Windows'ta XAMPP Başlangıçta Nasıl Başlatılır?

Ortak yazar: wikiHow Kadrosu

XAMPP modüllerinin (Apache, PHP ve MySQL gibi) Windows’la birlikte otomatik olarak başlamasını istiyorsan XAMPP Control Panel’ı (XAMPP Denetim Masası) Başlat klasörüne eklemen gerekir. Bu wikiHow makalesi sana, XAMPP Control Panel’ın Windows’u açarken otomatik olarak başlamasını nasıl sağlayacağını ve hangi XAMPP modüllerinin otomatik olarak açılacağını nasıl seçeceğini öğretir. Bu yöntemi Windows 10, 8.1, 8 ve 7’de kullanabilirsin.

Adımlar

 1. 1
  XAMPP Control Panel’ı (XAMPP Denetim Masası) aç. XAMPP’i yüklediğin klasörün ana dizinindedir ki bu genelde C:\xampp klasörüdür. Dosyanın kendisinin adı xampp-control.exe’dir. Yükleme dizinini değiştirmediysen uygulamayı başlatmak için bu adımları izle:
  • Çalıştır iletişim penceresini açmak için Win+R tuşlarına bas.
  • Metin alanına C:\xampp\xampp-control.exe yaz veya bunu kopyalayıp yapıştr.
  • TAMAM’a tıkla.
 2. 2
  Config’e (Yapılanır) tıkla. XAMPP Control Panel’ın (XAMPP Denetim Masası) sağ üst köşesinde, içinde bir İngiliz anahtarı bulunan butondur. [1]
 3. 3
  Başlangıçta başlayacak öğeleri seç. Otomatik olarak başlaması amacıyla seçmek için "Autostart of modules" (Modüllerin otomatik başlamas) alanında modüllerden birinin yanındaki kutuya tıkla. Bir kutuda işaret imi varsa bu, modülün XAMPP Control Panel’ı (XAMPP Denetim Masası) başlattığında açılacağı anlamına gelir.
 4. 4
  Save’e (Kaydet) tıkla. Pencerenin sağ alt köşesinde, içinde yeşil bir işaret imi bulunan butondur.
 5. 5
  Windows Dosya Gezgini’ni aç. Başlat menüsüne sağ tıklayıp Dosya Gezgini’ni seçmek bunu yapmanın bir yoludur. Klavyeyle başlatmak için Win+E tuşlarına da basabilirsin.
 6. 6
  Xampp dizinine git. Konum genelde C:\xampp dizinidir ve buraya genelde sol paneldeki Bu Bilgisayar’ı veya Bilgisayar’ı genişletip C: sürücüsünü seçtikten sonra xampp’e tıklayarak ulaşabilirsin. Dizinin içeriği ana panelde görünür.
 7. 7
  xampp-control.exe dosyasına sağ tıkla ve Kısayol Oluştur’u seç. Hemen altta, xampp-control.exe - Kısayol adlı yeni bir dosya çıkar.
  • Bu pencereyi şimdilik açık bırak; çünkü ona birazdan ihtiyacın olacak.
 8. 8
  Win+R tuşlarına bas. Çalıştır iletişim penceresi açılır.
 9. 9
  shell:startup yaz ve TAMAM’a tıkla. Windows Başlangıç klasörü yeni bir Dosya Gezgini penceresinde açılır. [2]
 10. 10
  xampp-control.exe – Kısayol dosyasını Windows Başlangıç klasörüne sürükle. Kısayolu Başlangıç klasörüne ekledikten sonra Windows, PC açılırken XAMPP Control Panel’ı (XAMPP Denetim Masası) açacağını bilir. Seçtiğin modüller, XAMPP Control Panel başlar başlamaz otomatik olarak etkin olur.
  • Her iki pencereyi de aynı anda ekranda göremezsen görev çubuğuna (genelde ekranın en altında bulunan çubuk) sağ tıklayıp Pencereleri yan yana göster’i seçebilirsin.

Makale Bilgisi

Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

Diğer dillerde:

English: Start XAMPP at Startup in Windows, 中文: 在Windows中让XAMPP开机启动, Deutsch: Unter Windows XAMPP beim Hochfahren starten, Português: Iniciar o XAMPP na Inicialização do Windows, Italiano: Avviare Automaticamente XAMPP all'Avvio di Windows, العربية: تشغيل خادم إكسامب مع بدء التشغيل على نظام ويندوز, Español: abrir XAMPP al iniciar Windows, ไทย: ตั้งค่าให้เปิด XAMPP ขึ้นมาพร้อม Windows, Русский: запустить XAMPP при загрузке Windows, 日本語: WindowsのスタートアップにXAMPPを登録して起動する

Bu sayfaya 46 defa erişilmiş.
Bu makale işine yaradı mı?