XAMPP modüllerinin (Apache, PHP ve MySQL gibi) Windows’la birlikte otomatik olarak başlamasını istiyorsan XAMPP Control Panel’ı (XAMPP Denetim Masası) Başlat klasörüne eklemen gerekir. Bu wikiHow makalesi sana, XAMPP Control Panel’ın Windows’u açarken otomatik olarak başlamasını nasıl sağlayacağını ve hangi XAMPP modüllerinin otomatik olarak açılacağını nasıl seçeceğini öğretir. Bu yöntemi Windows 10, 8.1, 8 ve 7’de kullanabilirsin.

Adımlar

 1. 1
  XAMPP Control Panel’ı (XAMPP Denetim Masası) aç. XAMPP’i yüklediğin klasörün ana dizinindedir ki bu genelde C:\xampp klasörüdür. Dosyanın kendisinin adı xampp-control.exe’dir. Yükleme dizinini değiştirmediysen uygulamayı başlatmak için bu adımları izle:
  • Çalıştır iletişim penceresini açmak için Win+R tuşlarına bas.
  • Metin alanına C:\xampp\xampp-control.exe yaz veya bunu kopyalayıp yapıştr.
  • TAMAM’a tıkla.
 2. 2
  Config’e (Yapılanır) tıkla. XAMPP Control Panel’ın (XAMPP Denetim Masası) sağ üst köşesinde, içinde bir İngiliz anahtarı bulunan butondur. [1]
 3. 3
  Başlangıçta başlayacak öğeleri seç. Otomatik olarak başlaması amacıyla seçmek için "Autostart of modules" (Modüllerin otomatik başlamas) alanında modüllerden birinin yanındaki kutuya tıkla. Bir kutuda işaret imi varsa bu, modülün XAMPP Control Panel’ı (XAMPP Denetim Masası) başlattığında açılacağı anlamına gelir.
 4. 4
  Save’e (Kaydet) tıkla. Pencerenin sağ alt köşesinde, içinde yeşil bir işaret imi bulunan butondur.
 5. 5
  Windows Dosya Gezgini’ni aç. Başlat menüsüne sağ tıklayıp Dosya Gezgini’ni seçmek bunu yapmanın bir yoludur. Klavyeyle başlatmak için Win+E tuşlarına da basabilirsin.
 6. 6
  Xampp dizinine git. Konum genelde C:\xampp dizinidir ve buraya genelde sol paneldeki Bu Bilgisayar’ı veya Bilgisayar’ı genişletip C: sürücüsünü seçtikten sonra xampp’e tıklayarak ulaşabilirsin. Dizinin içeriği ana panelde görünür.
 7. 7
  xampp-control.exe dosyasına sağ tıkla ve Kısayol Oluştur’u seç. Hemen altta, xampp-control.exe - Kısayol adlı yeni bir dosya çıkar.
  • Bu pencereyi şimdilik açık bırak; çünkü ona birazdan ihtiyacın olacak.
 8. 8
  Win+R tuşlarına bas. Çalıştır iletişim penceresi açılır.
 9. 9
  shell:startup yaz ve TAMAM’a tıkla. Windows Başlangıç klasörü yeni bir Dosya Gezgini penceresinde açılır. [2]
 10. 10
  xampp-control.exe – Kısayol dosyasını Windows Başlangıç klasörüne sürükle. Kısayolu Başlangıç klasörüne ekledikten sonra Windows, PC açılırken XAMPP Control Panel’ı (XAMPP Denetim Masası) açacağını bilir. Seçtiğin modüller, XAMPP Control Panel başlar başlamaz otomatik olarak etkin olur.
  • Her iki pencereyi de aynı anda ekranda göremezsen görev çubuğuna (genelde ekranın en altında bulunan çubuk) sağ tıklayıp Pencereleri yan yana göster’i seçebilirsin.
  Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

wikiHow

Android'de Telegram Hesabı Nasıl Silinir?

wikiHow

Facebook'ta Kopyala ve Yapıştır Nasıl Yapılır?

wikiHow

Word'de Boş Bir Sayfa Nasıl Kaldırılır?

wikiHow

Gizli Arama Nasıl Yapılır?

wikiHow

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?

wikiHow

Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?

wikiHow

Windows 10'da Windows Defender Nasıl Kapatılır?

wikiHow

Smart TV'ye Uygulama Nasıl Eklenir?

wikiHow

Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Nasıl Görülür?

wikiHow

Bilgisayarın Bluetooth Özelliği Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

wikiHow

Akıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?

wikiHow

Android'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?

wikiHow

Instagram Nasıl Güncellenir?

wikiHow

Excel'de Küçük Harfler Büyük Harflere Nasıl Dönüştürülür?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler. Bu makale 1.053 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 1.053 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam