Windows görev çubuğunu hiçbir teknik bilgiye ihtiyaç duymadan daha büyük ve daha küçük yapabilirsin! Belki görev çubuğunu büyütmek ya da küçültmek istiyorsun; yahut saklanmasını engellemek ya da tam tersine görünür yapmak ve hatta ekranın en üstüne ya da yanlarına koymayı düşünüyor olabilirsin. Bu rehber, tüm bunları nasıl yapacağını gösterecek.

Adımlar

 1. 1
  Görev çubuğunun kilidini aç. Windows masaüstündeki görev çubuğunun boyutunu değiştirmek için, görev çubuğunun kilitli olmadığından emin ol. Kilitli olup olmadığını görmek için, görev çubuğundaki herhangi bir boş alana sağ tıkla ve 'Görev çubuğunu kilitle' seçeneğinin yanında onay işareti olup olmadığını kontrol et. Onay işareti varsa kilidi açmak için, 'Görev çubuğunu kilitle' seçeneğinin üzerine bir kez tıkla.
 2. 2
  Fare imlecini görev çubuğunun üzerindeki çizgiye yerleştir. İmleç, iki başlı oka dönüşecektir.
 3. 3
  Görev çubuğunun kenarına tıkla ve kenarı yukarı doğru sürükle. Böyle yaptığında görev çubuğunun boyutu artacaktır. Boyutu daha küçük hâle getirmek istiyorsan görev çubuğunun kenarını aşağı doğru sürükle.
 4. 4
  Görev çubuğunun yerini değiştir. Görev çubuğunu ekranın sağına, soluna veya en üstüne yerleştirerek çubuğun yerini değiştirebilirsin. Görev çubuğuna tıklayıp onu ekranın üst, sol veya sağ tarafına sürüklemen yeterli olacaktır.
  • Yer değiştirme, görev çubuğu ekranın altındaki bir şeye erişimi engellediğinde yararlı olabilir. Görev çubuğunun yerini geçici olarak değiştirerek engeli ortadan kaldırabilirsin.
 5. 5
  Otomatik gizleme seçeneğini kapat. Bilgisayarın bazen görev çubuğunu, görünmemesi için otomatik olarak gizleyebilir. Bu durum bir rahatsızlık yaratıyorsa otomatik gizleme seçeneğini kapatmak için aşağıdaki adımları uygula:
  • Görev çubuğundaki herhangi bir boş alana sağ tıkla.
  • Açılır menünün en altında yer alan Görev çubuğu ayarları (Windows 7 ve 8’de Özellikler) seçeneğine tıkla.[1]
  • "Masaüstü modunda görev çubuğunu otomatik olarak gizle" seçeneğinin yanındaki anahtarı kapalı konuma getirmek için anahtarın üzerine tıkla.
  • "Tablet modunda görev çubuğunu otomatik olarak gizle" seçeneğinin yanındaki anahtarı kapalı konuma getirmek için anahtarın üzerine tıkla.
 6. 6
  Görev çubuğu simgelerini küçült. Görev çubuğundaki simgeleri küçültmek istiyorsan aşağıdaki adımları uygula:
  • Görev çubuğundaki herhangi bir boş alana sağ tıkla.
  • Açılır menünün en altında yer alan Görev çubuğu ayarları (Windows 7 ve 8’de Özellikler) seçeneğine tıkla.[2]
  • "Küçük görev çubuğu düğmeleri kullan" seçeneğinin yanındaki anahtarı açık konuma getirmek için anahtarın üzerine tıkla.
 7. 7
  Ekranın sağ alt köşesindeki
  Image titled Android7expandless.png
  simgesine tıkla (Sadece Windows 8 & 10 için).
  Bu simge, yukarıyı gösteren bir paranteze benzeyen simgedir. Tüm gizli mini simgeler açılır kutuda görüntülenir. Görev çubuğunda veya gizli simgeler kutusunda hangi simgelerin yer almasını istiyorsan ona göre değişiklik yapabilirsin. Bunu gerçekleştirmek için, görev çubuğundaki simgelere tıklayıp bu simgeleri gizli simgeler kutusuna sürüklemen yeterli olacaktır (ya da tam tersini yapabilirsin). Böyle yaparak bazı simgeleri görev çubuğunun dışına taşıyabilir ve böylece görev çubuğunda daha fazla alan oluşturabilirsin.
 8. 8
  Görev çubuğunu yeniden kilitle. Bu aşamada, dilersen görev çubuğunu tekrar kilitleyebilirsin. Bunu yapmak için, görev çubuğundaki herhangi bir boş alana sağ tıkla ve Görev çubuğunu kilitle seçeneğine tıkla.
  Reklam

Uyarılar

 • Görev çubuğunun boyutunu artırmak, senin için başka şekilde yararlı olan alanı boşa harcayabilir.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Google Güvenli Arama Nasıl KapatılırGoogle Güvenli Arama Nasıl Kapatılır?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
Resimler JPEG Formatına Nasıl DönüştürülürResimler JPEG Formatına Nasıl Dönüştürülür?
Smart TV'ye Uygulama Nasıl EklenirSmart TV'ye Uygulama Nasıl Eklenir?
Hoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl AtılırHoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl Atılır?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
Ağ Yazıcısı Nasıl KurulurAğ Yazıcısı Nasıl Kurulur?
Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)?
Twitter'da Takipçi Nasıl SilinirTwitter'da Takipçi Nasıl Silinir?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Travis Boylls
Ortak yazarlar :
Teknoloji Yazarı ve Editör
Bu makaledeki ortak yazarlar Travis Boylls. Travis Boylls, wikiHow’da Teknoloji Yazarı ve Editör’dür. Travis teknoloji makaleleri yazma, müşteri hizmetleri yazılımı sağlama ve grafik tasarım konularında deneyime sahiptir. Windows, macOS, Android, iOS ve Linux platformlarında uzmandır. Pikes Peak Toplum Fakültesi’nde grafik tasarım eğitimi almıştır.
Bu sayfaya 304 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam