Windows 7'de Dosya İzinleri Nasıl Değiştirilir?

Ortak yazar: wikiHow Kadrosu

Windows 7’deki izinler hangi kullanıcıların dosyalara ve klasörlere erişebileceğini, onları değiştirebileceğini ve silebileceğini belirler. Windows bilgisayarındaki tüm dosyaların ve klasörlerin kendine ait izin ayarları vardır. İzinleri değiştirmek, bilgisayarındaki kullanıcılar için dosyaları kilitlemene veya açmana imkân verir. Yakın zamanda eski bir sabit diskten verilerini kurtardıysan dosyalara erişebilmek için onların sahipliğini alman gerekebilir.

Yöntem 1 / 2:
İzinleri Değiştirmek

 1. 1
  Windows’a yönetici olarak giriş yap. Yönetici olarak giriş yapmadıysan yalnızca kendi kullanıcı hesabın için izinleri değiştirebiliyor olacaksın. İzinleri bilgisayardaki diğer hesaplar için değiştirmek amacıyla yönetici ayrıcalıkları olan bir hesapla giriş yapman gerekecek.
  • Yönetici olarak giriş yapmadıysan çoğu izin ayarına erişme şansın olmayacak.
 2. 2
  İzinlerini değiştirmek istediğin dosyaya veya klasöre sağ tıkla. Herhangi bir dosya veya klasörün izinlerini değiştirebilirsin. Bir klasörün izinlerini değiştirdiğinde içindeki tüm dosyaların ve klasörlerin izinlerini değiştirmiş olacaksın.
  • Mevcut olarak kullanımda olan dosyaların izinlerini değiştiremeyeceksin. İzinlerini değiştirmeye çalıştığın dosyayı veya klasörü hâlihazırda kullanan tüm programları kapattığından emin ol.
 3. 3
  "Özellikler" seçeneğini seç. Bu, dosyanın veya klasörün Özellikler penceresini açacak.
 4. 4
  "Güvenlik" sekmesine tıkla. Bu, nesne için ayarlanan izinlere sahip olan mevcut grupların ve kullanıcıların listesini gösterecek.
  • "Güvenlik" sekmesi yoksa muhtemelen USB sürücüde depolanan bir dosya için izinleri değiştirmeye çalışıyorsun. USB sürücün FAT32 dosya sistemiyle biçimlendirilmişse dosya izinlerini ayarlayamazsın. Disk NTFS dosya sistemini kullanmalıdır.
 5. 5
  "Düzenle" butonuna tıkla. Bu, bilgisayardaki herhangi bir kullanıcı için bu dosya veya klasörün izinlerini değiştirmene imkân verecek.
 6. 6
  Listeye yeni bir grup veya kullanıcı eklemek için "Ekle" butonuna tıkla. Bu dosya için izni olan kullanıcı listesine yeni bir kullanıcı eklemek istersen başlamak için "Ekle" butonuna tıkla.[1]
  • Bu bilgisayardaki tüm kullanıcıları ve grupları bulmak için önce "Gelişmiş" seçeneğine ardından "Şimdi Bul" seçeneğine tıkla.
  • İzinler listesine eklemek istediğin kullanıcıyı seçip "TAMAM" butonuna tıkla. Kullanıcı, "Grup veya kullanıcı adları" listesine eklenecek.
 7. 7
  İzinlerini değiştirmek istediğin kullanıcıyı seç. Mevcut izinler ''Kullanıcının İzinleri" listesinde görüntülenecek.
 8. 8
  Bu kullanıcı veya grup için eklemek istediğin izinlerin kutucuklarını işaretle. Listedeki her bir iznin yanında "İzin Ver" ve "İzin Verme" kutusu vardır. Kullanıcıya vermek istediğin veya kullanıcıyı kısıtlamak istediğin izinleri işaretle:[2]
  • Tam denetim – Kullanıcı dosyayı okuyabilir, yazabilir, değiştirebilir veya silebilir.
  • Değiştirme – Kullanıcı dosyayı okuyabilir, yazabilir ve değiştirebilir.
  • Okuma ve yürütme – Kullanıcı seçili dosyayı okuyabilir veya çalıştırabilir.
  • Klasör içeriğini listeleme – Kullanıcı seçili klasör içindeki dosyaları görüntüleyebilir.
  • Okuma – Kullanıcı dosyayı açabilir.
  • Yazma – Kullanıcı dosyayı düzenleyebilir veya yeni dosyalar oluşturabilir.
 9. 9
  Kutular gri renkteyse ayarlarını düzelt. İzinlerin hiçbirini değiştiremiyorsan bazı ayarları düzeltmen gerekebilir:[3]
  • Güvenlik sekmesindeki "Gelişmiş" butonuna tıkla.
  • Kullanıcıyı seç ve "İzinleri Değiştir/Düzenle" seçeneğine tıkla.
  • "Üst klasörden devralınan izinleri dâhil et." kutusunun işaretini kaldır.
  • Değişiklikleri kaydet. Artık izin kutularını işaretleyebiliyor olmalısın.
 10. 10
  Değişiklikleri kaydetmek için "Uygula" butonuna tıkla. Yaptığın değişiklikler kaydedilecek ve kullanıcıya uygulanacak. İzinleri kendin için değiştirdiysen değişiklik hemen uygulanacak.
  Reklam

Yöntem 2 / 2:
Sahipliği Almak

 1. 1
  Yönetici olarak giriş yap. Yalnızca yönetici ayrıcalıkları olan hesaplar dosyaların ve klasörlerin sahipliğini değiştirebilir.
 2. 2
  Sahibini değiştirmek istediğin dosyaya veya klasöre sağ tıkla ve "Özellikler" seçeneğini seç. Bu, nesnenin Özellikler penceresini açacak.
 3. 3
  "Güvenlik" sekmesine tıkla. Bu, nesne için ayarlanan izinleri olan kullanıcıların listesini gösterecek.
  • Güvenlik sekmesi yoksa muhtemelen FAT32 formatındaki bir USB sürücüde depolanan dosyanın özelliklerini değiştirmeye çalışıyorsun. Güvenlik seçenekleri yalnızca NTFS formatındaki sürücülerde bulunur. Çoğu USB sürücü FAT32 formatındadır.
 4. 4
  "Gelişmiş" butonuna tıkla. Bu, Gelişmiş Güvenlik Ayarları penceresini açacak.
 5. 5
  "Sahibi" sekmesine tıkla. Bu, seçili nesnenin yolunu, mevcut sahibini ve muhtemel sahiplerinin listesini gösterecek.
 6. 6
  Sahibi değiştirmek için "Düzenle" seçeneğine bas. Bu, listeden farklı bir sahip seçmene imkân verecek.
 7. 7
  Kullanıcı listede yoksa "Diğer kullanıcılar ya da gruplar" seçeneğine tıkla. Sahiplik vermek istediğin kullanıcı veya grup listede yoksa onu bulmak ve eklemek için "Diğer kullanıcılar ya da gruplar" butonuna tıkla:
  • Bu bilgisayardaki tüm kullanıcıları ve grupları bulmak için önce "Gelişmiş" ardından "Şimdi Bul" seçeneğine tıkla.
  • İzin listesine eklemek istediğin kullanıcıyı seç ve "TAMAM" butonuna bas. Kullanıcı, "Sahibi değiştir" listesine eklenecek.
 8. 8
  "Alt kapsayıcılar ve nesnelerdeki sahiple değiştir" kutusunu işaretle. Bu, yeni kullanıcıya, seçtiğin nesne için herhangi bir alt klasörün sahipliğini verecek.
 9. 9
  Değişiklikleri kaydet. Sahiplik değişikliklerini kaydetmek için "TAMAM" butonuna tıkla. Özellikler penceresini yeniden açarsan ve Güvenlik sekmesine geçersen Gelişmiş Güvenlik Ayarları’ndaki sahibi bölümünün değiştiğini görebileceksin.
 10. 10
  İzinlerini ayarla. Sahipliğini aldıktan sonra bile "Tam denetimdeki" dosya için hâlâ izinleri ayarlaman gerekebilir. Bunu yapmak için bu makalenin ilk bölümündeki talimatları uygula.[4]
  Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam