PowerPoint, sunumlarda metinleri ve resimleri bir araya getirmenin harika bir yoludur. PowerPoint ile sunuma vurgular, resimler ve grafikler eklerken bilgi akışını da kontrol edebilirsin. Birkaç biçimlendirme değişikliğiyle aslında kendini her şeyi yeniden yazma zahmetinden kurtarabilir ve Word belgesini doğrudan PowerPoint belgesine dönüştürebilirsin.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Word Belgelerini Dönüştürmek

 1. 1
  Belgeyi Microsoft Word'de aç. Word'ü başlatıp "Dosya" → "Aç" butonuna tıklayarak belgeyi aç. Herhangi bir belge PowerPoint belgesine dönüştürülebilir. Resimleri elle kopyalayıp yapıştırman gerekeceğini unutma.
 2. 2
  Her "slaytı" başlıklarla ayır. PowerPoint'in slaytları nereden böleceğini anlaması için bilgileri bölmen gerekir. Ayrı bir slayt olmasını istediğin her bir liste, paragraf veya cümlenin üzerindeki satıra slayt için "İlk Çeyrek Rakamları" veya "Alıntı Yapılan Eserler" gibi bir başlık yaz.
  • Bu, PowerPoint belgesindeki her bir slaytın üstünde büyük ve kalın bir metin hâlinde görünecek.
 3. 3
  "Stiller" menüsüne git. Word'ün sol üst köşesindeki "Giriş" sekmesine tıkla. Ekranın üst kısmındaki araç çubuğuyla birlikte üzerinde "Stiller" yazan büyük bir kutu göreceksin. İçinde "Normal", "Aralık Yok", "Başlık 1" vb. yazan birkaç biçimlendirme örneği var.
 4. 4
  Başlıkları vurgulayıp "Başlık 1" seçeneğine tıkla. Her başlığı ayrı ayrı biçimlendirmen gerekecek. Metin büyüyecek, kalın ve mavi renkte olacak. Buna ilaveten PowerPoint slayt başlıklarını belirlemek için bu biçimi kullanacak.
 5. 5
  Slayt içeriğini "Başlık 2" olarak biçimlendir. Ayırmak istediğin her metin bloku arasına boşluk koymak için "Enter" tuşuna bas. Şimdi metni vurgula ve "Stiller" menüsünden "Başlık 2" seçeneğini seç. Metin rengi maviye dönecek. Her bir satır veya paragraf, slaytın son hâlinde farklı bir madde olacak.
  • Madde işaretli bölümler, "Başlık 2" olarak biçimlendirilmişlerse aynı slaytta kalacak.
 6. 6
  "Başlık 3" seçeneğini kullanarak alt madde işaretleri ekle. "Başlık 3" seçeneğinde bir şey seçersen bu, sağa doğru içeri girecek ve ayrı bir satırda görünecek. PowerPoint slaytı şu şekilde görünecek:
  • "Başlık 2" ile biçimlendirilmiş metin
   • "Başlık 3" ile biçimlendirilmiş metin
 7. 7
  Her slaytı bir boşlukla ayır. Her yeni başlıktan önce "Enter" tuşuna bas. Böylece PowerPoint belgesi için ana hat oluşturulur. Her büyük, kalın satır bir başlığı belirtir ve altındaki küçük mavi metin slaytın içeriğidir. Bir boşluk ve ardından başka bir başlık varsa bu, PowerPoint'te yeni bir slayta bölünür.
 8. 8
  İstersen metni özelleştirebilirsin. Ana hattı oluşturduktan sonra metnin boyutunu, rengini ve yazı tipini değiştirebilirsin. Bu da PowerPoint belgesine dönüştürülür. Metnin artık mavi veya kalın olmasına gerek yok. Zaten PowerPoint belgesine dönüştürülmek üzere kodlanmıştır.
  • Satırlar arasındaki boşlukları silersen veya yeni metin eklemeye çalışırsan doğru biçimlendirilmeyebilir. Bu nedenle bu adımı her zaman en son uygula.
  • Belgeni kaydetmeyi unutma!
 9. 9
  "Dosya" → "PowerPoint'e Gönder" yaparak belgeyi PowerPoint'e gönder. Belge PowerPoint'e aktarılır ve otomatik olarak slaytlara dönüştürülür. "PowerPoint'e Gönder" butonunu göremiyorsan:
  • Seçenekler penceresini açmak için "Dosya" → "Seçenekler" butonuna tıkla.
  • Burada "Hızlı Erişim Araç Çubuğu" seçeneğini tıkla.
  • "Buradaki komutlardan seçim yapın:" menüsünden "Tüm Komutlar" seçeneğini seç.
  • "Microsoft Powerpoint'e Gönder" seçeneğini bulana kadar alfabetik olarak listelenen komutları aşağı kaydır. Eklemek için "Ekle > >" seçeneğine tıkla.
  • Sağ alt köşedeki Tamam butonuna tıkla. Şimdi Word'ün sol üst köşesinde, belgeyi PowerPoint'e göndermene olanak tanıyan küçük bir buton görünecek.
 10. 10
  Sunuyu PowerPoint'te özelleştir. Slayt animasyonları, sesler, temalar veya resimler gibi son rötuşları sunuya uygula.
  • Word'deki resimler otomatik olarak dönüştürülmez. Bunları manuel olarak kopyalayıp yapıştırman veya slaytına eklemen gerekir.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Word'de Yeni Bir PowerPoint Belgesi Yazmak

 1. 1
  PowerPoint belgesi yapmak üzere yeni bir Word belgesini biçimlendirmek için "Ana Hat" görünümünü kullan. Ana hatta yazarken Word, slayt başlıklarını ve metni otomatik olarak biçimlendirerek PowerPoint belgesini, slaytlara dönüştürülmeden önce tek bir belgede yazmana ve düzenlemene olanak tanır.
  • Yine de resimleri PowerPoint belgesine manuel olarak eklemen gerekecek.
 2. 2
  Word'de "Boş Belge" açarak başla. Boş belge ile başlamak için "Dosya" → "Yeni" butonuna tıkla. Aynı anda "Ctrl" ve "N" tuşlarına da basabilirsin.
 3. 3
  "Görünüm" → "Ana Hat" seçeneğine tıkla. "Görünüm" sekmesi, ekranın üst kısmındadır. Üzerine tıkladığında boş belgenin üzerinde "Belge Görünümleri" yazan bir sekme görünecek. "Ana Hat" yazana tıkla. Tıkladığında Ana Hat düzenleme görünümü açılacak.
  • Bu görünüm, üzerinde sekmeler bulunan kocaman, boş beyaz bir ekran gibi görünecek.
 4. 4
  İlk slaytın başlığını yaz ve "Enter" tuşuna bas. Metin büyük yazı tipinde ve koyu mavi renkli olacaktır. Bu, slaytın başlığını gösterir.
 5. 5
  Slayt metnini yazmak için "Tab" tuşuna bas. Tıkladığında satır girintili başlar. Burada yazılan her şey slaytın metnini oluşturur. Enter tuşuna her bastığında yeni bir satıra geçersin. Bu, PowerPoint belgesindeki madde işaretlerine karşılık gelir.
  • Tab tuşuna tekrar basarsan aşağıdaki gibi "alt madde işaretleri" oluşturursun:
   • Bu bir alt maddedir.
 6. 6
  Sol üst köşeden "Düzey 1" seçeneğini seçerek yeni bir slayta başla. Slayt metninin tamamını yazdıktan sonra yeni bir satır başlatmak için Enter tuşuna bas. Sol üst köşedeki "Ana Hat Araçları" başlığı altında, şu anki "Düzey" seçeneğini içeren bir menü göreceksin. Yeşil okları veya açılır menüyü kullanarak yeni bir başlık oluşturmak için "Düzey 1" seçeneğini seç.
  • Metnin yanındaki küçük gri daireleri de tıklayıp sürükleyebilirsin. Bir daireyi tamamen sola sürüklersen başlık hâline gelecek.
 7. 7
  Slaytları biçimlendirmek için "Düzeyler"i ayarla. İstediğin zaman bir satıra tıklayıp onun "Düzey"ini değiştirebilirsin. Düzeyler şu şekilde PowerPoint belgesine dönüştürülür:
  • Düzey 1 = Slayt Başlıkları
  • Düzey 2 = Slayt Metni
  • Düzey 3 ve üstü = Alt Madde İşaretleri
  • Gövde Metni PowerPoint belgesinde görünmez.
 8. 8
  "Dosya" → "PowerPoint'e Gönder" yaparak belgeyi PowerPoint'e gönder. Belge PowerPoint'e aktarılır ve otomatik olarak slaytlara dönüştürülür. "PowerPoint'e Gönder" butonunu göremiyorsan görünmesini sağlamak için şunu deneyebilirsin:
  • Seçenekler penceresini açmak için "Dosya" → "Seçenekler" butonuna tıkla.
  • Burada "Hızlı Erişim Araç Çubuğu" seçeneğini tıkla.
  • "Buradaki komutlardan seçim yapın:" menüsünden "Tüm Komutlar" seçeneğini seç.
  • "Microsoft Powerpoint'e Gönder" seçeneğini bulana kadar alfabetik olarak listelenen komutları aşağı kaydır. Eklemek için "Ekle > >" seçeneğine tıkla.
 9. 9
  Sağ alt köşedeki Tamam butonuna tıkla. Şimdi Word'ün sol üst köşesinde, belgeyi PowerPoint'e göndermene olanak tanıyan küçük bir buton görünecek.
 10. 10
  Alternatif olarak belgeyi doğrudan PowerPoint'te açabilirsin. PowerPoint, Ana Hat formunda yazılan belgeleri otomatik olarak dönüştürür. PowerPoint'te "Dosya" → "Aç" seçeneğine tıkla. Word belgesinin görünmesi için açılır menüden "Tüm Dosyalar" seçeneğini seç. Otomatik olarak dönüştürülmesi için belgeni bulup aç.
 11. 11
  Sunuyu PowerPoint'te özelleştir. Slayt animasyonları, sesler, temalar veya resimler gibi son rötuşları sunuya uygula.
  • Word'deki resimler otomatik olarak dönüştürülmez. Bunları manuel olarak kopyalayıp yapıştırman veya slaytına eklemen gerekir.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Sorunları Çözmek

 1. 1
  Başlıksız slaytları ayırma. Başlıksız yeni bir slayt oluşturmak amacıyla yan metnin üzerinde yeni bir satır oluşturmak için "Enter" tuşuna basman yeterlidir. Boşluk çubuğuna bir kez bas, ardından fareyle bu alanı vurgula. Stiller araç çubuğunda alanı "Başlık 1" olarak biçimlendir. Devam eden slaytlar yapmak istiyorsan, başlık istemiyorsan veya resimler için boş slaytlar yapmak istiyorsan bunu kullanabilirsin.
  • Ana Hat görünümünde, "Düzey 1" yazan satırları boş bırakıp "Enter" tuşuna basman yeterlidir.
 2. 2
  Dönüştürmeden önce çalışmanı kontrol et. Word'ün üst kısmındaki "Görünüm" sekmesine tıkla ve sol üst köşeden "Ana Hat Görünümü" seçeneğini seç. Bu aslında belgeni değiştirmez ama belgeyi sıralı gösterir. Ekranın üst kısmındaki yeşil oklarla değiştirebileceğin her "Düzey", PowerPoint belgesinde farklı bir bölüme karşılık gelir:
  • Düzey 1 = Slayt Başlıkları
  • Düzey 2 = Slayt Metni
  • Düzey 3 ve üstü = Alt Madde İşaretleri
  • Gövde Metni PowerPoint belgesinde görünmez.
 3. 3
  Word'den mevcut bir PowerPoint belgesine slayt ekleme: Yalnızca bir Word belgesinden birkaç slayt eklemek istiyorsan PowerPoint'in Word'e bağlı olarak yeni slaytlar oluşturmasını sağlayabilirsin. Bunu yapmak için slaytları eklemek istediğin noktaya git. "Yeni Slayt Oluştur" butonunun altında bulunan aşağı yönlü küçük OK butonuna tıkla ve "Ana hattan slayt oluştur" seçeneğini seç.
  • Slaytları doğru yere koymak için "Yeni Slayt Oluştur" butonuna tıklamadan önce Word belgesinin önüne gelmesini istediğin slaytı tıkla.
  • Powerpoint yalnızca ilk slaytı değil, belgedeki her slaytı sırayla otomatik olarak oluşturur.
 4. 4
  Word belgelerini PowerPoint'e ekle. Microsoft, belgedeki her şeyi bir sunuya dönüştürmek istemiyorsan Word belgelerini doğrudan PowerPoint'ten açmana olanak sağlar. Bu sayede bir sürü yeni slayt yapmadan Word belgesini kullanmış olursun. Slayt gösterisini oynatırken belgeyi açmak için bağlantıya tıklayabilirsin. Belgeyi kapattığında, PowerPoint otomatik olarak kaldığın yerden devam eder.
  • Eklemek istediğin metne veya resme sağ tıkla.
  • "Köprü..." seçeneğini seç.
  • Menüden açmak istediğin dosyayı seçip "Tamam" butonuna tıkla.
  • Artık Word belgesini açmak için slayt gösterisi sırasında resme veya metne tıklayabilirsin.
 5. 5
  Word'den kopyalayıp yapıştırarak resim ekle. Maalesef PowerPoint, Word'deki resimleri dönüştüremiyor. Bunları tekrar yerleştirmek için Word'deki resme sağ tıklayıp "Kopyala" seçeneğini seç. Ardından, PowerPoint belgesinde resmi eklemek istediğin slayta gidip sağ tıkla ve "Yapıştır" seçeneğini seç. Resmi PowerPoint'te taşıyabilecek, yeniden boyutlandırabilecek veya kırpabileceksin.
  • Bilgisayarındaki resimleri aramak ve eklemek için PowerPoint'teki "Ekle" butonunu da kullanabilirsin.
 6. 6
  Microsoft Office'in son sürümünü indirmek: Her şeyi doğru biçimlendirip açmana rağmen belgeleri dönüştüremiyorsan muhtemelen Microsoft Office'in eski bir sürümünü kullanıyorsundur. Böyle bir durumda en yeni sürümü çevrim içi olarak Microsoft'un İnternet sitesinden indirebilirsin.
  Reklam

İpuçları

 • Karıştır ve yakıştır! Zamana, belge boyutuna ve diğer faktörlere bağlı olarak farklı dönüştürme yöntemleri kullanman gerekebilir.
Reklam

Uyarılar

 • Dönüştürdükten sonra PowerPoint'i açıp bir dene. PowerPoint sunumunu dönüştürdükten sonra sunumun son hâlinden memnun değilsen birkaç manuel dokunuş yapman gerekebilir.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Grand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl BulunurGrand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl Bulunur?
Sim'lerinin İhtiyaçları Nasıl DoldurulurSim'lerinin İhtiyaçları Nasıl Doldurulur?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
Herhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilirHerhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilir?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
Instagram Gönderileri Belli Takipçilerden Nasıl GizlenirInstagram Gönderileri Belli Takipçilerden Nasıl Gizlenir?
Resimler JPEG Formatına Nasıl DönüştürülürResimler JPEG Formatına Nasıl Dönüştürülür?
Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Nasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi GörünülürNasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi Görünülür?
Smart TV'ye Uygulama Nasıl EklenirSmart TV'ye Uygulama Nasıl Eklenir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
wikiHow Staff Writer
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler. Bu makale 6.501 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 6.501 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam