Windows 7’de Ekran Parlaklığı Nasıl Ayarlanır?

Ortak yazar: wikiHow Kadrosu

Bu Makalede:Parlaklık Kaydırıcısını KullanmakGözükmeyen Ekran Parlaklığı Kaydırıcısını Geri Getirmek

Bu wikiHow makalesi, bir Windows 7 dizüstü bilgisayarında ekran parlaklığının nasıl artırılacağını ya da azaltılacağını öğretmektedir. Birçok masaüstü bilgisayarı harici bir monitör kullanır; bu yüzden bu bilgisayarlardaki ekran parlaklığı monitörün üzerindeki yerleşik düğmelerden ya da parlaklık düğmesinden ayarlanmak zorundadır.

1
Parlaklık Kaydırıcısını Kullanmak

 1. 1
  Güç Seçenekleri simgesine tıkla. Bu simge, ekranın sağ alt köşesindeki pil şeklindeki simgedir.
  • Bu alanda önce işaretine tıklaman gerekebilir.
  • Ekranın sağ alt köşesinin hiçbir yerinde bu simgeyi görmüyorsan Başlat menüsünü aç ve Denetim Masası seçeneğine tıkla.
 2. 2

  Ekran parlaklığını ayarla seçeneğine tıkla. Bu bağlantı, açılır pencerenin alt kısmının yakınındadır. Seçeneğe tıkladığında Güç Seçenekleri menüsü açılacaktır.

  • Denetim Masası penceresini açmak zorunda kaldıysan buradaki Güç Seçenekleri bağlantısına tıkla.
 3. 3
  "Ekran Parlaklığı" kaydırıcısına tıkla ve kaydırıcıyı sola ya da sağa doğru sürükle. Bu kaydırıcı pencerenin altında yer almaktadır. Kaydırıcıyı sola sürüklersen dizüstü bilgisayarının ekran parlaklığı azalacaktır; sağa sürüklediğinde ise ekran parlaklığı artacaktır.
  • "Ekran Parlaklığı" kaydırıcısını Güç Seçenekleri penceresinin altında görmüyorsan dizüstü bilgisayarının ekran parlaklığını ayarlamadan önce bu kaydırıcıyı geri getirmen gerekiyor.

2
Gözükmeyen Ekran Parlaklığı Kaydırıcısını Geri Getirmek

 1. 1
  Başlat menüsünü aç. Ekranın sol alt köşesindeki Windows logosuna tıkla.
 2. 2
  Menünün içine aygıt yöneticisi yaz. Böyle yaptığında, bilgisayar Aygıt Yöneticisi programını arayacaktır.
 3. 3
  Aygıt Yöneticisi programına tıkla. Program, Başlat penceresinde çıkan sonuçların en üstünde yer alacaktır. Üzerine tıkladığında Aygıt Yöneticisi açılacaktır.
 4. 4
  "Monitörler" kategorisini genişlet. "Monitörler" başlığının sol tarafındaki işaretine tıkla.
  • Bu seçeneği bulmak için sayfayı aşağı kaydırman gerekebilir.
 5. 5
  "Monitörler" kategorisinin altındaki monitörü seç. "Monitörler" kategorisini genişlettiğinde, kategorinin altında bir monitör ismiyle karşılaşacaksın; bu monitörü seçmek için üzerine tıkla.
 6. 6

  Eylem sekmesine tıkla. Bu sekme, Aygıt Yöneticisi penceresinin üst tarafında yer almaktadır.

 7. 7

  Özellikler seçeneğine tıkla. Bu seçenek, Eylem açılır menüsünün alt tarafında yer almaktadır. Buraya tıkladığında, monitörünün özelliklerini gösteren bir pencere açılacaktır.

 8. 8

  Sürücü sekmesine tıkla. Bu sekme, Özellikler penceresinin üst tarafında yer almaktadır.

 9. 9

  Kaldır seçeneğine tıkla. Bu seçenek, pencerenin sol alt bölümünde yer almaktadır.

 10. 10
  Sürücünün kaldırılmasını bekle. Kaldırma işlemi uzun sürmeyecektir. Sürücü kaldırıldığında, Aygıt Yöneticisi listen yenilenecektir. Liste yenilendiğinde ise "Monitör" kategorisinin ortadan kalktığını fark edeceksin.
 11. 11
  "Donanım değişikliklerini tara" düğmesine tıkla. Bu düğme, Aygıt Yöneticisi penceresinin üst tarafında yer alan bilgisayar monitörü şeklindeki kare düğmedir. Üzerine tıkladığında, az önce kaldırdığın sürücü yeniden yüklenecek ve güncellenecektir.
 12. 12
  Monitörünün listeye yeniden geri döndüğünü doğrula. Aygıt Yöneticisi değişiklikleri taradığında, monitörün için temel Windows sürücüsünü otomatik olarak yeniden yükleyecektir. Bu işlem, parlaklık kaydırıcısını yeniden ortaya çıkartacaktır.
 13. 13
  Bilgisayarını yeniden başlat. Yaptığın değişikliklerin etkili olabilmesi için bu işlem gerekli olmayabilir, ancak bilgisayarı yeniden başlatmanın bir zararı yoktur ve daha sonraki işlemlerde senin zaman kazanmanı sağlayabilir.
 14. 14
  Ekran parlaklığını ayarlamaya çalış. Bilgisayarı yeniden başlattığında, geri gelen parlaklık seçeneklerini bulmak için Sistem Çubuğu’ndaki Güç Seçenekleri düğmesine tıkla.

İpuçları

 • Hemen hemen her dizüstü bilgisayarın klavyesinde birer adet "Parlaklığı Artır" ve "Parlaklığı Azalt" tuşu bulunmaktadır. Bu tuşlar genelde klavyenin üst tarafındadır. Tuşları kullanmak içinFn tuşunu basılı tutman gerekebilir.

Uyarılar

 • Yüksek ekran parlaklığı, düşük ekran parlaklığına göre bilgisayarının pilini daha çabuk tüketecektir.

Makale Bilgisi

Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

Kategoriler: Bilgisayar ve Elektronik Cihazlar

Diğer dillerde:

English: Control the Brightness of Your Computer With Windows 7, Español: controlar el brillo de tu computadora con Windows 7, Italiano: Controllare la Luminosità dello Schermo del Tuo Computer in Windows 7, Português: Controlar o Brilho do seu Computador com Windows 7, Русский: настроить яркость в Windows 7, Deutsch: Mit Windows 7 die Helligkeit deines Computers steuern, Français: contrôler la luminosité de son ordinateur sous Windows 7, Nederlands: De helderheid van je computer instellen in Windows 7, 中文: 调节Windows 7电脑屏幕的亮度, Bahasa Indonesia: Mengatur Kecerahan Layar di Komputer Windows 7, Tiếng Việt: Điều chỉnh ánh sáng màn hình máy tính trên Windows 7, العربية: التحكم في سطوع شاشة جهاز الكمبيوتر على نظام ويندوز 7, हिन्दी: विंडोज 7 के साथ आपके कंप्यूटर को ब्राइटनेस को कंट्रोल करें (Control the Brightness of Your Computer With Windows 7), 한국어: 윈도우 7에서 컴퓨터 밝기 조절하는 법

Bu sayfaya 44.733 defa erişilmiş.
Bu makale işine yaradı mı?