Bu wikiHow makalesi sana, Windows 7’yi Windows yüklü bir bilgisayara yükleme diski yerine bir USB flaş disk kullanarak nasıl yükleyeceğini öğretir.

Kısım 1 / 6:
Windows 7’yi Yüklemeye Hazırlanmak

 1. 1
  Gerekirse bilgisayarının dosyalarını yedekle. Windows 7’yi yüklemek için mevcut bilgisayarının sabit diskini silmeyi planlıyorsan devam etmeden önce bilgisayarının dosyalarını yedeklemeyi bir düşün.
 2. 2
  Windows 7 ürün anahtarını bul. Windows 7 yükleme dosyasını (ISO) indirebilmek için Microsoft İnternet sitesine Windows 7 ürün anahtarını girmen gerekir.
  • Ürün anahtarı genelde Windows 7 yükleme diskinin paketinde bulunur. Windows 7’yi başka bir bilgisayara yüklediysen orada ürün anahtarını bulabilirsin.
  • Windows 7’nin önyüklü olarak geldiği bilgisayarlardaki ürün anahtarı Microsoft tarafından geçerli bir anahtar olarak kabul edilmez.
 3. 3
  Bir USB flaş disk edin. En az 8 gigabaytlık veri depolayabilen bir USB 3.0 flaş disk satın al veya bul.
  • Bu, Windows 7’yi yüklemek için kullanacağın USB disktir.
 4. 4
  USB yaratma aracını indir ve yükle. Microsoft’un, Windows 7 yükleme dosyanı bir flaş diske yazabilmek için kullanabileceğin özel bir USB yaratma aracı vardır:
  • Windows USB yaratama aracı sayfasına git.
  • Sayfanın sağ alt tarafındaki Download’a (İndir) tıkla.
  • Yükleme dilinin yanındaki kutuyu işaretle.
  • İndirmenin başlaması için sayfanın sağ alt tarafındaki İleri’ye tıkla.
  • İndirilen dosyaya iki kez tıklayarak aracı yükle ve ekrandaki yönergeleri izle.
 5. 5
  İstersen sabit diskini bölümle. Windows 7’yi hâlihazırda yüklü işletim sistemini silmeden yüklemek istersen sabit diskinde Windows 7 yüklemen için alan (veya "bölüm") yaratabilirsin. Bunun için dâhili Disk Yönetimi programını kullanırsın.
  • Bunu yapabilmen için sabit diskinde yeterli alan olduğundan emin ol. Windows 7 için en az 50 gigabayt boş alanın olması gerekir ama 100 gigabayt veya üstü tercih edilir. [1]
  • Hârici bir disk satın alıp Windows 7’yi ona da yükleyebilirsin.
 6. 6
  Bilgisayarının BIOS tuşunu bul. BIOS tuşu, BIOS’i açmak için bilgisayarını yeniden başlatırken basman gereken tuştur ki bu Windows 7’yi yüklerken önemli bir adımdır. Bilgisayarına özel BIOS tuşunu bulabilmek için aşağıdakileri yap:
  • Bilgisayarının üreticisinin adını bul.
  • Bir arama motoru aç (Google gibi).
  • Bilgisayarının üreticisinin adını yaz, arkasına da "bios tuşu" yaz ve Enter’a bas.
  • Üreticinin İnternet sitesinden bir sonuç aç.
  • Gerekirse bilgisayarının hangi tuşu kullandığını modeline bakarak bul.
   • Bilgisayarının model numarasını Başlat simgesine sağ tıkladıktan sonra Sistem’e tıklayıp Cihaz özellikleri’nin altındaki numaraya bakarak bulabilirsin.
  Reklam

Kısım 2 / 6:
Windows 7 ISO Dosyasını İndirmek

 1. 1
  Windows 7 indirme sitesini aç. Bilgisayarının İnternet tarayıcısında https://www.microsoft.com/en-us/software-download/windows7 adresine git.
 2. 2
  Windows 7 ürün anahtarını gir. Sayfanın en altına yakın bir yerde bulunan metin kutusuna 25 karakterli ürün anahtarını gir.
 3. 3
  Doğrula’ya tıkla. Bu, metin kutusunun altındadır.
 4. 4
  Bir dil seç. Sayfanın en üstündeki açılır kutudan dili seç, ardından Windows 7 yüklemen için kullanmak istediğin dile tıkla.
 5. 5
  Onayla’ya tıkla. Bu, dil açılır kutusunun altındadır.
 6. 6
  64-bit İndirme’ye tıkla. Bu seçenek sayfanın ortasındadır. Tıklayınca Windows 7 ISO dosyası bilgisayarına indirilmeye başlar.
  • Windows 7 ISO dosyası büyüktür; bu yüzden inmesi biraz sürebilir.
  • Tarayıcının ayarlarına bağlı olarak ISO dosyası indirilmeden önce bir indirme konumu seçmen gerekebilir.
  Reklam

Kısım 3 / 6:
USB Yükleme Diskini Oluşturmak

 1. 1
  USB flaş diski bilgisayarına tak. Flaş diski bilgisayarının dikdörtgen USB girişlerden birine tak.
 2. 2
  Windows USB yaratma aracını aç. Windows 7 USB Download Tool (Windows 7 USB İndirme Aracı) uygulama simgesine iki kez tıkla, ardından istendiği zaman Evet’e tıkla.
 3. 3
  Windows 7 ISO dosyanı araca ekle. Pencerenin sağ tarafındaki Browse’a (Gözat) tıkla, ardından Windows 7 ISO dosyasına bir kez tıkla ve ’a tıkla.
 4. 4
  İleri’ye tıkla. Bu, pencerenin sağ alt köşesindedir.
 5. 5
  USB device’a (USB cihaz) tıkla. Bu seçenek pencerenin en altındadır.
 6. 6
  Gerekirse USB diskini seç. Açılır kutuda, kullanmak istediğinden farklı bir disk görürsen açılır kutuya tıkla, ardından flaş diskinin adına tıkla.
 7. 7
  Begin copying’e (Kopyalamaya başla) tıkla. Bu, pencerenin sağ alt köşesindedir.
  • İstenirse devam etmeden önce Erase USB’ye (USB’yi Sil) tıkla, ardından Yes’e (Evet) tıkla.
 8. 8
  USB’nin yazmayı bitirmesini bekle. Windows’un yükleme diskini yaratması bir saate kadar sürebilir. Araç yüklemenin tamamlandığını söylediğinde devam edebilirsin.
  Reklam

Kısım 4 / 6:
Bilgisayarının Önyükleme Sırasını Değiştirmek

 1. 1
  Bilgisayarını kapat. Bunu bilgisayarının "Güç" düğmesini basılı tutarak yapabilirsin veya Başlat’a tıkladıktan sonra Güç simgesine tıklayabilir ve Bilgisayarı Kapat’ı seçebilirsin.
  • Devam etmeden önce bilgisayarının tamamen kapalı olduğundan emin ol.
 2. 2
  Bilgisayarını tekrar aç. Bunun için bilgisayarının "Güç" düğmesine bas. Bilgisayarın tekrar açılmaya başlar.
 3. 3
  BIOS tuşuna basmaya başla. Bilgisayarın önyükleme yapmaya başlar başlamaz bilgisayarının BIOS’i açmak için kullandığı tuşa hızlıca basmaya başla. BIOS sayfası açıldıktan sonra tuşa basmayı bırakabilirsin.
  • Bilgisayarın BIOS tuşuna basmaya fırsat bulamadan yeniden başlarsa bilgisayarını tekrar kapatıp açtıktan sonra tekrar denemen gerekir.
 4. 4
  "Boot Order" (Önyükleme Sırası) bölümünü bul. Önyükleme öğelerinin bir listesini bulana kadar BIOS sekmelerinde sol ve sağ ok tuşlarını kullanarak gezin.
  • Menüyü açabilmek için Boot Order’ı (veya benzerini) seçmen ve Enter’a basman gerekir.
  • Her bilgisayarın BIOS’i farklı olur; bu yüzden önyükleme sırası menüsünü bulamıyorsan bilgisayarının çevrim içi dokümantasyonuna başvur.
 5. 5
  Flaş diskinin adını seç. USB flaş diskin adını seçene kadar aşağı kaydırmak için ok tuşlarını kullan.
 6. 6
  Flaş diski listenin en üstüne taşı. Çoğu durumda flaş diskin adı en üste gelene kadar + tuşuna basarsın; bu işe yaramazsa yönergeler için BIOS ekranının en altındaki (veya yanındaki) tuş lejantına başvur.
 7. 7
  Kaydet ve çık. Tuş lejantında belirtildiği şekilde "Save and Exit"a (Kaydet ve Çık) bas. Bu, BIOS’e yaptığın değişiklikleri kaydeder ve BIOS ekranından çıkar.
  • Devam edebilmek için, tercihini başka bir tuşa basarak onaylaman gerekebilir.
 8. 8
  Gerekirse bilgisayarını yeniden başlat. Bilgisayarın Windows’u başlatmayı bitirirse devam etmeden önce bilgisayarını yeniden başlat. Bu, Windows 7 yükleme sayfasını açar; bu noktada Windows 7’yi yüklemeye başlayabilirsin.
  Reklam

Kısım 5 / 6:
Windows 7’yi Yüklemek

 1. 1
  Bir dil ve bölge seç. "Dil" açılır kutusuna tıkla ve Windows 7 için kullanmak istediğin dile tıkla, ardından aynısını "Ülke" açılır kutusu için de yap.
 2. 2
  İleri’ye tıkla. Bu, pencerenin sağ alt köşesindedir.
 3. 3
  Şimdi yükle’ye tıkla. Bu seçenek sayfanın en üstündedir.
 4. 4
  Kullanım şartlarını kabul et. "Kabul ediyorum" kutusunu işaretle, ardından İleri’ye tıkla.
 5. 5
  Özel (gelişmiş)’e tıkla. Bu, pencerenin en altındadır.
 6. 6
  Bir bölüm seç. Windows 7’yi yüklemek istediğin bölüme ("0" gibi) tıkla.
  • "Windows [bölümüne] yüklenemiyor" yazan bir hata alırsan Disk seçenekleri bağlantısına tıkla, Biçimlendir’e tıkla, ardından devam etmeden önce istendiğinde Tamam’a tıkla (bu, bölümü siler).
 7. 7
  İleri’ye tıkla. Bu, pencerenin sağ alt köşesindedir. Windows 7 yüklenmeye başlar.
 8. 8
  Windows 7’nin yüklenmesine izin ver. Bu uzun sürebilir; bu yüzden bilgisayarının iyi hava aldığından ve şarjının dolu olduğundan emin ol. "Windows’u Ayarla" penceresi açıldıktan sonra devam edebilirsin.
  • Bilgisayarın bu işlem süresince birkaç kere yeniden başlar.
  Reklam

Kısım 6 / 6:
Windows 7’yi Ayarlamak

 1. 1
  İstendiği zaman bir kullanıcı adı ve bilgisayar adı gir. Tercih ettiğin kullanıcı adını metin alanının en üstüne ekle, en alttaki metin alanına bilgisayarının adının ne olmasını istiyorsan onu yaz, ardından İleri’ye tıkla.
 2. 2
  Bir parola yarat. Tercih ettiğin parolayı en üstteki iki metin alanına yaz, ardından İleri’ye tıkla. Bunun işe yaraması için her iki metin alanındaki parolanın da eşleşmesi gerekir.
  • Parolayı unutma ihtimaline karşı bir parola ipucu eklemek istersen onu pencerenin en altındaki "İpucu" metin alanına yaz.
 3. 3
  Windows 7 ürün anahtarını gir. 25 karakterli ürün anahtarını pencerenin ortasındaki metin alanına yaz, ardından İleri’ye tıkla.
 4. 4
  Önerilen ayarları kullan’a tıkla. Bu, pencerenin ortasındadır. Bu, bilgisayarın için Windows 7’nin varsayılan güvenlik ayarlarını kullanır.
 5. 5
  Bir zaman dilimi seç. Zaman dilimi yanlışsa pencerenin en üstündeki açılır kutuya tıkla ve uygun zaman dilimini seç. Ayarlamayı bitirmek için İleri’ye tıkla.
 6. 6
  Windows 7’nin kurulumunun bitmesini bekle. Windows 7 hesabını ayarlamayı bitirdikten sonra masaüstü açılacak ve Windows 7’yi istediğin gibi kullanmaya başlayabileceksin.
  • Bilgisayarın, gelecek sefer yeniden başlattığında Windows 7 kurulum menüsüyle açılmaması için USB flaş diski bilgisayarından çıkardığından emin ol.
  • BIOS’i tekrar açman ve USB flaş diskin adını önyükleme sırası menüsünde tekrar aşağı taşıman iyi olabilir.
  Reklam

İpuçları

 • Her bilgisayarın BIOS’i biraz farklıdır; bu yüzden açmadan önce bilgisayarının kullanma kılavuzuna veya çevrim içi dokümantasyonuna başvurmak ve BIOS’e gitmek önerilir.
Reklam

Uyarılar

 • Geçerli bir ürün anahtarı olmadan Windows 7’yi yükleyemezsin.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Google Güvenli Arama Nasıl KapatılırGoogle Güvenli Arama Nasıl Kapatılır?
Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
Resimler JPEG Formatına Nasıl DönüştürülürResimler JPEG Formatına Nasıl Dönüştürülür?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
Smart TV'ye Uygulama Nasıl EklenirSmart TV'ye Uygulama Nasıl Eklenir?
Hoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl AtılırHoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl Atılır?
Ağ Yazıcısı Nasıl KurulurAğ Yazıcısı Nasıl Kurulur?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
Twitter'da Takipçi Nasıl SilinirTwitter'da Takipçi Nasıl Silinir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler.
Bu sayfaya 317 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam