Windows 10'da Windows Defender Nasıl Kapatılır?

Ortak yazar: wikiHow Kadrosu

Bu Makalede:Windows Defender’ı KapatmakWindows Defender’ı Devre Dışı BırakmakReferans

Bu wikiHow makalesi sana Windows 10’da Windows Defender’ı hem geçici hem de "kalıcı" olarak nasıl kapatacağını öğretir. Windows Defender, bilgisayarını Ayarlar’dan yeniden başlatana kadar devre dışı bırakılabiliyor olsa da Windows Defender’ın, sen izin verene kadar kendini yeniden açmasını Windows Kayıt Defteri’nden önleyebilirsin. Windows Defender’ı devre dışı bırakmanın bilgisayarını güvenlik tehditlerine açık hâle getireceğini unutma. Ayrıca, Kayıt Defteri’ni bu makalede sunulan parametreler dışında kullanmak bilgisayarına zarar verebilir veya bilgisayarını kullanılamaz hâle getirebilir.

1
Windows Defender’ı Kapatmak

 1. 1
  Başlat’ı aç. Ekranın sol alt köşesindeki Windows simgesine tıkla. Başlat menüsü açılır.
 2. 2
  Ayarlar’ı aç. Başlat menüsünün sol alt tarafındaki dişli şekilli Ayarlar simgesine tıkla. Böylece Ayarlar penceresi açılır.
 3. 3
  Güncelleştirme ve Güvenlik’e tıkla. Ayarlar seçeneklerinin en alttaki satırındadır.
 4. 4
  Windows Güvenliği’ne tıkla. Bu sekme pencerenin sol üst tarafındadır.
 5. 5
  Virüs ve tehdit koruması’na tıkla. Sayfanın en üstüne yakın bir yerde bulunan "Koruma alanları" başlığının altındaki ilk seçenektir. Böylece Windows Defender penceresi açılır.
 6. 6
  Virüs ve tehdit koruması ayarları’na tıkla. Bu seçeneği sayfanın ortasında bulursun.
 7. 7
  Windows Defender’ın gerçek zamanlı taramasını devre dışı bırak. "Gerçek zamanlı koruma" başlığının altındaki mavi "Açık" anahtarına tıkla, ardından istendiği zaman Evet’e tıkla. Böylece Windows Defender’ın gerçek zamanlı tarama özelliği kapanır. [1]
  • Windows Defender’ın bulut tabanlı korumasını da "Bulut tabanlı koruma" başlığının altındaki mavi "Açık" anahtarına tıklayıp istendiğinde Evet’e tıklayarak kapatabilirsin.
  • Windows Defender, bilgisayarını yeniden başlattığın zaman kendini tekrar açacaktır.

2
Windows Defender’ı Devre Dışı Bırakmak

 1. 1
  Başlat’ı aç. Ekranın sol alt köşesindeki Windows simgesine tıkla. Başlat menüsü açılır.
 2. 2
  Kayıt Defteri’ni aç. Kayıt Defteri programı, bilgisayarının temel özellikleri üzerinde değişiklikler yapmanı sağlar. Bunu açmak için aşağıdakileri yap:
  • regedit yaz.
  • Başlat menüsünün en üstündeki mavi regedit simgesine tıkla.
  • İstendiği zaman Evet’e tıkla.
 3. 3
  Windows Defender klasörünün konumuna git. Bunu, Kayıt Defteri’nin sol taraftaki bölümünde bulunan gerekli klasörlerin her birini aşağıda belirtilen şekilde genişleterek yaparsın:
  • Çift tıklayarak "HKEY_LOCAL_MACHINE" (Yerel Makine) klasörünü genişlet (klasör zaten genişletilmişse bu adımı atla).
  • "SOFTWARE" (Yazılım) klasörünü genişlet.
  • Aşağı kaydır ve "Policies" (Politikalar) klasörünü genişlet.
  • "Microsoft" klasörünü genişlet.
  • "Windows Defender" klasörüne bir kez tıkla.
 4. 4
  "Windows Defender" klasörüne sağ tıkla. Açılır bir menünün belirdiğini görüyor olman gerekir.
  • Farende sağ tık tuşu yoksa farenin sağ tarafına tıkla veya tıklamak için iki parmağını kullan.
  • Bilgisayarında fare yerine dokunmatik alan varsa dokunmatik alana iki parmağınla dokun veya dokunmatik alanın sağ alt tarafına bas.
 5. 5
  Yeni’ye tıkla. Açılır menünün en üstüne yakın bir yerdedir. Tıklayınca açılır bir menü belirir.
 6. 6
  DWORD (32-bit) Değeri’ne tıkla. Bu seçenek açılır menüdedir. Tıklayınca "Windows Defender" penceresinde sayfanın sağ tarafında mavi-beyaz bir dosya oluşur.
 7. 7
  Dosya adına "DisableAntiSpyware" (Anti Casus Yazılımını Kapat) gir. DWORD dosyası belirince DisableAntiSpyware yaz ve Enter’a bas. [2]
 8. 8
  "DisableAntiSpyware" (Anti Casus Yazılımını Kapat) DWORD dosyasını aç. Bunun için dosyaya çift tıkla. Açılır bir pencere belirir.
 9. 9
  "Değer verisi" sayısını 1 yap. Bu, temelde DWORD değerini etkinleştirir.
 10. 10
  TAMAM’a tıkla. Pencerenin en altındadır.
 11. 11
  Bilgisayarını yeniden başlat. Başlat’a tıkla, Güç’e tıkla, sonra da açılır menüde Yeniden başlat’a tıkla. Bilgisayarın yeniden başlamayı bitirince Windows Defender devre dışı bırakılmış olur.
 12. 12
  Gerektiği zaman Windows Defender’ı tekrar etkinleştir. Gelecekte Windows Defender’ı tekrar etkinleştirmeye karar verirsen aşağıdakileri yap:
  • Kayıt Defterinde Windows Defender klasörüne geri dön.
  • "Windows Defender" klasörüne bir kez tıkla.
  • "DisableAntiSpyware" (Anti Casus Yazılımını Kapat) değerini çift tıklayarak aç.
  • "Değer verisi"ni 1’den 0’a çevir.
  • TAMAM’a tıkla, ardından bilgisayarını yeniden başlat.
  • Daha sonra kullanılabilir olmasını istemiyorsan "DisableAntiSpyware" değerini sil.

İpuçları

 • Üçüncü taraf bir anti virüs programı (örn., McAfee) yüklemek Windows Defender’ı devre dışı bırakmaz; ama varsayılan olarak etkisiz kılar. Bu, güvenlik programın herhangi bir sebeple devre dışı kalırsa korumasız kalmaman için yapılır.

Uyarılar

 • Windows Defender’ı Windows Güvenliği ayarlarından devre dışı bırakmak için birinci yöntemi kullanırken başka anti virüs veya güvenlik duvarı programları gibi yüklediğin başka güvenlik programları da devre dışı kalabilir. Bu, Windows Defender’ı "güvenlik amacıyla" aktif tutmanı sağlamaya yönelik bir Microsoft "özelliği"dir.

Makale Bilgisi

Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

Kategoriler: Bilgisayar ve Elektronik Cihazlar

Diğer dillerde:

English: Turn Off Windows Defender in Windows 10, Bahasa Indonesia: Menonaktifkan Windows Defender di Windows 10, العربية: تعطيل ويندوز ديفيندر على نظام ويندوز 10, Français: désactiver Windows Defender dans Windows 10, ไทย: ปิด Windows Defender ของ Windows 10, Español: desactivar Windows Defender en Windows 10, Português: Desativar o Windows Defender no Windows 10, Italiano: Disattivare Windows Defender su Windows 10, Tiếng Việt: Tắt Windows Defender trên Windows 10, Nederlands: Windows Defender uitschakelen in Windows 10, Deutsch: In Windows 10 Windows Defender abschalten, 中文: 在Windows 10中关闭Windows Defender, Русский: отключить Защитник Windows в Windows 10, 日本語: Windows 10でWindows Defenderをオフにする, 한국어: 윈도우 10에서 윈도우 디펜더를 끄는 방법, हिन्दी: विंडोज़ 10 में विंडोज़ डिफेंडर को बंद करें (Turn Off Windows Defender in Windows 10)

Bu sayfaya 919 defa erişilmiş.
Bu makale işine yaradı mı?