Bu wikiHow makalesi sana, Windows 7 bilgisayarındaki sabit disk sürücüsü yerine bir USB flash sürücüsünden nasıl önyükleme yapacağını öğretir. Bir USB'den önyükleme yapmak, hafif bir işletim sistemi çalıştırmaktan Clonezilla gibi komut satırı hizmetlerini kullanmaya kadar her şeyi yapmana olanak tanır. Gerekirse Windows 7'yi yüklemek için bir USB sürücü bile kullanabilirsin.

Kısım 1
Kısım 1 / 4:
Önyükleme Yapmaya Hazırlanmak

 1. 1
  Bir USB'den önyükleme yapmanın nasıl çalıştığını anla. Varsayılan olarak, bilgisayarın işletim sistemi bilgilerini yerleşik sabit sürücüsünden okuyarak başlar. Bunu, takılı USB ögelerini yerleşik sabit sürücüye göre öncelikli kılmasını söyleyerek değiştirebilirsin.
  • Bilgisayarının önyükleme davranışının ayarları, bilgisayarın açılırken bilgisayar modeline özel bir tuşa basarak erişebileceğin bir başlatma öncesi menüsü olan BIOS adlı bir menüdedir.
  • Bir USB flash sürücüden önyükleme yapmak için, flash sürücünün önyüklenebilir bir öge olarak ayarlanması ve üzerinde bir işletim sistemi veya benzeri bir hizmetin kurulu olduğu bir disk görüntüsü (ISO) dosyasına sahip olması gerekir.
 2. 2
  Bilgisayarının BIOS tuşunu belirle. BIOS'a erişmek için bastığın tuş, bilgisayarını üreten firmaya ve modeline göre değişir. Bir arama motoruna, "bios tuşu" ile birlikte bilgisayarının üreticisini ve model adını yazıp sonuçları gözden geçirerek bilgisayarının BIOS tuşunu arayabilir veya hâlâ elinde varsa bilgisayarının kullanım kılavuzuna bakabilirsin.
  • Çoğu bilgisayar BIOS tuşu olarak fonksiyon tuşlarını kullanır (F12 gibi) ama bazı bilgisayarlar Esc veya Del tuşunu kullanır.
 3. 3
  USB flash sürücünü bilgisayarına tak. USB flash sürücünün, bilgisayarının kasasındaki dikdörtgen USB bağlantı noktalarından birine takılması gerekir.
  • Bir dizüstü bilgisayarda, USB bağlantı noktaları tipik olarak bilgisayarın yan taraflarında bulunurken, masaüstü bilgisayarlarda tipik olarak USB bağlantı noktaları kasanın önünde veya arkasında bulunur.
 4. 4
  USB flash sürücüyü önyüklenebilir hâle getir. Flash sürücün önyüklenebilir değilse bunu yapmak için Komut İstemi'ni veya Windows yükleme araçlarından birini kullan.
 5. 5
  Önyüklemek istediğin dosyayı flash sürücüye ekle. Önyükleme istediğin ISO dosyasını bir kez tıklayarak ve ardından Ctrl+C tuşlarına basarak kopyala, sonra flash sürücünü aç ve dosyayı yapıştırmak için Ctrl+V tuşlarına bas.
  • Örneğin, flash sürücüden Ubuntu Linux'u yüklemeye veya kullanmaya çalışıyorsan Ubuntu ISO dosyasını flash sürücünün penceresine yapıştırırsın.
  • Windows 7 veya 10 yükleme aracını kullanarak önyüklenebilir bir USB oluşturduysan bu adımı atla.
 6. 6
  Tüm açık çalışmaları kaydet ve kapat. BIOS'a erişmeye devam etmeden önce, ilerlemeni kaybetmemek için tüm açık çalışmaları kaydetmen ve tüm açık programları kapatman iyi olur.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 4:
BIOS'a Erişmek

 1. 1
 2. 2
  Kapat'a tıkla. Bu, Başlat menüsünün sağ tarafındadır. Bunu yapmak, bilgisayarın kapanmaya başlamasını sağlar.
  • Bu kararı onaylaman gerekebilir.
 3. 3
  Bilgisayarının kapanmayı bitirmesini bekle. Bilgisayarının sesi tamamen kesildiğinde devam edebilirsin.
 4. 4
 5. 5
  Hemen BIOS tuşuna basmaya başla. Bunu, Güç düğmesini bırakır bırakmaz yapman iyi olur. BIOS ekranı görünene kadar durma.
 6. 6
  BIOS sayfası yüklendiğinde BIOS tuşuna basmayı bırak. BIOS sayfası, BIOS'un farklı görünse de genellikle içinde beyaz harfler bulunan mavi bir ekrana benzer. Bu noktada, bilgisayarının önyükleme sırasını değiştirmekte özgürsün.
  Reklam

Kısım 3
Kısım 3 / 4:
Önyükleme Sırasını Değiştirme

 1. 1
  "Boot Order" (Önyükleme Sırası) bölümünü bul. Bu seçeneği ana BIOS ekranında görebilirsin, ancak "Boot Order"ı bölümünü kadar büyük olasılıkla ekranın üst kısmındaki sekmelerde sola veya sağa (sırasıyla sol ve sağ ok tuşlarını kullanarak) kaydırman gerekir.
  • Bu bölümü muhtemelen Advanced (Gelişmiş) sekmesinde bulursun ancak birçok BIOS türünde özel Boot Order (Önyükleme Sırası) sekmeleri de vardır.
 2. 2
  "Boot Order" (Önyükleme Sırası) menüsünü aç. "Boot Order" bölümü başlık yerine bir menü ögesiyle ok tuşlarını kullanarak onu seç ve Enter'a bas.
 3. 3
  "USB" seçeneğini seç. Aşağı kaydır ve önyükleme konumları listesinde "USB" seçeneğini bul.
 4. 4
  Tuş lejantını ara. Bunu genellikle ekranın sağ alt tarafında bulursun ama ekranın altında da olabilir.
 5. 5
  Seçilen seçeneği yukarı taşımak için hangi tuşun kullanılacağını belirle. Genellikle seçilen seçeneği yukarı taşımak için + tuşuna basarsın ancak emin olmak için tuş lejantındaki bilgileri kontrol et.
 6. 6
  "USB" seçeneğini listenin en üstüne taşı. Seçilen "USB" seçeneği "Boot Order" (Önyükleme Sırası) listesinin en üstünde olana kadar uygun tuşa bas. Bu, bilgisayarını yeniden başlattığında, bilgisayarının sabit sürücüyü varsayılan olarak kullanmak yerine önyüklenebilir bir USB seçeneği aramasını sağlar.
  Reklam

Kısım 4
Kısım 4 / 4:
USB'den Önyükleme Yapmak

 1. 1
  Değişikliklerini kaydet ve BIOS'tan çık. Tuş lejantında belirtildiği gibi "Save and Exit" (Kaydet ve Çık) tuşuna bas, ardından istendiğinde "Confirm" (Onayla) tuşuna bas.
  • Örneğin, değişikliklerini kaydetmek için Esc tuşuna, ardından kaydedip çıkmak istediğini onaylamak için Y tuşuna basabilirsin.
 2. 2
  Gerekirse bilgisayarını yeniden başlat. Bilgisayarın ilk seferde USB flash sürücüden önyükleme yapmıyorsa önyükleme konumu olarak sabit sürücünü seçmiş olabilir. Öyleyse devam etmeden önce bilgisayarını (USB flash sürücü takılıyken) yeniden başlatman gerekir.
 3. 3
  USB programının menüsünün görünmesini bekle. Bilgisayarın USB flash sürücüyü önyüklenebilir bir konum olarak tanıdığında USB flash sürücünün yüklü programını, hizmetini veya menüsünü görmen gerekir.
 4. 4
  Ekrandaki talimatları izle. Menü göründüğünde, USB flash sürücünün programını veya hizmetini çalıştırmaya ve/veya kurmaya devam edebilirsin.
  Reklam

İpuçları

 • USB flash sürücüyü önyüklenebilir hâle getirmek için Komut İstemi kullanmak istemiyorsan bunun yerine Live Linux USB Creator gibi ücretsiz bir program kullanabilirsin.
 • Bazı durumlarda, yanlış USB bağlantı noktasına takılırsa bilgisayarın USB flash sürücüyü önyüklenebilir bir konum olarak tanımaz. Bunu farklı bir USB bağlantı noktası deneyerek düzeltebilirsin.
Reklam

Uyarılar

 • USB flash sürücünü önyüklenebilir hâle getirmek, flash sürücünün içeriğini siler.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Grand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl BulunurGrand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl Bulunur?
Sim'lerinin İhtiyaçları Nasıl DoldurulurSim'lerinin İhtiyaçları Nasıl Doldurulur?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
Herhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilirHerhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilir?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
Instagram Gönderileri Belli Takipçilerden Nasıl GizlenirInstagram Gönderileri Belli Takipçilerden Nasıl Gizlenir?
Resimler JPEG Formatına Nasıl DönüştürülürResimler JPEG Formatına Nasıl Dönüştürülür?
Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Nasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi GörünülürNasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi Görünülür?
Smart TV'ye Uygulama Nasıl EklenirSmart TV'ye Uygulama Nasıl Eklenir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

JL
Ortak yazarlar :
Teknoloji Yazarı ve Editör
Bu makaledeki ortak yazarlar Jack Lloyd. Jack Lloyd wikiHow’da bir wikiHow’da Teknoloji Yazarı ve Editör’dür. Yazı yazma ve teknolojiyle ilgili makaleleri düzenleme konusunda iki yıldan fazla deneyime sahiptir. Jack bir teknoloji meraklısı ve İngilizce öğretmenidir.
Bu sayfaya 821 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam