Bu wikiHow makalesi sana, Windows PC'nde bir CD/DVD-ROM kızağını nasıl çıkaracağını öğretir. Kızağı genellikle sürücüdeki veya klavyedeki çıkarma düğmesine basarak veya Windows Dosya Gezgini'nde Çıkar'ı seçerek açabilirsin. Sürücü geleneksel yöntemler kullanılarak açılmazsa kızağı elle çıkarmak için kapının üzerindeki veya yanındaki elle serbest bırakma deliğini kullanabilirsin. Önce PC'yi kapat ve tüm bağlı güç kablolarını çıkardığından emin ol.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Windows Kullanmak

 1. 1
  CD/DVD-ROM sürücüsünü kullanan tüm uygulamaları kapat. Açık uygulamalardan herhangi biri sürücünün içindeki CD veya DVD'deki dosyalara erişiyorsa bu uygulamaları kapat; aksi takdirde Windows kızağı çıkarmaz.[1]
 2. 2
  Çıkarma düğmesine bas. CD/DVD-ROM sürücünün fiziksel bir çıkarma düğmesi varsa kızağı açmak için genellikle buna basabilirsin. Çıkarma düğmeleri genellikle sürücü kapısının hemen yanındadır. Bazı bilgisayarların klavyesinde, genellikle ses denetimlerinin yanında çıkarma tuşları bulunur. Altında yatay bir çizgi olan, yukarı bakan üçgenli tuşu ara.[2]
  • CD/DVD-ROM sürücünün önünde uzun bir yatay plastik çubuk varsa kızağı çıkarmak için çubuğun sağ tarafına sıkıca bastır.
  • Çıkarma düğmesi çalışmazsa bu yönteme devam et.
 3. 3
  Dosya Gezgini'ni açmak için Win+E tuşlarına bas. Dosya Gezgini'ni, Başlat menüsüne sağ tıklayıp Dosya Gezgini'ni seçerek de açabilirsin. Sürücü listen sol panelde görünür.
 4. 4
  Sol paneldeki CD/DVD-ROM sürücüsüne sağ tıkla. Bunu "Bu Bilgisayar"ın altında bulmak için aşağıya kaydırman gerekebilir. Bir menü çıkar.
  • Hangi sürücünün doğru olduğundan emin değilsen içindeki diski yansıtan bir ad veya simge ara. İçinde disk yoksa bunun yerine sürücü harfinin yanında "Optik" veya "DVD" gibi bir şey görebilirsin.
 5. 5
  Menüde Çıkar'a tıkla. Sürücü düzgün çalıştığı ve şu anda sürücüdeki CD veya DVD'deki dosyalara erişen bir uygulama olmadığı sürece kızağın şimdi kayarak açılması gerekir.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Sürücü Sıkışmışsa Ataş Kullanmak

 1. 1
  PC'ni kapat. Kızağı fiziksel çıkarma düğmesini (varsa) veya Windows'u kullanarak çıkaramıyorsan kapak muhtemelen sıkışmıştır. Bilgisayarını kapatmak, diskin dönmesini durdurur ve sürücüyü bir ataşla açmanı güvenli hâle getirir.
 2. 2
  CD/DVD-ROM sürücüsünün kapağındaki elle serbest bırakma deliğini bul. Genellikle sürücü kızağının üzerinde, altında veya yanında küçük yuvarlak bir iğne deliği görürsün. Bu deliğin arkasında, PC açık veya kapalıyken kızağı çıkarabilen bir düğme bulunur.
  • Bir masaüstü bilgisayar kullanıyorsan ve bir iğne deliği görmüyorsan görünür hâle getirmek için ön paneli çıkarman gerekir. Panelin çıkarılmasıyla ilgili talimatlar için PC'nin kılavuzuna bak.
 3. 3
  Tüm güç kablolarını çıkar. Kızağı bir ataşla açmaya çalışırken PC'nin bir güç kaynağına bağlı olmaması önemlidir.
 4. 4
  Ataşın bir ucunu, elle çıkarma deliğine yavaşça sok. Ataşın bir ucunu düzelt, ardından yavaşça iğne deliğine sok. Direnç hissettiğinde, kızak açılıncaya kadar içeri doğru it.
  • Bazen LED ışık ve elle serbest bırakma delikleri çok benzer görünür. Ataç deliğe kolayca girmiyorsa zorlama; büyük olasılıkla serbest bırakma deliği yerine ışığı bulmuşsundur.
  • Kızak çıkmazsa Masaüstü Bir Bilgisayarın İçinden Çıkarmak'a bak.
 5. 5
  Kızağı dışarı çek. Tamamen açmak için kızağı sürücüden yavaşça çek. Varsa sıkışmış diski çıkar ve işin bittiğinde kızağı geri it. Bilgisayarı tekrar aç ve sürücünün çıkarma düğmesini test et veya sürücünün normal şekilde çıkıp çıkmayacağını görmek için Windows Dosya Gezgini'ni kullan. Kızağı yalnızca ileri doğru itilen bir ataşla çıkarabiliyorsan sürücüyü tamir ettirmen gerekir.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Masaüstü Bir Bilgisayarın İçinden Çıkarmak

 1. 1
  PC'ni kapat. Diğer yöntemleri denediysen ve yine de kızağı çıkaramıyorsan CD sürücüsünü içten açman gerekebilir. Bilgisayarını kapatmak, diskin dönmesini durdurur ve sürücüyü açmanı güvenli hâle getirir.
 2. 2
  Tüm güç kablolarını bilgisayarın arkasından çıkar.
 3. 3
  Bilgisayarın ön tarafındaki Güç düğmesine bas. "Kapalı" ayarına geçecektir.
 4. 4
  Yan paneli bilgisayardan çıkar. Özel talimatlar için bilgisayarının el kitapçığına bak. Genel olarak, parmakla döndürülen vidalar varsa bunları elle gevşetebilirsin. Diğer vidalar bir tornavidayla gevşetilebilir. Vidaları gevşettikten sonra panele hafifçe bastır ve tamamen çıkarana kadar arkaya doğru kaydır.
 5. 5
  CD/DVD-ROM sürücüsü bul. Sürücüyü bilgisayarın içine bağlayan bir güç kablosu görmen gerekir. Konektör genellikle sürücünün arkasındadır ve 4 telli plastikten yapılmıştır.
  • Kablo bağlı değilse kabloyu şimdi sağlam bir şekilde bağla. Muhtemelen sorun buydu.
 6. 6
  Güç kablosunu çıkar ve başka bir tane dene. Orijinal güç kablosunu kullanılmayan başka bir kabloyla değiştir. CD sürücün açılmıyorsa güç kaynağıyla ilgili bir sorun olabilir. Sürücünün arkasına takılan kabloyu değiştirmeyi dene.
  • Başka bir boş güç kablosu bulamazsan orijinal güç kablosunu, çıkardıktan sonra sürücüye yeniden takmayı dene.
 7. 7
  Bilgisayarının yan panelini ve güç kablolarını tekrar tak. Sürücünün güç kaynağı kızağın çıkarılmasını engellemişse sorunun şimdi çözülmüş olması gerekir.
  Reklam

İpuçları

 • Dosya Gezgini'ne gitmene gerek kalmadan masaüstündeki disk sürücün için bir kısayol oluşturabilirsin. Dosya Gezgini'nde sol sütundan "Bu PC"ye tıkla. "Aygıtlar ve Sürücüler"in altında CD/DVD sürücünü bul, Çıkar'ı seçmek yerine sürücünün simgesine sağ tıkla, "Kısayol Oluştur"u seç. Masaüstünde bir kısayol oluşturmanı öneren bir uyarı alabilirsin, "Evet"i seçince masaüstünde bir kısayol oluşturulur.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
iPhone'da Emoji Nasıl GüncelleniriPhone'da Emoji Nasıl Güncellenir?
Nasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi GörünülürNasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi Görünülür?
Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
Grand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl BulunurGrand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl Bulunur?
Word'de Boş Bir Sayfa Nasıl KaldırılırWord'de Boş Bir Sayfa Nasıl Kaldırılır?
Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)?
Hoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl AtılırHoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl Atılır?
Birinin WhatsApp'ta Çevrim İçi Olduğu Nasıl AnlaşılırBirinin WhatsApp'ta Çevrim İçi Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Nicole Levine, MFA
Ortak yazarlar :
Teknoloji Yazarı ve Editör
Bu makaledeki ortak yazarlar Nicole Levine, MFA. Nicole Levine, wikiHow’da Teknoloji Yazarı ve Editör’dür. Teknik dokümantasyon oluşturma ve önde gelen internet sitesi barındırma ve yazılım şirketlerindeki destek ekiplerini yönetme alanlarında 20 yıldan fazla deneyime sahiptir. Nicole ayrıca Portland Eyalet Üniversitesi’nden Yaratıcı Yazarlık alanında Güzel Sanatlar Yüksek Lisans derecesine sahiptir ve farklı kurumlarda kompozisyon, bilim kurgu yazarlığı ve ev yapımı dergi (zin) hazırlama dersleri vermektedir.
Bu sayfaya 921 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam