusu açılır.
 8. 8
  İşaretle düğmesine tıkla. Bu düğme seçilen terimi işaretler ve ilgili sayfa numarasıyla birlikte dizinine ekler.
 9. 9
  Tümünü İşaretle düğmesine tıkla. Bunu yaptığında, dizin girdisi belgenin tamamı içerisinde aranır ve geçtiği her yerde işaretlenir.
 10. 10
  İşaretlemek için başka bir kelime veya kelime grubu seç. Belgendeki başka bir terimi işaretle ve Dizin Girdisi İşaretle kutusuna tıkla. Şimdi yeni terimin Asıl girdi alanında görünecektir. Dizin Girdisi İşaretle iletişim kutusunda, yeni dizin girdine ait tüm alt girdileri, çapraz başvuruyu, sayfa numarasını ve yazı tipi biçimlendirme seçeneklerini özelleştirebilirsin.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 2:
Dizin Sayfası Eklemek

 1. 1
  Belge içerisinde aşağı doğru ilerle ve son sayfanın en altına tıkla.
 2. 2
  Ekle sekmesine tıkla. Bu sekme ekranının üst kısmındaki MS Word araç çubuğundadır.
 3. 3
  Ekle araç çubuğundaki Sayfa Sonu düğmesine tıkla. Bu düğme, başka bir sayfanın üst yarısının üzerinde yer alan başka bir sayfanın alt yarısı gibi görünür. Buna tıkladığında, bulunduğun sayfayı sonlandırılacak ve hemen ardından gelen yeni bir sayfa başlatılacaktır.
 4. 4
  Başvurular sekmesine tıkla. Bu sekme, ekranının üst kısmındaki MS Word araç çubuğunda yer alır.
 5. 5
  Dizin Ekle düğmesine tıkla. Bu düğme, Başvurular araç çubuğundaki Girdiyi İşaretle düğmesinin yanında bulunur. Dizin başlıklı bir diyalog kutusu açılacaktır.
 6. 6
  Dizin türünü seç. Dizin türü için, Girintili ve Yan yana seçeneklerinden birini tercih edebilirsin. Girintili bir dizinin içinde gezinmesi okuyucular açısından daha kolay olurken, yan yana dizini sayfada çok daha az yer kaplar.
  • Dizinini özelleştirirken, Baskı Önizleme kutusunda tüm farklı tür ve biçimler için ön izleme yapabilirsin.
 7. 7
  Biçimler içerisinden bir dizin tasarımı seç. Kullanılabilir hazır biçimler listesinden bir tasarım seçerek dizinini özelleştirebilirsin.
  • Bu listeden, Şablondan seçeneğini işaretleyip Değiştir düğmesine tıklayarak kendi tasarımını da oluşturabilirsin. Bu, kendi tasarım biçimini oluşturmak için tüm girdiler ve alt girdiler için yazı tiplerini, aralıkları ve stili özelleştirmene olanak verir.
  • Karar vermeden önce Önizleme kutusunda farklı biçim tasarımları için ön izleme yapabilirsin.
 8. 8
  Sütun sayısını değiştir. Daha az yer kaplaması için Sütunlar kutusundaki sütun sayısını artırabilir veya Otomatik seçeneğini kullanarak sütun sayısının otomatik ayarlanmasını sağlayabilirsin.
 9. 9
  Tamam düğmesine tıkla. Böylece, tüm işaretlenmiş girdilerini ve bunlara karşılık gelen sayfa numaralarını içeren bir dizin sayfası oluşur. Belgende önemli terim ve kavramların geçtiği sayfaları aramak için bu dizini kullanabilirsin.
  Reklam

Uyarılar

 • Dizin girdilerini işaretlemek otomatik olarak Biçimlendirme işaretlerini göster seçeneğini açar. Giriş sekmesindeki paragraf simgesine tıklayarak bu seçeneği istediğin zaman kapatabilirsin.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
Nasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi GörünülürNasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi Görünülür?
iPhone'da Emoji Nasıl GüncelleniriPhone'da Emoji Nasıl Güncellenir?
Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Word'de Boş Bir Sayfa Nasıl KaldırılırWord'de Boş Bir Sayfa Nasıl Kaldırılır?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
Grand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl BulunurGrand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl Bulunur?
Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)?
Birinin WhatsApp'ta Çevrim İçi Olduğu Nasıl AnlaşılırBirinin WhatsApp'ta Çevrim İçi Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Hoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl AtılırHoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl Atılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
wikiHow Staff Writer
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler. Bu makale 2.290 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 2.290 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam