Bu wikiHow makalesi sana, Windows PC'nde basit bir ses kaydını nasıl yapacağını öğretir. Windows 10 kullanıyorsan bilgisayarın Ses Kaydedicisi adlı ücretsiz bir kayıt uygulamasıyla gelir. Hâlâ Windows 8.1 kullanıyorsan Ses Kaydedicisi'ne son derece benzeyen, ancak o kadar zengin özelliklere sahip olmayan Ses Kaydedicisi'ni kullanabilirsin. Daha gelişmiş ses kayıtları yapmak istiyorsan Audacity (ücretsiz) veya Ableton Live (ücretli) gibi daha gelişmiş ses kayıt uygulamalarını araştırman iyi olur.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Windows 10 için Ses Kaydedicisi'ni Kullanmak

 1. 1
  Ses Kaydedicisi'ni aç. Ses Kaydedicisi, Windows 10 ile gelen basit bir ses kayıt uygulamasıdır. Bunu Başlat menüsünde veya Windows arama çubuğuna ses kaydedicisi yazarak bulursun.
 2. 2
  Kaydı başlatmak için mikrofona tıkla. Bu, sol panelin altındaki büyük yuvarlak butondur.
  • Klavyede Control + R tuşlarına basmak da kaydı başlatır.
 3. 3
  Şarkı söyle veya kaydetmek istediğin şeyi söyle. Kaydederken, geçen süre pencerenin üst kısmında görünür.
  • Kaydı geçici olarak duraklatmak için, duraklat düğmesine (iki dikey çizgi) tıkla. Aynı dosya üzerinde kayda devam etmek için istediğin kadar duraklatabilir ve kaydı devam ettirebilirsin.
  • Kayıtta belirli bir yeri daha sonra kolayca bulabilmek adına bayrakla işaretlemek için bayrak simgesine tıkla.
 4. 4
  Bitirdiğinde durdur butonuna tıkla. Bu, içinde kare olan büyük dairedir.
  • Kaydedilen ses, Belgeler dizinindeki Ses kayıtları adı verilen bir klasöre kaydedilir.
 5. 5
  Dinlemek için oynat butonuna tıkla. Bu, sağ panelin ortasında, içinde üçgen bulunan büyük dairedir. Ses, varsayılan hoparlörlerin veya kulaklıklarından çalınır.
  • Hiçbir şey duymazsan bilgisayarında sesin açık olduğundan ve tüm haricî hoparlörlerin açık olduğundan emin ol.
 6. 6
  Kaydını kırp (isteğe bağlı). Kaydının başından veya sonundan fazla sesi kaldırmak için Kırp simgesine (soldan ikinci) tıkla. Kaydın yalnızca saklamak istediğin bölümünü seçmek için kaydırıcıları kullan, ardından kaydetmek için disk simgesine tıkla.
  • Kırpılmış bir kaydı kaydederken orijinal dosyayı mı güncellemek istediğin yoksa yeni dosyayı bir kopya olarak mı kaydetmek istediğin sorulur. İhtiyaçlarına en uygun olanı seç.
 7. 7
  Kayıtlarını yönet. Ses Kaydedicisi'nde sesleri kaydetmeye devam ederken seslerin hepsi sol panelde görünecektir. Bu kayıtlardan herhangi birine sağ tıklayabilir ve Paylaş, Yeniden Adlandır, Sil veya Dosya konumunu aç gibi başka ayarlara erişebilirsin.
  • Genel adlara sahip olmamaları için dosyalarını kaydettikten sonra yeniden adlandırmak iyi bir fikirdir. Bu, gelecekte aradığını bulmanı kolaylaştırır.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Windows 8.1 için Ses Kaydedicisi'ni Kullanmak

 1. 1
  Ses Kaydedicisi'ni aç. Başlangıç ​​ekranını açıp arama çubuğuna ses kaydedcisi yazmak ve ardından arama sonuçlarında Ses Kaydedicisi’ne tıklamak bunu yapmanın kolay bir yoludur.
  • Bu uygulamayı ilk kez kullanıyorsan bilgisayarının mikrofonuna erişmesine izin vermek için ekrandaki talimatları izle.
 2. 2
  Kaydı başlatmak için kırmızı mikrofon simgesine tıkla. Bu, içinde mikrofon bulunan büyük kırmızı dairedir. Simgeye tıkladığında, geçen süre pencerenin üst kısmında görünür.
 3. 3
  Kaydetmek istediğin şeyi söyle veya şarkı söyle. Yeşil çubuk, kaydı yakaladığını sana bildirmek için ileri geri hareket eder.
  • Kaydı geçici olarak duraklatmak için, duraklat düğmesine (iki dikey çizgi) tıkla. Aynı dosya üzerinde kayda devam etmek için kaydı istediğin kadar duraklatabilir ve devam ettirebilirsin.
  • Ses Kaydedicisi'ni kayıt sırasında başka bir uygulamayı kullanmak için arka plana taşırsan sen onu ön plana geri getirene kadar kayıt otomatik olarak duraklatılır.[1] Ancak, Ses Kaydedicisi'ni ve başka bir uygulamayı yan yana kullanabilirsin.
 4. 4
  Kaydı durdurmak için Durdur butonuna tıkla. Bu, içinde kare olan büyük kırmızı dairedir. Bu, dosyayı kaydeder ve (yaptıysan diğer kayıtları) dosya listesinde görüntüler.
 5. 5
  Dinlemek için oynat butonuna tıkla. Bu, sağ panelin ortasındaki üçgen içeren büyük dairedir. Ses, varsayılan hoparlörlerin veya kulaklıklarından çalınır.
  • Hiçbir şey duymazsan bilgisayarında sesin açık olduğundan ve tüm haricî hoparlörlerin açık olduğundan emin ol.
  • Dosyayı saklamak istemiyorsan altındaki Sil seçeneğini tıklayarak silebilirsin.
 6. 6
  Kaydını kırp (isteğe bağlı). Kaydının başından veya sonundan fazla sesi kaldırmak için Kırp simgesine (soldan ikinci) tıkla. Kaydın yalnızca saklamak istediğin bölümünü seçmek için kaydırıcıları kullan, ardından kaydetmek için disk simgesine tıkla.
  • Kırpılmış bir kaydı kaydederken orijinal dosyayı mı güncellemek istediğin yoksa yeni dosyayı bir kopya olarak mı kaydetmek istediğin sorulur. İhtiyaçlarına en uygun olanı seç.
 7. 7
  Dosyayı yeniden adlandır. Bunu yapmak için dosyanın mevcut adına tıkla, alttaki Yeniden Adlandır butonuna tıkla, ardından hatırlayacağın bir ad gir. Bu, dosyalarını Ses Kaydedicisi'nde düzenli bir şekilde tutmana yardımcı olur.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Üçüncü Taraf Bir Program Kullanmak

 1. 1
  İhtiyaçlarını karşılayan güvenilir bir ses kayıt uygulaması bul. Birçoğu güvenilir geliştiriciler tarafından yapılan, farklı kullanımlar için çeşitli ücretsiz ve ücretli kayıt programları vardır. Bildiğin bir İnternet sitesinden indirdiğinden ve olabildiğince çok yorum okuduğundan emin ol.
 2. 2
  Ses perdesi ve hızıyla oyna. Birçok üçüncü taraf program, sesinin kaydedilme şeklini ayarlamana izin verir. Sözlerini ortaya çıkarmak için kaydını yavaşlatabilir veya sesine sincap efekti vermek için perdeyi artırabilirsin.
 3. 3
  Daha yüksek kaliteli sesler kaydet. Üst düzey kayıt programları, kaydının kalitesini artırmak için çok şey yapabilir. Yüksek kaliteli bir mikrofonun varsa ve çok fazla ses kaydı ve düzenleme yapıyorsan bunlar yararlı programlardır.
 4. 4
  Şarkı söyleme deneyimini bir sonraki seviyeye taşı. Kendini kaydetmek, adını ve müziğini dünyaya duyurmanın ilk adımıdır. Müziğine profesyonel bir dokunuş katarken, kendi evinde başlamak için ücretsiz ses kayıt yazılımını kullanabilirsin!
  Reklam

İpuçları

 • USB mikrofonlar ve ses arabirimleri, sesleri bilgisayarına gönderip bilgisayarından çıkarmanın mükemmel ve uygun maliyetli bir yoludur. Harika ses alan USB mikrofonlar bile var.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
Nasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi GörünülürNasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi Görünülür?
iPhone'da Emoji Nasıl GüncelleniriPhone'da Emoji Nasıl Güncellenir?
Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Word'de Boş Bir Sayfa Nasıl KaldırılırWord'de Boş Bir Sayfa Nasıl Kaldırılır?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
Grand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl BulunurGrand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl Bulunur?
Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)?
Birinin WhatsApp'ta Çevrim İçi Olduğu Nasıl AnlaşılırBirinin WhatsApp'ta Çevrim İçi Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Hoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl AtılırHoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl Atılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 78 kişi çalıştı.
Bu sayfaya 739 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam