Windows görev çubuğunu kullanmadığın zaman gizlemek sana ekranda daha fazla alan sağlayabilir ve masaüstü arka planlarını daha çok ortaya çıkarabilir. Windows 10’da görev çubuğunu Ayarlar menüsünden, daha eski sürümlerde de görev çubuğu Özellikleri penceresinden gizleyebilirsin. Görev çubuğun kaybolmuyorsa veya sürekli gizli kalıyorsa deneyebileceğin birkaç şey var.

Yöntem 1 / 4:
Windows 10

 1. 1
  Görev çubuğuna sağ tıkla ve "Görev çubuğu ayarları"nı seç. Bir simgenin üzerine değil boş bir yere sağ tıkladığından emin ol. Dokunmatik bir ekranda sağ tık yapmak için görev çubuğunu birkaç saniyeliğine basılı tut, ardından sağ tık menüsünü açmak için parmağını kaldır.
  • Başlat menüsünü açıp "Ayarlar"ı seçtikten sonra "Kişiselleştirme"ye dokunup veya tıklayıp soldaki menüde "Görev Çubuğunu" da seçebilirsin.
  • Sağ tıklayınca "Ayarlar" yerine "Özellikler" yazıyorsa Windows’un eski bir sürümünü kullanıyorsundur. Görev çubuğunu gizlemek için bir sonraki bölümdeki yönergeleri izleyebilirsin.
 2. 2
  "Masaüstü modunda görev çubuğunu otomatik olarak gizle"yi açık konuma getir. Görev çubuğu hemen gizlenir. Bu, görev çubuğunu bilgisayarın masaüstü modundayken etkiler. Bilgisayarın tablet değilse endişe etmen gereken tek ayar budur.
 3. 3
  "Tablet modunda görev çubuğunu otomatik olarak gizle"yi açık konuma getir. Cihazın tablet modundaysa bunu yaptığında görev çubuğu hemen gizlenir. Masaüstünün sağ alt köşesindeki Bildirimler butonuna dokunduktan sonra "tablet modu" butonuna dokunarak tablet moduna geçebilirsin.
 4. 4
  Fareni ekranın en altına getirerek görev çubuğunu aç. İmlecini ekranın en altına getirdiğin zaman görev çubuğu belirir. İmlecini çektiğin zaman çubuk yine gizlenir.
  • Tablet kullanıyorsan ekranın altından yukarı doğru kaydırma yaparak görev çubuğunu ortaya çıkabilirsin.
 5. 5
  Görev çubuğunun konumunu değiştir. Görev çubuğunun ekranda göründüğü yeri değiştirmek için "Görev çubuğunun ekrandaki konumu"nu kullanabilirsin. Çubuğun sağ veya sol taraflardan birinde veya ekranın en üstünde olması sana daha kullanışlı gelebilir. Yapılan değişiklik hemen gerçekleşir.
  Reklam

Yöntem 2 / 4:
Windows 8, 7 ve Vista

 1. 1
  Görev çubuğuna sağ tıkla ve "Özellikler"i seç. Windows 8 kullanıyorsan masaüstü görünümünü açmak için Başlat menüsünden "Masaüstü"nü seç veya Win+D tuşlarına bas.
 2. 2
  "Görev çubuğunu otomatik olarak gizle" kutucuğunu işaretle. Bu kutucuğu "Görev çubuğu" sekmesinde bulursun.
 3. 3
  "Uygula"ya tıkla. Görev çubuğunun kaybolduğunu görürsün. Menüyü kapatmak için "TAMAM"a tıklayabilir veya başka ayarlar yapabilirsin.
 4. 4
  Fare imlecinle görev çubuğunu ortaya çıkar. İmlecini ekranın en altına getir; görev çubuğu tekrar belirir. Fareni çektiğin zaman çubuk yine gizlenir.
  Reklam

Yöntem 3 / 4:
Sorun Gidermek

 1. 1
  Görev çubuğunu açık tutan program var mı bak. Görev çubuğunda yanıp sönen bir uygulama varsa kapanmaz. Yanıp sönen programa tıklayınca program açılır ve seni uyarmaya çalışmayı bırakır.
 2. 2
  Sistem tepsindeki simgeleri kontrol et. Sistem tepsisini ekranın sağ alt köşesinde, saatin yanında bulabilirsin. Görev çubuğundaki programlar gibi sistem tepsindeki simgeler de seni uyarmaya çalışırken görev çubuğunu açık tutuyor olabilir. Programın neye ihtiyacı olduğunu görmek için bildirimi olan simgeye tıkla. [1]
  • Program simgesi gizlenebilir. Gizli simge var mı diye bakmak için simge satırının solundaki oka tıkla.
 3. 3
  Belirli programların bildirimlerini devre dışı bırak. Bildirimleri sürekli savmak zorunda kalıyorsan veya bir bildirim kaybolmuyorsa ve görev çubuğu açık bir şekilde kaldıysa tüm bildirimleri devre dışı bırakmayı deneyebilirsin. [2]
  • Windows 10 – Başlat menüsüne tıkla ve "Ayarlar"ı seç. "Sistem"i seç, ardından "Bildirimler ve eylemler"e tıkla. Belirli uygulamalar için bildirimleri veya listenin en üstünde tüm bildirimleri kapalı konuma getir.
  • Windows 8, 7 ve Vista – Sistem tepsinin simgelerinin yanındaki Genişlet okuna tıkla. Bildirimlerini devre dışı bırakmak istediğin uygulamayı bul ve "Simgeyi ve bildirimleri gizle"yi seç.
 4. 4
  Ayarları yeniden uygulamayı dene. Otomatik gizleme özelliğini kapatıp açmak görev çubuğunun kaybolmama sorununu çözer. Ayarlar’ı (Windows 10) veya Özellikler penceresini tekrar aç ve otomatik gizleme özelliğini kapat. Windows 8 ve önceki sürümlerde "Uygula"ya tıkla. Özelliği kapattıktan sonra tekrar açık konuma getir ve ayarları uygula.
 5. 5
  Windows Gezgini’ni sıfırla. Bu, Windows’un kullanıcı arayüzüdür ve sıfırlandığı zaman görev çubuğu sorunların çözülebilir. [3]
  • Ctrl+ Shift’i basılı tut ve görev çubuğuna sağ tıkla.
  • Menüden "Gezginden Çık"ı seç. Görev çubuğun, tüm simgelerin ve klasörlerin yok olur.
  • Görev Yöneticisi’ni açmak için Ctrl+ Shift+Esc tuşlarına bas.
  • "Dosya" → "Yeni görevi çalıştır"a tıkla.
  • "Explorer" yaz ve Enter’a bas. Bunu yaptığında gezgin yeniden yüklenir.
  Reklam

Yöntem 4 / 4:
Windows 10’da Sorun Gidermek

 1. 1
  . Win+R tuşlarına bas ve PowerShell’i açmak için "powershell" yaz. Windows 10 kullanıyorsan ve görev çubuğu gizli kalmıyorsa bu sorunu gidermek için PowerShell izlencesini kullanmayı deneyebilirsin.
 2. 2
  Görev çubuğunda PowerShell simgesine sağ tıkla ve "Yönetici olarak çalıştır"ı seç. Devam etmek istediğini doğrula. Yeni bir "Yönetici" PowerShell penceresi açılır.
 3. 3
  Aşağıdaki komutu kopyalayıp yapıştır. İzleyen komutu "Yönetici" penceresine yapıştırdığından emin ol:
  • Get-AppXPackage -AllUsers | Foreach {Add-AppxPackage -DisableDevelopmentMode -Register "$($_.InstallLocation)\AppXManifest.xml"}
 4. 4
  Komutu çalıştır. Komut çalışınca birkaç hatanın belirdiğini görebilirsin ki bunlar rahatlıkla görmezden gelinebilir.
 5. 5
  Komut tamamlandıktan sonra Başlat menüsüne tıkla veya dokun. Görev çubuğunun, olması gerektiği gibi gizlendiğini ve gizli kaldığını fark etmiş olman gerekir. [4]
  Reklam

İpuçları

 • Windows’un yeni sürümlerinde görev çubuğunu kalıcı olarak gizlemek mümkün değildir.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Google Güvenli Arama Nasıl KapatılırGoogle Güvenli Arama Nasıl Kapatılır?
Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
Resimler JPEG Formatına Nasıl DönüştürülürResimler JPEG Formatına Nasıl Dönüştürülür?
Smart TV'ye Uygulama Nasıl EklenirSmart TV'ye Uygulama Nasıl Eklenir?
Hoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl AtılırHoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl Atılır?
Ağ Yazıcısı Nasıl KurulurAğ Yazıcısı Nasıl Kurulur?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
Twitter'da Takipçi Nasıl SilinirTwitter'da Takipçi Nasıl Silinir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler. Bu makale 14.377 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 14.377 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam