XAMPP modüllerinin (Apache, PHP ve MySQL gibi) Windows’la birlikte otomatik olarak başlamasını istiyorsan XAMPP Control Panel’ı (XAMPP Denetim Masası) Başlat klasörüne eklemen gerekir. Bu wikiHow makalesi sana, XAMPP Control Panel’ın Windows’u açarken otomatik olarak başlamasını nasıl sağlayacağını ve hangi XAMPP modüllerinin otomatik olarak açılacağını nasıl seçeceğini öğretir. Bu yöntemi Windows 10, 8.1, 8 ve 7’de kullanabilirsin.

Adımlar

 1. 1
  XAMPP Control Panel’ı (XAMPP Denetim Masası) aç. XAMPP’i yüklediğin klasörün ana dizinindedir ki bu genelde C:\xampp klasörüdür. Dosyanın kendisinin adı xampp-control.exe’dir. Yükleme dizinini değiştirmediysen uygulamayı başlatmak için bu adımları izle:
  • Çalıştır iletişim penceresini açmak için Win+R tuşlarına bas.
  • Metin alanına C:\xampp\xampp-control.exe yaz veya bunu kopyalayıp yapıştr.
  • TAMAM’a tıkla.
 2. 2
  Config’e (Yapılanır) tıkla. XAMPP Control Panel’ın (XAMPP Denetim Masası) sağ üst köşesinde, içinde bir İngiliz anahtarı bulunan butondur. [1]
 3. 3
  Başlangıçta başlayacak öğeleri seç. Otomatik olarak başlaması amacıyla seçmek için "Autostart of modules" (Modüllerin otomatik başlamas) alanında modüllerden birinin yanındaki kutuya tıkla. Bir kutuda işaret imi varsa bu, modülün XAMPP Control Panel’ı (XAMPP Denetim Masası) başlattığında açılacağı anlamına gelir.
 4. 4
  Save’e (Kaydet) tıkla. Pencerenin sağ alt köşesinde, içinde yeşil bir işaret imi bulunan butondur.
 5. 5
  Windows Dosya Gezgini’ni aç. Başlat menüsüne sağ tıklayıp Dosya Gezgini’ni seçmek bunu yapmanın bir yoludur. Klavyeyle başlatmak için Win+E tuşlarına da basabilirsin.
 6. 6
  Xampp dizinine git. Konum genelde C:\xampp dizinidir ve buraya genelde sol paneldeki Bu Bilgisayar’ı veya Bilgisayar’ı genişletip C: sürücüsünü seçtikten sonra xampp’e tıklayarak ulaşabilirsin. Dizinin içeriği ana panelde görünür.
 7. 7
  xampp-control.exe dosyasına sağ tıkla ve Kısayol Oluştur’u seç. Hemen altta, xampp-control.exe - Kısayol adlı yeni bir dosya çıkar.
  • Bu pencereyi şimdilik açık bırak; çünkü ona birazdan ihtiyacın olacak.
 8. 8
  Win+R tuşlarına bas. Çalıştır iletişim penceresi açılır.
 9. 9
  shell:startup yaz ve TAMAM’a tıkla. Windows Başlangıç klasörü yeni bir Dosya Gezgini penceresinde açılır. [2]
 10. 10
  xampp-control.exe – Kısayol dosyasını Windows Başlangıç klasörüne sürükle. Kısayolu Başlangıç klasörüne ekledikten sonra Windows, PC açılırken XAMPP Control Panel’ı (XAMPP Denetim Masası) açacağını bilir. Seçtiğin modüller, XAMPP Control Panel başlar başlamaz otomatik olarak etkin olur.
  • Her iki pencereyi de aynı anda ekranda göremezsen görev çubuğuna (genelde ekranın en altında bulunan çubuk) sağ tıklayıp Pencereleri yan yana göster’i seçebilirsin.
  Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Word'de Boş Bir Sayfa Nasıl Kaldırılır?
Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Nasıl GörülürAndroid'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Nasıl Görülür?
Gizli Arama Nasıl YapılırGizli Arama Nasıl Yapılır?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
Smart TV'ye Uygulama Nasıl EklenirSmart TV'ye Uygulama Nasıl Eklenir?
Instagram'da Resimlere Müzik Nasıl EklenirInstagram'da Resimlere Müzik Nasıl Eklenir?
Excel'de Küçük Harfler Büyük Harflere Nasıl Dönüştürülür?
Nasıl Hacker OlunurNasıl Hacker Olunur?
Bilgisayarın Bluetooth Özelliği Olup Olmadığı Nasıl AnlaşılırBilgisayarın Bluetooth Özelliği Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?
Android'de Telegram Hesabı Nasıl SilinirAndroid'de Telegram Hesabı Nasıl Silinir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler. Bu makale 1.309 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 1.309 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam