Windows 7 mi yüklüyorsun? Bunun için profesyonel olmana veya kafa karıştırıcı bir kılavuza başvurmana gerek yok. Windows 7’yi bilgisayarına CD ya da flask bellekten yükleyebilirsin. Ayrıca Window’un daha eski bir sürümünden Windows 7’ye yükseltme de yapabilirsin. Temiz yükleme yaptığında bilgisayarındaki tüm bilgiler silinir ve bilgisayarına, yeni bir bilgisayarmış gibi Windows 7 yüklenir. Yükseltme yaptığında bilgisayarındaki tüm bilgiler korunur ve Windows’un eski sürümü Windows 7 ile değiştirilir. Bunlar için Windows 7 ürün anahtarına ihtiyacın olacak ya da Windows 7’yi 30 gün içinde satın alman gerekecektir.

Kısım 1
Kısım 1 / 3:
Windows 7 Kurulum DVD’si Kullanarak Kurulum

 1. 1
  Dosyalarını yedekle. Kurulum süreci sabit diskindeki tüm bilgileri silecektir. Elinde bulundurmak istediğin tüm dosyaları yeni bir işletim sistemi kurmadan önce yedeklemen önerilir. Dosyalarını başka bir sabit diske, harici bir sabit diske, bir flash diske ya da Google Drive, Dropbox gibi bulut tabanlı bir ortama yedekleyebilirsin.
 2. 2
  Bilgisayarını yeniden başlat. Bilgisayarındaki güç düğmesine bas ve güç seçenekleri menüsünden Tekrar Başlat'a tıkla.
 3. 3
  Bilgisayarın tekrar açıldığında hemen Del, Esc, F2, F10 ya da F9 tuşlarına bas. Bilgisayarının marka ve modeline bağlı olarak, bilgisayarını açtıktan hemen sonra bu tuşlardan birine basılınca BIOS sistemine girilir.
 4. 4
  BIOS'un boot seçenekleri menüsünü bul. BIOS'unun boot seçenekleri menüsü, konum veya isim yönünden farklı olabilir, ancak etrafa bakınırsan onu bulabilirsin.
  • Boot seçenekleri menüsünü bulamazsan, yardım için internet üzerinden BIOS'unun adını (büyük olasılıkla BIOS menüsünde bulunur) ara.
 5. 5
  Bilgisayarının birincil boot aygıtı olarak CD-ROM’u seç. Bu yöntem bilgisayarına göre değişebilse de, boot seçenekleri menüsü CD-ROM, DVD, Blu-ray sürücünü birincil boot aygıtı olarak ayarlaman gereken, değiştirilebilen aygıt adlarının olduğu bir menüdür. Ayrıca, boot sırasını ayarlayabileceğin bir aygıt listesi de olabilir. Eğer işin içinden çıkamazsan yardım için bir kılavuza veya internete bak.
 6. 6
  Ayarların değişikliklerini kaydet. Konfigürasyonunu kaydetmek için ekranda gösterilen tuşa bas veya BIOS menüsünden kaydetme seçeneğini seç.
 7. 7
  Bilgisayarını kapat. Bilgisayarı ister işletim sisteminin kapatma seçeneğini kullanarak, ister bilgisayar kapanana kadar güç düğmesini basılı tutarak kapat.
 8. 8
  PC'yi aç ve Windows 7 diskini CD/DVD sürücüsüne tak.
 9. 9
  Bilgisayarını CD’den başlat. CD’yi disk sürücüsüne yerleştirdikten sonra, bilgisayarını başlat. Bilgisayar başlarken, herhangi bir tuşa basarak CD’den önyükleme yapmak isteyip istemediğin sorulursa bir tuşa bas. CD’den başlatmayı seçtikten sonra, Windows Kurulumu yüklenmeye başlayacaktır.
  • Diskten önyükleme yapman sorulmazsa, bir şeyleri yanlış yapmış olabilirsin. Sorunu çözmek için önceki adımları tekrar dene.
 10. 10
  Windows Kurulum seçeneklerini seç. Windows Kurulumu yüklendiğinde, bir pencere karşına çıkacaktır. Tercih ettiğin dili, klavye türünü ve saat/para birimi formatını seçip İleri düğmesine tıkla.
 11. 11
  Şimdi Yükle düğmesine tıkla.
 12. 12
  Lisans Koşullarını kabul et. Microsoft Yazılımı Lisans Koşulları'nı oku, Lisans koşullarını kabul ediyorum seçeneğini işaretle ve İleri’ye tıkla.
 13. 13
  Özel yüklemeyi seç.
 14. 14
  Windows'u yüklemek istediğin sabit sürücüye ve bölüme karar ver. Sabit disk, bilgisayarının verilerini depolayan fiziksel bir parçadır ve bölümler sabit sürücüleri ayrı bölümlere “ayırır.”
  • Sabit sürücüde veri varsa, verileri sil veya diski biçimlendir.
   • Sabit sürücü listesinden sabit sürücüyü seç.
   • Sürücü seçenekleri (gelişmiş) seçeneğine tıkla.
   • Sürücü seçeneklerinden Biçimlendir’i tıkla.
  • Bilgisayarında henüz bölüm yoksa, Windows yüklemek için bir tane oluştur.
   • Sabit sürücü listesinden sabit sürücüyü seç.
   • Sürücü seçenekleri (gelişmiş) seçeneğine tıkla.
   • Sürücü seçeneklerinden Yeni’yi seç.
   • Boyutu seç ve Uygula düğmesine tıkla.
 15. 15
  Tercih ettiğin sabit sürücüye ve bölüme Windows yükle. Windows'u nereye kuracağına karar verdikten sonra, onu seç ve İleri’ye tıkla. Windows yüklenmeye başlayacaktır.
  Reklam

Yükseltme

Bir Yükseltme yüklemesi, bilgisayarındaki eski bir Windows sürümünü yükseltir (Örneğin; Windows Vista'dan Windows 7'ye.)

 1. 1
  Bilgisayarını mevcut işletim sisteminde başlat.
 2. 2
  Bilgisayarının Windows 7 ile uyumlu olup olmadığını kontrol et. Windows 7 Yükseltme Danışmanı, bilgisayarını Windows 7'ye yükseltip yükseltemeyeceğini belirlemek için tarar. Onu buradan indir.
 3. 3
  Windows'u yüklemek için bilgisayarını hazırla.
  • Bilgisayarında kötü amaçlı yazılım taraması yap. Kötü amaçlı yazılım, Windows'un doğru şekilde yüklenmesini engelleyebilir.
  • Herhangi bir antivirüs yazılımı varsa devre dışı bırak veya kaldır, çünkü Windows kurulumuna müdahale edebilir.
  • Yükseltmeyi hızlandırmak için bazı gereksiz programları kaldır. Bunları Windows 7 bittikten sonra yükleyebilirsin.
  • Windows Update ile Windows'u güncelle.
  • Yükseltmeyi hızlandırmak için bazı gereksiz dosyaları sil.
  • Yüklemenin başarısız olması ve dosyalarını kaybetme durumuna karşı, sabit sürücünü yedekle. (isteğe bağlı).
 4. 4
  Bu noktada Windows 7 yükleme CD’sini bilgisayara yerleştir.
 5. 5
  Windows Kurulumunu başlat. CD yüklendikten sonra, Başlat → Bilgisayar’a tıkla, Windows 7’nin bulunduğu disk sürücüsüne çift tıkla ve CD içindeki setup.exe simgesine çift tıkla. Kurulumun başlamasına izin ver.
 6. 6
  Şimdi Yükle düğmesine tıkla.
 7. 7
  Windows Kurulumu için güncellemelerin yüklenip yüklenmeyeceğine karar ver. Güncellemeler, Windows Kurulumu ile ilgili bilinen sorunları düzeltmek için geliştirilmiştir ve güncellemeleri yüklemek, kurulumu daha sorunsuz ve daha kararlı bir hale getirir. Güncelleme almak için, Kurulumun en son güncellemelerini almak için internete bağlan (önerilir) seçeneğine tıkla. Güncellemeleri atlamak için En son kurulum güncellemelerini alma seçeneğine tıkla.
 8. 8
  Lisans Koşullarını kabul et. Microsoft Yazılımı Lisans Koşulları'nı oku, Lisans koşullarını kabul ediyorum kutusunu işaretle ve İleri düğmesine tıkla.
 9. 9
  Yükselt seçeneğine tıkla.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 3:
Flash Bellek veya Harici Sürücü Kullanarak Yükleme

Windows Kurulumunu Flash Belleğe veya Harici Sürücüye Yükleme

Devam etmeden önce Windows Kurulum dosyalarını bir sürücüye çıkarman gerekir.

 1. 1
  Bilgisayara en az 4 gigabayt hafızaya sahip olan bir bellek tak.
 2. 2
  Kişisel dosyaları sürücüden taşı.
 3. 3
  Windows 7 Kurulum ISO'sunu indir. ISO dosyası bir disk imajıdır. Not: Bu indirme internet hızına bağlı olarak biraz zaman alabilir.
  • İndirme bağlantılarının bir listesi burada mevcut.
  • Eğer bağlantı internet sitesi çalışmıyorsa, bağlantı listesini indirmek için buraya tıkla.
 4. 4
  Bu bağlantıdan Windows 7 USB/DVD İndirme Aracını indir ve yükle.
 5. 5
  ISO indirme işlemini tamamladıktan sonra, Windows 7 USB/DVD İndirme Aracı’nı aç.
 6. 6
  ISO'yu seç. Adım 1/4: Windows 7 USB/DVD İndirme Aracının ISO dosyasını seç ekranında, Gözat’ı tıklayarak indirilen ISO dosyasını seç, sonra devam etmek için İleri düğmesine tıkla.
 7. 7
  Adım 2/4: Medya türü seç ekranında, USB cihazı’nı seç.
 8. 8
  Adım 3/4: USB aygıtını tak ekranında, kurulum dosyalarını çıkarmak istediğin sürücüyü seç ve Kopyalamaya başla düğmesine tıkla.
  • Yeterli Boş Alan Yok hatası alırsan, USB Aygıtını Sil düğmesine tıkla. Bu işlem sürücüdeki tüm dosyaları siler.
 9. 9
  Windows 7 USB/DVD İndirme Aracı ISO'yu flash belleğe çıkarmayı bitirdiğinde, sürücün Windows'u yüklemeye hazırdır.
  • Artık onunla bir işimiz kalmadığından ISO dosyasını şimdi silebilirsin.
  Reklam

Temiz Kurulum

Temiz bir kurulum, Windows'u bilgisayarlarına sıfırdan yüklemek isteyen (sabit diskteki tüm verileri silerek ve sonrasında Windows'u yükleyerek) veya henüz işletim sistemi olmayan bilgisayarlar için amaçlanmıştır.(Not: Eski bilgisayarlar, sürücü üzerinden temiz bir kurulum gerçekleştiremeyebilir.)

 1. 1
  Windows 7 Kurulumu'nun çıkarıldığı sürücünün bilgisayara takılı olduğundan emin ol.
 2. 2
  Bilgisayarının BIOS’una gir. Windows yüklemek istediğin bilgisayarı kapat ve tekrar aç. BIOS ekranı göründüğünde veya belirtildiğinde, Del, Esc, F2, F10, veya F9 tuşunda basarak (bilgisayarının anakartına bağlı) sistem BIOS’una gir. BIOS’a girişi sağlayan tuş genellikle ekranda gözükür.
 3. 3
  BIOS'un boot seçenekleri menüsünü bul. BIOS'unun boot seçenekleri menüsü, konum veya isim yönünden farklı olabilir, ancak etrafa bakınırsan onu bulabilirsin.
  • Boot seçenekleri menüsünü bulamazsan, yardım için internet üzerinden BIOS'unun adını (büyük olasılıkla BIOS menüsünde bulunur) ara.
 4. 4
  Bilgisayarının birincil boot aygıtı olarak flash belleği seç.
  • Flash bellek bir boot aygıtı olarak görünmüyorsa, bilgisayarın bunu desteklemiyor demektir.
  • Bu yöntem bilgisayarına göre değişebilse de, boot seçenekleri menüsü flash belleği birincil boot aygıtı olarak ayarlaman gereken, değiştirilebilen aygıt adlarının olduğu bir menüdür. Ayrıca, boot sırasını ayarlayabileceğin bir aygıt listesi de olabilir. Eğer işin içinden çıkamazsan yardım için bir kılavuza veya internete bak.
 5. 5
  Ayarlar değişikliklerini kaydet. Konfigürasyonunuzu kaydetmek için ekranda gösterilen tuşa bas veya BIOS menüsünden kaydetme seçeneğini seç.
 6. 6
  Bilgisayarını kapat. Bilgisayarı ister işletim sisteminin kapatma seçeneğini kullanarak, ister bilgisayar kapanana kadar güç düğmesini basılı tutarak kapat.
 7. 7
  Bilgisayarını tekrar aç. Bilgisayarın Windows Kurulumuna başlamalıdır.
  • Bilgisayar başlarken, herhangi bir tuşa basarak CD’den önyükleme yapmak isteyip istemediğin sorulursa, onunla boot et. Windows Kurulumu yüklenecektir.
  • Önemli Bilgi: Kurulum sırasında CD/DVD aygıt sürücüsü eksik hatası alırsan, hata mesajındaki İptal düğmesine tıkla, bu da seni Hoş Geldin ekranına geri döndürecektir. Karşılama ekranına geldikten sonra, USB sürücüsünü çıkar ve onu bilgisayardaki başka bir USB girişine tak, ardından yüklemeye devam et.
 8. 8
  Windows Kurulum seçeneklerini seç. Windows Kurulumu yüklendiğinde, bir pencere karşına çıkacaktır. Tercih ettiğin dili, klavye türünü ve saat/para birimi formatını seçip İleri düğmesine tıkla.
 9. 9
  Şimdi Yükle düğmesine tıkla.
 10. 10
  Lisans Koşullarını kabul et. Microsoft Yazılımı Lisans Koşulları'nı oku, Lisans koşullarını kabul ediyorum seçeneğini işaretle ve İleri’ye tıkla.
 11. 11
  Özel yüklemeyi seç.
 12. 12
  Windows'u yüklemek istediğin sabit sürücüye ve bölüme karar ver. Sabit disk, bilgisayarının verilerini depolayan fiziksel bir parçadır ve bölümler sabit sürücüleri ayrı bölümlere “ayırır.”
  • Sabit sürücüde veri varsa, verileri sil veya diski biçimlendir.
   • Sabit sürücü listesinden sabit sürücüyü seç.
   • Sürücü seçenekleri (gelişmiş) seçeneğine tıkla.
   • Sürücü seçeneklerinden Biçimlendir’i tıkla.
  • Bilgisayarında henüz bölüm yoksa, Windows yüklemek için bir tane oluştur.
   • Sabit sürücü listesinden sabit sürücüyü seç.
   • Sürücü seçenekleri (gelişmiş) seçeneğine tıkla.
   • Sürücü seçeneklerinden Yeni’yi seç.
   • Boyutu seç ve Uygula düğmesine tıkla.
 13. 13
  Tercih ettiğin sabit sürücüye ve bölüme Windows yükle. Windows'u nereye kuracağına karar verdikten sonra, onu seç ve İleri’ye tıkla. Windows yüklenmeye başlayacaktır.
  Reklam

Yükseltme

Bir Yükseltme yüklemesi, bilgisayarındaki eski bir Windows sürümünü yükseltir (Örneğin; Windows Vista'dan Windows 7'ye.)

 1. 1
  Bilgisayarının Windows 7 ile uyumlu olup olmadığını kontrol et. Windows 7 Yükseltme Danışmanı, bilgisayarını Windows 7'ye yükseltip yükseltemeyeceğini belirlemek için tarar. Onu buradan indir.
 2. 2
  Windows'u yüklemek için bilgisayarını hazırla.
  • Bilgisayarında kötü amaçlı yazılım taraması yap. Kötü amaçlı yazılım, Windows'un doğru şekilde yüklenmesini engelleyebilir.
  • Herhangi bir antivirüs yazılımı varsa devre dışı bırak veya kaldır, çünkü Windows kurulumuna müdahale edebilir.
  • Yükseltmeyi hızlandırmak için bazı gereksiz programları kaldır. Bunları Windows 7 bittikten sonra yükleyebilirsin.
  • Windows Update ile Windows'u güncelle.
  • Yükseltmeyi hızlandırmak için bazı gereksiz dosyaları sil.
  • Yüklemenin başarısız olması ve dosyalarını kaybetme durumuna karşı, sabit sürücünü yedekle. (isteğe bağlı).
 3. 3
  Windows Kurulumu’nun çıkarıldığı sürücünün bilgisayara takılı olduğundan emin ol.
 4. 4
  Windows Kurulumunu başlat. Disk yüklendikten sonra, Başlat → Bilgisayar’a tıkla, Windows 7’nin bulunduğu disk sürücüsüne çift tıkla ve disk içindeki setup.exe simgesine çift tıkla. Kurulumun başlamasına izin ver.
 5. 5
  Şimdi Yükle düğmesine tıkla.
 6. 6
  Windows Kurulumu için güncellemelerin yüklenip yüklenmeyeceğine karar ver. Güncellemeler, Windows Kurulumu ile ilgili bilinen sorunları düzeltmek için geliştirilmiştir ve güncellemeleri yüklemek, kurulumu daha sorunsuz ve daha kararlı bir hale getirir. Güncelleme almak için, Kurulumun en son güncellemelerini almak için internete bağlan (önerilir) seçeneğine tıkla. Güncellemeleri atlamak için En son kurulum güncellemelerini alma seçeneğine tıkla.
 7. 7
  Lisans Koşullarını kabul et. Microsoft Yazılımı Lisans Koşulları'nı oku, Lisans koşullarını kabul ediyorum kutusunu işaretle ve İleri seçeneğine tıkla.
 8. 8
  Yükselt seçeneğine tıkla.
  Reklam

Kısım 3
Kısım 3 / 3:
Kurulum Sonrası

Windows'u yükledikten ve bilgisayarın Windows 7'de başladıktan sonra bu adımlarla devam et.

 1. 1
  Kullanıcı adını ve bilgisayarının adını yaz ve İleri’ye tıkla.
 2. 2
  Şifreni yaz ve İleri’ye tıkla. Şifre oluşturmak istemiyorsan, metin kutularını boş bırak ve İleri’ye tıkla.
 3. 3
  Ürün anahtarını gir ve İleri’ye tıkla. Eğer satın aldıysan, ürün anahtarı Windows 7 CD kutusunun üzerindedir. Ürün anahtarı girişini atlamak için İleri düğmesini tıkla, fakat Windows 30 günlük bir deneme süresinde çalışır ve 30 günlük deneme süresi dolduğunda bir anahtar girmen gerekecekir.
 4. 4
  Windows Update ayarlarını seç.
  • Önerilen ayarları kullan, Microsoft tarafından önerilen güncelleme ve güvenlik ayarlarını otomatik olarak ayarlar.
  • Sadece önemli güncellemeleri yükle, bilgisayarını yalnızca gerekli güncellemeleri yüklemek için yapılandırır.
  • Daha sonra sor, karar verene kadar güvenliğini devre dışı bırakır.
 5. 5
  Saat ve saat dilimini ayarla.
 6. 6
  Ağ tipini ayarla.
  • Bilgisayar kişisel ağına bağlıysa, Ev ağı’nı seç.
  • Ağa iş yerinden bağlıysan, İş ağı’nı seç.
  • Restoran ve mağaza gibi yerlerden herkese açık bir ağa bağlıysan, Genel ağ’ı seç.
 7. 7
  Bilgisayarın kuruldu!
 8. 8
  Bilgisayarınız hazır olduğunda, USB sürücünü (Flash Bellek veya Harici Sürücü Kullanarak Yükleme yöntemini seçtiysen) varsayılan ayarlarına döndürebilirsin. USB sürücünü varsayılan ayarlarına geri döndürmek için, Başlat→Bilgisayar penceresindeki USB sürücüye sağ tıkla ve Biçimlendir’den Sistem Varsayılanlarını Geri Yükle’ye, ardından Başlat düğmesine tıkla. Bu işlem sürücüdeki tüm verileri kalıcı olarak siler. Sürücü biçimlendirildikten sonra, dosyalarını tekrar usb belleğe taşıyabilirsin.
 9. 9
  Kaldırdığın herhangi bir yazılımı, herhangi bir aygıt sürücüsünü tekrar yüklediğinizden ve güvenlik yazılımını yeniden etkinleştirdiğinden emin ol. Ayrıca, güvenliğini artırmak için en son güvenlik güncelleştirmelerini yüklemek için Windows Update'i çalıştır.
  Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

Windows 7 Sistem Gereksinimleri

 • 1 gigahertz (GHz) veya daha hızlı 32-bit (x86) veya 64-bit (x64) işlemci
 • 1 gigabyte (GB) RAM (32-bit) veya 2 GB RAM (64-bit)
 • 16 GB (32-bit) veya 20 GB (64-bit) boş disk alanı
 • DirectX 9 ve WDDM 1.0 veya daha yüksek sürücülü grafik kartı

Gerekli Kaynaklar

Disk Kurulumu

 • Windows 7 Kurulum CD’si
 • CD Sürücü
 • Uyumlu Bilgisayar

USB Kurulumu

Temiz Kurulum

 • USB Sürücü (en az 4 GB boyutlu)
 • İnternet Bağlantısı (ISO ve USB çıkarım yazılımı indirmek için)
 • Dosyaları USB sürücüye çıkarmak için bir bilgisayar.
 • USB portları
 • Uyumlu Bilgisayar

Yükseltme Kurulumu

 • Mevcut bir Windows kurulumu (Windows XP veya Vista tavsiye edilir)
 • USB Sürücü (en az 4 GB boyutlu)
 • İnternet Bağlantısı (ISO ve USB çıkarım yazılımı indirmek için)
 • Dosyaları USB sürücüye çıkarmak için bir bilgisayar.
 • USB portları
 • Uyumlu Bilgisayar

__

Bununla İlgili wikiHow'lar

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
Nasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi GörünülürNasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi Görünülür?
iPhone'da Emoji Nasıl GüncelleniriPhone'da Emoji Nasıl Güncellenir?
Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
Word'de Boş Bir Sayfa Nasıl KaldırılırWord'de Boş Bir Sayfa Nasıl Kaldırılır?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
Grand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl BulunurGrand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl Bulunur?
Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)?
Birinin WhatsApp'ta Çevrim İçi Olduğu Nasıl AnlaşılırBirinin WhatsApp'ta Çevrim İçi Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Hoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl AtılırHoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl Atılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Travis Boylls
Ortak yazarlar :
Teknoloji Yazarı ve Editör
Bu makaledeki ortak yazarlar Travis Boylls. Travis Boylls, wikiHow’da Teknoloji Yazarı ve Editör’dür. Travis teknoloji makaleleri yazma, müşteri hizmetleri yazılımı sağlama ve grafik tasarım konularında deneyime sahiptir. Windows, macOS, Android, iOS ve Linux platformlarında uzmandır. Pikes Peak Toplum Fakültesi’nde grafik tasarım eğitimi almıştır. Bu makale 35.699 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 35.699 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam